U příležitosti 150 let od narození významného slovinského architekta a urbanisty Jože Plečnika (23. ledna 1872 - 7. ledna 1957) uspořádal Pražský hrad výstavu zaměřenou na jeho významná díla.
O výstavě na Hradě jsem se dozvěděla během své cesty domů. Bydlela jsem totiž v Praze ve Střešovicích, kousek od Pražského hradu. Často jsem chodívala pěšky kolem Hradu a jednoho dne jsem uviděla velký plakát, který lákal na výstavu s názvem "Plečnik na Pražském hradě".
Můj vztah k tomuto architektovi se vyvíjel v čase. Když mi bylo dvacet let, seznamovala jsem se s jeho významnými díly právě v zahradách Hradu. Některá architektonická díla se mi líbila, jiná ne. Během dalších dvaceti let se v mém životě změnilo hodně. Přečetla jsem několik knih o architektuře, shlédla desítky dokumentů a hodně jsem si prohlížela různé stavby v různých městech.
Dnes vnímám Plečnika jako architektonického génia, jehož díla byla jednoduchá se zajímavými propracovanými prvky a jsou nadčasová. Plečnikova díla oslovují obdivovatele architektury po dobu 100 let, generaci za generací.
Výstava je rozdělena na tři části: 1) Fotografie, informace, bustu Jože Plečnika, modely a nábytek naleznete v Tereziánském křídle Starého královského paláce (ve dvou patrech); 2) Na tomto místě najdete také nádherné velkoformátové fotografie významného fotografa, který zachytil detaily Plečnikovy tvorby v Národní univerzitní knihovně v Lublani; 3) Mnohé realizace děl můžete obdivovat v areálu Hradu, v jeho zahradách.
Tak se pojďme společně podívat na malou ochutnávku výstavy!
Na začátku výstavy stojí busta Jože Plečnika (1953). Jedná se o bronzovou kopii z roku 1993, která byla vyhotovena pro dřívější výstavu konanou v Paříži v roce 1986.
Nejdřív se vydáme po schodech do prvního patra.
Na panelech si můžeme prohlédnout domy, která Plečnik vytvořil. Jak u nás, tak v zahraničí, např. ve Vídni. Tato díla jsou mně osobně velice blízká, protože jsem se narodila v Hradci Králové a tato architektura je v tomto městě velice blízká Plečnikově tvorbě.
Posuneme se k modelům. Některé byly realizovány, jiné ne.
Mezi nerealizovaný model patří například Žižkův pomník z roku 1913, který vytvořil ve spolupráci se Stanislavem Suchardou. Umíte si představit, že by místo současného památníku na Vítkově byl tento Plečnikův pomník?
Pak zde máme průřez modelem Býčího schodiště, který nalezneme v areálu Hradu. Propojuje III. nádvoří se zahradou Na valech. Realizace proběhla v letech 1929 až 1931.
A po odchodu z výstavy si můžeme dílo prohlédnout v realitě.
Plečnik vytvářel také detaily pro svá díla. Jedním z nich je větrací mříž u rampy ke Starému královskému paláci. Originál realizoval Plečnik v roce 1928. Zde vidíme sádrový odlitek.
Jože Plečnik vytvářel také nábytek - křesla, stolky a židle. Toto je psací pultík z leštěného ořechového dřeva, který vytvořil ve 20. letech XX. století. Byl vyroben pro interiéry Pražského hradu.
Plečnikovi to nedalo a dal se na užitné umění. Co takhle třeba zátku na víno? Nebo krásný mosazný popelník?
Až padesát architektů si Plečnik během vyučování sám vychoval, např. Otto Rothmayera, Ludvíka Hilgerta, Františka Lydie Gahuru, Karla Štipla, Karla Řepu či Josefa Štěpánka. Na výstavě si můžete prohlédnout fotografie jejich architektonických děl.
A nyní se podíváme na model Jižní zahrady Pražského hradu z roku 1923 až 1927. Rovněž tento návrh můžete vidět v realitě v zahradách.
Naposledy se podíváme na model Plečnikova domu ve slovinské Lublani z roku 1923 až 1924.
Na konci chodby v přízemí si můžete odpočinout a sednout na malé měkoučké sametové taburety a shlédnout dokument o Jože Plečnikovi.
Dál jsem se vydala do zahrad, kde jsem zdokumentovala pár realizací Jože Plečnika.
Toto je Plečnikova vyhlídka.
Toto je Malé a Velké Bellevue.
Výstava je interesantní v tom smyslu, že je propojena jak teoretická část (modely, návrhy, fotky) s realizovanými díly, které si můžete prohlédnout pár metrů od výstavní síně.
Pokud by vám během výstavy pršelo, tak se vydejte do výstavní síně a prohlížejte si tvorbu Jože Plečnika pod střechou. Než si všechno prohlédnete uvnitř, jistě se venku vyprší a budete se moci vydat ven a obdivovat realizovaná díla v areálu Pražského hradu.
Výstava zaujme jak dospělé, tak děti. Některé modely staveb vypadají jako "domečky pro panenky", včetně detailů (např. svícnů se svíčkami o rozměrech 5 cm). Výhodou je, že výstava není dlouhá.
Pokud byste rádi zažili něco zajímavého, jste milovníci architektury, anebo jste už dlouho nenavštívili Hrad, vydejte se na výstavu "Plečnik na Pražském hradě", která trvá do 31. října 2022. Můžete přijít každý den. Výstava je otevřena pro všechny zdarma.
Krásné podzimní dny a hodně kulturních zážitků vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander
Fotografie a zdroje:
Informace o výstavě najdete zde: https://www.hrad.cz/cs/kultura-na-hrade/program/joze-plecnik-na-prazskem-hrade-12261#from-list
Autorka blogu