Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze knihy „Vynález lorda Randolpha“ od Stephanie Laurensové

Stephanie Laurensová patří k nejúspěšnějším současným spisovatelkám Austrálie a věnuje se psaní romantických historických románů. O čem je román „Vynález lorda Randolpha“ umístěného na anglický venkov na konci 19. století?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Spisovatelka Stephanie Laurensová (jedná se o pseudonym, vlastním jménem Theonne Ann De Kretser) patří mezi nejúspěšnější spisovatelky Austrálie. Je proslulá svými historickými romány, které se překládají do mnoha jazyků a hojně se prodávají.

Vzhledem k tomu, že jsem rovněž autorka ženských románů, ráda si občas přečtu něco od konkurence. Od této autorky jsem dosud nic nečetla, proto jsem byla zvědavá na její styl. Kniha „Vynález lorda Randolpha“, která se odehrává na anglickém venkově v Berkshire roku 1843, mě zaujala svou anotací a velmi jsem se na ni těšila.

Musím ovšem říct, že jsem byla z knihy velmi zklamaná, a to z mnoha důvodů. Čím větší sláva tuto autorku provází, o to bylo větší zklamání.

„Kdyby ji otec vedl k vynalézání a chtěl po ní, aby také přispěla, byť jen okrajově, lépe by rozuměla tomu, proč jsou s Williamem Johnem tak posedlí, a dívala by se na jejich chování mnohem shovívavěji a s větším pochopením. Ale ať už s vynalézáním, nebo bez něj, zůstane i nadále ženou, kterou je praktická. Bude se starat o hladký chod domácnosti, ale bude se na všechno dívat jinýma očima, v tom se opravdu změnila. Díla pro ni bude nedílnou součástí Throgmorton Hall, ne ta protivná, špinavá a nepřístupná místnost jako dřív. Dobře si uvědomovala, že za tuhle změn u, za nový postoj vůči vynálezům a vůči otci s bratrem vděčí Randolphu Cavanaughovi.“

O ČEM JE ROMÁN „VYNÁLEZ LORDA RANDOLPHA“?

Lord Randolph Cavanaugh je věrný a oddaný, ale jen v očích své rodiny. Ostatní ho považují za odměřeného, chladného a váženého podnikatele jdoucího si tvrdě za svým. Ale Rand má i jiné sny… Na svých cestách se seznámí s krásnou dívkou Felicií Throgmortonovou, která prolomí jeho železné sebeovládání. Felicia se snaží udržet svou rodinu nad vodou. Její zesnulý otec William Throgmorton se celá desetiletí věnoval pouze vynálezům. Po jeho nenadálé smrti se snaží syn William John dokončit poslední vynález, kterým je Throgmortonův vůz poháněný párou. Felicia si zoufá a neví, jak zachránit neutěšenou finanční situaci. Lord Randolph přijíždí na Throgmorton Hall v okamžiku, kdy dojde k výbuchu. K tomu vyjde najevo, že na vynálezu pracuje někdo jiný, než čekal, a klíč k úspěchu drží v ruce pronikavě inteligentní žena, s níž ho pojí neochvějná odvaha a nezlomné odhodlání postavit se hrozící katastrofě. Společnými silami se pustí do zdánlivě bezvýchodného boje, aby překonali nemalé překážky a zachránili vše, co je jim drahé.

„Rand předal koně do zkušené péče Shieldse, požádal ho, aby odnesl do dílny opěru, a vykročil přes trávník k domu, zmítaný vnitřní nejistotou. Neznal Felicii tak dobře. Nikdy ji neviděl ve společnosti. Okouzlující umělec jí možná vyhovuje víc než gentleman hořící nadšením z vynálezů… Rand se zničehonic zastavil, zhluboka se nadechl, uvolnil sevřenou čelist a pokračoval dál. Ten polibek v přítmí předešlé noci. Nedokázal na něj zapomenout. Felicia na něj odpověděla. Jeho příliš, skrytá vyhlídka, kam by mohl až vést, ji uchvátil stejně jako jeho. Neměl by o ní pochybovat. Ne když nemá důkaz o opaku. Jenom to, že nevěří ženám, zejména natolik chytrým, aby byly zručné manipulátorky, ještě neznamená, že nemůže věřit jí.“

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Lord Randolph Cavanaugh, zkráceně Rand, je druhorozený syn zesnulého markýze z Raventhorne. Třicetiletý mladý pohledný muž z dobrého rodu, který se plně věnuje svému podnikání ve firmě Cavanaugh Investment, vyhledává vynálezce a podporuje je finančně a uvádí jejich vynálezy na trh. Samostatný, rozhodný, inteligentní a pragmatický muž, který se zdárně vyhýbá ženám. Zatím nepotkal tu pravou.

Markýz Ryder a jeho žena Mary Cavanaughovi, nejstarší syn rodiny, žije se svou manželkou Mary a jejich třemi dětmi na rodinném sídle Raventhorne Hall. Podporuje svého mladšího bratra Randa. Jejich rodina je i jeho rodinou.

Felicia Throgmortonová, čtyřiadvacetiletá mladá dívka žije se svým bratrem Williamem Johnem na rodinném sídle Throgmorton Hall na venkově v Bershire. Vede domácnost, miluje květiny a zahrádku. Ale co když i v ní dříme geniální mozek vynálezce?

William John Throgmorton, prvorozený syn rodu. Vynálezce duší i tělem, který se pokouší dokončit poslední vynález svého otce. Jediné, co ho zajímá, je jeho dílna, vynálezy a technické vymoženosti, unikají mu podstatné stránky života.

Clive Mayhew, mladý nadaný malíř krajinek a budov, který své kresby prodává novinám. Má však dluhy z karbanu a snaží se vymyslet způsob, jak je zaplatit.

Sir Horace Winthrop, dobře situovaný starší vdovec, chamtivý a sobecký. Zámožný investor do různých projektů a vynálezů, ale je velice proti vymoženostem a technickým pokrokům.  

„Už v okamžiku, kdy to vyslovovala, jí bylo jasné, že právě tohle je pro ni zásadní a nejdůležitější. Rand byl první a jediný muž v jejím životě, který prokázal prostou, a přesto nezlomnou oddanost. Znali se sice teprve několik týdnů, ale byla si na stoprocentně jistá, že bude připraven pomoct, kdykoliv ho bude potřebovat, a že se na něj může spolehnout víc než na kohokoliv jiného. To poznání ji naplnilo pocitem nejen zranitelnosti, ale i neporazitelnosti.“

Theonne Ann De Kretser (*1953) se narodila na Cejlonu (dnešní Srí Lanka). V dětství se s rodinou odstěhovala do Melbourne v Austrálii. Po dokončení univerzity získala doktorát z biochemie. Vdala se a s manželem se přestěhovala do Velké Británie, kde pracovali jako vědci v Kentu. Žili v oblasti obklopené historií. Jejich dům byl postaven v 16. století, zatímco vedle stály chráněné zříceniny římské vily a hrad ze 14. století. Po čtyřech letech se s manželem vrátili zpátky do Austrálie, kde pokračovali v onkologickém výzkumu. Kretser začala s psaním románů, když si uvědomila, že doma všechny přečetla. Její první román Tangled Reins vyšel v roce 1992. Po velkém úspěchu románů se začala plně věnovat psaní. Její romány jsou především historické romance z vladařské éry. Píše pod pseudonymem Stephanie Laurens, což jsou jména jejích dvou dcer. Patří mezi nejprodávanější australskou spisovatelku romantických historických knih. Žije v Melbourne se svým manželem a dvěma dcerami.

