Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

22. 09. 2017 15:25:02
Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

ČESKOSLOVENSKÉ VÝROBKY, KTERÉ NÁS OBKLOPOVALY CELÁ DESETILETÍ

Letos uplyne 28 let od Sametové revoluce v roce 1989. A výrobky, ve velké míře vyráběné v Československu, které nás do té doby obklopovaly, jsme mnozí s radostí vyměnili za zahraniční. Neznámé, nové a lepší. Ale opravdu tomu tak bylo?

Po 28 letech se ohlížím zpět a přemýšlím, co jsem tím osobně získala. Kam až moje paměť sahá, moje matka kupovala prací prostředky jako Namo, Titan, Merkur a mýdlo s jelenem ze SETUZY (dříve Schichtovo mýdlo s jelenem). Ty po revoluci nahradil Ariel či Vizir, později Persil. Mýdlo s jelenem nahradila Lanza.

Luxusní mýdlo Soté mink nahradilo mýdlo Camay, obyčejné mýdlo Jaro jsme zaměnili za Dove.

Můj táta, který se narodil ještě za II. světové války, však zůstal věrný oblíbeným československým značkám. Dokud je vyráběli, nebyl ochoten sáhnout po něčem jiném. Nikdy se nevzdal svého Pitralonu, holicích žiletek, mýdel či zubní pasty Stoma. Snad to bylo i tím, že bydlel a žil v Ústí nad Labem, kde většina místního obyvatelstva pracovala v podniku SETUZA.

CO KDYŽ ALE NOVÉ NEZNAMENÁ LEPŠÍ?

Není to tak dávno, co jsem prala a hodila jsem do bubnu pračky kapsli Ariel. Jak snadné, jednoduché a úžasné řešení jsou tyhle prací kapsle! Nemusí se prádlo předpírat, namáčet, pracně odstraňovat skvrny, odměřovat prací prášek či gel ani lít do pračky aviváž. Všechno je obsaženo v jedné kapsli! Zázrak! A prádlo je voňavé a čisté – a to bez dřiny.

Když roztřídím špinavé prádlo před praním, tak si automaticky umyji ruce. Přítel, který zaslechl, že pračka začala prát, na mě zakřičel z obývacího pokoje: „A umyla sis ruce, když jsi sahala na tu kapsli, viď?“

Pomyslela jsem si, že přítel je prostě příliš čistotný, a to až obsedantně. Ale ruce jsem si šla umýt, abych unikla podezřívavým pohledům a otázkám. Kdo by nechtěl mít doma klid? Hádat se kvůli takové blbosti přece nemá smysl...

Ale pak jsem nad tím zamyslela. Z čeho je vyroben plast kapsle, který se rozloží ve vodě při 30° C? Vyperou se ty chemické látky z prádla? Má naše pračka dostatečné máchání? Kolik těch chemických látek zůstane nakonec stejně ve vypraném oblečení? Jestliže jsou v kapsli tři různé barevné gely, čím to asi barví? A jedná se vůbec o rozložitelné látky v přírodě? Kdo to vlastně vyrábí? Je to prostředek šetrný k přírodě? Nejsem si jistá, ale pochybuji o tom.

Najednou jsem byla ráda, že jsem si ty ruce umyla! Čistě vyprané prádlo jsem pověsila, a byť mi do té doby vonělo, teď se mi vůně zdála chemická. Taky jsem si vzpomněla na mé občasné návštěvy na kožní klinice, kde jsem řešila podráždění kůže z neznámé příčiny. Ze strany kožní lékařky následovaly automatické otázky, v čem peru oblečení a jakou kosmetiku používám.

To všechno mě vedlo postupně k tomu, že jsem začala hledat alternativu pracích prášků a gelů. Existuje na praní něco přírodního a přesto něco účinného?

SCHICHTOVO MÝDLO S JELENEM

Pár týdnů poté jsem v Ústí nad Labem narazila na prodejnu Schicht. Nevěřila jsem svým očím! Malý obchůdek se zeleným průčelím a oním specifickým znakem - jelenem - který mi připomněl krásné vzpomínky na dobu dávno minulou. Obchůdek na první pohled útočí na smysly a hlavně paměť kolem procházejících domorodců. Na první pohled máte dojem, že jste se přenesli v čase a prostoru o několik desítek let zpět do minulosti.

Nedalo mi to a musela a jsem do obchodu Schicht nahlédnout! Nejenže jsem s radostí uvítala, že je opět možné si koupit klasické mýdlo s jelenem, což jsem ihned udělala a pojala jej jako suvenýr, ale objevila jsem, že i další značky, které jsem znala z dětství, přicházejí opět ke slovu.

Objevila jsem prostředek na namáčení Namo, ale i Merkur (a dokonce v několika variantách! Položme si ruku na srdce: Kdo z nás před rokem 1989 nepral v Merkuru?), ale také k mému překvapení Jelena jako prací prášek i gel.

Čisticí prostředky jako Titan plus s vůní citrónu, ať už gel na nádobí či prášek (ten si moje matka v době socialismu nemohla vynachválit a byla strašně zklamaná, když už nebyl na trhu!). Zubní pasty a ústní vody staré známé značky Soté dent. Znovuobjevené mýdlo Soté mink s norkovým olejem! Jaká to krása! Pro pány jsem znovuobjevila vody po holení staromódní Pitralon F a Olimon.

ČEMU DÁT PŘEDNOST - PŘÍRODĚ NEBO CHEMII?

Nadšená jsem nebyla jen z toho, že jsem objevila „staronovou“ značku, ale také, že se mohu odpoutat od chemických Arielů a Persilů a přejít k prostředku na praní – Jelenovi – který je postaven na mýdlovém základě a splňuje moje požadavky - je šetrný k mé pokožce a obsahuje takové chemické látky, které se v přírodě snadno rozloží. Rovněž se mi líbí, že výrobky mají minimální obsah parfému.

TRADICE, HISTORIE, VZPOMÍNKY, ZNÁMÁ ZNAČKA

Moje silné dojmy a rozjitřené emoce, protože jsem si nikdy nemyslela, že tyto výrobky ještě někdy v životě (kromě muzea) uvidím, zesiloval vkusně zařízený interiér obchodu Schicht. Francouzská dlažba, která nápadně připomíná starou otlučenou dlažbu z prádelny vaší prababičky z počátku XX. století, jednoduché bílé stěny, výrobky umístěné do jednoduchých fortelných polic a dlouhý dřevěný pult k obsluze zákazníků.

OBCHOD SE VZPOMÍNKAMI – DŘEVĚNÉ NECKY A RUČNÍ PRAČKA

Když už máte dojem, že je všem překvapením konec, uvidíte staré dřevěné necky! Ty mi připomněly tátovo vyprávění, kdy v padesátých a šedesátých letech ve starém domě pral v neckách na valše prádlo. Co asi k tomu tehdy za prací prostředek používal? Mýdlo s jelenem? Velice pravděpodobné!

Pokocháte se pohledem na ruční dřevěnou pračku ze Zlaté včely, kterou Vám ochotná a laskavá prodavačka otevře, a vy si můžete osobně vyzkoušet, jak taková ruční pračka fungovala. Představíte si tu dřinu a jistě oceníte jako já současné automatické pračky, které máme všichni doma a které za nás všechno obstarají.

Někdo si udělá výlet do muzea, aby si prohlédl výstavu, někdo zajde do kina shlédnout nový film či do restaurace na výtečnou večeři. Mějte mě klidně za magora, bránit se nebudu, ale já chodím načerpat atmosféru začátku století XX. století do obchodu Schicht! A jsem velice ráda, že se našla v naší malé zemi parta nadšenců, kteří obnovili tuto značku z konce 19. století. Z prodejny Schicht odcházím stejně povznesená, jako kdybych právě zažila báječné divadelní představení...

Krásné podzimní dny s Jelenem Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Fotografie H. R. Šiander

Informace a další fotografie jsou dostupné na Schicht.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 22.9.2017 15:25 | karma článku: 23.94 | přečteno: 1134x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 756 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 456 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 303 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 616 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 98 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 115 | Diskuse

Karel Trčálek

Fialova vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že se v Česku už žije líp!

ANO, bude líp! Pan premiér se opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost je však nutné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou

29.3.2024 v 8:16 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 208 | Diskuse

Filip Vracovský

Česko jako země plná ateistů a agnostiků přesto žije z křestanských tradic a k Rusku

nebo Ukrajině má poměrně blízko. Těžko však může chápat Blízký východ . Než se v další sérii blogů vrátím do kuchyně dovolte ještě jednu úvahu laika....

29.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 163 |
Počet článků 620 Celková karma 15.28 Průměrná čtenost 3816

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...