Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Recenze knihy „Střetnutí“ od Franka E. Perettiho

4. 05. 2022 22:43:44
Kniha „Střetnutí“ patří mezi bestsellery. Napínavý thriller, který nám nejen odhalí problémy v malém americkém městě Ashton, ale také otevře pohled do duchovního světa andělů a démonů, kteří ovlivňují dění na zemi. Kdo vyhraje?

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Knihu „Střetnutí“ od amerického spisovatele Franka E. Perettiho jsem poprvé četla v roce 1993, kdy jsem se stala křesťankou. Vzpomínám si, jak mě tato kniha naprosto uchvátila! Byla tak napínavá, že jsem ji přečetla na „jeden zátah“, což zahrnovalo čtení s baterkou pod peřinou (aby na to moje matka v noci nepřišla), tak poslední stránky dočtené za letních dnů v časných ranních hodinách, kdy začínalo svítat. Byla jsem sice nevyspalá, ale stálo to za to!

Knihu jsem tehdy, v devadesátých letech, měla půjčenou. Pak jsem ji několikrát sháněla, abych si ji přečetla znovu, ale byla beznadějně vyprodaná. Antikvariáty ji nenabízeli a ti, kdo ji měli doma, ji v žádném případě nechtěli prodat. Tak jsem čekala, až vyjde v České republice znovu. A to se stalo v roce 2012, kdy ji vydalo nakladatelství Křesťanský život.

Napínavý thriller „Střetnutí“ jsem četla podruhé, po neuvěřitelných 29 letech. Měla jsem veliká očekávání a kniha mě nezklamala! Opravdu patří mezi Perettiho nejlepší díla. Ostatně této knihy se prodalo po celém světě několik milionů výtisků. Také se zařadil podle listu The New York Times mezi nejčtenější knihy a dlouhé týdny okupovala přední příčky oblíbených knih.

Jedná se o beletrii, román. Protože je autor křesťanem, odkrývá v této knize duchovní svět, práci démonů, andělů na různých pozicích, Boží jednání, víru v Ježíše Krista, ale také svět okultismu a učení New age s jejími přístupy a technikami.

„Hank se zvedl, Mary mu stiskla ruku. Došel k pultíku a opřel se o něj rukama z obou stran. Dlouho dobu ze sebe nemohl vypravit ani slovo a jen tam tak stál a díval se do očí jednomu člověku po druhém. Najednou si uvědomil, jak moc má tyhle lidi rád, všechny bez rozdílu. Některé tváře byly tvrdé, on však chtě nechtě viděl pod tento povrch, viděl bolest a spoutanost těchto lidí oklamaných a svedených na scestí hříchem, chtivostí, hořkostí a vzpourou. Z mnoha jiných tváří vyčetl, jak s ním ti lidé cítí; dalo se poznat, že někteří tiše prosí Boha, aby se slitoval a zasáhl.“

O ČEM JE KNIHA „STŘETNUTÍ“?

Ashton je typické americké městečko s 12.000 obyvateli. Když si však skeptický novinář Marshall Hogan místních novin Ashtonský věstník a mladý kazatel Hank Busche z malé církve začnou dávat dohromady, co zjistili, pochopí, že spolu stojí proti nestvůrnému komplotu teroristické organizace Společnosti pro vesmírné vědomí. Ta si chce podmanit nejen všechny obyvatele města, ale v konečném důsledku celý svět. Román s výjimečně pronikavým vhledem do duchovního boje mezi zlem a dobrem a důležitosti modliteb obyčejných lidí.

„Moc jsem se do toho zapletl. S Juleen a těmi ostatními máte úplnou pravdu. Je to jakási tajná společnost, klub, síť lidí. Nikdo před ostatními nic neutají. Společnost má oči všude; sledují, co člověk dělá, co říká, co si myslí, jak se cítí. Usilují o něco, čemu říkají vesmírné vědomí – o to, aby dřív či později udělali všichni obyvatelé světa jakýsi velký evoluční skok a spojili se v jediný gigantický mozek, v jedinou mysl, v níž se všechny jejich mysli prolnou.“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je napínavá a strhující od začátku až do konce. Nedá vám vydechnout, dokud ji nepřečtete.

Autor skvěle popisuje duchovní svět. Pro ateisty a lidi, kteří nevěří v Boha, to možná bude vypadat jako pohádka či dobrá fantasy, ale pokud jste četli Bibli, dozvíte se, že takhle to prostě v duchovním světě chodí. Peretti na reálném příběhu ze života malého města ilustruje, jak pracují démoni v nejrůznějších pozicích (od těch nejmenších, kteří obtěžují lidi myšlenkami; přes ty větší se silnější negativní energií, kteří obsadí lidskou duši a řídí lidi a přikazují jim, co mají dělat a co ne; přes ty nejsilnější démonické síly, které Bible nazývá „pány tohoto světa“ – anebo, chcete-li – teritoriální duchy, kteří ovládají města).

S tím souvisí všechny přístupy, metody a taktiky, jak se lidem přiblížit a ovládnout je – např. východní meditace, jóga, parapsychologické jevy, hypnózy, čarodějnictví, věštění, jasnovidectví, holistické vzdělání atd. Pokud netušíte, jak pracuje hnutí New age, pak se to dozvíte v této knize.

V současné době spousta lidí experimentuje nebo laškuje s nejrůznějšími okultními praktikami (je to tak „trendy“!) a uniká jim, že to není hra a naprosto si nedokáží představit, jakému zlu se tím otevírají a jaké neštěstí na sebe a své rodiny přivolávají. Patříte mezi takové lidi? Pak je kniha „Střetnutí“ pro vás. Otevře vám oči!

Pokud patříte k slabším povahám s velkou představivostí, dám vám dobrou radu – nečtěte knihu v noci! Je totiž možné, že se budete bát.

Na druhé straně vidíme, jak velkou moc nad démonickými silami má „stará dobrá křesťanská víra“ v Boha a Ježíše Krista. Jak se obrátit k Ježíši a odevzdat mu život. Kniha ukazuje, jak je důležité modlit se za lidi, město a jejich představitele, soudce, učitele ve školách a policii. Ukazuje, jak vymítat démony a jak je důležité se modlit a uctívat Ježíše. To je to, co dodává sílu andělům, aby nabrali síly, mohli jednat v náš prospěch a vybojovali duchovní bitvy v duchovním světě.

Autor nám ve svém příběhu přibližuje také mnoho vztahů na různých úrovních – manželské, partnerské, pracovní, vztahy ve škole a církvi... Zároveň vidíme, jak vzniká rozdělení, neodpuštění, nenávist, hořkost, podezřívavost, žárlivost...a jak to lidi ničí.

Knihu „Střetnutí“ jsme s dalšími lidmi v církvi hltali v 90. letech XX. století. A ne jinak tomu je i dnes. Je to kniha pro dospívající i dospělé. Pokud nepatříte mezi křesťany, nevadí. Berte ji jako vynikající detektivku, která se vyrovná těm vašim oblíbeným ve vaší knihovně.

„Edith Dusterová cítila už večer ve svém duchu zvláštní neklid. Proto ji ani příliš nepřekvapilo, když se v noci náhle probudila a spatřila ve své ložnici dvě zářivé bytosti – třeba se jí ovšem zmocnila uctivá bázeň. „Sláva Bohu!“ zvolala, oči rozšířené, ve tváři radostný úžas. Oba návštěvníci měli laskavé, soucitné obličeje, avšak jejich výraz byl velmi vážný. Jeden byl veliký a světlovlasý, druhý tmavovlasý a štíhlý. Sahali až ke stropu a záře jejich rouch naplňovala celou místnost. Oba měli třpytivý pás s pochvou, z níž vyčníval jílec z nejčistšího zlata, zdobený drahokamy.“

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Kniha je napsána hovorovým jazykem.
  • Román je zajímavý, napínavý a místy i děsivý.
  • Autor ji napsal v er-formě.
  • Korektury mohly být odvedeny lépe. V knize je několik chyb. Jedna, která se opakuje všude – chybný 5. pád u příjmení osob.

„Odvážil se dovnitř. Všude byl hrozný nepořádek. Nádobí z kredence v rohu někdo rozházel po celé podlaze, pod velkým kusem spadlé omítky u jedné zdi ležela rozbitá židle. Z lustru byly vytlučené všechny žárovky, v knihovně nezůstala jediná knížka, okno v boční zdi bylo také vyražené. A Marshall to cítil, stejně silně jako tehdy: tu ledovou, intenzívní hrůzu, která na člověka padne jako zákeřná šelma. Snažil se nevšímat si toho, setřást to ze sebe, ale nepomáhalo to. Dlaně měl lepkavé potem, dělalo se mu mdlo. Rozhlédl se po nějaké zbrani a uchopil pohrabáč od krbu. Tak, Marshalle, a teď pěkně tiše, drž se zády u zdi, a kolem rohů opatrně. Tady uvnitř byla tam dost hustá, stíny úplně černé. Snažil se nepospíchat, nechat oči, aby přivykly. Marně šátral po nějakém vypínači. Šikmo vzadu nad ním se tiše pohnulo černé blanité křídlo. Potměšilé žluté oči sledovaly každý jeho pohyb. Tu i tam, po celé místnosti, v rozích stropu, na nábytku, přichyceni na zdech jako mouchy, čekali démoni. Někteří se občas uchechtli; jiným kapala z tesáků krev.“

Frank Edward Peretti (*13. ledna 1951) se narodil v kanadské Albertě, ale vyrůstal v Seattlu ve státě Washington. Vystudoval angličtinu, scenáristiku a film na Univerzitě Kalifornie v Los Angeles. Pomáhal s duchovní péčí v církvi svého otce v církvi Asemblies of God. Aby se uživil pracoval jako dělník na stavbách nebo v továrně na rýži. Hrál na banjo v bluegrassové kapele Northern Cross. Podle listu The New York Times je nejprodávanějším autorem křesťanské beletrie, jehož romány se především zaměřují na nadpřirozeno (duchovní svět). Píše také napínavé romány pro děti a dospívající. Ve svém stylu je přirovnáván ke Stephenu Kingovi. Jeho knihy se překládají do mnoha jazyků světa a prodalo se víc jak 15 milionů knih. Některé romány byly zfilmovány. Mezi nejznámější romány patří „This Present Darkness“ z roku 1986 („Střetnutí“) a „Piercing the Darkness“ („Pronikavá temnota“) z roku 1989. Se svou manželkou Barbarou žije v Couer d ́Alene v Idahu.

„Ve vzdáleném údolí se už mrak démonů rozrostl natolik, že vřel v okruhu tří kilometrů kolem ranče a tyčil se až k vrcholkům hor. Nikdo by je už nedokázal spočítat a údolí pod sebou zahalili neproniknutelným příkrovem. Motali se a křičeli jako opilí, mávali meči, běsnili, z úst jim kapaly sliny, oči měli zdivočelé, napůl šílené. Tisíce se jich začaly potýkat ve dvojicích, trénovat, zkoušet navzájem svou zdatnost.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jestliže máte rádi napínavé thrillery, detektivky a tajuplné příběhy, bude se vám kniha líbit. Pokud chcete nahlédnout do duchovního světa a pochopit, jak to v duchovní oblasti funguje, přečtěte si knihu „Střetnutí“. Jestli máte chuť na dlouhý román na dlouhé večery či dovolenou, od kterého se jen tak neodtrhnete, je to kniha pro vás. Chcete se víc modlit? Toužíte pochopit, jakou moc má modlitba a co všechno dokáže změnit? Tento román vám to zcela srozumitelně objasní.

Krásné dny a samé napínavé knihy vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Franka E. Perettiho naleznete na wikipedii zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Frank_E._Peretti

Frank E. Peretti. STŘETNUTÍ. Nakladatelství křesťanský život. Albrechtice. 2012. 430 stran. ISBN 978-80-7112-162-6

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 4.5.2022 22:43 | karma článku: 8.66 | přečteno: 146x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 172 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 295 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 189 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.68 | Přečteno: 332 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.14 | Přečteno: 2982 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...