Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Recenze knihy „Lokaj a já“ od Valerie Bowmanové

19. 01. 2022 22:30:44
Historický romantický román „Lokaj a já“ nás vtáhne do plánu čtyř mužů, kteří zosnují plán, jak najít vhodnou manželku pro jednoho z nich – urozenou, mladou, krásnou, ale v žádném případě ne zlatokopku! Jak na to? V převleku!

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Mám ráda romantické historické romány. Většinou si vybírám osvědčené autorky, které jsem si oblíbila. Ale tentokrát sáhla po románu od neznámé (pro mě neznámé) mladé americké spisovatelky Valerie Bowmanové a její nejnovější knize „Lokaj a já“ z roku 2021, který patří do série knih „Klub lokajů“.

Jedná se o romantický historický román, který je zasazen do roku 1814 a odehrává se převážně na anglickém venkově.

„Frances si vyměnila pohled s mladší sestrou, která seděla naproti ní. Abigail bylo teprve šestnáct a ještě nevstoupila do společnosti, kdežto Frances bylo osmnáct a tuto sezonu prožívala svůj debut. Ačkoliv netušila proč, matka jí vyhlédla sira Reginalda Francise. Byl sice rytíř, ale také namyšlený a pompézní osel.“

O ČEM JE ROMÁN „LOKAJ A JÁ“?

Hlavní hrdinka Frances Whartonová pochází z urozené rodiny, ale nemá žádné věno, neboť její otec rodinné jmění prohrál. Frances se nezajímá o věci, jež zajímají většinu vdavekchtivých debutantek. Přitahuje ji politika. Nicméně její matka ji nutí, aby se provdala za starého, ale bohatého sira Reginalda Francise, jehož však považuje Frances za nudného a arogantního. Jejich zasnoubení má být oznámeno na domácí sešlosti, jíž se také zúčastní tři urození džentlmeni, kteří rozehrají nebezpečnou hru, aby našli svému příteli nevěstu. Založí klub lokajů a přestrojí se za služebnictvo. Lord Lucas Drake, hrabě z Kendallu se jako lokaj zamiluje do Frances, ale situace se zdá neřešitelná. Zasnoubí se Frances s arogantním rytířem Francisem, nebo vypukne skandál? Dostane se falešný lokaj z nelehké situace?

„Vsunula ruku v rukavičce dovnitř, dokud nenahmatala minci. Vytáhla ji a podívala se na ni. Půl libry. Dobře. Obrátila se, podívala se na lokaje, který stál jen kousek za ní... a ostře se nadechla. Dobré nebe. Nebyl to mladík, ale dospělý muž, možná jeden z nejvyšších a rozhodně nejhezčích, jaké kdy viděla. Měl inteligentní tmavě zelené oči a obličej vypadal, jako by byl vytesán z mramoru. Měl tmavé obočí, dokonalý nos, široká ramena a plné mužné rty. Dívala se na něj, jako by byl socha, která se chystá každou chvíli ožít.“

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán spisovným jazykem.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Korektury byly odvedeny dobře.

„Dnešní večer úplně nepromarnila pouze díky tomu, že ten mimořádně pohledný lokaj, který jí ráno pomohl s kufry a zeptal se jí na jméno, obsluhoval u stolu. Nedokázala od něj odtrhnout oči. Představovala si to jen, nebo po ní skutečně chvílemi pokukoval?“

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Na knihu od neznámé autorky, která však napsala a úspěšně vydala sedm knih, jsem se těšila. Přečetla jsem hodně romantických románů a myslím, že dobrý román po mnoha letech rozpoznám od románu, který dobrý není.

Historické reálie počátku 19. století vystihla autorka dobře, ale u popisu oblečení jsem si až tak jistá nebyla.

Převážnou část knihy tvoří komunikace mezi muži. Ale obávám se, že takto muži mezi sebou nehovoří. Autorka spíš popsala v knize svoji představu, která dle mého realitě neodpovídá. Slavná britská spisovatelka Jane Austen se s tímto problémem vypořádala tím způsobem, že v žádném ze svých románů nikdy nepopisovala žádný rozhovor mezi muži. Všimli jste si toho někdy?

Kniha byla z hlediska děje předvídatelná. Malé zápletky v knize čtenář najde, ale nijak nepřekvapují.

Celou dobu nám Bowmanová představuje hlavního mužského hrdinu lorda Lucase Draka jako velkého gentlemana, šlechetného a zásadového, muže konzervativních hodnot. Pár stránek před koncem knihy dojde k náhlému zlomu, a muž, který celou dobu dbal o dobrou pověst slečny Frances, se s ní ihned bez zaváhání vyspí a zbaví ji panenství. O to ho sama Frances požádá. On ochotně přijímá.

Je evidentní, že do historické knihy zasazené do roku 1814, naprosto nehodí. Jako kdyby si autorka řekla: „Fajn, žijeme ve 21. století, tak to trochu okořením! A mrsknu tam trochu současného nezávazného sexu!“ Emancipace ženy, odhození panenství jako kdyby šlo o kus oděvu, nadvláda nad mužem, kdy Frances poroučí a Lucas Drake se ve všem podřizuje... to všechno mi přijde tak umělé, jako hmota PVC v 19. století.

Knihu jsem si vybrala na základě anotace. Podle obsahu jsem si udělala představu, jak asi román bude vypadat. Ale velkým zklamáním pro mě byly první stránky knihy, na kterých Bowmanová popisuje všechny hlavní postavy knihy, podává podrobný fyzický popis lidí i charakterů, společenských poměrů, rovněž i vzájemné vztahy. Zkrátka autorka prozradí během prvních stránek všechno, o čem je kniha. Tím, že většinu dění v knize odtajní, připraví čtenáře o potěšení z četby a průběžného objevování a odkrývání děje. Pro ty, kteří píší recenze je to fajn (recenzentům to ušetří čas a nemusí si dělat podrobné poznámky během četby), ale čtenářům je děj odhalen a přijdou o potěšení z četby.

Kniha se bude líbit čtenářkám, které milují historické romány, ale neočekávají náročnou četbu, ale odpočinkovou četbu pro volný večer.

„Sundal si kabát a odložil ho. Oblečený v bílé košili a smaragdově zelené vestě přidřepl a začal postupně přikládat do krbu. Byl k ní otočený zády a Francis na něj bezostyšně zírala. Nebyla schopná odtrhnout oči od jeho ramen, na kterých se vlnily svaly, zatímco zvedal jedno poleno za druhým. Panebože. Co se to s ní děje? Nikdy dřív neměla takové nemravné myšlenky, natož o muži, kterého skoro neznala. A se kterým by se ze spousty důvodů vůbec neměla stýkat. Jenže i když se přesvědčoval, že by se měla obrátit a odejít, nedokázal se k tomu donutit.“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit romantickým duším. Pak bych jej doporučila čtenářkám, které milují historické romány. V neposlední řadě je román určen těm, kdo si chtějí odpočinout u četby a odplout aspoň na chvíli do jiného světa, romantického světa lásky.

Knihu "Lokaj a já" od Valerie Bowmanové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Krásné lednové dny s napínavými knihami vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Anotace a fotografie knihy „Lokaj a já“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

BOWMANOVÁ, Valerie. Lokaj a já. Ikar CZ. Praha. 2021. 256 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-249-4637-5 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 19.1.2022 22:30 | karma článku: 6.28 | přečteno: 161x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 641 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 188 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 462 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 718 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?

29.1.2023 v 20:29 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 172 |

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 295 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Dominik Haške: Dobrý voják Šavel

Expremiér evidentně nezná tuzemskou literaturu, ani nejvýznamnější Haškovo dílo (křestním si nejsem jistý, ale určitě Dominik, jiného neznám), Dobrý voják Šavel: O strastích jednoho vojáka za socíku.

29.1.2023 v 19:30 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 189 | Diskuse

Karel Trčálek

Ad „Když milión chvilek oceňuje zvolení bývalého komunisty na Hrad“ Polemika s p. Nožičkou

Pana Nožičku překvapuje, kolik zarytých antikomunistů volilo bývalého komunistu Pavla. Ano, panu Nožičkovi rozumím, ale na rozdíl od něho mě překvapuje pravý opak, totiž to, kolik komunistů komunistu Pavla nevolilo...

29.1.2023 v 17:00 | Karma článku: 22.68 | Přečteno: 332 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fňuky fňuk. Jako vždy od Andrejka.

I když si to mnozí nemyslí, jsem přesvědčen, že včerejšek je o euforii podobně jako v roce 1989. Nemá cenu se vysmívat poraženým, protože poražení nejsou. Dopadlo to pro Česko dobře.

29.1.2023 v 15:56 | Karma článku: 40.14 | Přečteno: 2982 | Diskuse
Počet článků 610 Celková karma 25.99 Průměrná čtenost 3820

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...