Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Recenze výstavy Plečnik na na Pražském hradě

24. 09. 2022 19:26:20
O slovinském architektovi Jože Plečnikovi jsem se poprvé doslechla, když mi bylo 20 let. Tehdy se mi některá jeho díla líbila, jiná ne. Po 20 letech jsem názor na Plečnika opravila. Jeho díla jsou jednoduchá, geniální a nadčasová.

U příležitosti 150 let od narození významného slovinského architekta a urbanisty Jože Plečnika (23. ledna 1872 - 7. ledna 1957) uspořádal Pražský hrad výstavu zaměřenou na jeho významná díla.

O výstavě na Hradě jsem se dozvěděla během své cesty domů. Bydlela jsem totiž v Praze ve Střešovicích, kousek od Pražského hradu. Často jsem chodívala pěšky kolem Hradu a jednoho dne jsem uviděla velký plakát, který lákal na výstavu s názvem "Plečnik na Pražském hradě".

Můj vztah k tomuto architektovi se vyvíjel v čase. Když mi bylo dvacet let, seznamovala jsem se s jeho významnými díly právě v zahradách Hradu. Některá architektonická díla se mi líbila, jiná ne. Během dalších dvaceti let se v mém životě změnilo hodně. Přečetla jsem několik knih o architektuře, shlédla desítky dokumentů a hodně jsem si prohlížela různé stavby v různých městech.

Dnes vnímám Plečnika jako architektonického génia, jehož díla byla jednoduchá se zajímavými propracovanými prvky a jsou nadčasová. Plečnikova díla oslovují obdivovatele architektury po dobu 100 let, generaci za generací.

Výstava je rozdělena na tři části: 1) Fotografie, informace, bustu Jože Plečnika, modely a nábytek naleznete v Tereziánském křídle Starého královského paláce (ve dvou patrech); 2) Na tomto místě najdete také nádherné velkoformátové fotografie významného fotografa, který zachytil detaily Plečnikovy tvorby v Národní univerzitní knihovně v Lublani; 3) Mnohé realizace děl můžete obdivovat v areálu Hradu, v jeho zahradách.

Tak se pojďme společně podívat na malou ochutnávku výstavy!

Na začátku výstavy stojí busta Jože Plečnika (1953). Jedná se o bronzovou kopii z roku 1993, která byla vyhotovena pro dřívější výstavu konanou v Paříži v roce 1986.

Nejdřív se vydáme po schodech do prvního patra.

Na panelech si můžeme prohlédnout domy, která Plečnik vytvořil. Jak u nás, tak v zahraničí, např. ve Vídni. Tato díla jsou mně osobně velice blízká, protože jsem se narodila v Hradci Králové a tato architektura je v tomto městě velice blízká Plečnikově tvorbě.

Posuneme se k modelům. Některé byly realizovány, jiné ne.

Mezi nerealizovaný model patří například Žižkův pomník z roku 1913, který vytvořil ve spolupráci se Stanislavem Suchardou. Umíte si představit, že by místo současného památníku na Vítkově byl tento Plečnikův pomník?

Pak zde máme průřez modelem Býčího schodiště, který nalezneme v areálu Hradu. Propojuje III. nádvoří se zahradou Na valech. Realizace proběhla v letech 1929 až 1931.

A po odchodu z výstavy si můžeme dílo prohlédnout v realitě.

Plečnik vytvářel také detaily pro svá díla. Jedním z nich je větrací mříž u rampy ke Starému královskému paláci. Originál realizoval Plečnik v roce 1928. Zde vidíme sádrový odlitek.

Jože Plečnik vytvářel také nábytek - křesla, stolky a židle. Toto je psací pultík z leštěného ořechového dřeva, který vytvořil ve 20. letech XX. století. Byl vyroben pro interiéry Pražského hradu.

Plečnikovi to nedalo a dal se na užitné umění. Co takhle třeba zátku na víno? Nebo krásný mosazný popelník?

Až padesát architektů si Plečnik během vyučování sám vychoval, např. Otto Rothmayera, Ludvíka Hilgerta, Františka Lydie Gahuru, Karla Štipla, Karla Řepu či Josefa Štěpánka. Na výstavě si můžete prohlédnout fotografie jejich architektonických děl.

A nyní se podíváme na model Jižní zahrady Pražského hradu z roku 1923 až 1927. Rovněž tento návrh můžete vidět v realitě v zahradách.

Naposledy se podíváme na model Plečnikova domu ve slovinské Lublani z roku 1923 až 1924.

Na konci chodby v přízemí si můžete odpočinout a sednout na malé měkoučké sametové taburety a shlédnout dokument o Jože Plečnikovi.

Dál jsem se vydala do zahrad, kde jsem zdokumentovala pár realizací Jože Plečnika.

Toto je Plečnikova vyhlídka.

Toto je Malé a Velké Bellevue.

Výstava je interesantní v tom smyslu, že je propojena jak teoretická část (modely, návrhy, fotky) s realizovanými díly, které si můžete prohlédnout pár metrů od výstavní síně.

Pokud by vám během výstavy pršelo, tak se vydejte do výstavní síně a prohlížejte si tvorbu Jože Plečnika pod střechou. Než si všechno prohlédnete uvnitř, jistě se venku vyprší a budete se moci vydat ven a obdivovat realizovaná díla v areálu Pražského hradu.

Výstava zaujme jak dospělé, tak děti. Některé modely staveb vypadají jako "domečky pro panenky", včetně detailů (např. svícnů se svíčkami o rozměrech 5 cm). Výhodou je, že výstava není dlouhá.

Pokud byste rádi zažili něco zajímavého, jste milovníci architektury, anebo jste už dlouho nenavštívili Hrad, vydejte se na výstavu "Plečnik na Pražském hradě", která trvá do 31. října 2022. Můžete přijít každý den. Výstava je otevřena pro všechny zdarma.

Krásné podzimní dny a hodně kulturních zážitků vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Informace o výstavě najdete zde: https://www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade/program/joze-plecnik-na-prazskem-hrade-12261#from-list

Autorka blogu

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 24.9.2022 19:26 | karma článku: 11.68 | přečteno: 307x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 172 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 187 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 331 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.12 | Přečteno: 2971 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...