Jak mě zase rozhodil posun času

31. 03. 2023 14:26:59
Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost... zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

K posunu času z třetí hodiny ranní na druhou došlo letos v neděli 26. března 2023. Pokaždé je to pro mě velký problém. Zažila jsem období, kdy mi bylo hodně mizerně. Byla jsem dlouhodobě nemocná a nebylo mi dobře. V tomto období mě posun času vychýlil z normálního života na tři měsíce.

Když se cítím dobře a jsem zdravá, tak mě vykolejí posun času na týden až čtyři týdny (takže celý měsíc). Jak se to projevuje? I když se snažím jít spát v půl dvanácté, stejně usnu o hodinu později (podle „starého času“). Ráno se probouzím zase o hodinu později. Ráno se nemohu probrat a funguji velice pomalu. Jsem jako zpomalený stroj. Jsem unavená, často ospalá celý den.

A to trvá týden až čtyři týdny po posunu času. Na podzim je to o maličko lepší, protože získávám hodinu k dobru. Ale jarní posuny, kdy ztrácím hodinu posunutím času dozadu, jsou pro mě strašné.

Často posun času zahrnuje naprosté zpomalení mého organismu (což souvisí s únavou, na kterou reaguje můj organismus) a tak hodně věcí zničím či poškodím. Vypadá to jako legrace? Věřte mi, není!

JAK TO VYPADÁ PRAKTICKY V MÉM ŽIVOTĚ PO POSUNU ČASU?

Z rukou mi padají hrnky s kávou. Oblečení si polévám čajem a kávou. Cukr dávám lžičkou místo do hrníčku, mimo něj. Pokecávám se jídlem v tomto období posunu času více, než kdy jindy v roce. S tím souvisí pořezané prsty během vaření oběda, špatně ustřižené kusy papíru (když něco tvořím). Během čtení mi to myslí pomalu a často se k různým odstavcům a myšlenkám musím vracet znovu. Když se pustím do šití (např. šatů), je velká pravděpodobnost, že to zkazím, protože mi to myslí pomalu.

Více než kdy jindy v roce si musím během posunu času připomínat přísloví: „Dvakrát měř a jednou řež.“

Odpoledne, tak kolem čtvrté a páté, jsem natolik ospalá, že se mi při čtení a prací s textem, zavírají oči. Přestávám fungovat. Musím si jít lehnout minimálně na dvě hodiny, ale pak se opět nemohu probrat. Když už se proberu, je večer a já mám silné výčitky svědomí a neodbytný, ale pravdivý dojem, že jsem ztratila spoustu drahocenného času dne. Spánkem ve dne. Ale jinak to nejde.

Když jsem to řešila se svým psychiatrem, tak se mě ptal: „A pomůže vám vyspat se?“ Když jsem mu řekla, že ano, tak mi odpověděl: „Tak se s tím netrapte! Pokud můžete, tak prostě jděte odpoledne spát. Postupně se s tím váš organismus vyrovná a bude to dobré.“

JAK SE NA MĚ PROMÍTLA ZMĚNA ČASU LETOS?

Máme pátek a je pět dnů od posunu času. Tři dny z pěti mi bylo špatně po ránu z nevyspání. Některé schůzky jsem musela s omluvou zrušit. Vlastně – měla bych vědět, že týden po posunu času si nemám absolutně nic důležitého plánovat. Je to moje hloupost a naivita, že stále věřím, že budu fungovat, když vím, že nefunguju.

Dnes jsem měla zajít k lékaři a vyzvednout výsledky vyšetření, odnést oblečení do charity (pár kilometru od mého domu), chtěla jsem napsat aspoň pět stránek knihy, přečíst kvůli recenzi knihy asi padesát stran a večer jsem si naplánovala návštěvu synagogy.

Vstávala jsem v deset hodin. Jsem unavená až hrůza! Cítím se, jako kdyby mě přejel parní válec. Většinu věcí ruším (naštěstí nejde o nic důležitého) a rozhoduji se zůstat doma. Ploužím se po bytě v pyžamu, a jakmile uklidím, uvařím a naobědvám se, zamířím zpět do postele. Až se probudím, pustím se do psaní a čtení. Věci naplánované mimo domov, musím odložit na příští týden. Doufám, že už budu fungovat lépe.

Když mám během dne „světlé chvilky“, pár hodin, kdy se cítím normálně, tak se je snažím využít na maximum.

Uklidňuji se tím, že nejsem jediná, kdo posuny času špatně snáší. Snažím se povzbuzovat, že musím vydržet ještě tři týdny a můj život se vrátí do normálu a já se přizpůsobím. Začnu zase normálně fungovat, absolvovat dohodnuté schůzky, zvládat věci, které jsem si naplánovala. Nebudu spát přes den. Už se na to opravdu těším!

POSUNY ČASU MĚLY NASTAT V EU V ROCE 2021

Nyní se pojďme podívat na posun času z trochu jiného hlediska. Evropská komise provedla v roce 2018 anketu pro členy států Evropské unie. Lidé se měli vyjádřit k posunu času. Ankety se zúčastnilo 4,5 miliónů lidí. Byla jsem jedním z těchto lidí (že bych normálně vyplňovala ankety EU jako na běžícím pásu, to fakt nedělám, tohle byla první a pro mě zásadní příležitost). Vyjádřila jsem se pro zrušení střídání času a uvedla jsem k tomu své důvody (které popisuji v tomto článku dosti podrobně).

Redaktorka Tea Veseláková pro server iRozhlas.cz ve svém článku uvedla: „Drtivá většina dotázaných, konkrétně 84 procent, odpověděla, že chce střídání času zrušit. K hlavním důvodům patřil negativní dopad na zdraví, včetně špatného spánku, nedostatečné úspory energie během letního času a růst počtu dopravních nehod.“

Na základě odpovědí navrhla Evropská komise v roce 2018 zákon, který měl zrušit střídání zimního a letního času. Ten poslanci EU parlamentu o rok později převážnou většinou odhlasovali. Střídání času mělo přestat v roce 2021.

Vůle zrušit střídání času byla, ale vlády jednotlivých zemí EU se nedokázaly shodnout, jaký čas ponechají v celé EU. Pak přišel brexit a celosvětová pandemie covidu-19. Všechno se odložilo na neurčito, nic se nevyřešilo, nedotáhlo. A my se se střídáním zimního a letního času musíme potýkat dál.

ZÁKON O STŘÍDÁNÍ ČASU BYL PŘIJATÝ BĚHEM I. SVĚTOVÉ VÁLKY

Věděli jste, že původně šlo původně o zákon přijatý státy Evropy během I. světové války, aby se ušetřila energie při svícení? Od té doby uplynulo víc jak 100 let a my stále nejsme schopni tento hloupý zákon, který má ale obrovský dopad na naše každodenní fungování, zrušit. Posuny času přinášejí mnoha lidem celé EU hodně zlého, než dobrého.

Najde se někdy politická vůle na zrušení střídání letního a zimního času? Nebo se s tím budeme muset potýkat dalších sto let? A jak jste na tom vy a posun času? Zvládáte to dobře nebo vás to taky zcela rozhodí?

Krásné jarní dny a žádné trable s posunem času vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Článek Tey Veselákové, iRozhlas.cz, „Proč nevyšel nápad zrušit sezónní změny času? Evropskou debatu může obnovit energetická krize“. 5. listopad 2022, článek je dostupný zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/zmena-casu-brusel-evropska-unie_2211052202_fos

Fotografie budíku od Jana Vaška je zdarma ke stažení na Pixabay.com zde: https://pixabay.com/photos/time-alarm-clock-clock-watch-hours-2980690/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 31.3.2023 14:26 | karma článku: 19.44 | přečteno: 801x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 437 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma článku: 9.24 | Přečteno: 289 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 606 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Moje zkušenost s cestováním po Praze s Uberem

Cestování se společností Uber je pro mnoho lidí dostupné a příjemné. Když jsem potřebovala dopravit sebe a stolek z jedné části Prahy do druhé, zkusila jsem Uber. Hněv, zaryté mlčení, naštvanost a já na obtíž. To byla teda jízda!

17.1.2024 v 20:31 | Karma článku: 32.63 | Přečteno: 3703 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Iva Votočková

Kolik "facek" potřebuješ ty, abys pochopil/a? ;-)

Dokud věříme, že za mizérii našich životů mohou ti druzí, tak máme jednu velkou jistotu a to, že v podstatě nemáme šanci se z té mizérie dostat. A to neplatí jen pro partnerský život ale pro život obecně.

29.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 26.56 | Přečteno: 605 | Diskuse

Filip Vracovský

Vychováváme děti z Ukrajiny pro zákopy ?

Krátké zamyšlení na víc než aktuální téma. Vstupte na vlastní nebezpečí, za nic neručím a vstupné tradičně nevracím....

29.2.2024 v 6:24 | Karma článku: 25.70 | Přečteno: 2005 |

Josef Zbořil

Místo burky pro ženy chtějme zahalovací brýle VR pro muslimy "Halal Vision PBUH"

Brýle virtuální reality "Halal Vision PBUH" by mohl být název produktu nebo služby spojené s muslimskou kulturou a tradicemi, které by skutečně věřící muslimové měli nosit,aby byli věrni, jak svému svědomí, tak i toleranci Západu.

29.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 231 | Diskuse
Počet článků 619 Celková karma 25.23 Průměrná čtenost 3818

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...