Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

18. 01. 2023 21:24:54
Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

Někdy mám pocit déjà vu. Tentokrát se to opět týká presidentské kampaně. Když sleduji zprávy na internetových médiích, tak si povzdychnu a říkám: "Už zase?! Copak tomu může někdo věřit?" Ale pak se vrátím o několik let zpátky, kdy jsem bydlela a žila v Ústí nad Labem. Vzpomenu si na své sousedy a lidi, kteří mě obklopovali: "Ale ano! Vždyť to skvěle funguje!"

Co je to tentokrát? V presidentské kampani dvou kandidátů na Hrad, bývalého premiéra a poslance ANO Andreje Babiše a generála Petra Pavla?

BABIŠOVY LŽIVÉ, AGRESIVNÍ A ÚTOČNÉ BILLBOARDY - ROK 2023

Na zpravodajském serveru iDNES.cz jsem objevila zmínku o billboardech, které visí v pražských Stodůlkách. Je na nich perfektně zachycen Babiš a pravým prstem ukazuje na nás (na ty, kteří projíždějí kolem a dívají se; mimochodem moji rodiče mi od útlého dětství stále dokola vštěpovali do paměti, že ukazovat prstem na druhé je neslušné a velice agresivní gesto) a u toho jsou nápisy: "NEZAVLEČU ČESKO DO VÁLKY. JSEM DIPLOMAT. NE VOJÁK. PREZIDENT BABIŠ."

Vzhledem k tomu, že jde o fotografii původem z ČTK, nemohu ji zde publikovat. Ale kdo by si rád tento billboard prohlédl, ať klikne na tento link k článku "Nestrašme válkou, mobilizací, řekla Černochová. Babiše nahradily jen cedule" a podívá se na fotografie. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hlasovani-o-neduvere-vlade-snemovna-diskuse-prezidentska-volba.A230117_134304_domaci_kop

Na tuto billboardovou kampaň reagovala v Poslanecké sněmovně ČR ministryně obrany ČR Jana Černochová, aby Babiš nestrašil lidi v naší zemi válkou a mobilizací. Ozval se také premiér Petr Fiala a varoval před takovou kampaní.

Babiš sice svůj výrok "kosmeticky" upravil na: "Nezatáhnu Česko do války. Nejsem generál, jsem diplomat", jak tvrdí ve videu, ale smysl, útočný a agresivní duch kampaně propaguje dál.

Ruku na srdce - copak člověk, který mnoho let studoval, pracoval a obětoval armádě celý svůj život, a tím mám na mysli generála Pavla - by chtěl zavléct naši zemi do války?! To je stejně hloupé a nelogické tvrzení jako např. tvrzení, že každý, kdo si jednou v životě oblékl kanady nebo maskáče se rázem stal vojákem. Samozřejmě, že ne. Ten, kdo byl celý svůj život vojákem přeci moc dobře ví, o co ve válce jde. Generál Pavel zažil válku a několik misí na vlastní kůži. Ohledně Babiše jsem hledala, zda byl alespoň na dvouleté povinné vojně, ale nenašla jsem nic.

Navíc generál Pavel mnohokrát v různých médiích řekl a stále to opakuje, že je třeba udělat cokoliv, a pomoci Ukrajině, aby Evropa a tudíž i naše země, do války s Ruskem, zatažena nebyla.

Také jsem se dočetla na iDNES.cz, že někdo jménem generála Pavla rozesílá lživé SMS zprávy, které vyzývají k dostavení se na nejbližší pobočku Armády ČR, kde muži obdrží potřebnou výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině. I to je lež. Pokud jste takovou SMS dostali, řešte to prosím s Policií ČR, aby mohla vypátrat odesílatele.

A nyní si pojďme vzpomenout, jak to vypadalo v předchozích presidentských kampaních.

ZEMANOVA ÚTOČNÁ KAMPAŇ VŮČI JIŘÍMU DRAHOŠOVI - ROK 2018

Je to přesně na den přesně, tedy 18. ledna 2018, kdy nás iDNES.cz (nejde jen o toto médium, psaly o tom různé zpravodajské servery, vysílala veřejnoprávní rádia a informovaly různé televizní stanice) seznámil s presidentskou kampaní Miloše Zemana.

A jaký že to byl inzerát v některých mutacích Deníku a Právu? "STOP IMIGRANTŮM A DRAHOŠOVI. TATO ZEMĚ JE NAŠE! VOLTE ZEMANA!" Tyto inzeráty si zadal Spolek Přátelé Miloše Zemana v lednu 2018 před prvním kolem presidentských voleb. Zadavatelem byla firma Euro - Agency a podle Zemanova transparentního účtu zaplatila 1,8 milionů korun právě za inzerci v denících. Těžko věřit, že by o tom Zeman netušil.

Jak to bylo ve skutečnosti? Copak někdy hlásal kandidát na presidenta Jiří Drahoš, že v případě svého zvolení na Hrad, otevře české hranice imigrantům? Nikdy.

Další lži a útoky na Drahoše následovaly - že prý zneužívá malé chlapce, krade objevy svým kolegům (z Akademie věd ČR, kde pracoval), nebo že byl agentem Stb (Státní bezpečnosti). Nikdo nic takového samozřejmě nedokázal a žádný důkaz pro to neexistuje. Ale posloužilo to svého času dobře. Zeman se dostal v roce 2018 podruhé na Hrad.

ZEMANOVA LŽIVÁ KAMPAŇ VŮČI KARLU SCHWARZENBERGEROVI - ROK 2013

Ale divit jsme se přeci nemohli! Už před dalšími pěti roky, tedy v roce 2013, kdy Zeman stál v souboji o presidentské křeslo proti tehdejšímu šéfovi TOP09 a poslanci Karlu Schwarzenbergerovi, nehrál čestně a veřejně lhal, aby jej očernil.

Zeman se neštítil slovně navážet do jeho manželky Theresie (která je po pádu na koni upoutána již mnoho let na invalidní vozík). Vytahoval citlivá, ale zároveň nepřesná témata o německé okupaci a také, že v případě zvolení Schwarzenbergera presidentem se bude nově diskutovat o poválečném odsunu Němců v roce 1948 a možném navrácení původních majetků.

Jak to bylo po pravdě? Nic z toho nebylo pravdivé. Všechno to byly lži. Ačkoliv Schwarzenberg působil v politice další léta, s žádným takovým tématem či dokonce zákonem nikdy nepřišel. Ale Zemanova kampaň vypůsobila své - lidé své hlasy ve volbě hodily jemu a katapultovali Zemana na Hrad.

PÁR SLOV ZÁVĚREM

Možná si řeknete jako já, že lživým billboardům, trapným SMS či placeným inzerátům v novinách sotva kdo uvěří. Ale jak jsem psala na začátku. Já jsem prožila jedenáct let v Ústí nad Labem a tam jsem na vlastní oči viděla a uši slyšela, že ti, které to mělo vyděsit, to skutečně vyděsilo. Nevolili tedy svobodně svého presidenta, ale ze strachu před možným zlem ze Schwarzenbergera a poté z Drahoše (pokud bydlíte v bývalých Sudetech v domech po odsunutých Němcích, věřte, že to je fakt citlivé téma).

Jednalo se především o lidi s nízkým vzděláním, lidi závislé na sociálních dávkách a také o důchodce. Někteří byli vystrašeni, jiní argumentovali, že přeci nechtějí, aby jejich vnoučata žila v zemi plné imigrantů a že z nich mají strach! (Když jsem se zeptala sousedů, kolik imigrantů potkali v Ústí osobně, všichni svorně mlčeli). A ti nejpotřebnější, většinou přežívající na ubytovnách, ti zase věřili laciným slibům. Posledních deset let to byl lidový Zeman, kdo jim něco sliboval.

Takže ano, lživé kampaně fungují a nesou své hojné ovoce. Co s tím dělat do budoucna? Jedinou cestou je dle mého kvalitní a přístupné vzdělání pro všechny, kdo po něm touží. Nerozdělovat společnost na intelektuály a ty druhé, jak to přesně s chutí a samolibou vervou dělal během svých dvou mandátů náš současný president Zeman.

Žijeme v těžkých časech a jestli mi něco dodává naději, pak je to právě generál Petr Pavel - přímý, čestný, slušný člověk, který má velké zkušenosti s krizovým řízením a zodpovědným rozhodováním. To je muž, kterého potřebujeme v čele naší české země. Ne populistu, který štve lidi proti sobě a neštítí se lhát, aby dosáhl svých cílů. Takového člověka jsme tu přece měli předchozích deset let. Ne, já už se nechci stydět za svého presidenta!

Krásné lednové dny a pozor na lživé presidentské kampaně, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Článek Josefa Kopeckého, "Nestrašme válkou, mobilizací, řekla Černochová. Babiše nahradily jen cedule". iDNES.cz. 17. ledna 2023, najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hlasovani-o-neduvere-vlade-snemovna-diskuse-prezidentska-volba.A230117_134304_domaci_kop

Článek Jolany Vašinové, "Dostanete výzbroj a budete mobilizováni, říká lidem falešná SMS podepsaná Pavlem". iDNES.cz. 18. ledna 2023, najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/policie-sms-dezinformace-petr-pavel-prezident-kampan.A230118_152056_domaci_vajo

Článek převzatý iDNES.cz z ČTK, "Stop imigrantům a Drahošovi, hlásá inzerát, který se objevil v denících". " iDNES.cz. 18. ledna 2018, najdete zde: https://www.idnes.cz/volby/imigranti-stop-jiri-drahos-milos-zeman-spolek-inzerat-billboard.A180118_081307_prezidentske-volby-2018_hm1

Fotografie Petra Topiče, MAFRA, je dostupná zde: https://www.idnes.cz/volby/imigranti-stop-jiri-drahos-milos-zeman-spolek-inzerat-billboard.A180118_081307_prezidentske-volby-2018_hm1

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 18.1.2023 21:24 | karma článku: 22.28 | přečteno: 718x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 5.97 | Přečteno: 164 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 287 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.64 | Přečteno: 181 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 327 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.03 | Přečteno: 2939 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...