Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Proč se na čokoládové tyčince Kofila změnil mouřenín na modřenína?

5. 04. 2022 20:30:12
Před dvěma roky jsme byli, my, zákazníci a milovníci oblíbené čokoládové tyčinky Kofila, ujišťováni vedením společnosti Nestlé, že obal nezmění. Ouha! Z ikonického tureckého mouřenína se stal modřenín!

MOHOU BÝT KRESLENÉ ČOKOLÁDOVÉ LUPÍNKY RASISTICKÉ?

Psal se červen roku 2020 a já jsem tehdy četla zajímavý článek „Výrobce cereálií čelí nařčení z rasismu kvůli hnědému stvoření. Mouřenín z čokolády Kofila je v bezpečí“ na zpravodajském serveru Novinky.cz.

Co se tam psalo? Zkrátka a jednoduše bývalá britská poslankyně Fiona Onasanyaová se ptala na sociálních sítích cereálního gigantu Kellogg's, proč má na dvou výrobcích jiné obaly? Naznačovala, že hnědá opička na jedné papírové krabici cereálií Coco Pops je rasistická.

Řetězec Kellogg's čelil stížnostem na sociálních sítích z rasismu již v roce 2017. Jeden čokoládový lupínek byl totiž zobrazován v kreslené podobě jako uklízeč se sluchátky na uších a čistícím strojem na elektřinu v rukou. A tak řetězec Kellogg's rychle na stížnosti zákazníků raději zareagoval a obal stáhl.

TO SE DĚLO V ZAHRANIČÍ S LUPÍNKY OD KELLOGG ́S. A CO U NÁS?

Člověka hned napadne, zda se i u nás v České republice strhne vlna změn názvů a obalů potravin. A to jenom proto, že se někomu bude zdát reklama či obal potravin, na který jsme sto let zvyklí, politicky nekorektní, anebo rovnou rasistický.

Měli bychom se bát například o oblíbenou čokoládovou tyčinku Kofila, kterou známe my, naši rodiče, ale i prarodiče?

KDO BY NEZNAL ČOKOLÁDOVOU TYČINKU KOFILU?

Každý z nás nejspíš Kofilu zná. Najdeme ji v každém obchodě mezi čokoládovými pochoutkami, ale také na předních místech regálů před pokladnami, kde my, zákazníci postáváme a netrpělivě čekáme, až přijdeme na řadu a budeme moci zaplatit. A tak nás Kofila láká a smyslně vábí, abychom po ní sáhli...

Na webu OrionČokoláda.cz se o této ikonické pochoutce dočteme: „Originální kávová chuť a obrázek mouřenína na typicky žlutém obalu nás provází celé generace. KOFILA spatřila světlo světa poprvé v roce 1923 a dodnes jejímu mystickému kouzlu a tradiční chuti podléhají tisíce lidí v České republice a na Slovensku. Specifická kombinace kávy a čokolády láká k ochutnání a zaručuje opravdu vytříbený chuťový zážitek, probouzí smysly a nechává prostor pro inspiraci. Vychutnejte si ji, kdykoliv potřebujete povzbudit nebo se naopak na chvíli zastavit. Stejně jako s šálkem poctivé kávy.“

O historii Kofily či vývoji obalů se na oficiálním webu čokoládovny Orion nedočteme. Ale v roce 1992 se švýcarská nadnárodní společnost Nestlé stala jedním ze strategických partnerů při privatizaci a.s. Čokoládovny.

První obal Kofily navrhl výtvarník Zdenek Rykr v roce 1923. Ano, je to ten známý černý mouřenín v turbanu a hrnkem kávy v rukou. Uznávaný výtvarník se při tvorbě postavičky nechal inspirovat Turkem Achmetem. Ten jako první na našem území svobodného Československa servíroval kávu.

ROK 2019 - ŽÁDNÉ ZMĚNY OBALU KOFILY NEBUDOU

Před dvěma lety se k tématu změn obalů vyjádřil Robert Kičina z československé pobočky společnosti Nestlé. „Jsme na Rykrovu kresbu hrdí, je to jedna z nejikoničtějších značek, které máme. Nezaznamenali jsme žádné tlaky ani negativní ohlasy v tomto směru.“

ROK 2022 – Z MOUŘENÍNA NA KOFILE SE STAL MODŘENÍN

Od tohoto výroku v roce 2019 uběhly dva roky. Máme rok 2022. A co se stalo? Kofila změnila svůj obal. V čem? Z mouřenína, tedy muže černé pleti, se stal modřenín (ať už to znamená cokoliv). Zkrátka muž modré pleti.

HLAVNÍ DŮVODY PRO ZMĚNU OBALU KOFILY

„Již v minulosti obal Kofily prošel různými změnami, změnila se barva kalhot postavičky i tvar hrnečku. Nyní jsme s novým složením upravili také barvu obličeje postavičky z černé na modrou. To nyní odpovídá značce Orion a více ladí s barvou tohoto loga,“ uvedla pro idnes.cz tisková mluvčí Tereza Skrbková.

Modrá pleť tedy více ladí s logem. Fajn. Dalším důvodem pro změnu obalu je to, že se nyní vyrábí Kofila ze 100% udržitelně získávaného kakaa.

Nevím, jak vám, ale mně to zní opravdu neuvěřitelně. Tak nějak falešně. Nejsem jediná, komu se to nezdá. Změna mouřenína na modřenína vyvolala pobouření mezi českými zákazníky! Někteří jdou až tak daleko, že odmítají svoji oblíbenou Kofilu kupovat.

Ze slibů z roku 2019, že se nic měnit nebude, protože žádné negativní tlaky Nestlé nezaznamenala, sešlo. Je tmavá pleť urážkou pro Turky?! Pro černochy?! Pro koho? Nějak nechápu, proč by Turek nemohl nabízet šálek kávy? Copak Turci nejsou majitelé kaváren? Co je to za nesmysl dát Turkovi modrý obličej?!

Ano, modrý obličej se více hodí k modrému logu, to jej pravda. To nelze popřít.

Dle mého skromného názoru to je škoda. Nebudu zapírat, je mi z toho smutno. Přišli jsme o kus historie, která souvisela s našimi vzpomínkami, naším dětstvím, příběhy a krásnými zážitky. Příští rok by Kofila oslavila 100. narozeniny bez větších zásahů do obalu. No, nedočkala se toho...

Krásné jarní dny a už žádné modřeníny vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

hrš

Článek novináře se zkratkou tcs „Výrobce cereálií čelí nařčení z rasismu kvůli hnědému stvoření. Mouřenín z čokolády Kofila je v bezpečí“, server Novinky.cz, 16. 06. 2020, je k dispozici zde: https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/vyrobce-ceralii-celi-narceni-z-rasismu-kvuli-hnede-opicce-mourenin-z-kofily-je-v-bezpeci-40327797

Informace o výrobku Kofila najdeme na webu orioncokolada.cz zde: https://www.orioncokolada.cz/vyrobky/kofila

O historii společnosti Nestlé v ČR se dočtete zde: https://www.nestle.cz/cs/o-nestle/historie-nestle-v-cr-a-sr

Článek Veroniky Bělohlávkové, „Slavná Kofila dostala novou tvář, mouřenína vystřídal „modřenín“. 22. 02. 2022. idnes.cz; najdete zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/kofila-mourenin-zmena-obalu-avatar-nestle-orion.A220222_141108_ekoakcie_vebe

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 5.4.2022 20:30 | karma článku: 37.19 | přečteno: 1990x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 172 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 187 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 331 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.12 | Přečteno: 2971 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...