Single? Sobecká kariéristka, která nechce muže, děti ani rodinu

21. 04. 2009 14:00:41
Jak se řekne o někom v České republice, že je single, tak se většina lidí domnívá, že jde o člověka mladého a sobeckého, který si buduje kariéru, užívá si své nezávislosti a svobody s přáteli, paří v hospodě, chodí na párty, cestuje, studuje... A to všechno sám, aby se nemusel dělit o své peníze s někým dalším, už vůbec ne s partnerem, rodinou a dětmi.

Když jsem napsala v lednu 2009 blog, kde jsem si pokládala otázku „Musí mít žena muže za každou cenu?“ (a také se tak můj blog jmenoval), nečekala jsem, že se do diskuse zapojí kolem 200 lidí.

Někteří lidé se mnou souhlasili, že partner je pro život důležitý, ale ne každý, kdo se vám namane (zjednodušeně napsáno). V rozmanité diskusi jsem se dočetla dost zajímavých názorů, rad a také mnohá doporučení pro svůj život. A také jsem se dozvěděla, jaká údajně jsem.

Mnozí usoudili, že jako single (viz definice) jsem natolik sobecká, že se zaměřuji na budování kariéry, vymazala jsem ze svého života muže a zavrhla děti. Kromě investování peněz do svých zálib, trávím také čas na pařbách a neuvědomuji si, že mi tikají biologické hodiny.woman

Někteří čtenáři blogu mi předpovídali, že jako singles zůstanu jednoho dne sama. Bude pozdě na hledání ideálního partnera, protože už budu v letech a nebudu atraktivní. Dítě rovněž nebude připadat v úvahu, protože už to nepůjde a já při rekapitulaci svého života "spláču nad vejdělkem"...

Ráda bych v tomto článku objasnila, že single může být člověk, který je sice v nějaké situaci svého života sám, ale hluboko ve svém srdci touží po partnerovi, rodině a dětech. Když to štěstí PRÁVĚ TEĎ nemá, nežene se do každého vztahu, který se nabízí. Vyčkává a věří, že jeho čas přijde. Zatím se aspoň s druhými raduje z jejich štěstí a přeje jim ho.

KDO JE SINGLE

Podle psychologa MUDr. Zbyňka Mlčocha je SINGLES...

  • člověk, kterému je od 25 do 40 let
  • člověk, který žije sám, je nesezdaný
  • člověk, který nekohabituje (tj. nežije ani „na hromádce“ s druhem či družkou)
  • člověk, který je ekonomicky nezávislý
  • člověk, který nemá konkrétní vize do budoucnosti a je s tímto stavem spokojen
  • člověk, který klade na člení příčku svého žebříčku hodnot nezávislost a svobodu

1. MÝTUS – SINGLE NENÍ RODINNÝ TYP

Nevím, co vede čtenáře k názorům, že osamělý člověk nechce rodinu. Kdo mě trošku víc zná, ten ví, že jsem přesný opak. Jsem rodinný typ. Mám ráda své známé, přátele a jejich děti. K mým nejoblíbenějším dnům roku patří svátky, protože je dostatek času na rodinu a přátele. Nikam nespěcháme, je to čas povídání, společného jídla a zábavy.family_2

2. MÝTUS – SINGLE NECHCE PARTNERA

Když člověk právě s nikým nechodí, ještě neznamená, že chce zůstat sám, svobodný a hrdý na svou nezávislost. Samota může mít nejrůznější důvody, např. domácí násilí v posledním vztahu, ovdovění, tragická nehoda partnera, úmrtí dítěte, dlouhodobé problémy, složitý rozvod...

A tak bych mohla pokračovat. Proč nás hned napadne tato rovnice? Člověk je sám (single) = chce to tak, vyhovuje mu to. Ani samota není důvod proto, abych začala vztah s jakýmkoliv mužem. Domnívám se totiž, že partner by měl být oporou, povzbuzením, spřízněnou duší a také tím, kdo nás bude milovat takoví, jací jsme. tulipan

3. MÝTUS – SINGLE NECHCE RODINU A DĚTI

Založení rodiny je velmi vážné rozhodnutí, které mohu učinit až s pravým partnerem, kterého budu milovat a budu se na něj moci spolehnout. Mám ráda děti a domnívám se, že nejlepším prostředím, ve kterém mohou vyrůstat, je harmonické manželství.

