Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze seriálu „Bauhaus – Nová doba“ od režiséra Larse Kraumeho

Bauhaus byl mnohem víc, než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost. O Bauhausu vypráví německý šestidílný seriál k 100. výročí založení školy v roce 1919.

PROČ PRÁVĚ TENTO SERIÁL?

V roce 2018 jsem přečetla svoji první knihu o Bauhasu. A tímto vlastně začalo. Můj zájem o architekturu z počátku XX. století se prohloubil. Vynikající kniha „Bauhaus“, kterou napsal kunsthistorik a výtvarný kritik Frank Whitford, mě naprosto uchvátila. Popisovala vzrušující dobu na této umělecké škole a zároveň přibližovala výjimečné osobnosti, které na Bauhasu učili, ale i studenty, kteří zde studovali a z nichž se později stali významní umělci.

Pokud by Vás zajímala moje recenze na tuto knihu, najdete ji zde: https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=666158

Když jsem tedy objevila, že Česká televize (ČT Art) odvysílá německý šestidílný seriál z roku 2019 „Bauhaus – Nová doba“ (v německém originálu „Die neue Zeit) od režiséra a scénáristy Larse Kraumeho, velmi jsem se těšila.

PODÍVEJTE SE NA TRAILER SERIÁLU: 

O ČEM JE SERIÁL „BAUHAUS – NOVÁ DOBA“?

Děj se začíná odehrávat v roce 1919, kdy po skončení I. světové války začíná bouřlivé období německých dějin. Sledujeme mladou studentku Dörte Helmovou, která se se právě zapsala na výmarskou uměleckou školu Bauhaus založenou architektem Walterem Gropiem. Pro konzervativní dceru z bohaté rodiny je atmosféra Bauhausu něco zcela nového, jako ostatně pro většinu společnosti, která byla zvyklá na umírněné linie, klasické náměty a sešněrované mravy. Bauhaus není ale jen výtvarná škola, učí své studenty nejen svobodně tvořit, ale především svobodně přemýšlet a stát se generací nové doby.

Studenti Bauhausu na sebe svým volnomyšlenkářstvím strhávají v sešněrované výmarské společnosti stále větší pozornost. Ne vždy však v dobrém a Walter Gropius je jako ředitel školy opakovaně konfrontován se zastánci konzervativního umění. I Dörte si musí své studium na Bauhausu obhajovat před rodinou, ale svoboda tvorby se pro ni stává tím nejdůležitějším. Johannes Itten svým studentům představuje netradiční metody a to nejen v umění, ale i ve filozofii a buddhismu.

Meziválečné Německo bylo turbulentním obdobím společensky, i politicky. I Bauhaus se ocitl ve střetu politických zájmů na pozadí umělecké tvorby. Na jaře 1920 se odehrál tzv. Kappův puč, který byl pokusem o pravicový převrat v zemi s cílem svrhnout vládu a obnovit monarchii. Násilné společenské bouře se dotýkaly i studentů Bauhausu, mnohým z nich ale hrozilo za projevy politických názorů vyloučení ze školy.

Z Bauhausu odchází i Dörte. Život ve venkovské komuně je pro ni velkým zklamáním a touží se vrátit na Bauhaus. Walter Gropius jí vyjde vstříc, ale atmosféra na škole se mezitím proměnila. I Dörte je po návratu jiná, především je více nekompromisní ve svých názorech. Gropius pokračuje se stavebními plány. Pohled na to, jací studenti by se na projektu měli podílet, se ale různí. Dörte svým bojem za práva studentek rozvíří nejen školní spor mezi ní a Gropiem, ale i klevety o jejich milostném poměru.

Zatímco Dörte realizuje svůj návrh rozsáhlé stropní malby, na škole zesilují tlaky proti Gropiovi a jeho vedení. Nástrojem, který ho má zdiskreditovat, je milostný poměr s Dörte jako jeho studentkou. Škola se rozhodne situaci řešit tzv. čestným soudem, jehož vedením je pověřen Gropiův odpůrce Itten. Rozsudek má rozhodnout o tom, zda jsou klepy o vztahu Gropia s Dörte pravdivé nebo jde jen o prázdné pomluvy. O čem se ale u soudu skutečně rozhoduje?

Rozsudek čestného soudu se stal i rozsudkem nad vztahem Waltera Gropia a Dörte Helmové. Německou ekonomiku začíná ničit inflace a ve společnosti sílí pravicové politické hlasy. Období Výmarské republiky se chýlí k neodvratnému konci a je zřejmé, že toto období promění i Bauhaus a všechny jeho studenty i pedagogy.

INFORMACE O SERIÁLU „BAUHAUS – NOVÁ DOBA“

Žánr: Drama

Země: Německo

Rok výroby: 2019

Délka seriálu: 4 hodiny a 30 minut (minutáž jednoho dílu: 45 minut)

Tvůrci: Lars Kraume

Režie: Lars Kraume

Scénář: Lars Kraume, Judith Angerbauer

Kamera: Jens Harant

Hudba: Christoph M. Kaiser, Julian Maas

Hrají: August Diehl, Anna Maria Mühe, Trine Dyrholm, Valerie Pachner, Ludwig Trepte, Alexander Finkenwirth, Corinna Kirchhoff, Ernst Stötzner, Sven Schelker, Sebastian Blomberg, Max Hopp, Max Hubacher, Vladimir Korneev, Birgit Minichmayr, Hanns Zischler, Patrick Güldenberg, Greta Bohacek, Michael del Coco, Cristin König, Kira Zurhausen, Julius Feldmeier, Sebastian Kowski, Joseph Konrad Bundschuh, Katja Liebing, Volkmar Leif Gilbert, Johanna Orsini-Rosenberg, Alexandru Cirneala, Julia Goldberg, Jan Krauter, Pjotr Olev, Tilo Werner, Damian Thüne, Marie-Lou Sellem, Hajo Tuschy, Brian Völkner, Roland Wolf, Ronald Zehrfeld, David Bredin, Felix Eitner, Julia Sontag, Nicki von Tempelhoff, Peri Baumeister, Holger Handtke, Imogen Kogge, Lenn Kudrjawizki, Julia Franz Richter, Cornelius Engemann, Bjarne Meisel, Thimo Meitner, Cecil von Renner

Producenti: Thomas Kufus

Scénografie: Olaf Schiefner

Kostýmy: Esther Walz

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY SERIÁLU

V šesti dílech (Po válce, Princ thébský, Březnoví padlí, Ženská třída, Čestný soud, Konec Výmaru) sledujeme napínavé dění nejen na škole, ale i v osobních životech hlavních postav spjatých s Bauhausem.

Navzdory své krátké existenci měl Bauhaus zásadní vliv na vývoj výtvarného umění, architektury, grafického, interiérového a průmyslového designu, typografie, módního návrhářství a v neposlední řadě i uměleckého vzdělávání.

V prostředí Bauhausu působila řada významných a originálních umělců, kteří výrazným způsobem poznamenali rozličná umělecká odvětví, např. Vasilij Kandinskij a Paul Klee v malbě, László Moholy-Nagy v grafickém designu, Gunta Stölzl v textilním umění nebo Oskar Schlemmer ve scénografii.

Seriálem se také prolínají bouřlivé okamžiky německých dějin. Vidíme jak změnu nálad ve společnosti (příklon k antisemitismu, napadání komunistů), tak i změnu architektonických trendů. Zároveň vidíme změny odrážející se v módě mužů i žen i účesech. To, co nám přijde dnes normální, např. mít krátký účes, tzv. mikádo, bylo na začátku XX. století, v době dlouhých vlasů žen, radikální. Pro mnohé odsuzující.

Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. Nezbývá než konstatovat, že se báječně povedl. Každý, kdo se má rád architekturu z počátku XX. století a nástup funkcionalismu, to ocení.

V hlavní roli Dörte Helmové uvidíme skvělou herečku Annu Marii Mühe a roli ředitele Bauhausu Waltera Gropia perfektně ztvárnil August Diehl. Dále vycházející hvězdu rakouského filmu Valerii Pachner, nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair.

Seriál Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu.

Šestidílný německý seriál je jedním slovem skvělý. Nesmíme však zapomenout, že sledujeme pouze první období Bauhausu, které se odehrává od 1. dubna 1919 (založení školy) do roku 1925 (koncem školy ve Výmaru).

Určitě by bylo zajímavé, kdyby tvůrce seriálu Larse Kraume mohl uvést v život a zachytit i další historii Bauhausu. Druhé období, které začíná Desavě od roku 1925 do roku 1932, nebo třetí krátké období již v Berlíně od roku 1932 do 10. srpna 1933 (uzavření Bauhausu německou nacistickou vládou). To by bylo nesmírně zajímavé! Nezbývá, než doufat, že se tak stane. Bauhaus není jenom obyčejné slovo, ale pojem.

PODÍVEJTE SE NA SERIÁL NA WEBU ČT

Zde se můžete podívat na seriál: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13000118898-bauhaus-nova-doba/dily/

KOMU BYCH SERIÁL DOPORUČOVALA?

Seriál bude zajímavý pro každého milovníka architektury, umění, ale i oděvařiny. Na své si přijdou také filosofové. Snímek přinese hodně zajímavého jak odborníkům na slovo vzaté, tak laikům. Pokud máte rádi historii, dívejte se také! Pomůže vám pochopit změny v poválečném Německu a plíživý nástup nacismu.

Krásné jarní dny a co nejvíce inspirující architektury Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o seriálu „Bauhaus – Nová doba“ jsou dostupné na webu CSFD.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 14.3.2021 19:41 | karma článku: 5,92 | přečteno: 314x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 14,22 | Přečteno: 696x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 10,97 | Přečteno: 461x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 18,23 | Přečteno: 861x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma: 19,01 | Přečteno: 533x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma: 10,12 | Přečteno: 360x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma: 15,80 | Přečteno: 704x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje zkušenost s cestováním po Praze s Uberem

Cestování se společností Uber je pro mnoho lidí dostupné a příjemné. Když jsem potřebovala dopravit sebe a stolek z jedné části Prahy do druhé, zkusila jsem Uber. Hněv, zaryté mlčení, naštvanost a já na obtíž. To byla teda jízda!

17.1.2024 v 20:31 | Karma: 32,63 | Přečteno: 3767x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Hrubost, arogance, povýšenost a pýcha mladých lidí bije do očí!

Co jsme dříve označovali za jeden ze základních hříchů – pýchu – je dnes vydáváno za zdravé sebevědomí. A mladí lidé jím přímo srší! Pojďte si přečíst, jak arogantně a pyšně se dokáží současní mladí lidé chovat k slabým lidem.

12.1.2024 v 19:48 | Karma: 37,84 | Přečteno: 2087x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Ohledně vánočního večírku neselhal jen Jurečka, ale i zaměstnanci, kteří se bavili

Vánoční party na ministerstvu práce a sociálních věcí zvedla mnohé ze židlí. Jeho šéf Marian Jurečka se za vše omluvil a KDU-ČSL ho ponechala ve všech funkcích. Neporušil sice zákon, ale morálně selhal. On i jeho zaměstnanci.

10.1.2024 v 21:02 | Karma: 37,92 | Přečteno: 4393x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Mé dítě má autismus“ od Raelene Dundon

Kniha od australské psycholožky Raelene Dundon, která se specializuje na dětský autismus, přináší základní fakta a informace o poruchách autistického spektra. Autorka má dvě děti s autismem a přináší příklady ze života.

20.6.2023 v 21:50 | Karma: 9,33 | Přečteno: 487x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost... zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

31.3.2023 v 14:26 | Karma: 19,87 | Přečteno: 854x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Slib pod jmelím“ od Joanny Johnsonové

Britská spisovatelka Joanna Johnsonová ve svém historickém romantickém románu přináší ukázku levicového liberalismu. Přepisuje dějiny a etiketu, z ženy tmavé pleti „vyrábí“ dámu, přimíchává do románu zvyky z 21. století.

15.2.2023 v 21:56 | Karma: 8,39 | Přečteno: 289x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 781x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma: 8,87 | Přečteno: 324x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma: 23,04 | Přečteno: 596x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma: 22,81 | Přečteno: 786x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Módní peklo v ulicích – krátké kalhoty, odhalené kotníky a tenisky

To, co je letní záležitostí, se začalo nosit v zimě a mrazu. Ano, mám na mysli krátké kalhoty končící nad kotníky, nízké letní ponožky a k tomu tenisky. A jak zahnat zimu, když nám mrznou nohy? Péřovou bundou a beranicí!

8.1.2023 v 21:43 | Karma: 19,58 | Přečteno: 1094x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě mladá sousedka týrá svými kočkami

V mém bytě to strašně smrdí kočičí močí, výkaly a silně znečištěnou podestýlkou dvou koček. Vtip je v tom, že já žádné kočky nemám. Má je však mladá sousedka naproti mému bytu. Trpím dnem i nocí smradem, protože se o ně nestará.

29.12.2022 v 23:10 | Karma: 28,09 | Přečteno: 1713x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kam až jsou schopni lidé z Generace Z zajít?

Dvě hodiny u nás na patře nešla elektřina. Zasáhlo to šest bytů, trpělo tím sedm lidí. Moji sousedé v pronajatých bytech jsou dvacátníci, tedy Generace Z. Všichni odmítli výpadek proudu řešit. Čekali na mě, až to vyřeším.

29.12.2022 v 0:22 | Karma: 43,37 | Přečteno: 4758x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze norské pohádky „Tři přání pro Popelku“

Nová, moderní a velkolepá norská pohádka „Tři přání pro Popelku“ z roku 2021 je jako nepovedený koktejl. Moderní slova jako stylista a migréna, LGBT+ komunita, Popelka jako Wonder Woman a líbačka dvou gayů v dobové pohádce.

27.12.2022 v 19:37 | Karma: 33,97 | Přečteno: 1415x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 622
  • Celková karma 15,61
  • Průměrná čtenost 3868x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->