Recenze filmu „Důvěrný nepřítel“

9. 09. 2019 18:38:02
Film režiséra Karla Janáka „Důvěrný nepřítel“ z roku 2018 přináší aktuální otázku, kterou řešíme dnes a denně - jaké by to bylo, kdybychom bydleli v domě plně řízeném moderními technologiemi? V chytrém domě?

Před několika lety jsem se zařekla, že se na české filmy dívat už nebudu. Pokud by vás zajímaly důvody, tak si můžete přečíst můj blog „Proč se mi většina českých filmů nelíbí?“, který najdete zde: https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=614252

Když mě tedy náhodou zaujme nějaký český film svým obsahem, v první řadě se podívám na ukázku filmu. A tím to u mě většinou končí. Ale musím se přiznat, že film z roku 2018 režiséra Karla Janáka „Důvěrný nepřítel“ mě ihned zaujal. Když ho tedy ČT zařadila na svůj program, chtěla jsem ho vidět.

Snad proto, že se pohybuje na hranici sci-fi a milostného dramatu (což píše Česká televize o filmu „Důvěrný nepřítel“), nebo je možné jej zařadit mezi mysteriózní filmy, drama či thrillery (podle zdrojů ČSFD).

Mám ráda sci-fi i thrillery, které se zaměřují na moderní technologie a jejich vývoj. Ačkoliv se jedná o film česko-slovenský, podle mého názoru se velice povedl a obstojí ve srovnání se zahraničními filmy se stejnou tématikou.

Film mi připomněl thriller „Síť (The Net) od režiséra Irwina Winklera z roku 1995 v hlavních rolích se Sandrou Bullock a Jeremy Northamem, nebo mysteriózní thriller „Oko dravce“ (Eagle Eye) od režiséra D. J. Carusa z roku 2008 v hlavních rolích se Shiou LaBeoufem, Michelle Monaghan a Billy Bob Thorntonem.

Film vás donutí zamyslet se nad tím, zda skutečně potřebujeme ke spokojenému životu nejnovější technologie. A do jaké míry? Jaká mají moderní technologie úskalí? A kde je hranice mezi pohodlím a soukromím na druhé straně? Co všechno jsme schopni obětovat moderním technologiím?

Film je velmi napínavý a čím více se blíží k závěru, tím graduje. Zajímavá je i zápletka v samém závěru, která skutečně diváka překvapí a šokuje!

O ČEM JE FILM?

Andrej (Vojtěch Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu, který má znamenat revoluci v bydlení. Dům je ovládaný pouhým hlasem a má obyvatelům zajišťovat maximální luxus i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací projektu. Spolu se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (Gabriela Marcinková), se nastěhují do funkčního prototypu, luxusního domu ze skla a kamene uprostřed nádherné přírody. To, co se ze začátku jevilo jako pohádka, se však pomalu mění v noční můru.

Podívejte se na trailer k filmu „Důvěrný nepřítel“:

INFORMACE O FILMU

Film: Důvěrný nepřítel

Žánr: Mysteriózní/Thriller/Drama/Sfi-fi/Milostný

Země: Česko + Slovensko

Rok: 2018

Délka filmu: 108 minut

Režie: Karel Janák

Scénář: Ľubomír Slivka, Karel Janák

Kamera: Martin Šácha

Hudba: Ondřej Gregor Brzobohatý

Hrají: Gabriela Marcinková, Vojtěch Dyk, Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Pavel Rímský, Roman Luknár, Romana Goščíková, Juraj Rašla, Tomáš Stopa, Matej Marušín, Branislav Bystriansky, Sylvain Machac, Radovan Masár

Producenti: Ester Honysová, Ľubomír Slivka, Tibor Búza, Katarína Vanžurová, Jana Kákošová

Střih: Alois Fišárek

Zvuk: Roman Čapek

Scénografie: Martin Krejzlík, Branislav Mihálik

Masky: Michaela Kicková

Kostýmy: Michaela Hořejší

Pokud byste rádi celý film viděli, bude několik dnů ke shlédnutí na webové stránce ČT zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10430569407-duverny-nepritel/21751212002/

Je to film, který zaujme náročného diváka. Určitě osloví všechny milovníky sci-fi, ale i IT. Film je velice napínavý, zajímavý a zaručuji vám, že ho z hlavy jen tak nedostanete! A možná, že po jeho shlédnutí půjdete zkontrolovat několik technických vymožeností ve vaší domácnosti...

Příjemné podzimní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, odkazy:

Informace o filmu „Důvěrný nepřítel“ jsou dostupné na CSFD.cz zde:

https://www.csfd.cz/film/529230-duverny-nepritel/prehled/#

Informace o filmu „Důvěrný nepřítel“ na webu ČT najdete zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10430569407-duverny-nepritel/21751212002/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 9.9.2019 18:38 | karma článku: 12.44 | přečteno: 641x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč je Schichtova hrobka v Ústí nad Labem v zuboženém stavu?

Ústí nad Labem ovlivnil podnikatel Johann Schicht. Byl to on, kdo se zasloužil o expanzi Schichtových závodů. On stál za známým mýdlem s jelenem. O to větší šok pro mě byl, když jsem objevila zdevastovanou Schichtovu hrobku.

13.10.2019 v 9:33 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 476 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč jsou lidé v Ústí nad Labem líní třídit odpad?

Poslední roky se v rámci klimatické krize hovoří o třídění odpadu. A tak třídím všechno, co lze. Řekla bych, že se ze mě stal celkem velký "separatista". Sousedé kolem ale netřídí vůbec, nebo málo. Proč? A dá se s tím něco dělat?

8.10.2019 v 21:47 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 597 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Státní pohřeb by Karel Gott mít měl!

Smrt Karla Gotta zasáhla každého z nás. Gott nás provázel našimi životy, ať už jsme chtěli nebo ne. Byl součástí našich dnů. Neodmyslitelně se zapsal do našich vzpomínek. Pochybuji o tom, že ho někdo nahradí. To je totiž nemožné!

2.10.2019 v 14:45 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč v Ústí nad Labem zavírá jeden obchod za druhým?

Bydlím v Ústí nad Labem devět let. Za tu dobu uzavřel obchod Coton Club, Kenvelo, Reno, Camaieu, Pimkie, Baťa a nově taky Marks & Spencer. Proč mizí obchody jako houby po dešti? A kdo zavře jako další?

1.10.2019 v 16:41 | Karma článku: 43.92 | Přečteno: 24041 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

O uměřenosti a zdravé míře, a to právě dnes (dvojblog)

... neb se mi zdá, že právě ta je dnes a denně překračována; mnohdy však spíše rozdupávána a taky zašlapávána do země. Budu se zřejmě opakovat, přestože jsem zjistil a tedy už vím, že opakování není vždy jen matkou moudrosti.

14.10.2019 v 13:12 | Karma článku: 5.11 | Přečteno: 121 |

Irena Materna

Tak nám zastřeli Karla aneb Gottománie

Vstávání brzy ráno. Hodiny ve frontě kvůli položení kytičky. Slzy dojetí, vzpomínky tak růžové, že se až nechce věřit, že by takový člověk existoval. Davy. Svíčky a květiny. Vyhledávání slov „vdova Ivana“ na internetu.

14.10.2019 v 12:43 | Karma článku: 26.71 | Přečteno: 1388 | Diskuse

Emilia Miluše Baco

Agrese

Téma agresivních psů se stále více zmiňuje, ale kdy je pes opravdu agresivní, jak se mu to stalo, kdo za to může, a hlavně co s tím?

14.10.2019 v 11:22 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jiří Turner

Srdečné blahopřání prezidentu republiky k historickému vítězství u obvodního soudu

Je mi velkou ctí poblahopřát hlavě státu a jeho právníkům k úspěšnému absolvování soudního procesu,přestože je to vítězství předvídatelné a také dílčí. Žalující strana se jistě drze odvolá, ale to nevadí. Pane prezidente, vydržte!

14.10.2019 v 10:53 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 614 | Diskuse

Kateřina Friedlová

Hanba Vám, aneb pravdivé hlášení z pohřbu pana Karla Gotta

Tak si sedím v práci, zrovna jsem otevřela internet a v tom mi volá nejlepší kamarádka ze Švýcarska. Prosím tě, nezemřel Karel Gott, tady to říkají v rádiu. Kliknu na blesk a čtu zemřel Karel Gott, v tu chvíli mi padla sáňka.

14.10.2019 v 10:18 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 1681 | Diskuse
Počet článků 437 Celková karma 24.94 Průměrná čtenost 4400

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz