Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Recenze audioknihy "Neviditelný" od Jaroslava Havlíčka

22. 08. 2021 17:46:10
ČRo 2 uvedla na svých rozhlasových vlnách vynikající zpracování psychologického románu Jaroslava Havlíčka "Neviditelný". Byl napsán v roce 1937. Rozhlasová adaptace v podání režiséra Lukáše Hlavici z roku 2018 je dokonalá.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Český spisovatel Jaroslav Havlíček byl významným představitelem psychologické prózy. Nevím, zda si na něj ze svých školních let pamatujete od svých učitelů českého jazyka (či z biflování se literatury na maturitní zkoušku), nebo zda jste od něj něco četli.

Já jsem se k tomuto autorovi, a to přiznávám zcela bez mučení, během studia na střední škole nedostala. Snad proto, že jsem viděla dvě jeho díla zfilmovaná. V obou případech na mě padala deprese, smutek a melancholie. A to taková, že jsem se kdysi před víc jak dvaceti léty zařekla: "Havlíčka už nikdy víc!"

A jaká že to byla díla? V roce 1971 vznikl film "Petrolejové lampy" v režii Juraje Herze. V hlavních rolí exceloval Petr Čepek a Iva Janžurová. V roce 1993 byla zfilmovaná kniha "Helimadoe" (s vynikajícím Josefem Somrem v hlavní roli lékaře Hanzelína).

Nicméně už uplynulo v mém životě spousta času a já jsem si řekla, že dám Jaroslavu Havlíčkovi šanci. A tak jsem tři neděle za sebou (od 20.00 hodin) usedala u svého internetového radiopřijímače a s napětím a zaujetím poslouchala vynikající zpracování knihy "Neviditelný" v podání předních českých herců.

Zpracování bylo vynikající, děj nesmírně zajímavý a příběh napínavý. Nebyl to ztracený čas. Právě naopak!

O ČEM JE KNIHA "NEVIDITELNÝ"?

Děj se odehrává v bohatérodině Hajnových, která se postupně rozpadá. Hlavním hrdinou je inženýr chemie Petr Švajcar, který si vezme dědičku továrny Soňu. Před svatbou zjistí, že s nimi v domě žije bláznivý strýček Cyril , který si myslí, že je neviditelný. Cyril postupně rozvrátí jeho manželství a Petrova žena se nakonec dostává do podobného psychotického stavu.

INFORMACE O AUDIOKNIZE "NEVIDITELNÝ"

Předloha: "Neviditelný" (od Jaroslava Havlíčka)

Rok: 2018

Délka: 3 díly (54 minut + 54 minut + 58 minut)

Režie: Lukáš Hlavica

Účinkují: Petr Lněnička, Klára Suchá, Jaromír Meduna, Libuše Švormová, Eliška Zbranková, Jan Vondráček, Igor Bareš, Jakub Svojanovský, Aleš Vrzák, Libor Vacek a Lukáš Hlavica a Radka Tučková

Připravily: Marie Nováková a Renata Venclová

Dramaturgie: Renata Venclová

Hudba: Filip Veret

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY

Jedná se o silný a hluboký příběh zasazený do roku 1925. Román nám přiblíží nejen poměry na začátku Československé republiky, ale i běžný život v té době.

Nahlédneme do zákulisí rodiny Hajnovy. Hlavním vypravěčem a zároveň nejdůležitější postavou je inženýr chemie Petr Švajcar. Na první dojem je sympatický, přímý, otevřený pokroku a novinkám ve svém oboru (v chemické továrně na mýdla), odhodlaný být v budoucnosti dobrým manželem své ženě Soně, ale také se těší, až jednoho dne převezme továrnu po svém tchánovi. Negativními stránkami jeho charakteru je vypočítavost a sobectví, s jakou přistupuje ke své ženě.

Ale jak už to v životě chodí, nic není tak, jak si naplánujeme.

Jaroslav Havlíček byl předním představitelem psychologické prózy. A román "Neviditelný" je zaručeně psychologický v každém směru - nejenže rozebírá psychologický profil jednotlivých postav románu, ale také, a to je nejdůležitější, psychologický rozpad dvou osobností - strýčka Cyrila a poté i Soni.

Z "neviditelného" Cyrila, rodinného blázna, jde hrůza. Je také jenom člověk, který má své sexuální představy a rád by je realizoval. Nebo snad ne? Komu z rodiny lze věřit? Čím víc se s ním seznamujeme, tím se stupňuje napětí. Příběh zvyšuje tempo rozvíjejícím se bláznovstvím, které rodina záměrně ignoruje, když situaci s Cyrilem, ale i Soňou, podceňuje a bagatelizuje. To nakonec celou rodinu zničí.

POSLECHNĚTE SI AUDIOKNIHU "NEVIDITELNÝ"!

Kniha je k dispozici zpřístupněna k poslechu do 28. srpna 2021.

https://dvojka.rozhlas.cz/neviditelny-pribeh-ctizadostiveho-racionalisty-podle-spisovatele-jaroslava-7908147

KOMU BYCH AUDIOKNIHU DOPORUČILA?

Román "Neviditelný" v audioverzi je vynikajícím způsobem, jak si doplnit chybějící četbu ze střední školy či se připravit na maturitu. Garantuji vám, že na na obsah díla nezapomenete do konce života! Je to dílo, které se bude líbit nejen příznivcům beletrie, ale také lidem, kteří mají rádi psychologii a psychiatrii. Každý milovník napínavých a dobrodružných příběhů si přijde na své.

Krásné letní dny a ať se po vašem domě nepotuluje žádný Neviditelný přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o Jaroslavu Havlíčkovi a knize "Neviditelný" najdete na Wikipedie.cz zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Havl%C3%AD%C4%8Dek

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 22.8.2021 17:46 | karma článku: 9.00 | přečteno: 179x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život na míru“ od Marka Rabije

Co se skrývá za výrobou našeho oblečení? Proč a kdo nám diktuje, že je čas vyměnit slim džíny za zvonáče? Kolik dostane bangladéšská šička zaplaceno za směnu při výrobě našeho oblečení? Proč ročně uhoří desítky šiček v továrnách?

9.1.2022 v 23:17 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 148 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Co s penězi“ od Dana Drápala

Mnoho lidí si neví v životě rady s penězi. Buď jich mají moc, nebo naopak málo a ti si pak půjčují a zadlužují se. Kniha „Co s penězi“ od Dana Drápala přináší moudré rady z Bible, jak si s penězi poradit a mít se dobře.

14.12.2021 v 19:48 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 252 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

President Zeman v roli velkého personalisty

Místo aby president Miloš Zeman jmenoval členy vlády navržené premiérem Petrem Fialou, hraje si na personalistu. Pořádá výběrová řízení v Lánech, lustruje a kádruje. Tak to však v Ústavě ČR nestojí!

6.12.2021 v 20:37 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 705 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdy se z České republiky stal národ brouků Pytlíků?

Poslední roky se dere v naší zemi ke slovu povrchnost. Nemusíš studovat a něco umět, stačí, když si myslíš a říkáš, že všechno znáš a umíš! Kde se to vzalo? Stal se z nás, Čechů, národ brouků Pytlíků?

5.12.2021 v 17:13 | Karma článku: 42.91 | Přečteno: 8757 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Andrej Babiš má na svědomí masovou genocidu nevinných lidí a podvyživených důchodců

Jak jinak, než genocidou, nazvat smrt desetitisíců nevinných lidí, které během pandemie covidu zabila brutální státní opatření, jak jinak nazvat smrt statisíců podvyživených důchodců ve zbankrotovaném státě?

18.1.2022 v 17:31 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 146 | Diskuse

Miloslav Závorka

Výsměch právu a lidské slušnosti

Dříve jsem pravidelně sledoval co se děje na naší politické scéně, ale dnes, v době cenzury a jednostranného informování o dění už do zpráv nahlédnu jen občas. Ale to, co se člověk dozví při čtení denních zpráv, mu vezme tu trochu

18.1.2022 v 16:50 | Karma článku: 22.84 | Přečteno: 512 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Nemáte na elektřinu? Tady máte ponožky

Energetická firma E.ON se musela omluvil britským domácnostem, kterým zaslala balíček s párem ponožek, aby je upozornila na problematiku uhlíkové stopy v souvislosti s vytápěním. Jak tohle vůbec může někoho napadnout?

18.1.2022 v 16:23 | Karma článku: 23.97 | Přečteno: 291 | Diskuse

Jiří Beránek

PARS PLANA VITREKTOMIE aneb pobyt v domě smutku a nadějí

Posledně jsem tu prezentoval subjektivní pocity z nepovedené operace katarakty a slíbil jsem pokračovaní, až budu schopen psát. Tak to tedy zkusím. Jenom nevím v jaké poloze, protože mám povoleny pouze dvě. Jedna horší než druhá.

18.1.2022 v 11:33 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 342 | Diskuse

Josef Prouza

Glosář aneb Mene tekel uFarský

Hrst postřehů z aktuální české i světové scény očima uštěpačného glosátora a profesionálního rejpala pro uspokojení jeho škodolibida

18.1.2022 v 9:39 | Karma článku: 32.49 | Přečteno: 740 | Diskuse
Počet článků 584 Celková karma 22.23 Průměrná čtenost 3890

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz