Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

V Betlémské kapli byla představena Bible 21. století

15. 04. 2009 9:00:07
Betlémská kaple, kde kázal mistr Jan Hus v 15. století pravdu Písma svatého, se znovu 9. dubna 2009 rozezněla biblickými verši. Po 15 letech spatřila světlo světa Bible, překlad 21. století. Překladatelé, Alexandr Flek, BA, MTh a Mgr. Jiří Hedánek připravili překlad, který je čtivý, moderní, srozumitelný pro každého čtenáře a přesto si zachovává krásu českého překladu Bible kralické z roku 1564.

Betlémská kaple byla otevřená pro všechny, kdo měli chuť slyšet první slova z čerstvě vytištěné Bible. Veřejnost, včetně známých osobností, přicházela na 18. hodinu. kallus_hoorn

Slavnostním večerem, který byl pod záštitou ministra kultury v demisi Václava Jehličky, provázel ředitel Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalémě v České republice Mojmír Kallus.

Jeden z překladatelů Alexandr Flek přiblížil prvotní myšlenku nového překladu Bible z originálních jazyků (Starý Zákon z hebrejštiny, Nový Zákon z řečtiny a aramejštiny) a seznámil hosty a budoucí čtenáře s překladatelskou prací, která trvala 15 let.

Významným hostem večera byl velvyslanec Nizozemského království v České republice Jeho Excellence Jan Lucas van Hoorn, který připomněl památku učitele národů a biskupa Jednoty bratrské Jana Amose Komenského, který je pochován v Naardenu.

Slovo na závěr pronesl předseda Ekumenické rady církví v České republice Pavel Černý. Připomněl, že Bible je Božím chlebem, který nám dává život a je díky novému překladu opět srozumitelný a aktuální. Na závěr se také za novou Bibli pomodlil. jan_potmesil

Na slavnostním večeru zazněly první úryvky z Bible v podání herců Josefa Somra, Jana Potměšila, herečky Evy Holubové, vedoucí regionálního zpravodajství České televize Adama Komerse, herečky a scénáristky Lucie Trmíková. Večer připravila režisérka Marka Míková a mezi čtením biblických textů zpívala Monika Žáková. trmikova_somr_holubova

Slavnostní večer, který trval asi 1,5 hodiny sledovalo asi 400 lidí. Více jak stovka lidí využila zároveň první příležitosti a zakoupila si první výtisky Bible.

 

Kdo je kdo

alexandr_flek

Alexandr Flek, BA, MTh se narodil roku 1968, věřícím se stal v 18 letech. Od roku 1989 působil v Praze jako pastor, vedl biblickou školu a pomáhal budovat nové sbory na různých místech ČR i SR. V roce 1991 přijal povolání k práci na překladu Bible do moderní češtiny. Od roku 1994 je vedoucím překladatelem Bible21. Ve švédské Uppsale získal bakalářský titul z teologie. Postgraduální studium biblistiky absolvoval na Mezinárodním baptistickém teologickém semináři v Praze. V jeho práci s Písmem jej ovlivnila zejména možnost studovat u překladatelů anglické New International Version (NIV), Dr. Roye Haydena a Dr. Martina Selmana. Saša je ženatý, má dvě dcery a dva syny.

Mgr. Jiří Hedánek se narodil roku 1956, věřícím je rovněž od svých 18 let. V 70. letech prošel podzemním katolickým seminářem, později absolvoval obory lingvistika-fonetika a překladatelství-tlumočnictví na Filosofické fakultě UK. Tamtéž studoval hebrejštinu, na Husově teologické fakultě aramejštinu. Pod pseudonymem M. Chašbaz napsal v 80. letech apologetickou knihu Vzkříšení, která vyšla na Západě a u nás se široce rozšířila. Do práce na projektu Bible21 se zapojil v roce 1999, nejprve jako externí korektor, od roku 2001 pak jako překladatel na plný úvazek. Jiří je ženatý, má dceru a syna.

Jan Talafant je ředitelem Nadačního fondu NBK a zajišťuje běžný chod nadačního fondu. Hlavním posláním jeho práce je vytvářet podmínky pro, pokud možno, nerušenou práci překladatelů.

Luboš Kendra je součástí projektu od roku 2000. Jeho úkolem je postarat se o zpracování textů a sazbu biblických textů včetně předtiskové přípravy všech knih Bible. S Lubošem Kendrou je spojeno i občanské sdružení Biblion, které se zabývá vydáváním dřívějších textů Nové Bible kralické a současné Bible, překladu 21. století. Biblion vlastní autorská práva.

prodej_bibli

josef_somr

http://www.bible21.cz/

Ke zveřejnění fotografií jsem dostala laskavé svolení od občanského sdružení Biblion

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 15.4.2009 9:00 | karma článku: 21.78 | přečteno: 5143x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život na míru“ od Marka Rabije

Co se skrývá za výrobou našeho oblečení? Proč a kdo nám diktuje, že je čas vyměnit slim džíny za zvonáče? Kolik dostane bangladéšská šička zaplaceno za směnu při výrobě našeho oblečení? Proč ročně uhoří desítky šiček v továrnách?

9.1.2022 v 23:17 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 148 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Co s penězi“ od Dana Drápala

Mnoho lidí si neví v životě rady s penězi. Buď jich mají moc, nebo naopak málo a ti si pak půjčují a zadlužují se. Kniha „Co s penězi“ od Dana Drápala přináší moudré rady z Bible, jak si s penězi poradit a mít se dobře.

14.12.2021 v 19:48 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 252 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

President Zeman v roli velkého personalisty

Místo aby president Miloš Zeman jmenoval členy vlády navržené premiérem Petrem Fialou, hraje si na personalistu. Pořádá výběrová řízení v Lánech, lustruje a kádruje. Tak to však v Ústavě ČR nestojí!

6.12.2021 v 20:37 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 705 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdy se z České republiky stal národ brouků Pytlíků?

Poslední roky se dere v naší zemi ke slovu povrchnost. Nemusíš studovat a něco umět, stačí, když si myslíš a říkáš, že všechno znáš a umíš! Kde se to vzalo? Stal se z nás, Čechů, národ brouků Pytlíků?

5.12.2021 v 17:13 | Karma článku: 42.91 | Přečteno: 8757 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Epos o Gilgamešovi — sumersky (hudební přednes)

Epos o Gilgamešovi (z původního Bilgames – výhonek stromu mésu, tj. strom života; řecky Gilgamos) je epos z 2. tisíciletí př. n. l. líčící dobrodružství sumerského krále Gilgameše.

18.1.2022 v 12:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 |

Stanislava Ševčíková

Festival íránských filmů: film Balada o bílé krávě

Navštívila jsem festival íránských filmů, který přibližuje exotické prostředí jedné středovýchodní země, která je současně náboženskou teokraciií. Vládne duchovní vůdce. Na film je možné se dívat i jako na pojetí spravedlnosti.

18.1.2022 v 9:16 | Karma článku: 8.07 | Přečteno: 196 | Diskuse

Jan Lněnička

K zemi hleď!

Film, vznikl v produkci streamovací platformy Netflix, natočil a napsal k němu scénář režisér Adam Mac Kay. Rád bych napsal, že je to karikatura našeho světa, ale není, ukazuje jeho hloupost a omezenost v plné nahotě.

17.1.2022 v 20:25 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 450 | Diskuse

Eva Šamánková

Hra na vraždu

Krásná honosná vila stojící jen malý kousek od moře. Parta přátel, která se tu sešla, aby oslavila svatbu jednoho z nich. Místo veselí však přišla tragédie a smrt. Nyní po roce se znovu scházejí. Budou hrát hru na vraždu...

17.1.2022 v 18:35 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 191 | Diskuse

Dita Jarošová

Proč miluju devadesátý léta?

Protože se přestaly ničit kulturní památky a konečně byly zrestaurovány! Náhlý konec cenzůry způsobil pravý boom časopisů a knih, které se daly číst. Společnost se oprostila od všudypřítomné totalitní rétoriky a dikce, nazývané

17.1.2022 v 8:45 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 686 | Diskuse
Počet článků 584 Celková karma 22.23 Průměrná čtenost 3890

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz