Single? Sobecká kariéristka, která nechce muže, děti ani rodinu

21. 04. 2009 14:00:41
Jak se řekne o někom v České republice, že je single, tak se většina lidí domnívá, že jde o člověka mladého a sobeckého, který si buduje kariéru, užívá si své nezávislosti a svobody s přáteli, paří v hospodě, chodí na párty, cestuje, studuje... A to všechno sám, aby se nemusel dělit o své peníze s někým dalším, už vůbec ne s partnerem, rodinou a dětmi.

Když jsem napsala v lednu 2009 blog, kde jsem si pokládala otázku „Musí mít žena muže za každou cenu?“ (a také se tak můj blog jmenoval), nečekala jsem, že se do diskuse zapojí kolem 200 lidí.

Někteří lidé se mnou souhlasili, že partner je pro život důležitý, ale ne každý, kdo se vám namane (zjednodušeně napsáno). V rozmanité diskusi jsem se dočetla dost zajímavých názorů, rad a také mnohá doporučení pro svůj život. A také jsem se dozvěděla, jaká údajně jsem.

Mnozí usoudili, že jako single (viz definice) jsem natolik sobecká, že se zaměřuji na budování kariéry, vymazala jsem ze svého života muže a zavrhla děti. Kromě investování peněz do svých zálib, trávím také čas na pařbách a neuvědomuji si, že mi tikají biologické hodiny.woman

Někteří čtenáři blogu mi předpovídali, že jako singles zůstanu jednoho dne sama. Bude pozdě na hledání ideálního partnera, protože už budu v letech a nebudu atraktivní. Dítě rovněž nebude připadat v úvahu, protože už to nepůjde a já při rekapitulaci svého života "spláču nad vejdělkem"...

Ráda bych v tomto článku objasnila, že single může být člověk, který je sice v nějaké situaci svého života sám, ale hluboko ve svém srdci touží po partnerovi, rodině a dětech. Když to štěstí PRÁVĚ TEĎ nemá, nežene se do každého vztahu, který se nabízí. Vyčkává a věří, že jeho čas přijde. Zatím se aspoň s druhými raduje z jejich štěstí a přeje jim ho.

KDO JE SINGLE

Podle psychologa MUDr. Zbyňka Mlčocha je SINGLES...

  • člověk, kterému je od 25 do 40 let
  • člověk, který žije sám, je nesezdaný
  • člověk, který nekohabituje (tj. nežije ani „na hromádce“ s druhem či družkou)
  • člověk, který je ekonomicky nezávislý
  • člověk, který nemá konkrétní vize do budoucnosti a je s tímto stavem spokojen
  • člověk, který klade na člení příčku svého žebříčku hodnot nezávislost a svobodu

1. MÝTUS – SINGLE NENÍ RODINNÝ TYP

Nevím, co vede čtenáře k názorům, že osamělý člověk nechce rodinu. Kdo mě trošku víc zná, ten ví, že jsem přesný opak. Jsem rodinný typ. Mám ráda své známé, přátele a jejich děti. K mým nejoblíbenějším dnům roku patří svátky, protože je dostatek času na rodinu a přátele. Nikam nespěcháme, je to čas povídání, společného jídla a zábavy.family_2

2. MÝTUS – SINGLE NECHCE PARTNERA

Když člověk právě s nikým nechodí, ještě neznamená, že chce zůstat sám, svobodný a hrdý na svou nezávislost. Samota může mít nejrůznější důvody, např. domácí násilí v posledním vztahu, ovdovění, tragická nehoda partnera, úmrtí dítěte, dlouhodobé problémy, složitý rozvod...

A tak bych mohla pokračovat. Proč nás hned napadne tato rovnice? Člověk je sám (single) = chce to tak, vyhovuje mu to. Ani samota není důvod proto, abych začala vztah s jakýmkoliv mužem. Domnívám se totiž, že partner by měl být oporou, povzbuzením, spřízněnou duší a také tím, kdo nás bude milovat takoví, jací jsme. tulipan

3. MÝTUS – SINGLE NECHCE RODINU A DĚTI

Založení rodiny je velmi vážné rozhodnutí, které mohu učinit až s pravým partnerem, kterého budu milovat a budu se na něj moci spolehnout. Mám ráda děti a domnívám se, že nejlepším prostředím, ve kterém mohou vyrůstat, je harmonické manželství.

4. MÝTUS – SINGLE BUDUJE KARIÉRU

Pokud jste mladá, 30letá žena, která není vdaná, při zaměstnání studuje, hned vás napadne, že musí tvrdě dřít na své kariéře! Managerský typ, který jde za svým cílem hlava nehlava, ale opravdu nejsem.

Jsem kreativní typ a baví mě činnosti, při nichž mohu něco nového a krásného vytvořit. Ráda šiji, pletu, háčkuji, aranžuji a také vařím. Volný čas, který jsem dříve neměla, se snažím využít smysluplně pro studium a zájmy. Někteří příslušníci opačného pohlaví jsou šokováni, že využiji volného víkendu a „spíchnu“ si šaty nebo si upeču kachnu na kmíně s knedlíky a se špenátem...

5. MÝTUS – SINGLE VE VOLNÉM ČASE PAŘÍ S PŘÁTELI

Zdá se, že když je někdo mladý a svobodný, tak musím samozřejmě pařit. Možná bude pro mnoho Čechů nepochopitelné, co teď napíši, ale nejenže nekouřím, ale jsem také abstinent. Nepiji proto, že jsem prostě pivu, vínu, aperitivům ani tvrdému alkoholu nepřišla na chuť. alkohol

6. MÝTUS – ŽENA SINGLE TRÁVÍ SVŮJ ČAS V SHOPECH, KOSMETICKÝCH SALÓNECH A KAVÁRNÁCH

Zřejmě patřím mezi ženy, které v mužích vzbuzují dojem, že věnují svůj všechen čas nadýchanému účesu, dokonalému make-upu, pěstění krásných, dlouhých a nalakovaných nehtů, navštěvování shopů s nejmódnějším oblečením a vysedáváním s kamarádkami po kavárnách nad šálky café.

Nakupování oblečení mě baví, ale vždy si předem rozmyslím, do jakého obchodu zamířím a s jakým cílem. Zásadně nenakupuji s ženami, protože mě rozčiluje hodinové procházení se obchody bez výsledku a cíle. Naopak se mnou chodí rádi nakupovat muži. Někteří z nich tvrdí, že nakupuji jako muž. kosmeticky_salon

V kosmetických salónech nevysedávám, zatím jsem nepřišla na to, proč bych to měla dělat. Do kavárny chodím ráda, ale netrávím tam většinu svého času, raději se jdu projít na čerstvém vzduchu. V kavárnách mívám většinou pracovní schůzky, posezení nad café s přítelkyní je pro mě spíš výjimkou.

7. MÝTUS – SINGLE SE NEVÁŽE, PARTNERY STŘÍDÁ, VÁŽNOU ZNÁMOST ODMÍTÁ

Myslím, že není zdravé spěchat z jednoho vztahu do druhého. Jistě znáte české přísloví o muži, který jde z jednoho vztahu do druhého: „Střídá holky jako ponožky“.

Tady musím konstatovat, že ani ponožky nenosíme non-stop. Minimálně v noci, když spíme (pokud právě nenocujeme na severním pólu), je nenosíme. Ale je pravda, že v mém okolí je jen pár takových výjimek, kteří odmítají jít z jednoho vztahu do druhého a okolí je vnímá jako podivíny.

Údajně je normální vyměnit jednoho partnera za druhého. Často jsem slýchávala rady kamarádek, že to má své výhody, např. zapomenete na předešlou lásku. Protože se s tímto životním stylem neztotožňuji, dávám přednost samotě.

Jistě bychom mohli společně vymyslet i další mýty, které kolují o singles... To hlavní jsem snad zmínila. Co napsat závěrem? Možná to, že každý čas v našem životě je výjimečný a dá se velmi dobře využít. Má své klady i zápory.

Singles mohou podnikat aktivity, které možná jako ženatí nebo vdané s dětmi, už jen tak nepodniknete. Ale singles zase v mnoha případech touží po "blbém" hraní si s dětmi na písku a po dětském křiku a smíchu, což vám ženatým a vdaným, přijde jako přirozené (nebo vám už možná leze na nervy, ale berete to jako nutnost). family

Co bych si tedy přála? Abychom se zamysleli nad tím, zda i my nestrkáme všechny singles "do jednoho pytle"? A chtěla bych se vyhnout ukvapeným závěrům, které nám mnohým hned vytanou na mysli, když se o někom dozvíme, že je sám/sama: „Single? To je ta sobecká kariéristka, která nechce muže, děti ani rodinu!“

Těším se na Vaše podněty, příběhy a zamyšlení! Diskutujte, pište a e-mailujte...


http://www.zbynekmlcoch.cz/info/bez_partnera/singles_proc_jsou_nekteri_lide_radeji_sami_.html

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 21.4.2009 14:00 | karma článku: 28.51 | přečteno: 7613x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Svátek sv. Valentýna jako povinnost nebo příležitost k vyznání lásky?

14. únor je svátkem všech zamilovaných. Slavíte svátek sv. Valentýna nebo ho ignorujete? Je to příležitost, jak někomu dát najevo, že ho milujeme? Můj článek o tom, jak jsem tento svátek slavila i neslavila já.

14.2.2019 v 12:45 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Podivný případ se psem“ od Marka Haddona

Detektivní novela „Podivný případ se psem“ nám předkládá nejen záhadu mrtvého psa zabitého vidlemi, ale také přibližuje svět patnáctiletého autistického chlapce Christophera. Ten se totiž rozhodl, že vraha zabitého psa vypátrá...

12.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 151 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co mi dalo a vzalo 10 let působení jako blogerky na iDNES.cz

Jsem blogerkou iDNES.cz 10 let. Vydala jsem víc jak 400 článků. Oslovila jsem téměř 1.800.000 čtenářů. Našla jsem kamarádky a dobré přátele. Co mi dalo blogování? A co mi vzalo? A stálo to zato? Upřímně a otevřeně o blogování.

8.2.2019 v 19:08 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 698 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život v jednom ohni“ od Reinharda Bonnke

Německý evangelista Reinhard Bonnke přináší ve své autobiografii ohlédnutí za svým životem a za čtyřiceti roky služby kázání evangelia Ježíše Krista. Skvělá, dobrodružná, napínavá a podmanivá kniha, kterou si musíte přečíst!

5.2.2019 v 21:31 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 153 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Stašová

Žena dnes

Tohle není název korporátního časopisu, ale menšího zamyšlení nad kontinuitou formování dnešní ženy. Jaká má být a kam má směřovat dnešní žena? Otázka je složitá a zároveň prostá.

22.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

„Zlatej socík ..."

„Nechceš něco nakoupit k jídlu?“ pípla zpráva, rozťala svým zvukem nemocniční ticho a vyrušila mě z hypnotizování kapačky.

22.2.2019 v 19:23 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 659 | Diskuse

Markéta Kabourková

Jak se tvoří krize

A tebe opravdu zajímají názory tohoto člověka či rádoby dalších „specialistů“ a „ekonomů“? To je otázka, kterou jsem položila svému kamarádovi, který je vlastníkem střední firmy.

22.2.2019 v 19:19 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 325 | Diskuse

Jan Dvořák

Každý týden touto dobou vám může přijít pošta. Jindy ne

Česká pošta racionalizuje. Nemůže si už dovolit takovou rozmařilost, jakou je na konci druhé dekády jedenadvacátého století roznášet po domech zásilky každý den, jak to bývalo za rakouského mocnářství.

22.2.2019 v 18:36 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 292 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Ex-moslim hovorí o islamofóbii versus slobodofóbii.

Keď Rachid opustil islam a konvertoval na kresťanstvo, musel utiecť z Maroka. Nemôže ísť do žiadnej moslimskej krajiny, lebo mu tam hrozí smrť. Avšak v “slobodných“ západných krajinách používajú iný nástroj na to, aby ho umlčali.

22.2.2019 v 16:19 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 441 | Diskuse
Počet článků 410 Celková karma 18.19 Průměrná čtenost 4464

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz