Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Jak jsem na zahrádce našla ochrannou známku motokola z roku 1920

30. 05. 2022 19:10:00
Během práce na zahrádce jsem objevila v půdě plíšek. Nejdříve jsem si myslela, že ho vyhodím. Jenže pak jsem si všimla ozdobného kování. Co to může být? Obrátila jsem se na muzeum, abych se dozvěděla, co jsem to vlastně našla.

Začalo to jednoho letního dne roku 2021. Byl krásný teplý a slunný den. Ale v ten den se stalo něco velice zajímavého. V domě, kde jsem bydlela v Ústí nad Labem, se provádělo zateplení základů. A tak se kopalo, izolovalo, zateplovalo atd. Součástí prací také bylo to, že se vykopala jakási strouha, která měla odvádět vodu od domu. Odborníci na tuto oblast, ráčí odpustiti, orientuji se v jiných oborech.

Faktem ale bylo, že když se kanalizační roura položila a zasypala půdou, nestačilo to. Jako kdyby půda chyběla. Firma proto přivezla další půdu, ale také drobné šedivé kamínky, které patrně sloužily jako jakási izolační vrstva.

Dříve jsem měla před okny krásný zelený trávník, nejrůznější květiny, ale i zeleninu. Také bylinkovou zahrádku. V roce pandemie covidu-19, tedy v roce 2020, mi poprvé v létě vyrostly na zahrádce před domem houby, které jsem tam během deseti let nikdy neviděla. Jak se později ukázalo, sice byly jedlé, ale zato chráněné. Stejné to bylo i v roce 2021.

Viz můj článek: Není houba jako houba: https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=757221

Jenže když jsem se podívala na to, co zůstalo po firmě vykonávající práce, byla to z mého pohledu hrůza. Nejenže mi firma zlikvidovala trávník, ale ani nevysela travní semeno a země byla samý kamínek. A tak jsem se s nimi zkontaktovala, zda to hodlají dát do původního stavu.

Odpovědí mi bylo jasné ne. Prý to nedělají. Když jsem se obrátila na vedení našeho domu, dohodli jsme se, že když koupím travní semeno a uvedu pozemek do původního stavu, proplatí mi to a dovolí mi zdarma čerpat vodu z domu na zalévání. A tak jsem se podle toho také zařídila, nelenila a pustila se do práce.

Nejdřív jsem však pustila do sběru malých šedých kamínků, které byly na povrchu. A jak jsem tak sbírala, objevila jsem mezi nimi v půdě velice zvláštní kovový plíšek. Když jsem ho měla v ruce, první myšlenka byla, že ho vyhodím. Nacházela jsem totiž různé střepy, kousky plastu a tak podobně. Ale pak jsem mě zarazilo zdobení plíšku.

Plíšek jsem tedy dala stranou a práci dodělala, zasela travní semeno, trochu zašlapala do země (aby mi ho ptáci ihned nesezobali) a zalila osetou půdu. Plíšek jsem přinesla domů a očistila od nánosů zeminy a očistila vodou od bahna.

Plíšek zezadu.

Plíšek z boku.

A ještě detail.

A moje poslední foto.

Takže tu máme kontrolní otázku: CO JSEM TO OBJEVILA?

Původně jsem se domnívala, že jde o nějaké umělecké kování ze starožitného nábytku. Ale když jsem si přečetla německý nápis, stálo tam toto: ELEKTRIK-FAHRRAD WERKE TRAUTENAU SCHUTZ-MARKE.

Fotografie jsem přeposlala příteli a ten si je prohlédl. Shodli jsme se, že slovo fahrrad znamená v němčině kolo. Tedy jednalo o velice starou německou ochrannou známku z jízdního kola. Zřejmě 100 let starou. Ale pozor! Co to slovo "elektrik"? Cožpak už tehdy existovala elektrokola? A co se mohlo stát před 100 lety?

CO DĚLAT, KDYŽ NAJDEME STAROŽITNÉ PŘEDMĚTY?

Nejdřív jsem si chtěla ochrannou známku nechat. Kdo by nechtěl mít doma 100 let starou věc? Ale protože mě čekalo stěhování, a já jsem chtěla mít co nejméně věcí, zamítla jsem to. Měla jsem strach, že se mi známka zničí. Také jsem uvažovala o předmětu z vyšší perspektivy. Snažila jsem to vidět z historického pohledu. Nebylo by krásné, kdyby se tímto předmětem mohli kochat i lidé po dalších 50 letech? Třeba někde v muzeu?

Na ochranné známce stálo přece Trautenau, což v češtině znamená Trutnov. Neměla by se tedy ochranná známka vrátit do Trutnova? Idea to byla krásná.

Proto jsem se obrátila na zástupce ředitele Muzea v Podkrkonoší v Trutnově, pana Ondřeje Vašatu, který je nejen vedoucím odborného oddělení, ale také historikem a kurátorem sbírkových fondů. Dohodli jsme se, že muzeum má o ochrannou známku zájem. A tak jsem jim ji zaslala poštou.

Konzervátorka muzea známku odborně očistila. Poté byla zaznamenána v muzeu v chronologické evidenci pod přírůstkovým číslem 1496/2021.

JAKÝ PŘEDMĚT JSEM NAŠLA?

Jaký předmět jsem tedy našla? Jedná se o ochrannou německou známku z roku 1920.

"Osobně si myslím, že byla připevněna někde na kostře pod řídítky, a to nikoliv kola, ale elektrického kola, tedy motokola, tedy stroje něco mezi kolem a motorkou," vyjádřil se Vašata.

Takže žádný obyčejný bicykl, ale motokolo. Na tu dobu velký vynález!

Jak jsem se dozvěděla, tak se žádné informace o firmě, která by působila samostatně v Trutnově kolem roku 1920 ve Státním okresním archivu nenašly. Firma, která si nechala vyrobit tuto krásnou ochrannou známku působila tedy v Trutnově jen velmi krátce.

CO SE TEDY MOHLO STÁT PŘED 100 LETY?

Náš příběh se odehrál asi před 100 lety. V období Rakousko-Uherska, anebo krátce po vzniku Československa v roce 1918 se nějaký nadšený motocyklista vydal na výlet do severní části Čech, do Sudet. A zde se přihodilo, že se mu při namáhavém výstupu do konců postupně uvolnil jeden šroubek na ochranné známce kola. A poté i druhý. Majitel motokola si toho zřejmě nevšiml. A tak se stalo, že ztratil ochrannou známku ze svého velocipedu. Zřejmě se vrátil do východních Čech nach Trautenau, do Trutnova, zpět, ale ochranná známka zůstala dalších 100 let v severních Čechách ztracena a pohřbena v půdě. A já jsem ji pak našla.

CO KDYŽ NĚCO NAJDEME? JAK SE SPRÁVNĚ ZACHOVAT?

Kdosi z mých známých poznamenal, že jsem mohla předmět střelit na černém trhu. A ještě bych si vydělala! Mě tohle nenapadlo. Jak se tedy správně zachovat?

"Muzeum uvítá jakékoliv staré předměty, které byly vyrobeny v okrese Trutnov, a které tak dokumentují tento region. Samozřejmě uvítáme i další předměty, které se váží k tomu kraji a jsou dokladem jeho svébytnosti," uvedl Vašata.

Jedná se tedy nejen o jeden předmět, ale viděno do budoucna, o naši společnou historii, kterou si budou moci další generace prohlédnout. Předměty dokumentují život našich předků. Tak pokud na něco narazíte, stejně jako já, zachovejte se prosím podobně. Pracovníci muzeí to ocení.

S přáním krásných letních dnů, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 30.5.2022 19:10 | karma článku: 16.98 | přečteno: 520x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.09 | Přečteno: 174 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 295 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 189 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.68 | Přečteno: 333 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.20 | Přečteno: 3003 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...