„Rand se také usmál a popadl ji do náručí. Felicia ho objala, zaklonila hlavu, Rand se sehnul a políbil ji na rty. Radostné očekávání a příslib, přesně to ten polibek obsahoval, plný života a omamný. Rand přejížděl rty po Feliciiných, dráždivě a vábivě. Felicia odpovídala, podřídila se jeho vedení, roztoužená a nedočkavá zakusit víc. Polibek se protahoval, stále vášnivější, a ve stříbrné noci visely slavnostní sliby.“

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY KNIHY

První věc, která mi na knize nesedí, je její název. V původním anglickém originálu se kniha jmenuje „The Designs of Lord Randolph Cavanaugh“, což by se dalo přeložit jako „Návrhy lorda Randolpha Cavanaugha“. A to by také skutečně odpovídalo ději románu. Z neznámého důvodu však nakladatelství uvedlo knihu na trh pod názvem „Vynález lorda Randolpha“. To je však zavádějící, protože hlavní hrdina lord Randolph žádný vynálezce není a vynález, o kterém se v celé knize jedná, patří po všech stránkách rodině Throgmortonově.

Kniha má necelých 400 stran, ale v první polovině knihy se nedočteme nic, co by spadalo do oblasti romantiky či lásky. První polovina knihy je věnována Throgmortonovu vozu poháněnému párou. A tak stránku za stránkou čteme o parních kotlech, pístech, trubkách, převodech a nářadí. Kniha budí dojem, že se jedná spíše o odbornou knihu pro milovníky historických aut. Chlapi, pokud se chcete dozvědět, jak vznikal motor do automobilu poháněný párou, pak si přijdete na své!

Hlavní zápletka knihy, kdo se chystá poškodit vůz, je sice zajímavá a hlavní hrdinové se proměňují v bedlivé detektivy, ale je poněkud chabá. Nejde ani o klasickou detektivku (ta by byla dějově vystavena jinak), ani se nejedná o romantický román. Rozpačitý dojem napovídá, že se jedná o jakéhosi praso-psa.

Také spouštěč v knize by měl být na začátku knihy po pár stránkách. Pokud ho čtenáři nenajdou, začnou se zákonitě nudit. Zde byl spouštěč, tedy vztah mezi dvěma hlavními hrdiny, odsunut technickými problémy vozu do pozadí. Spouštěč najdeme až po více než sto až sto padesáti stránkách. Čtenář má tedy dojem, že stále na něco čeká a ono to ne a ne přijít a dostavuje se nuda.

Další negativem knihy je, že je sice avizován jako romantická historická romance, ale je to první román, kde jsem nikde neobjevila tak podstatná slova jako je např. láska nebo frázi miluji tě. Na to autorka naprosto zapomněla.

Velmi trapně působí neznalost reálií. Např. se dočteme, že hlavní hrdinové se probudí v létě kolem šesté ráno na venkově a služebnictvo v celém domě spí. Pokud je mi známo, tak služebnictvo bylo na nohou vždy s předstihem a kmitalo v domě. Ne v sedm hodin, ale patrně již od čtyř, případně od pěti hodin. Zvláště v letních měsících.

Nakonec se tedy dočkáme navázání poměrně pěkného vztahu mezi hlavními hrdiny, kdy v sobě naleznou zalíbení (konečně! Hurá!), ale problém je v tom, že děj se odehrává v roce 1843 a hlavní hrdina lord Randolph Cavanaugh je představován ve všech směrech jako gentleman z vysokých šlechtických kruhů, a pak bez okolků svede mladou dívku v jejím vlastním domě a obhájí to sobě i jí, že je to v pořádku. Je to tedy současný vztah 21. století, který je zasazen na konec 19. století. Opravdu nemyslitelné! V té době by byl lord Rand všemi veřejně odsouzen a byl by hnán k odpovědnosti a k rychlé svatbě. Jeho morální kredit a pověst by byla silně poskvrněna a to do konce života. Ale v tomto románu všichni o poměru ví a schvalují jej. Postavené na hlavu!

