Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Recenze knihy „Kráska a netvor“ od Alexandera Stainfortha

18. 09. 2022 21:54:29
Historický romantický román „Kráska a netvor“ nás přivádí do anglického Plymouthu roku 1872. Krásná mladá dívka Emily Harwoodová je donucena k zásnubám. Náhle stojí mezi dvěma muži. Kdo je netvor? A kdo je hrdina?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Hledala jsem historický romantický román a narazila jsem na knihu „Kráska a netvor“ od spisovatele Alexandera Stainfortha. Kniha mě zaujala hned z několika důvodů.

Na první pohled se mi líbila obálka knihy. Chtě nechtě musím napsat, že mnoho ženských románů, ať již od českých nebo zahraničních autorů má obálku kýčovou a já u toho často trpím. Zkrátka se mi nelíbí. Jeden nakladatel mi vysvětlil, že „kýče jsou v módě“ a české ženy po kýči sáhnou raději...

Pak mě zaujal děj knihy. Po pár řádcích bylo jasné, že kniha „Kráska a netvor“ bude skýtat nejedno překvapení a děj bude napínavý.

Také se mi líbilo, že si na ženský román, jehož děj se odehrává na anglickém venkově roku 1872, troufá muž. Byla jsem zvědavá, jak se s tím popasuje. Všeobecně je totiž známo, že mužský mozek byl stvořen zcela jinak než ženský (proto muži většinou nečtou ženské romány).

Kniha je zajímavá a napínavá od začátku až do konce. Romantiku jsem však v knize neobjevila, a to bylo pro mě zklamání.

„Emily potřásla hlavou, čímž si jen rozproudila krev a probudila k životu ránu, kterou jí uštědřily plymouthské útesy. Pobídl ji, aby mu udělala místo a usadil se na přikrývku těsně vedle ní. Rozbušilo se jí srdce. Strachem i vzrušením, protože snad v životě nepotkala tak impozantního muže, ani s ním nebyla v tak těsné blízkosti.“

O ČEM JE ROMÁN „KRÁSKA A NETVOR“?

Hlavní hrdinka Emily Harwoodová, jediná dcera lorda Henry Harwooda, se nehodlá provdat. Rozhodně ne za markýze Jamieho Brickmana, který je bohatým mužem, podniká v mnoha oblastech a bydlí na panském sídle Granton v Plymouthu. Nejenže ho Emily nemiluje, ale je jí nanejvýš protivný. Nečekaná sněhová bouře ji vžene do náruče maskovaného cizince jménem Jack. Jeho jediným cílem je pomstít se markýzi Brickmanovi. Mladá dívka se ocitá mezi dvěma muži, které spojuje minulost. Podaří se jí včas odhalit, na čí straně je pravda, nebo spadne do nastražené pasti a zaplatí za to životem? Proč ji všichni nutí do rychlé svatby? Kdo je netvor a kdo hrdina?

„Znovu splynula s jeho očima. Znovu cítila, jak ji k sobě lákají, jak padá do jejich moci. Jeho hlas, hluboký, zastřený a tlumený, ji zbavoval veškerého rozumu a opatrnosti. Sama se k němu začala přibližovat a vzpamatovala se až v okamžiku, kdy už se prsty dotkla šátku, aby ho uvolnila. Studem zčervenala. Co se to s ní jenom děje? A co je tohle za muže, že s ní dokáže tak snadno manipulovat jen skrze pohledy a hlas?“

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán srozumitelně, spisovným jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá a čtivá.
  • Kniha byla napsána v er-formě.
  • Děj je napínavý.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

„Už ho zase srovnávala s Jackem, tedy Gibbonsem. Když si k ní sedl u ohniště, když spolu jeli na koni... Ano, moc dobře věděla, jaký je prolhaný lhář a ničema, ale něco z jeho doteků cítila. Z Jamieho nic. Uvolnil se, objal ji rukou kolem pasu a znovu ji políbil. Měl vlhké rty, dech mu voněl po ginu a doutníku, což si předtím v záplavě myšlenek ani neuvědomila. Náhle jí byla jeho blízkost tak nepříjemná, že ho prsty přiměla, aby se oddálil a nechal ji zhluboka se nadechnout.“

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Od mužů spisovatelů jsem přečetla jen pár romantických knih. Musím však říci, že se toho Stainforth zhostil velice dobře. Využívá dobře známé téma – kráska a zvíře. V mnoha ohledech mi kniha připomněla historický román „Andělská tvář“ od spisovatelky Hany Marie Körnerové, který byl také zfilmován.

Kniha je napínavá od začátku až do konce. Na mě bylo těch drobných zápletek a napětí až příliš. Místy jsem měla dojem, že nás, čtenáře, autor udržuje v takovém napětí, že jsem si připadala jak „natažená na skřipec“.

Stainforth si skvěle poradil s popisem historických míst, panského sídla Granton, zásnubního plesu, kostýmů dam i pánů gentlemanů (nenašla jsem žádnou chybu, což také nebývá zvykem).

Závěr knihy byl na můj vkus poněkud nerealistický. Ale nechci uvádět detaily a důvody, které mě k tomu vedou, protože bych musela odhalit zápletku.

Celou dobu jsem v knize hledala romantiku a byla jsem zklamaná, protože jsem ji nikde neobjevila.

Historický román „Kráska a zvíře“ je zajímavý a napínavý. Pokud máte, dámy, rády historii, dobrodružství a napětí, je to kniha pro vás.

„Brickman a všichni jeho poddaní se proti ní spikli. Vědí, že tady Jack byl, ale drží to před ní v tajnosti. Možná ho Brickman zabil, možná personál zavázal mlčením... A otec... Ten nic neprozradí, bude se snažit utajit skandál a dovést ji k oltáři.“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit všem ženám, které mají rády historické romány plné napětí a dobrodružství.

Knihu "Kráska a netvor" od Alexandera Stainfortha mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz

Krásné podzimní dny a dobrou četbu k tomu vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie a anotace knihy „Kráska a netvor“ jsou dostupné na webu Palmknihy.cz.

STAINFORTH, Alexander. Kráska a netvor. Nakladatelství David Kaps. Praha, 2019, 170 stran, 1. vydání, ISBN 978-88179-19-1 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 18.9.2022 21:54 | karma článku: 5.83 | přečteno: 157x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 172 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 188 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 332 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.12 | Přečteno: 2975 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...