4. MÝTUS – SINGLE BUDUJE KARIÉRU

Pokud jste mladá, 30letá žena, která není vdaná, při zaměstnání studuje, hned vás napadne, že musí tvrdě dřít na své kariéře! Managerský typ, který jde za svým cílem hlava nehlava, ale opravdu nejsem.

Jsem kreativní typ a baví mě činnosti, při nichž mohu něco nového a krásného vytvořit. Ráda šiji, pletu, háčkuji, aranžuji a také vařím. Volný čas, který jsem dříve neměla, se snažím využít smysluplně pro studium a zájmy. Někteří příslušníci opačného pohlaví jsou šokováni, že využiji volného víkendu a „spíchnu“ si šaty nebo si upeču kachnu na kmíně s knedlíky a se špenátem...

5. MÝTUS – SINGLE VE VOLNÉM ČASE PAŘÍ S PŘÁTELI

Zdá se, že když je někdo mladý a svobodný, tak musím samozřejmě pařit. Možná bude pro mnoho Čechů nepochopitelné, co teď napíši, ale nejenže nekouřím, ale jsem také abstinent. Nepiji proto, že jsem prostě pivu, vínu, aperitivům ani tvrdému alkoholu nepřišla na chuť. alkohol

6. MÝTUS – ŽENA SINGLE TRÁVÍ SVŮJ ČAS V SHOPECH, KOSMETICKÝCH SALÓNECH A KAVÁRNÁCH

Zřejmě patřím mezi ženy, které v mužích vzbuzují dojem, že věnují svůj všechen čas nadýchanému účesu, dokonalému make-upu, pěstění krásných, dlouhých a nalakovaných nehtů, navštěvování shopů s nejmódnějším oblečením a vysedáváním s kamarádkami po kavárnách nad šálky café.

Nakupování oblečení mě baví, ale vždy si předem rozmyslím, do jakého obchodu zamířím a s jakým cílem. Zásadně nenakupuji s ženami, protože mě rozčiluje hodinové procházení se obchody bez výsledku a cíle. Naopak se mnou chodí rádi nakupovat muži. Někteří z nich tvrdí, že nakupuji jako muž. kosmeticky_salon

V kosmetických salónech nevysedávám, zatím jsem nepřišla na to, proč bych to měla dělat. Do kavárny chodím ráda, ale netrávím tam většinu svého času, raději se jdu projít na čerstvém vzduchu. V kavárnách mívám většinou pracovní schůzky, posezení nad café s přítelkyní je pro mě spíš výjimkou.

7. MÝTUS – SINGLE SE NEVÁŽE, PARTNERY STŘÍDÁ, VÁŽNOU ZNÁMOST ODMÍTÁ

Myslím, že není zdravé spěchat z jednoho vztahu do druhého. Jistě znáte české přísloví o muži, který jde z jednoho vztahu do druhého: „Střídá holky jako ponožky“.

Tady musím konstatovat, že ani ponožky nenosíme non-stop. Minimálně v noci, když spíme (pokud právě nenocujeme na severním pólu), je nenosíme. Ale je pravda, že v mém okolí je jen pár takových výjimek, kteří odmítají jít z jednoho vztahu do druhého a okolí je vnímá jako podivíny.

Údajně je normální vyměnit jednoho partnera za druhého. Často jsem slýchávala rady kamarádek, že to má své výhody, např. zapomenete na předešlou lásku. Protože se s tímto životním stylem neztotožňuji, dávám přednost samotě.

Jistě bychom mohli společně vymyslet i další mýty, které kolují o singles... To hlavní jsem snad zmínila. Co napsat závěrem? Možná to, že každý čas v našem životě je výjimečný a dá se velmi dobře využít. Má své klady i zápory.

Singles mohou podnikat aktivity, které možná jako ženatí nebo vdané s dětmi, už jen tak nepodniknete. Ale singles zase v mnoha případech touží po "blbém" hraní si s dětmi na písku a po dětském křiku a smíchu, což vám ženatým a vdaným, přijde jako přirozené (nebo vám už možná leze na nervy, ale berete to jako nutnost). family

Co bych si tedy přála? Abychom se zamysleli nad tím, zda i my nestrkáme všechny singles "do jednoho pytle"? A chtěla bych se vyhnout ukvapeným závěrům, které nám mnohým hned vytanou na mysli, když se o někom dozvíme, že je sám/sama: „Single? To je ta sobecká kariéristka, která nechce muže, děti ani rodinu!“

Těším se na Vaše podněty, příběhy a zamyšlení! Diskutujte, pište a e-mailujte...


http://www.zbynekmlcoch.cz/info/bez_partnera/singles_proc_jsou_nekteri_lide_radeji_sami_.html

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 21.4.2009 14:00 | karma článku: 28.40 | přečteno: 7574x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Vztahy, sex, rodina“ od Dana Drápala

Vztahy, manželství, rozvod, výchova dětí, celibát i aktuální témata jako rovnoprávnost muže a ženy, gender, změna pohlaví, homosexualové a tolik požadovaná adopce dětí a mnohem víc nabízí kniha Dana Drápala "Vztahy, sex, rodina".

21.11.2018 v 18:21 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 217 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Tatér z Osvětimi“ od Heather Morrisové

Román „Tatér z Osvětimi“, který sepsala Heather Morrisová, je pravdivým příběhem Slováka židovského původu Ludvíka Eisenberga Sokolova z Krompach. V dubnu 1942 se ocitl v koncentračním táboře Osvětim a jeho prací bylo tetovat.

19.11.2018 v 9:58 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 230 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Babišova podivná láska k dětem

Premiér Andrej Babiš miluje své děti a chce pro ně to nejlepší. Na druhou stranu nemá problém na své dvě duševně nemocné děti přepsat firmu Čapí hnízdo a vystavit je trestnímu stíhání, vyšetřování a možná i soudu a trestu.

14.11.2018 v 12:45 | Karma článku: 33.61 | Přečteno: 1445 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak to děláš, že seš pořád tak štíhlá?

Posledních 20 let mám stejnou váhu. Čím jsem starší, tím víc lidí se mě ptá, jak to dělám, že jsem štíhlá. Většina lidí si myslí, že to mám zdarma. Tomu se jenom směju! Kdyby to tak bylo, tak by 52 % Čechů v ČR nebylo obézních.

12.11.2018 v 10:10 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 1256 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej

... říkávalo se, a platí myslím si stále; výběr daní se prý zlepšil, ovšem už nikdo vám neřekne, jaká je celá pravda. Stát zaměstnává 445 tis. lidí, kraje a obce a jejich příspěvkové organizace dalších 375 tis. Výběr daní se zvedl

22.11.2018 v 11:33 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 81 | Diskuse

Petr Binder

Přestaňte pobíhat po eskalátorech

Znáte to, stojíte v poklidu na jezdících schodech a najednou do vás někdo vrazí. Prostě jen pospíchá. Včera se vrátil kamarád celý od krve.

22.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 22.41 | Přečteno: 680 | Diskuse

Jan Dvořák

Televizní poplatek je směšně nízký. Dobrý program se za něj pořídit nedá

V atmosféře nesnesitelného čekání, jestli socialisté vládu položí, a tím aktuálně i sami sebe, anebo zda ji nepoloží, a tím se však odepíšou perspektivně, uniklo většinové pozornosti, že ve středu máme i velký svátek.

22.11.2018 v 9:20 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 697 | Diskuse

Libor Popovský

Britské znásilňovací gangy: část 3

Článek Denise MacEoina "Britain's Grooming Gangs: Part 3", který vyšel 25. října 2018, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

22.11.2018 v 9:05 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 522 | Diskuse

Tomáš Gayer

Termíny dalších demonstrací

Klíčová slova dnešního, čtvrtečního, miniblogu: závěr, ještě, termíny, čas, další, demonstrace, spon......

22.11.2018 v 8:14 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 735 | Diskuse
Počet článků 397 Celková karma 20.02 Průměrná čtenost 4558

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz