Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Jak může kardinál Duka chtít, abychom viděli v ruských agresorech oběti?!

27. 04. 2022 18:46:17
Kardinál Dominik Duka se ve svém blogu o znásilněných ukrajinských ženách zmiňuje, že také ruští vojáci jsou oběti. Měli bychom mít pochopení a soucit pro ruské vrahy, teroristy a agresory? Kdo je pachatel a kdo oběť?

Veřejné mínění rozhýbal a také zvedl ze židlí a rozčílil nemálo lidí článek kardinála Dominika Duky nazvaný „Nepodporujte je! Aneb jak pomoci znásilněným Ukrajinkám?“. Ten napsal a publikoval na svém blogu na aktualne.cz dne 25. dubna 2022.

Když vynechám problematiku otřesného hromadného znásilňování žen ruskými vojáky v ukrajinských okupovaných městech, sexuální zneužívání a znásilňování dětí, následná nechtěná těhotenství mladých žen, babiček, ale i dívek, které by se za normálních okolností věnovaly studiu, následné řešení nechtěných těhotenství... zůstane to, co česká veřejnost řeší nyní.

Ve svém článku Duka píše: „Celý problém vyžaduje nejen nestrannost, ale musí být přihlédnuto, že pachatel, příslušník ozbrojených sil, je často také obětí těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku. Zabíjí bez rozmyslu a ničí vše živé i veškeré hodnoty, které reprezentují protivníka. Což neznamená, že tím je omluven a že by měl být zbaven zodpovědnosti! V případě bojů nejen na Ukrajině, ale i v jiných vojenských zásazích v současném světě (tak jako v obou světových válkách), by měla být kladena zodpovědnost za tyto činy i vedení armády a konkrétnímu veliteli jednotlivých vojáků, což se často nečiní.“

Celý článek Dominika Duky si můžete přečíst zde: https://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=42525

Duka sice označuje ruské okupanty Ukrajiny za pachatele (jestliže je použito slovo „pachatel“, tedy termín z trestního zákona, pak by bylo na místě dodat, že se nejedná jen o pachatele, ale rovnou dodat i zbytek, o pachatele trestných činů. Tím jistě znásilnění, týrání, bytí, vydírání, omezování svobody, zabíjení a já nevím, co ještě dalšího je), zároveň však v ruských vojácích vidí oběti.

Oběti, které jednaní pod těmi nejsilnějšími emocemi a vášní, až na úrovni jakéhosi amoku.

Jakkoliv má nejvyšší představitel římskokatolické církve v naší zemi na svůj názor právo, domnívám se, že situaci na okupované Ukrajině nepochopil.

Ruští vojáci pod vedením presidenta Vladimíra Putina, a jemu podléhající vedení armády, napadli 24. února 2022 svobodný stát Ukrajinu. Ruská armáda napadla Ukrajinu svévolně, aniž by jim Ukrajina zavdala jakýkoliv důvod. Ukrajina si jenom přála zvolit si svůj vlastní osud a směřování do Evropské unie a budoucnost země mezi západními zeměmi, ne pod „ochranou Ruska“.

Každý, kdo umí číst a kdo si umí pustit počítač a pracovat s internetem, kdo si umí naladit televizi či pustit rádio v naší zemi vidí, jaké neštěstí zůstává po stahování se ruských vojsk z ukrajinských měst.

Tragické a nesmyslné zabití víc jak stovky civilistů v Buči, kteří byli nalezeni v hromadném hrobě poblíž kostela. Stále nová svědectví znásilněných žen, dívek, ale i dětí. Zjišťování, kolik z nich je těhotných. Nahlášené stovky nezvěstných manželů, bratrů, otců... Tisíce zmařených životů a mrtvých. Způsoby rabování, ale dokonce odnášení nábytku, oblečení a šperků, elektrospotřebičů i IT techniky a následné odesílání ruskými vojáky do míst jejich bydliště, nebo prodávání v Bělorusku místním obyvatelům. Nekonečné počty domů, sídlišť a celé čtvrti srovnané se zemí...

Myslím, že nemusím pokračovat ve výčtu ohavností, kterých se ruští vojáci dopouštějí na území Ukrajiny.

Ale očekávat od nás, českých občanů (a co teprve od Ukrajinců!), že budeme mít pochopení pro ruské vojáky, že jednali pod silnými emocemi a že i oni jsou oběťmi, to chápat nelze!

Rovněž nemohu souhlasit s tím, že zodpovědní za ruské vojáky je vedení armády a konkrétní velitelé.

Každý z nás je zodpovědný za celý svůj život. Každý člověk je zodpovědný za svá slova i činy, stejně jako za celý svůj život.

Každý voják se sám za sebe rozhoduje, zda někoho zabije či ne, zda někoho znásilní, nebo to neudělá. O tom, že je možné se rozhodnout správně, svědčí nejen dezerce z řad ruských vojsk, ale také vyhýbání se narukování do armády či opuštění Ruska.

Překvapuje mě, že otázku zodpovědnosti kardinál Duka ve svém článku opomněl. Vždyť zodpovědnost každého člověka v každém ohledu je to, o čem se dočteme na stovkách míst Bible. Zodpovědnost před lidmi a zároveň před Bohem, naším Stvořitelem, je důležitá. Bůh je ten, kterému se budeme všichni jednoho dne zodpovídat za všechno, co jsme udělali.

V žádném případě nebude u Božího soudu na věčnosti platit: "To já ne, to oni!", "Já jsem to udělat nechtěl, ale matka mi to přikázala!", anebo, "Já jenom dělal práci, plnil rozkaz, co mi velitel roty nařídi!"

Šokuje mě, že toto Duka ve svém článku nezmínil.

Vidět v agresorech, teroristech a vrazích oběti je naprosto nesmyslné a pomýlené. Pokud bychom v ruských vojácích viděli oběti, očekával by se od nás soucit a pomoc. Zaměnit pachatele trestných činů a oběti je tristní! Ten, kdo potřebuje naši podporu, pomoc a soucit, nejsou ruští vojáci, ale ukrajinští stateční vojáci, kteří bojují za svou zem (ale i za náš svobodný život v Evropě), ukrajinské ženy, dívky a děti, kteří přežili nepředstavitelné utrpení.

Pěkný den a sláva Ukrajině! Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Článek Dominika Duky „Nepodporujte je! Aneb jak pomoci znásilněným Ukrajinkám?“, 25. dubna 2022, publikovaný na webu aktualne.cz je k dispozici zde: https://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=42525

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 27.4.2022 18:46 | karma článku: 41.87 | přečteno: 5871x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 169 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 292 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 184 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 328 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.12 | Přečteno: 2951 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...