Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Mělo by se u nás stát tajné focení ženského rozkroku pod sukní trestným činem?

21. 06. 2018 18:03:18
V ČR se o zákoně, kdy je trestným činem tajné focení ženského rozkroku pod sukní, ještě nemluví. Aspoň jsem to nepostřehla. Ale Velká Británie je o krok napřed. Zákon poslanci připravili a předložili ke schválení sněmovně.

TAJNÉ FOCENÍ ŽENSKÉHO ROZKROKU POD HROZBOU TRESTU?

Tzv. „upskirting“, tedy tajné focení ženského rozkroku pod sukní, které by bylo trestným činem, měl velkou šanci, aby prošel sněmovnou. Neměl sice vládní podporu, ale byl předložen jako soukromý. Takové zákony mohou být podle pravidel britského parlamentu schvalovány v pátek po půl třetí jen v případě, že proti nim nikdo v sále nevznese námitku.

Ale pak povstal poslanec sir Christopher Chope s kolegy a vznesl námitku proti dalšímu pokračování schůze a tím zákon zablokoval. Jako důvod uvedl, že nechce chránit zvrhlíky, ale že je z principu proti předkládání zákonů jednotlivými poslanci.

PRUDKÉ REAKCE ŽEN NA ZABLOKOVÁNÍ ZÁKONA

Ženy zareagovaly okamžitě, prudce a s velkými emocemi. Na dveře poslanecké kanceláře sira Chopa ihned vyvěsily spodní prádlo. A přidaly se i další ženy ve Velké Británii a neváhaly vyvěsit spodní prádlo na své dveře domů.

JAK JSME NA TOM U NÁS?

Zdá se Vám to přitažené „za vlasy“? Máte dojem, že to je bláznivé? Prostě za hranou? Za hranicí normálnosti? Já si to nemyslím. Kdybych to sama nezažila, asi bych si tuto zprávu z britského parlamentu přečetla, zasmála bych se jí a hodila bych ji za hlavu jako naprostou blbost či snahu pořešit zákonem i naprosté zbytečnosti běžného života.

JAKÉ TO JE, KDYŽ NĚKDO FOTÍ VÁŠ ROZKROK POD ŠATY PROTI VAŠÍ VŮLI?

Je to jedna z nejhorších zkušeností se sexuálním obtěžováním, jakou jsem kdy zažila. Bylo to na počátku léta roku 2004 a já jsem jela v pražském metru po jezdících schodech ven z metra na stanici I. P. Pavlova. Měla jsem na sobě malé černé (šaty), bílý svetr, silonky, spodní prádlo a lodičky. Spěchala jsem na schůzku a nestíhala jsem. V jedné ruce jsem držela kabelku a ve druhé mobil, kterým jsem se omlouvala, že dorazím na schůzku později. Zkrátka jsem byla zaměstnána vším možným a nevnímala jsem okolí.

V metru si mě vytipoval muž, který se mě držel. Ale já jsem si ho v davu nevšimla. Všichni jsme spěchali. Tak už to ostatně v pražském metru bývá. Ale na jezdících schodech, které byly zaplněné, jsme všichni trpělivě čekali, až nás pomalu vyvezou napovrch.

Jak jsem tak stála na schodech, zaslechla jsem za sebou cvaknutí fotoaparátu. Jednou, pak znovu a znovu. Ohlédla jsem se okolo a hledala jsem někoho, kdo by měl v ruce foťák. Ještě jsem si tehdy říkala: „Kdo by fotil v metru? Na eskalátoru? Vždyť je tady takové šero!“ Nikoho jsem v ruce s foťákem neviděla a tak jsem si pomyslela, že se mi to nejspíš zdálo. Abyste rozuměli, v roce 2004, měl fotoaparát v mobilu málokdo... A pak mi to došlo!

Mně bylo tehdy pětadvacet. Přímo za mnou stál muž, mohlo mu být asi padesát. Na první pohled vypadal velmi seriózně, muž v obleku, košili a kravatě. Prostě takový typ muže, o kterém byste si nepomysleli nic špatného. A hrál si v ruce s mobilem... Nenápadně mi v davu lidí vsunul mobil pod šaty a vyfotil rozkrok. Když mi to došlo, byla jsem v šoku!

Podívala jsem se mu zpříma do očí, ale on to neustál. Dělal, že někoho hledá v davu a pospíchal pryč. Rozhlížela jsem se kolem sebe po lidech, ale buď si toho nikdo nevšiml, nebo všichni předstírali, že se jich to netýká (což je zcela typický projev veřejnosti, když dochází k sexuálnímu obtěžování). Byla jsem z toho vedle několik dnů...

Cítila jsem se ponížená, pošpiněná a bezmocná. Mísil se ve mně hněv se zlostí a bezradností, protože jsem nevěděla, co dělat. Ostatně bylo na to jen pár okamžiků, a ty jsem já propásla. Byla jsem v takovém šoku, že mi to vůbec nemyslelo. Jediný, komu jsem to tehdy řekla, byl můj manžel, který to bagatelizoval.

Druhým případem, který jsem zažila, bylo focení od mého kolegy novináře. Znali jsme se ze společnosti, potkávali jsme se několik let a spřátelili jsme se. Velmi dobře jsem znala i jeho ženu a dítě. Měla jsem je velmi ráda. Tehdy jsem měla před svatbou. Byli jsme s kolegou v zázemí pro novináře v Poslanecké sněmovně ČR a povídali jsme si o práci, co budeme psát.

On si hrál s mobilem. Nejdřív mi ukazoval nějakou SMS a pak hudbu a u toho jsme si celou dobu povídali. Vnímal mě a reagoval na moje otázky. Ptal se mě, kam pojedu s manželem na svatební cestu... Já jsem měla na sobě krátké manšestrové šaty, pod nimi halenku, spodní prádlo, silonky a boty na vysokém podpatku. Dohodli jsme se na práci a rozloučila jsem se.

Na závěr se mi pochlubil fotografiemi, které pořídil během našeho rozhovoru. Byly to moje fotografie rozkroku! Když mi fotografie ukazoval, měl radost jako malé dítě a očividně se tím bavil! Nemohla jsem tomu uvěřit! Byla jsem v šoku! Můj kolega, dobrý přítel můj i mého budoucího muže.

Zde bylo ponížení tím větší, protože šlo o muže, kterého jsem ho dlouhodobě znala a vážila jsem si ho. V žádném případě mi vydařené fotografie nepřidaly na sebevědomí. Cítila jsem se opět ponížená, pokořená, pošpiněná a obelhaná. V tomto případě jsem se styděla natolik, že jsem si to nechala pro sebe až dosud.

Co všechno jsem zažila za sexuální obtěžování? Přečtete si mou otevřenou zpověď zde v mém blogu: https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=630212

JE ZÁKON ŘEŠENÍM?

Nejsem si jistá, zda je správným řešením všechno řešit zákony. Obecně si myslím, že čím více zákonů, tím více přicházíme o svobodu. Já osobně bych volila snazší cestu. Přála bych si, aby v naší společnosti povstali opravdoví muži, gentlemani, kteří povstanou a zastanou se nás, žen. Povstanou na naši obranu a takové zvrhlíky, kteří se ukájejí tím, že si pořizují fotografie ženského rozkroku pod šaty či sukněmi, ze svého středu vyloučí, minimalizují. I kdyby si to s nimi měli vyříkat ručně!

Jak se to ostatně řešilo dřív? Každý muž, jemuž záleželo na jeho ženě (manželce, přítelkyni či snoubence), se jí zastal. A když ten muž nebyl vyloženě egoistický sobec, dokázal se zastat i cizí ženy, které se dělo na ulici bezpráví.

Pokud bychom se vrátili k těmto ryze osvědčeným a zaručeně funkčním (zcela lidským) řešením, nebylo by potřeba speciálních zákonů na ochranu ženských rozkroků, když se my, ženy, rozhodneme obléknout jako dámy a sáhneme v šatníku po šatech či sukních a vyrazíme do města.

Krásné slunné dny a žádné nechtěné focení proti Vaší vůli Vám přeje blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Článek „Britskému poslanci ženy na dveře věší kalhotky“, 19. června 2018, je dostupný na novinky.cz zde: https://www.novinky.cz/koktejl/475423-britskemu-poslanci-zeny-na-dvere-vesi-kalhotky.html

Článek z deníku Mirror „Tory MP Christopher Chope dealt spectacular revenge for blocking 'upskirting' law as his office is covered in knickers“, 18. června 2018, Nigel Nelson, Dan Bloom, je dostupný zde: www.mirror.co.uk zde: https://www.mirror.co.uk/news/politics/tory-mp-christopher-chope-dealt-12732887

Fotografie spodního prádla na dveřích poslance je dostupná na Daily Mirror zde: https://www.mirror.co.uk/news/politics/tory-mp-christopher-chope-dealt-12732887

Fotografie sira Christophera Chope je dostupná na wikipedia.org zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Chope

Fotografie žen v šatech jsou dostupné na flikr.com zde: www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 21.6.2018 18:03 | karma článku: 22.32 | přečteno: 2017x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oldřich Šrámek

Otestovat všechny!?

Řešení koronaviru by možná bylo snadnější, kdyby se co nejrychleji otestovali všichni obyvatelé dané země a nakažení lidé by se izolovali od zdravých, přitom by se jim poskytla ostraha a péče jako v nemocnici.

29.3.2020 v 14:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarská vláda versus kantony

Některé švýcarské kantony zakázaly občanům nad 65 let opouštět domov; přijměte jen lékaře, na individuální procházku můžete na dvě hodiny. Ministr spravedlnosti s tím nesouhlasí.

29.3.2020 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak se vám daří v karanténě? S čím máte obtíže? Co byste potřebovali?

Tento článek primárně nemá za úkol sesbírat podněty pro politiky (je dobré psát přímo jim, na dvtv či do Otázek),ani shánět roušky a respirátory,ale podívat se na to, o jsou výzvy karantény a kde se dá ulevit. Otevírám i diskusi.

29.3.2020 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...