75 let od konce II. světové války vrací Němci Židům zabavený majetek

28. 04. 2020 23:18:49
Peněženky, doklady totožnosti, fotografie, dopisy, certifikáty, módní šperky, pouzdra na cigarety, snubní prsteny, hodinky, plnicí pera či zlaté zuby. To všechno Němci vrací přeživším shoa a jejich příbuzným i po 75 letech.

ZAČALO TO ČESKÝM ČERVENÝM KŘÍŽEM...

Před časem jsem se spojila s pražskou pobočkou Českého červeného kříže (ČČK), protože jsem hledala židovské sousedy svých prarodičů ze 40. let minulého století. Při této příležitosti jsem se dozvěděla, že jednou z mnoha činností ČČK je pátrat po lidech, kteří se ztratili svým příbuzným, nebo byli nezvěstní během II. světové války a také po ní.

PŘEČTĚTE SI, CO VŠECHNO DĚLÁ PÁTRACÍ SLUŽBA ČČK https://www.cervenykriz.eu/cz/patracisluzba.aspx

Byla jsem překvapená, když jsem se dozvěděla, že dokonce i teď, 75 let od konce II. světové války, dohledává Český červený kříž přeživší shoa a jejich příbuzné. Proč? Jediným cílem je navrátit jim zabavený majetek a dokumenty, o které přišli při příchodu do koncentračních táborů.

Moje první myšlenka byla: Copak nacisté všechny věci nerozkradli? Odpověď zní: Ne. Němci si při příchodu do jakéhokoliv koncentračního tábora vedli podrobné seznamy, kam pečlivě zapisovali nejen jména, příjmení, data narození, termíny příchodů do táborů, ale také si uvedli přesný popis odevzdaných (rozumějte: zabavených) věcí. Věci byly popsány do naprostých detailů. Díky tomu je možné předměty i nyní po takové dlouhé době identifikovat.

JAKÉ VĚCI SE VRACÍ PŘEŽIVŠÍM?

Tyto seznamy, i když samozřejmě nevím, zda všechny, se uchovaly.

Rovněž se dochovalo mnoho drobných věcí, které byly zabaveny přicházejícím Židům a dalším lidem do koncentračních táborů. Jednalo se o peněženky, doklady totožnosti, fotografie, dopisy, certifikáty a příležitostně módní šperky, pouzdra na cigarety, snubní prsteny, hodinky nebo plnicí pera. Někdy i zlaté zuby.

Seznamy, dokumenty, ale i věci jsou uloženy v archivech v německém městě Arolsen.

Archivy Arolsen - Mezinárodní středisko pro nacistické perzekuce, dříve International Tracing Service (ITS), v německém Internationaler Suchdienst, ve francouzské službě International de Recherches v Bad Arolsen, Německo, je mezinárodně řízeným střediskem pro dokumentaci, informace a výzkum nacistického pronásledování, nucené práce a holocaust v nacistickém Německu a jím okupovaných zemích. Archiv obsahuje asi 30 milionů dokumentů z koncentračních táborů, podrobnosti o nucené práci a soubory o vysídlených osobách. ITS zachovává původní dokumenty a objasňuje osud těch, kteří byli nacisty pronásledováni. Archivy jsou od roku 2007 přístupné badatelům. V květnu 2019 středisko nahrálo kolem 13 milionů dokumentů a zpřístupnilo je veřejnosti online.

PŘÍPAD NAVRÁCENÝCH HODINEK

Vyslechla jsem si příběh týkající se pánských hodinek. Před nedávnem se na ČČK v Praze obrátili pracovníci z Archivu Arolsen a požádali je o dohledání přeživšího muže, kterému patřily zabavené hodinky. Ty musel odevzdat při příchodu do koncentračního tábora. ČČK zjistil, že muž je dávno po smrti, ale za to se podařilo najít jeho dcery. Setkali se s nimi, a hodinky po jejich otci jim 75 let po konci světové války, vrátili.

Možná si řeknete, že se jedná o maličkost. Ano, to je pravda. Jedny hodinky. Ale pravda je taková, že například Židé, kteří museli opustit své kompletně zařízené byty či domy, odešli z domova v ruce se zavazadly, které mohly vážit padesát kilogramů včetně potravin. Všechno, co nechali v bytě či domě, o to ve většině případů přišli. Do jejich domovů se po vystěhování nastěhovali jiní lidé z protektorátu. Ostatně byt či dům byl kompletně zařízen se vším všudy.

Ti, kteří měli to štěstí a přežili koncentrační tábor, se vraceli většinou s obnošenými a potrhanými šaty, které měli na sobě. Vraceli se do ničeho. Začínali od nuly. A to v mnoha případech doslova. Jestli se tedy navrací osobní věci, jako jsou hodinky či snubní prsteny, nebo osobní dokumenty, znamená to pro příbuzné nejen vzpomínku, ale i dědictví. Něco, co si mysleli, že je již dávno pryč.

Co se stalo v minulosti, už nezměníme. Ale můžeme ocenit, že Němci v Archivech Arolsen nevzdávají své úsilí, snaží se veškeré dokumenty digitalizovat, dohledávat původní majitele věcí a vracet jim je. Když se nepodaří najít původní majitele, hledají se děti či další příbuzní. I to je snaha o usmíření, zmírnění viny, která byla nevyslovitelná.

PODÍVEJTE SE I VY DO ARCHIVU AROLSEN ON-LINE A HLEDEJTE!

Webové stránky archivu jsou v němčině, angličtině, francouzštině, polštině a ruštině. Vyhledávání je přehledné a celkem jednoduché. Pokud znáte data svých příbuzných, můžete zjistit, zda i vám nebudou navráceny předměty či dokumenty.

https://arolsen-archives.org/en/

Pokud nechcete hledat přímo v Archivu Arolsen, můžete se obrátit na Český červený kříž.

Příjemné jarní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Více informací o Českém červeném kříži najdete na webu cervenykriz.eu zde: https://www.cervenykriz.eu/cz/patracisluzba.aspx

Informace o archivech Arolsen, stejně jako fotografii archivu najdete na Wikipedia.org zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Arolsen_Archives_-_International_Center_on_Nazi_Persecution

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 28.4.2020 23:18 | karma článku: 20.78 | přečteno: 810x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 755 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 456 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 303 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 616 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 356 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 1318 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 239 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 184 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 248 | Diskuse
Počet článků 620 Celková karma 15.26 Průměrná čtenost 3816

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...