Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

V centru Ústí nad Labem vznikl starobylý německý hřbitov

2. 08. 2021 20:12:14
Je tomu 75 let, co byli odsunuti Němci z pohraničí. Co nám po nich zbylo? Starobylé náhrobky z německého zubrnického hřbitova připomínající osudy Němců do roku 1946, které byly určeny k likvidaci.

Pokud v těchto dnech zabloudíte do města Ústí nad Labem, pak v samém centru města naleznete unikátní starobylý německý hřbitov. Nemusíte chodit nikam na okraj města (jak už to tak u hřbitovů bývá), ale naleznete jej před budovou Muzeum města Ústí nad Labem (adresa: Masarykova ulice č. p. 1000/3, Ústí nad Labem) v Brněnské ulici.

Jak je to možné? Doprava v ulici Brněnská byla dočasně odkloněna a doslova ze dne na den se objevily na ulici starobylé německé náhrobky. Některé jsou víc jak sto let staré. Objevila jsem jeden, který čítá neuvěřitelných 173 let.

KDE SE VZALY, TU SE VZALY... NÁHROBNÍ KAMENY

Jedná se o 48 náhrobních kamenů, které pocházejí z bývalého německého hřbitova v Zubrnicích.

„Poválečný osud tohoto hřbitova souvisí s vysídlením posledních obyvatel v roce 1946. Hřbitov postupně chátral a k jeho definitivní zkáze přispěl i vzrůstající vandalismus. Proto byl v roce 1968 obcí za 140.000 Kč pomocí těžké techniky zlikvidován. Před tím však ještě proběhlo označení náhrobků čísly (stále čitelných na zadní straně stél) a byly nabídnuty jako stavební materiál. To je poslední úřední pohyb/statut kamenných částí zdejších německých hrobů – to, co se nehodilo už ani do základů domů nebo jiných staveb, bylo odvezeno na zbořeniště jednoho z mlýnů na Lučním potoce, kde vše postupně zarůstalo. Lidské ostatky však zůstaly na původním místě, kde následně proběhly terénní úpravy. Tak bylo v Zubrnicích dokončeno definitivní vymazání poslední výrazné rušivé upomínky na německou minulost.“

Text z pera historiků Muzea města Ústí nad Labem

V 90. letech XX. století vyzvedl několik náhrobků ze skládky František Ledvinka, zakladatel zubrnického muzea v přírodě. Náhrobky umístil vedle zubrnického kostela.

V roce 2021 se pustilo zubrnické muzeum společně se spolkem Omnium z. s. – Život památkám (věnuje se dokumentaci a revitalizaci zaniklých hřbitovů) do záchrany zbylých náhrobních kamenů.

Je výjimečné narazit na tak objemné rumiště náhrobků. Velká část náhrobků a také fragmenty velkých hrobek jsou stále ještě na svých místech a čekají na vyzvednutí.

CO JE SMYSLEM VÝSTAVY „HŘBITOV NA ULICI“?

Pětasedmdesát let po odsunu německého obyvatelstva představují nápisy na náhrobcích často poslední čitelnou stopu po německém osídlení v pohraničí. Co s tímto dědictvím?

Smyslem je připomenout smutné a tragické období naší československé historie a přístup k německému obyvatelstvu, které bylo na základě Benešových dekretů vysídleno z pohraničí v roce 1948. Smutný osud starého německého zubrnického hřbitova není jediný. Takových osudů německých hřbitovů je víc.

Každý hřbitovní kámen zastupuje symbolicky konkrétního člověka či celé rodiny, jejichž potomci přišli o domovy. A nejen to. Připravili jsme jejich předky, kteří pokojně odpočívali v zemi, o jejich klid.

OSOBNÍ POSTŘEHY Z VÝSTAVY

Když jsem se procházela mezi náhrobky, napadlo mě: Jak by mi asi bylo, kdyby někdo naložil podobně s náhrobky mé rodiny?

Jestliže má člověk jenom trochu empatie, pocítí smutek, frustraci a melancholii nad tragickým osudem náhrobků. Nad nespravedlností rozhodnutí v československých dějinách, nad přerušeným pokračováním života celých německých rodin, které po staletí obývaly Sudety.

Pokud zavítáte do pohraničí na pár dnů, nepocítíte to. Pokud se do pohraničí přestěhujete natrvalo a budete tu žít den za dnem, pocítíte na vlastní kůži, jak moc tu německé obyvatelstvo chybí. To vše doprovází pocity vykořeněnosti a prázdnými místy, které nikdy my, Češi, nezaplníme.

Na druhou stranu je dobrým skutkem, že se na náhrobky Němců nezapomnělo, ale byly vyzvednuty, očištěny a přesunuty do stotisícového města. Jsou to sice kameny, ale mluví k nám jasnou řečí. Díky výstavě „Hřbitov na ulici“ si připomínáme životy německého obyvatelstva, jejich existenci, jejich smrt a poslední slova vytesaná do kamene na náhrobní kameny.

JAK SE ORIENTOVAT NA HŘBITOVĚ NA ULICI?

Prozatímní hřbitov má dvě části, které uprostřed oddělují nápisy v češtině – ODPOČÍVEJ V POKOJI? – a v němčině – RUHE SANFT! V první části si můžete prohlédnout dvacet náhrobků z kvalitních ušlechtilých kamenů, jako je například žula či pískovec. V druhé části objevíte dvacet osm náhrobních kamenů.

Narazíte na malé kvádry (některé byly v roce 1968 označeny červeným číslem na zadní straně, to je dosud patrné), středně velké kvádry, klasické náhrobky, velké, ale i jeden, který se zachoval i s kovovým tepaným křížem se Spasitelem Ježíšem Kristem.

Mnoho náhrobních kamenů již nemá dobře čitelné údaje, ale jsou tu i ty, které čitelné jsou. Některým zůstaly i skleněné tabule s německými nápisy. Jeden, který je nejstarší, je napsán švabachem.

Čím déle výstava trvá, tím více se objevují u náhrobků květiny a pietní svíčky. Stejně jako na opravdickém hřbitově. Surovou atmosféru na dlažbě, kde se odhalené náhrobky ocitly, zjemňuje zeleň stromů z blízkého parku a poskytuje aspoň trochu pietní atmosféry. Kdo má oči k vidění, dívej se!

Všechny náhrobky jsou bezpečnostně ukotveny kovovými úpony na dřevěných paletách. Ty v den umístění, kdy jsem se byla na „Hřbitově na ulici“ podívat, nádherně voněly dřevem a lesem. Hrany jsou ostré a mohly by nejednoho nenechavce poranit. Proto jsou na hřbitově na ulici umístěny dvě tabule, které na toto nebezpečí upozorňují.

Pro ty, kteří by si dělali zálusk na zničení provizorního hřbitova, máme varování: POZOR! PROSTOR JE MONITOROVÁN POLICIÍ!

DO KDY BUDE TRVAT VÝSTAVA „HŘBITOV NA ULICI“?

Výstava byla otevřena v pondělí 2. srpna 2021 a bude probíhat do neděle 29. srpna 2021.

Až výstava „Hřbitov na ulici“ skončí, budou náhrobky přepraveny do venkovní expozice zubrnického muzea v přírodě.

Na tuto výstavu naváže otevření stálé expozice „Naši Němci“ v ústeckém muzeu.

Vezměte svíčky, květiny a přijďte na výstavu pod širým nebem! Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a informace:

Současné i plánované výstavy Muzea Ústí nad Labem najdete zde: http://www.muzeumusti.cz/kalendar-akci.aspx

Fotografie pořídila autorka tohoto blogu.

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 2.8.2021 20:12 | karma článku: 13.44 | přečteno: 351x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život na míru“ od Marka Rabije

Co se skrývá za výrobou našeho oblečení? Proč a kdo nám diktuje, že je čas vyměnit slim džíny za zvonáče? Kolik dostane bangladéšská šička zaplaceno za směnu při výrobě našeho oblečení? Proč ročně uhoří desítky šiček v továrnách?

9.1.2022 v 23:17 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 148 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Co s penězi“ od Dana Drápala

Mnoho lidí si neví v životě rady s penězi. Buď jich mají moc, nebo naopak málo a ti si pak půjčují a zadlužují se. Kniha „Co s penězi“ od Dana Drápala přináší moudré rady z Bible, jak si s penězi poradit a mít se dobře.

14.12.2021 v 19:48 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 252 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

President Zeman v roli velkého personalisty

Místo aby president Miloš Zeman jmenoval členy vlády navržené premiérem Petrem Fialou, hraje si na personalistu. Pořádá výběrová řízení v Lánech, lustruje a kádruje. Tak to však v Ústavě ČR nestojí!

6.12.2021 v 20:37 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 705 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdy se z České republiky stal národ brouků Pytlíků?

Poslední roky se dere v naší zemi ke slovu povrchnost. Nemusíš studovat a něco umět, stačí, když si myslíš a říkáš, že všechno znáš a umíš! Kde se to vzalo? Stal se z nás, Čechů, národ brouků Pytlíků?

5.12.2021 v 17:13 | Karma článku: 42.91 | Přečteno: 8757 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Andrej Babiš má na svědomí masovou genocidu nevinných lidí a podvyživených důchodců

Jak jinak, než genocidou, nazvat smrt desetitisíců nevinných lidí, které během pandemie covidu zabila brutální státní opatření, jak jinak nazvat smrt statisíců podvyživených důchodců ve zbankrotovaném státě?

18.1.2022 v 17:31 | Karma článku: 10.04 | Přečteno: 174 | Diskuse

Miloslav Závorka

Výsměch právu a lidské slušnosti

Dříve jsem pravidelně sledoval co se děje na naší politické scéně, ale dnes, v době cenzury a jednostranného informování o dění už do zpráv nahlédnu jen občas. Ale to, co se člověk dozví při čtení denních zpráv, mu vezme tu trochu

18.1.2022 v 16:50 | Karma článku: 24.54 | Přečteno: 584 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Nemáte na elektřinu? Tady máte ponožky

Energetická firma E.ON se musela omluvil britským domácnostem, kterým zaslala balíček s párem ponožek, aby je upozornila na problematiku uhlíkové stopy v souvislosti s vytápěním. Jak tohle vůbec může někoho napadnout?

18.1.2022 v 16:23 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 321 | Diskuse

Jiří Beránek

PARS PLANA VITREKTOMIE aneb pobyt v domě smutku a nadějí

Posledně jsem tu prezentoval subjektivní pocity z nepovedené operace katarakty a slíbil jsem pokračovaní, až budu schopen psát. Tak to tedy zkusím. Jenom nevím v jaké poloze, protože mám povoleny pouze dvě. Jedna horší než druhá.

18.1.2022 v 11:33 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 349 | Diskuse

Josef Prouza

Glosář aneb Mene tekel uFarský

Hrst postřehů z aktuální české i světové scény očima uštěpačného glosátora a profesionálního rejpala pro uspokojení jeho škodolibida

18.1.2022 v 9:39 | Karma článku: 32.81 | Přečteno: 754 | Diskuse
Počet článků 584 Celková karma 22.23 Průměrná čtenost 3890

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz