Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Recenze filmu „Trumbo“ od režiséra Jaye Roacha

15. 08. 2021 23:07:33
Mnoho let byl Dalton Trumbo nejlépe placeným scénáristou Hollywoodu. Jenže pak se dostal na černou listinu, byl odsouzen a ocitl se ve vězení. Žádná filmová společnost mu nenabídla práci. Ale on se nevzdal a poradil si!

PROČ JSEM SI VYBRALA TENTO FILM?

Je to pár dnů, co jsem zhlédla dokument o herci Charlesi Chaplinovi. Snímek se kromě jiného zabýval děním v 50. letech XX. století, kdy Sněmovní výbor pro neamerickou činnost (což byl zvláštní vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů USA) podroboval zkoumání politická přesvědčení umělců Hollywoodu. Výsledkem šetření bylo, že Chaplin se nesměl vrátit desítky let do USA.

Právě v tomto dokumentu byl jmenován hollywoodský scénárista Dalton Trumbo, kterého potkal podobný osud. Pokud netušíte, pod jakými scénáři filmů je podepsán, budu jmenovat pár z nich: „Slečna Kitty“ (rok 1940), „Krásná čarodějka“ (1942), „Žárlivost“ (1945), „Gangster“ (1947), „Prázdniny v Římě“ (1953), „Odvážný“ (1956), „Spartakus“ (1960), „Exodus“ (1960).

Proto když Česká televize uvedla životopisný film „Trumbo“ natočený v roce 2015, nenechala jsem si ho ujít. Je to jedním slovem skvělý film! Pokud máte rádi životní příběhy, ale i politiku a chcete nahlédnout do zákulisí Hollywoodu, bude se Vám film líbit.

O ČEM JE FILM „TRUMBO“?

V roce 1947 byl muž jménem Dalton Trumbo (Bryan Cranston) nejlépe placeným scénáristou Hollywoodu. Pak se ale v 50. letech rozjela činnost Sněmovního výboru pro vyšetřování neamerické činnosti a Trumbo se ocitl společně s dalšími devíti scénáristy na tzv. „hollywoodské černé listině“ kvůli politickému přesvědčení. Trumbo byl jako komunista odsouzen a putoval na jedenáct měsíců do vězení. Nahlédneme do soukromí Daltona Trumba a jeho rodiny – manželky Cleo (Diane Laneová) a jejich tří dětí. Jak je jako rodinu poznamenalo vyloučení ze scénáristické obce? Žádné pracovní nabídky, dluhy, výhrůžky a naschvály od sousedů, zrady přátel, rozvody, chudoba, nemoce a smrt... To všechno zažívali lidé z „Hollywoodské desítky scénáristů“, kteří byli na černé listině. Trumbo se však nevzdal a po příchodu z vězení začal přepisovat pod pseudonymy podřadné scénáře. A nejen to, pomáhal také ostatním kolegům přežít. Svůj sen napsat kvalitní scénář si splnil, když odevzdal dva scénáře, za které byl oceněn Oscary. V prvním případě („Prázdniny v Římě“) byl však pod scénářem podepsán jeho přítel. Ve druhém případě („The Brave One“ – „Odvážný“) šlo o pseudonym a nikdo netušil, kdo se za ním skrývá. Seznámíme se s bulvární sloupkařkou Heddou Hopperovou (Helen Mirrenová), která rozpoutávala nelítostný boj s umělci na černé listině. A jakou roli hrál v životě Trumba herec Kirk Douglas a režisér a producent Otto Preminger?

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU Z FILMU „TRUMBO“

INFORMACE O FILMU „TRUMBO“

Žánr: Životopisný, drama

Země: USA

Rok: 2015

Délka filmu: 124 minut

Režie: Jay Roach

Předloha: Bruce Cook (kniha)

Scénář: John McNamara

Kamera: Jim Denault

Hudba: Theodore Shapiro

Hrají: Bryan Cranston, Diane Lane, Helen Mirren, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Louis C.K., David James Elliott, Elle Fanning, John Goodman, Michael Stuhlbarg, Alan Tudyk, Dan Bakkedahl, Roger Bart, Christian Berkel, Peter Mackenzie, Dean O'Gorman, Richard Portnow, Stephen Root, David Maldonado, John Getz, Laura Flannery, Toby Nichols, Madison Wolfe, Jason Bayle, James DuMont, Johnny Sneed, Rio Hackford, Dane Rhodes, Sean Bridgers, J.D. Evermore, P.J. Marshall, Meghan Wolfe, Jason Kirkpatrick, Wayne Pére, Mattie Liptak, Garrett Hines, Ron Fassler, Mark Harelik, Jim Gleason, Billy Slaughter, Griff Furst, Michael D. Anglin, Jaclyn Bethany, Rhonda Laizer, Cynthia LeBlanc, Elton LeBlanc, Philippe Radelet, Roger Rignack, Daniel Ross Owens, Kari Shemwell, Bob Walker, Eddie Albert (a.z.), Lauren Bacall (a.z.), Lucille Ball (a.z.), Humphrey Bogart (a.z.), James Garner (a.z.), Cary Grant (a.z.), Audrey Hepburn (a.z.), Danny Kaye (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Deborah Kerr (a.z.), Jesse Lasky Jr. (a.z.), Jerry Lewis (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Laurence Olivier (a.z.), Gregory Peck (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Jean Simmons (a.z.), Woody Strode (a.z.), Robert Taylor (a.z.), Dalton Trumbo (a.z.) (méně)

Produkce: Michael London, Janice Williams, Shivani Rawat, Monica Levinson, Nimitt Mankad, John McNamara

Střih: Alan Baumgarten

Zvuk: Christian P. Minkler

Scénografie: Mark Ricker

Kostýmy: Daniel Orlandi

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY FILMU

Film podrobně zachycuje nejen životní příběh Daltona Trumba a jeho rodiny, ale také boj proti komunistům, který se rozpoutal po skončení II. světové války. Snímek skvěle rozkrývá politické boje.

Také nám však ukazuje jednotlivé charaktery lidí, kteří se ocitli v těžké situaci – samotného Trumba (který se jeví jako silný muž, který si stojí za svými názory, ať to stojí, co to stojí a v těžkostech neváhá pomoci svým přátelům), jeho manželky Cleo (která stojí oddaně po boku svého manžela, ale také mu často nastavuje zrcadlo a ukazuje, jak být dobrým manželem a otcem dětí), známých herců, např. Johna Wayna či Kirka Douglase. Každý z nich zastává jiný názor. A od každého z nich se můžeme něco přiučit.

Vidíme dobré časy Trumbovi rodiny, která si užívá bohatství - kdy bydlí v přepychovém domě s bazénem a krásnou přírodou, kam jen oko dohlédneme. Také však vidíme pád na dno, kdy nejznámější scénárista Hollywoodu nemá na zaplacení nájmu domu, zaplacení kuchařky a služebné. Anebo ponižují scény, které zažíval Trumbo po příchodu do vězení.

Film je skvěle natočen (za kamerou stál Jim Denault) a místy vidíme skutečné černobílé záběry z opravdových filmů (např. „Prázdniny v Římě“) či kamerové záběry z šetření sněmovní komise.

Velice silným momentem je závěr filmu, kde Trumbo získává ocenění za celoživotní přínos filmu. Ve svém krátkém proslovu je zmíněno, co jemu a jeho kolegům scénáristům černá listina vzala a jak se změnil jeho život.

Co se týká obsazení filmu, je skutečně vynikající. V hlavní roli Daltona Trumba je skvělý herec Bryan Cranston, kterého můžete znát ze seriálu „Perníkový táta“. Diane Laneová jako manželka Cleo je neméně skvělá. Helen Mirrenová si střihla bulvární mrchu sloupkařku, Heddu Hopperovou. Úplně mi vyrazil dech herec Dean O ́Gorman, který ztvárnil mladého Kirka Douglase. Byl mu až neuvěřitelně podobný, obzvláště jako Spartakus!

PODÍVEJTE SE NA FILM „TRUMBO“

Film můžete shlédnout ještě pár dnů na ČT Art zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11531730494-trumbo/21738665215/

KOMU BYCH FILM DOPORUČILA?

Je to silný příběh muže, který se navzdory nepřízni osudu rozhodl, že se nevzdá. A zvítězil. Film se bude líbit všem, kteří mají rádi životní příběhy, ale také historii a politiku.

Krásné letní dny a dobré filmy vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o filmu „Trumbo“ najdete na webu CSFD.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 15.8.2021 23:07 | karma článku: 7.69 | přečteno: 262x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život na míru“ od Marka Rabije

Co se skrývá za výrobou našeho oblečení? Proč a kdo nám diktuje, že je čas vyměnit slim džíny za zvonáče? Kolik dostane bangladéšská šička zaplaceno za směnu při výrobě našeho oblečení? Proč ročně uhoří desítky šiček v továrnách?

9.1.2022 v 23:17 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 148 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Co s penězi“ od Dana Drápala

Mnoho lidí si neví v životě rady s penězi. Buď jich mají moc, nebo naopak málo a ti si pak půjčují a zadlužují se. Kniha „Co s penězi“ od Dana Drápala přináší moudré rady z Bible, jak si s penězi poradit a mít se dobře.

14.12.2021 v 19:48 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 252 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

President Zeman v roli velkého personalisty

Místo aby president Miloš Zeman jmenoval členy vlády navržené premiérem Petrem Fialou, hraje si na personalistu. Pořádá výběrová řízení v Lánech, lustruje a kádruje. Tak to však v Ústavě ČR nestojí!

6.12.2021 v 20:37 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 705 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdy se z České republiky stal národ brouků Pytlíků?

Poslední roky se dere v naší zemi ke slovu povrchnost. Nemusíš studovat a něco umět, stačí, když si myslíš a říkáš, že všechno znáš a umíš! Kde se to vzalo? Stal se z nás, Čechů, národ brouků Pytlíků?

5.12.2021 v 17:13 | Karma článku: 42.91 | Přečteno: 8757 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Andrej Babiš má na svědomí masovou genocidu nevinných lidí a podvyživených důchodců

Jak jinak, než genocidou, nazvat smrt desetitisíců nevinných lidí, které během pandemie covidu zabila brutální státní opatření, jak jinak nazvat smrt statisíců podvyživených důchodců ve zbankrotovaném státě?

18.1.2022 v 17:31 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 117 | Diskuse

Miloslav Závorka

Výsměch právu a lidské slušnosti

Dříve jsem pravidelně sledoval co se děje na naší politické scéně, ale dnes, v době cenzury a jednostranného informování o dění už do zpráv nahlédnu jen občas. Ale to, co se člověk dozví při čtení denních zpráv, mu vezme tu trochu

18.1.2022 v 16:50 | Karma článku: 21.09 | Přečteno: 442 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Nemáte na elektřinu? Tady máte ponožky

Energetická firma E.ON se musela omluvil britským domácnostem, kterým zaslala balíček s párem ponožek, aby je upozornila na problematiku uhlíkové stopy v souvislosti s vytápěním. Jak tohle vůbec může někoho napadnout?

18.1.2022 v 16:23 | Karma článku: 22.44 | Přečteno: 259 | Diskuse

Jiří Beránek

PARS PLANA VITREKTOMIE aneb pobyt v domě smutku a nadějí

Posledně jsem tu prezentoval subjektivní pocity z nepovedené operace katarakty a slíbil jsem pokračovaní, až budu schopen psát. Tak to tedy zkusím. Jenom nevím v jaké poloze, protože mám povoleny pouze dvě. Jedna horší než druhá.

18.1.2022 v 11:33 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 333 | Diskuse

Josef Prouza

Glosář aneb Mene tekel uFarský

Hrst postřehů z aktuální české i světové scény očima uštěpačného glosátora a profesionálního rejpala pro uspokojení jeho škodolibida

18.1.2022 v 9:39 | Karma článku: 31.95 | Přečteno: 724 | Diskuse
Počet článků 584 Celková karma 22.23 Průměrná čtenost 3890

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz