Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

23. 01. 2023 17:54:08
Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

V neděli 22. ledna 2023 večer jsem se zaujetím i rozhořčení sledovala presidentský duel v České televizi mezi politikem hnutí ANO Andrejem Babišem a generálem Petrem Pavlem.

Co mě zaujalo a mile potěšilo? Jak byl moderátor ČT Martin Řezníček skvěle připraven, ačkoliv do posledních minut netušil, podle jakého scénáře se „pojede“. Nebylo totiž jasné, zda Babiš dorazí či ne. Avizoval sice, že nepřijde, ale nakonec dorazil. Jak jsem se dočetla, byly připraveny dvě verze vysílání.

Také se mi líbilo, jak se nenechal Řezníček strhnout mimo připravená témata a „vyhodit“ ze svého moderátorského sedla, i když se o to Babiš mnohokrát pokoušel. Kamery zachycovaly Babišovy ukřivděné pohledy a „hrál“ si na chudáka, kterého nenechá přísný moderátor dokončit myšlenku, Řezníčka to nikdy nerozhodilo a zachoval se jako profesionál. Chvílemi mi to přišlo ze strany Babiše nedůstojné a trapné. Choval se jako malé trucující děcko. Říkala jsem si, že Řezníček je tak milý, korektní a „splachovací“, až jsem litovala, že se chvílemi neprojevil jako větší „řezník“.

Co ale skutečně obdivuji na generálu Pavlovi, že za každé situace je schopen zachovat klid. Ostatně jeho presidentským mottem je: „Klid a řád.“ Jak tak sleduji Pavla celé měsíce v kampani, ve které přituhuje, klid a řád pro něj není jenom sloganem a nic neříkajícím výkřikem, ale skutečně něčím, co jej patrně i definuje.

Za žádnou cenu, i když mu protivník (Babiš) lhal stále znovu do očí a bezostyšně překrucoval fakta a jeho vlastní výroky před celým národem, nenechal se rozhodit a reagoval věcně a klidně.

Každý, kdo sledoval presidentský duel, a že nás nebylo málo (jen u televizních obrazovek to bylo 2,62 milionů diváku; a to nejsou započítáni ti, kteří si pustili debatu na internetu), si mohl udělat vlastní názor, jak se kdo snaží získávat voličské hlasy, o jakého člověka jde a v jakém stylu vede kampaň.

Vystupování Babiše bylo agresivní, útočné, hrubé, lživé a klamavé. Přestože Řezníček předkládal fakta a dával prostor Pavlovi, aby lži vyvracel, Babiš lhal stále znovu a znovu.

Pro mě osobně moc nového v debatě nezaznělo. Ale dvě novinky přece. Netušila jsem, že se Babiš setkal s místopředsedou KSČM Josefem Skálou, kde projednávali podporu od komunistických voličů.

Druhou ani ne tak novinkou, jako šokem pro mě byla Babišova odpověď na otázku: „Zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska či pobaltských států do těchto zemí například vojáky?“ Babiš odpověděl: „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru.“ A také: „V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.“

Nejenže Babiš v debatě před celým českým národem pohotově odpověděl, že by v případě napadení čtyř států - Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska – odmítl splnit závazky vyplývající z naší účasti v NATO, ale zároveň jednoznačně řekl, že kdyby tyto čtyři státy jakýkoliv stát napadl, nepomohl by jim. Nechal by to být. Myslel tím, ať jim pomůže někdo jiný?! Anebo ať si v případě napadení poradí sami, jak umí?! Jenže co kdyby napadl někdo nás? Kdo by nám pak pomohl?!

Přestože se Řezníček Babiše ptal několikrát, zda jeho otázce rozumí a Pavel si dovolil taktně vysvětlit, jaké má naše země závazky vůči NATO, Babiš na své odpovědi sebevědomě trval.

Dnes, tj. druhý den po debatě, se ukázalo, že Babiš svými slovy rozhněval Poláky, zaskočil Ukrajinu a šokoval pobaltské státy. Znechucení jsou snad všichni čeští politici.

Pobaltské státy se nechaly slyšet, že v případě napadení České republiky, by nám přispěchaly na pomoc.

Opravdu chceme mít v čele naší země muže, který je schopen svou neznalostí popudit a rozhořčit vedení několika států? Babiš se mnohokrát v debatě oháněl slovem mír, mír, mír. Ale kdyby došlo na válku a měl by rozhodovací pravomoci (naštěstí je president nemá, má je Parlament ČR), nepomohl by k míru napadeným zemím.

Domnívám se, že naše země si zaslouží člověka, který má vysoký morální kredit. To u Babiše nenalézám. Člověka, který je nejen klidný a má smysl pro řád, ale také není agresivní, nerozděluje Čechy proti sobě, jak to Babiš neustále svými slovy dělá.

Tato debata nádherně ilustrovala, že Babiš je schopen slíbit komukoliv cokoliv, hlavně když dostane od voličů hlas. Někdy to je slib, že muži nepůjdou do války, jindy kus tlačenky či jelítko. Ale zřejmě zapomněl, že součástí úřadu presidenta je i nést zodpovědnost za to, co řekne.

Krásné zimní dny a šťastnou ruku při volbě presidenta vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Fotografie Petra Topiče z MAFRY je u článku Jitky Venturové „Nedělní prezidentský duel ČT potrápil, sledovalo ho 1,72 milionu lidí“. 23. ledna 2023. iDNES.cz. Článek a fotografie jsou dostupné zde: https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/prezidentsky-duel-ct-andrej-babis-volby-media-sledovanost.A230123_092646_mediahub_jpl

Citace z presidetnské debaty je z článku Dity Stein „To je spojenectví? Babiš Poláky zaskočil. Skandální, píší na Ukrajině“. 23. ledna 2023. iDNES.cz. Zde: https://www.idnes.cz/volby/babis-nato-pavel-volby-polsko-morawiecki-zeman-duda.A230123_115050_volby_remy

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 23.1.2023 17:54 | karma článku: 22.80 | přečteno: 462x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 5.97 | Přečteno: 165 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 287 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.64 | Přečteno: 182 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 327 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.05 | Přečteno: 2943 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...