Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Jak jsem se zúčastnila protestu „Vypískejme presidenta“

31. 03. 2022 21:29:55
Čtyři sta lidí se sešlo před Hradem, domovem presidenta Zemana, aby dali najevo nesouhlas s jeho posledním rozhodnutím – milostí pro svého podřízeného, šéfa Lán Miloše Baláka. A já tam byla taky.

Žijeme v hektické době. Na tom se jistě všichni shodneme. A děje se toho hodně. Některé akce nás nechávají chladnými a jiné ne. Ty na nás působí jako červený hadr na rozzuřeného býka. A my cítíme, že se v nás přímo vaří krev.

Přesně takovou akcí byl pro mě protest neziskové organizace Milionu chvilek z. s., který se tentokrát jmenoval „Protest na Hradě! Vypískejme presidenta“, a se uskutečnil ve čtvrtek 31. března 2022 od 18 do 19 hodin na Hradčanském náměstí v Praze.

Jsem zimomřivý člověk, a pokud se teplota pohybuje kolem 5° C, tak trpím. Neustále mi teče z nosu, a ruce, přestože mám kvalitní pletené či kožené rukavice, mi stále mrznou tak, že je necítím. Celkově se klepu zimou. Proto ve mně všechno křičelo: „Zůstaň doma s hrnkem horkého čaje! V teple! Nikam nechoď!“

PROČ JSEM MUSELA JÍT NA PROTEST?

Vzhledem k tomu, že bydlím od Hradčanského náměstí sedm minut chůze, nedalo mi to! Fakt, že president Miloš Zeman, který sám prohlásil, že bude s presidentskými milostmi šetřit, udělil milost svému podřízenému šéfovi Lán Miloši Balákovi v sobotu 26. března 2022, tedy pouhé 3 dny poté, co byl vynesen pravomocný rozsudek, je šokující.

Pro ty, kteří to neví, byl Balák odsouzen ke třem letům vězení. Také dostal peněžitý trest ve výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Presidentská milost vše zrušila.

Proto jsem se rozhodla, že dám přednost zimě na Hradčanském náměstí a připojím se k dalším lidem, kteří cítí rozhodnutí presidenta jako výsměch pro obyčejné lidi, zneužití jeho pravomoci a podkopávání důvěryhodnosti české justice a jejích rozhodnutí.

JAK PROBÍHAL PROTEST?

Protestující přivítala mluvčí Milionu chvilek z. s. Hana Strašáková. Informovala nás o tom, co se děje na Hradě, jak v případě presidentské milosti, tak v konání vedoucího Kanceláře prezidenta Miloše Zemana Vratislava Mynáře.

Protest se nesl v orwellovském duchu a jeho vynikající díla „Farma zvířat“ z roku 1945. Hlavním mottem bylo heslo George Orwella: “„Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější.“

Jakkoliv je to smutné, toto heslo přesně vyjadřuje počínání presidenta Zemana a lidmi, kterými se obklopuje.

Aby nezůstalo jenom u slov, hlavní transparent drželo pět postav s gumovou maskou prasete domácího. Dočkali jsme se pantomimy s jitrnicí na talíři, která měla připomenout zabíjačkové hody Vratislava Mynáře v době pandemie covidu. To jsme my, obyčejní smrtelníci, dodržovali nařízení vlády neshromažďovat se, další trávili čas v karanténách a dobrovolně jsme se vzdali společenských akcí.

Připomněli jsme si zásady a heslo prvního československého presidenta a osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka: „Nebát se, nelhat a nekrást.“

Sešlo se nás kolem čtyř stovek a skandovali jsme hesla: „Hanba“, „Zeman z Hradu!“, „Mafie“, anebo dokonce někteří „Ruský šváb“. Skandování a proslovy jsme vášnivě podporovali pískáním na píšťalky. Někteří protestující měli své, těm, kteří si je nepřinesli, je rozdával Milion chvilek zdarma, stejně jako placky s logem.

Já jsem přišla těsně před začátkem, a protože jsem doma nenašla žádnou píšťalku, musela jsem si vystačit se silvestrovskou frkačkou červené barvy s třásněmi.

V závěru jsme do pískání a pokřiků dali všechno, co jsme mohli. Věřili jsme, že nás Zeman na Hradě uslyší. Po hodině jsme se rozešli s nadějí, že až bude na Pražském hradě za rok touto dobou nový president, budeme se scházet už jenom k oslavám.

Ačkoliv jsem celou dobu podupávala na dlažbě Hradčanského náměstí, frkala na frkačku, ze všech sil skandovala a tleskala, domů jsem se vrátila vymrzlá na kost. Ale co? Stálo to za to! Určitě je lepší vyjádřit svůj názor, než nečinně složit ruce do klína a bezmocně si říkat: „Nedá si s tím nic dělat. Musím se s tou nespravedlností smířit.“

Ne, já věřím, že vždycky se dá něco dělat. Vždycky je možná změna. Ostatně fakt, že naším premiérem už není podnikatel bez zábran Andrej Babiš, ale profesor Petr Fiala, o tom jasně vypovídá.

Krásné dny a už žádné zavádějící presidentské milosti vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

H. R. Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 31.3.2022 21:29 | karma článku: 29.12 | přečteno: 1423x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 172 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 188 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 332 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.14 | Přečteno: 2975 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...