Recenze knihy „Zasnoubena se smrtí“ od Jany Vrzalové

17. 10. 2019 16:20:38
Kdo byla Inka Bernášková? Proč pro ni bylo důležité, aby Československá republika protektorát přežila? Proč se připojila k odboji? Co byl časopis „V boj“? Svobodné Československo bylo pro Inku tak důležité, že za něj zemřela.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Jak již moji věrní čtenáři recenzí knih vědí, mám ráda historii a konkrétně období vzniku Československé republiky, ale i období kolem II. světové války. V poslední době se zamýšlím nad tím, jak by nám, Čechům, velice prospělo a povzbudilo nás, kdybychom si připomínali velké osobnosti našich dějin.

Kniha od novinářky, spisovatelky a překladatelky Jany Vrzalové, která se jmenuje „Zasnoubena se smrtí“ a s podnázvem „Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty“, dokonale propojuje obojí. Přináší jak příběh statečné ženy, tak velkou část našich československých dějin, do kterých je život hrdinky zasazen.

Jedná se tedy o knihu jak biografickou, tak historickou. Prolíná se literatura faktu s beletrií.

„Inka chodí do skautského oddílu. V něm se určí formovat lepší svět, zjišťuje, že stojí za to brát vlastní osud do svých rukou. Dravě uchopí šanci žít naplno. Hledá své vlastní místo pod sluncem. Dál se v ní postupně rozvíjejí hodnoty, které jí rodiče vštěpují od malička. Hrát fér, spolupracovat s ostatními, plnit povinnosti k sobě samé, k bližním, k vlasti. Jak jen se jí to bude hodit!“

„Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

O ČEM JE KNIHA?

Irena Bernášková, dcera Ireny a Vojtěcha Preissiga (významný český grafik, typograf, malíř a ilustrátor), byla známá jako Inka. Jednalo se o mimořádnou osobnost XX. století, a přesto ji málokdo zná. Rodiči byla společně s dalšími dvěma sestrami vychována v silném vlasteneckém duchu, obdařena talentem na jazyky, analytickými schopnostmi, obrovskou odvahou, jíž převyšovala i muže své doby. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava všechny své schopnosti vynaložila na osvobození rodné země – Československa. Její odbojová činnost byla úzce spojena především s vydáváním ilegálního časopisu „V boj“, se získáváním prostředků a techniky na jeho výrobu, ale také s převáděním stovky československých vojáků a pronásledovaných lidí gestapem do zahraničí. Po zatčení gestapem podle skromných odhadů při výsleších mlčením zachránila na tři stovky spolupracovníků. Veškerou odbojovou práci vzala na sebe. Až do poslední chvíle byla statečná a zemřela smrtí pod gilotinou.

„V den okupace Čech a Moravy Inka osobně na pražské vyslanectví USA odnáší písemný protest Preissigovy rodiny. Je to hlas volající na poušti. Téhož dne do bytu majora Josefa Škaldy, francouzského legionáře, přicházejí někteří členové Svazu československých záložníků a bývalých vojáků v Praze, aby založili ilegální organizaci. Tak se zrodilo Družstvo v prvním sledu, jehož hlavní činností se stane vydávání časopisu v BOJ.“

Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

KLADY A ZÁPORY KNIHY

Kniha je velmi poutavým příběhem o reálné žijící postavě našich dějin. Kniha je velice zajímavá.

Velmi se mi líbilo, že knihu o ženské hrdince napsala žena. V psaní se projevilo obrovské pochopení, soucit, silné emoce. Přitom kniha není v žádném případě sentimentální, ale jedná se o literaturu faktu skloubenou s beletrií.

Autorka dokonale vystihla ducha doby, kterou popisuje – nejdříve poklidný život v Rakousko-Uherské říši, stěhování rodiny Preissigovy do Ameriky, obavy o nasazené československé vojáky v I. světové válce za Říši, velké očekávání a naděje, ale i radost a hrdost při vzniku Československé republiky, smutek, zoufalství a beznaděj při dějinných událostech roku 1938 a 1939 a snahu se nikdy nevzdat české identity a národnosti po vzniku Protektorátu Čech a Moravy.

Zároveň sledujeme osobní linii Inky Bernáškové. Její narození, dětství, dospívání, první a jedinou velkou lásku, bratrance Edu Bernáška, za kterého se provdala. Autorka rovněž intimně popisuje, jak se cítí mladá žena, když potratila své první dítě, a již nemůže mít další. Inka v osobním životě bojuje se ztrátou lásky a úcty svého muže Edy, protože mu nemůže dát děti. Vyrovnává se s jeho nevěrou a zároveň volí rozvod, aby ho ochránila před gestapem, až bude odhalena.

Neuvěřitelně silný je konec knihy, kdy s Inkou Bernáškovou prožíváme její poslední chvíle života po vynesení rozsudku smrti. Měsíce, které prožívá ve vězení v Říši, využívá k nalezení křesťanské víry, odpuštění, smíření se s lidmi i s Bohem. Na smrt (pod gilotinou) jde beze strachu, statečná, hrdá a odvážná a s vědomím, že za Československou vlast stojí za to položit život. Taková byla Inka Bernášková celý život.

Je to velice silný příběh ženy, u kterého jsem v závěru knihy plakala (což se mi u tohoto druhu literatury nestává, to mi věřte).

Kniha má 333 stran, ale 36 stran obsahují přílohy, které nám prostřednictvím dobových dokumentů, plakátů Vojtěcha Preissiga a fotografií rodiny Preissigovy a Inky Bernáškové přibližují osobnosti, o kterých čteme.

Autorka čerpala z obrovského množství pramenů, které dokládá v závěru knihy.

Texty danou dobu, o které zrovna čtenář čte, přibližují a zpestřují citáty známých osobností, např. Vojtěcha Preissiga, Inky Bernáškové, presidenta Edvarda Beneše, státního tajemníka Úřadu říšského protektora Karla Hermanna Franka, britského premiéra Winstona Churchilla, presidenta Emila Háchu, reportéra Františka Kocourka, Adolfa Hitlera, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha...

Kniha je perfektní po všech stránkách a žádnou negativní stránku jsem nenašla.

„Prý jsme jen slabé pohlaví, které by se mělo starat pouze o děti a stát u plotny s vařečkou. Houby! Doba se v mnohém změnila. Před očima se jí zjevila „Dáma s lucernou“. Tak se přezdívalo Florence Nightingalové, snad nejznámější zdravotní sestře na světě, kterou proslavila Krymská válka. V dětství o ní hodně slýchávala. Rodiče jí i sestrám za vzory často dávali něčím výjimečné osobnosti. To, co dokázala Florence – povznést ošetřovatelství na respektované povolání zvláště u žen – zvládneme také. A ještě více. Plácla (Inka) vzdorovitě rukou do spadaného jehličí! Nemáme přece 19. století!“

„Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

  • Kniha je napsána velmi srozumitelně, spisovným jazykem, zpestřena citacemi a dialogy hlavních postav.
  • Je velmi zajímavá, napínavá a čtivá.
  • Kniha je napsána převážně v er-formě, místy v ich-formě.
  • Osudy Inky Bernáškové jsou tak napínavé, že se začtete a neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„Byla-li dříve (Inka Bernášková) anonymní spolupracovnicí, zatlačovanou do pozadí mnoha jinými, stávala se nyní hlavním činitelem. Byla odpovědným redaktorem, vydavatelem, tiskařem, administrátorem, expeditorem i kolportérem.“

„Zasnoubena se smrtí“, Jana Vrzalová

Jana Vrzalová (*1951) je spisovatelka, spisovatelka a překladatelka. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Leningradské státní univerzity (dnes Petrohradské). Po jejím absolvování pracovala pro přední české a slovenské deníky a časopisy, věnovala se překladům. Z ruštiny do češtiny přeložila na dvě desítky publikací. Několik let působila jako zástupkyně šéfredaktora čtrnáctideníku Národní Osvobození, tiskového orgánu Českého svazu bojovníků za svobodu. Až do roku 2015 byla tiskovou mluvčí svazu. Na svém kontě má bezpočet recenzí na knihy z oblasti literatury faktu. Publikuje v Národním Osvobození a v internetových médiích. Přispívá do revue Přísně tajné! Jako překladatelka a editorka pracuje pro Památník Lidice. Od roku 2014 je předsedkyní Klubu autorů literatury faktu. Je laureátkou Ceny Miroslava Ivanova za publicistiku, nositelkou ceny Český patriot, kterou jí udělila Asociace nositelů legionářských tradic za podporu národní hrdosti a paměti národa v kategorii publicistika.

„Bez povědomí svobody není národ národem, to je stádo otroků.“

Vojtěch Preissig, Časopis „V boj“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu bych vřele doporučila každému, kdo se chce zajímavou formou dozvědět o našich dějinách – konci Rakousko-Uherské říše, I. světové válce, zahraničních legiích, odboji, vzniku ČSR a jeho zániku i o těžkém životě během Protektorátu Čech a Moravy. Kniha je nesmírně zajímavá a příběh Inky Bernáškové zasáhne každého čtenáře u srdce. Je to zaručeně kniha, která vás donutí přehodnotit, jak smýšlíme o naší zemi a co jsme schopni pro ni obětovat. V naší době velmi aktuální kniha!

Knihu „Zasnoubena se smrtí“ od Jany Vrzalové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné podzimní dny a povzbuzení velkými osobnostmi našich dějin Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Anotace a fotografie knihy, jakož i životopis Jany Vrzalové je k dispozici na stránkách Palmknihy.cz.

VRZALOVÁ, Jana. Zasnoubena se smrtí. Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty. Nakladatelství Jota s.r.o., 2017, Brno. Praha. I. vydání. 333 stran. ISBN 978-80-7565-225-6 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 17.10.2019 16:20 | karma článku: 16.15 | přečteno: 268x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 755 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 456 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 303 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 616 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 31.72 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 27.20 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 257 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 192 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 17.53 | Přečteno: 258 | Diskuse
Počet článků 620 Celková karma 15.28 Průměrná čtenost 3816

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...