Poslední kapitola je věnována svatbě hlavních hrdinů. Na tu jsem se skutečně těšila! Ostatně která romantická čtenářka ne? Domnívala jsem se, že na svatbě v závěru knihy se už nic zkazit nedá. Opět přišlo velké zklamání. Svatba se sice konala, ale nepadla ani zmínka o šatech a hlavní postavy vyšuměly. Svatba byla jenom pozadím, kulisou. Autorka totiž rozehrála nový děj, aby upoutala pozornost čtenářek na její další (následující) knihu, kde bude hlavním hrdinou Kit, bratr Randolpha. Jako čtenářka jsem byla rozčarovaná. Bylo to velice nešikovné, až násilné. Vůbec se to do děje nehodilo.

Spisovatelka se v průběhu knihy dopouštěla tak základních chyb, jako je neustálé opakování myšlenek (které jsou však napsány jinými slovy). Tomu se dá předejít jednoduše – škrtáním. Také neustále se opakující výrazy, se kterými se čtenář setkává na jedné stránce třikrát, např. „střelila po něm pohledem“, časem začnou čtenáře nudit a budí dojem trapnosti.

Jak jsem psala na začátku, kniha byla pro mě velkým zklamáním. Dle mého byl námět dobrý a kvalitní. Dala se napsat skvělá kniha, která by byla opravdu romantická, plná lásky a umístěna do 19. století, ale nepovedlo se to. V rukopisu se projevilo mnoho začátečnických chyb, které by tak slavná spisovatelka, už měla mít dávno za sebou.

Jako pozitivum bych alespoň vyzdvihla krásnou obálku. Je vkusná, pěkná, stylová a nejedná se o kýč. To je něco, co nakladatelství HarperCollins opravdu umí.

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán velmi rozvláčně, až si čtenář klade otázku, kdy to konečně skončí (což je špatně).
  • Kniha byla napsána v er-formě.
  • Korektorská práce byla odvedena velmi špatně – ohebná slova nejsou místy skloňována, ve slovech chybí písmenka, slovesa nejsou časována.
„To pohrdání ho pronásledovalo na každém kroku. Probudilo v něm vnitřní hlas, který se ho stále dokola ptal. Co jsi to za člověka? A na povrch vyplulo cosi, co nosil až dosud skryté hluboko na dně své duše, a ono cosi ho varovalo, že se nevyplatí smazávat dluhy způsoben, kterým se připraví o pověst a sebeúctu. Nepovažoval se za přehnaně morálního člověka, ale v okamžiku, kdy se na něj Cavanaugh a slečna Throgmortonová podívali, se v něm něco zlomilo. Trhl sebou, otočil se a utekl.“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Pokud nejste znalci romantické literatury a neznáte její pravidla, jste milovníky technických vymožeností, mohla by se vám kniha líbit. Pokud však patříte mezi čtenářky, které už přelouskaly mnoho romantických knih a dovedete poznat dobře napsanou knihu, pak budete zklamáni.

Knihu „Vynález lorda Randolpha“ od Stephanie Laurensové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Krásné jarní dny se zajímavou knihou Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Stephanie Laurensové je dostupný na webu databazeknih.cz

Fotografie a anotace knihy „Vynález lorda Randolpha“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

LAURENSOVÁ, Stephanie. Vynález lorda Randolpha. HarperCollins Polska sp. zo.o., Warszawa. 2019, 368 stran, 1. vydání, ISBN 978-83-276-4180-9 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 27.4.2020 23:11 | karma článku: 6,98 | přečteno: 188x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 31,13 | Přečteno: 2433x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 14,51 | Přečteno: 725x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 10,98 | Přečteno: 486x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 18,03 | Přečteno: 894x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma: 19,01 | Přečteno: 541x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 623
  • Celková karma 18,64
  • Průměrná čtenost 3862x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->