Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Recenze knihy „Digitální demence“ od Manfreda Spitzera

5. 07. 2021 20:38:33
Co s námi dělají digitální média? Hloupneme, zhoršuje se nám paměť, díky sociálním sítím jsme osamělejší, úzkostnější a depresivnější. Tloustneme. Propracováváme se k civilizačním, chronickým psychickým chorobám a závislostem.

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Před dvěma roky jsem přečetla knihu od německého neurobiologa, psychiatra a filosofa Manfreda Spitzera „Kybernemoc!“ s podtitulem „Jak nám digitalizovaný život ničí zdraví.“ Vynikající kniha! Velice mě obohatila, šokovala a změnila můj pohled na digitální média (TV, mobily, smartphony, internet, sociální sítě, iPady, e-čtečky knih, počítačové hry...), která jsou dnes tak populární.

Této knize předcházela ještě jiná, a to „Digitální demence“ s podtitulem „Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum.“ A tak jsem se do ní s nadšením pustila. Opět se jedná o knihu odbornou, která obsahuje nejen vědecké údaje, studie jak z Německa, tak z celého světa (USA, Tchaj-wanu, Jižní Koreje, Austrálie, Anglie...), ale také cenné statistiky o dopadu digitálních médií na naši psychiku a tělo.

Spitzer napsal knihu populárně naučnou formou, která není určena pouze lékařům, psychiatrům, psychologům a učitelům, ale široké veřejnosti – tedy nám všem. Nám, kterým není jedno, jaký špatný vliv mají na nás a naše děti digitální média. Je to kniha, která je dnes, tj. ve 21. století, na knižním trhu velice potřebná.

Kniha se udržela na první příčce bestselleru německého týdeníku Der Spiegel. Práva na vydání byla zatím prodána do devíti zemí.

„Digitální média – počítače, smartphony, herní konzole a v neposlední řadě i televize – nám mění život. V USA dnes mladiství věnují digitálním médiím více času – alespoň 7,5 hodiny denně – než spánku. To vyplývá z reprezentativní studie, provedené na vzorku více než 2.000 dětí a mladistvých ve věku od 8 do 18 let. Jak vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, kterého se účastnilo 43.500 školáků, v Německu stráví žák 9. třídy s médii průměrně téměř 7,5 hodiny denně. A to nebylo započítáno užívání mobilů a MP3 přehrávačů.“

PRO KOHO NAPSAL AUTOR TUTO KNIHU?

Manfred Spitzer není nepřítelem technického pokroku, jak by se mohlo na první dojem zdát. Ale je zastáncem názoru, že abychom měli být, co se týká „nové techniky“, opatrní. Sám je otcem sedmi dětí a tak píše: „V očích mnoha lidí to bude kniha nepříjemná, velmi nepříjemná. Coby psychiatr a badatel v oblasti mozku ale nemohu jinak. Mám děti a nechtěl bych, aby mi za dvacet let vyčetli: ́Tati, tys to všechno věděl – proč jsi tedy nic neudělal? ́“

O ČEM JE KNIHA „DIGITÁLNÍ DEMENCE“?

Digitální média (počítače, smartphony, herní konzole a televize) nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí. Výsledky výzkumu, které Spitzer zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost.

V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci.

„Především lze konstatovat, že počítač a internet představují neuvěřitelně mocný nástroj anonymity. Nikde jinde se nevyskytuje více avatarů, nicků, krycích adres, falešných identit a jiných předstíraných uzlů v sociální síti. A když nikdo neví, kdo je kdo, pak se také můžeme špatně chovat a nenést za to zodpovědnost. To láká nejen houfy lidí se zločinnými úmysly, aby v síti prováděli své rejdy. Škody způsobeného internetovou kriminalitou jsou vysoké: v Německu už postihují několik milionů občanů. A dokonce ani obyčejní lidé už si s morálkou nedělají velké starosti: jak dokazuje studie srovnávající reálnou osobní konverzaci a komunikaci přes e-mail nebo SMS, jakmile jsou lidé online, více lžou. Ostatně nejvíce se lže v e-mailech.“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je v každém ohledu vynikající! Nejdřív jsem si říkala, že 343 stran je příliš mnoho a budu ji číst příliš dlouho. Ale opak byl pravdou! Každý den jsem přečetla jednu až dvě kapitoly (kapitola má v průměru asi 20 stran, celkem 14 kapitol) a nemohla jsem se dočkat, až ke knize další den usednu a budu číst.

Velký odborník a vědec Manfred Spitzer přináší velice srozumitelnou formou informace, jak nám ubližují digitální média - jak nám ubývají mozkové buňky, protože přestáváme myslet (dělají to za nás digitální média), máme horší paměť (protože ji nenamáháme, vždyť je všechno na internetu! Stačí si to vygooglit! Proč bychom si to museli pamatovat?), díky úžasným sociálním sítím se stáváme osamělejší, úzkostnější a depresivnější (omezujeme reálné vztahy, které jsou zdravé a přirozené).

U digitálních médií sedíme a tak tloustneme. A nejen to. S úbytkem pohybu se postupně a úspěšně propracováváme k civilizačním a chronickým chorobám, a tak už i děti a mladí lidé mají stařeckou cukrovku, rakovinu, poškozené kosti a klouby a chronické psychické poruchy. O psychických závislostech na chytrých mobilech, sociálních sítích, televizi a hraní her nemluvě.

Ačkoliv je k dispozici dostatek statistik a studií, které jsou alarmující, a ukazují, že děti a mladá nastupující generace bude potřebovat miliardy korun (či eur) na léčení fyzických či psychických problémů způsobených digitálními médii, zdá se, že to nikoho nezajímá. To dokládá Spitzer příklady v Německu.

Strašné na tom je, že studie a výsledky prokazují, že mnohem více se naučíme postaru – z papírových učebnic, u psaných domácích úkolů rukou do papírových sešitů, starých tabulí, na které se píše křídami a počítáním na prstech.

Člověk si nemůže nepoložit otázku - co stojí za velkým boomem digitálních médií a PR, reklamou a propagací? Odpověď je jednoduchá: Digitální lobby a obrovské sumy peněz, které z počítačů, smartphonů, herních konzol, her, televize a e-learningu... plynou firem, které je vyrábějí.

Čtenář bude šokován výsledky studií a vlivem médií na naši psychiku i tělo.

Součástí knihy je test na odhalení internetové závislosti, který obsahuje 14 otázek.

V závěru je 16 praktických tipů Dr. Manfreda Spitzera, jak zdravě žít a být svěží duševně i fyzicky až do stáří.

Kniha nemá chybu, je perfektní ve všech ohledech. Těším se, až si budu moci přečíst další knihy od tohoto autora.

„Dokonce i ty nejhorlivější uživatelky médií uvedly, že pozitivní pocity získávají především prostřednictvím osobních přátel v reálném světě. Naopak u poloviny dotázaných dívek se s online kontakty pojí negativní pocity. Sociální sítě jako zdroj dobrých přátel a štěstí? Výše zmíněná studie odhaluje, že jde o prázdný tržní humbuk. Ve skutečnosti digitální sociální sítě dělají naše děti a mladistvé osamělými a nešťastnými!“

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Kniha je napsána spisovaným jazykem, velmi srozumitelnou formou (nechybí odborné, anglická slova a cizí výrazy, ale jsou vysvětleny).
  • Autor uvádí mnoho praktických příkladů, jak ze své praxe psychiatra a vědce, tak ze života své rodiny.
  • Publikaci napsal autor populárně naučnou formou pro širokou veřejnost.
  • Kniha je bohatě doprovázena tabulkami, statistikami, odbornými studiemi a také názornými fotografiemi.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„Tlusté dítě má v životě menší šance než dítě s normální váhou, aby mohlo žít zdravě, v neposlední řadě také proto, že z tlustých dětí zpravidla vyrůstají tlustí dospělí. Kdo nikdy nezažil pocit štěstí, který se dostavuje při fyzickém pohybu (procházky, plavání, míčové hry, lezení po stromech či po skalách), bude po celý život vnímat své tělo doslova jako přítěž, bude proti němu a jeho váze více či méně úspěšně bojovat, a nejenže bude žít kratší dobu, ale především bude i nešťastnější.“

Manfred Spitzer (*1958) vystudoval medicínu, psychologii a filozofii. Nakonec se zaměřil na psychiatrii. Dvakrát působil jako hostující profesor na Harvardské univerzitě. Vede univerzitní psychiatrickou kliniku v Ulmu a Centrum pro výzkum učení a neurologie. Je autorem řady knih, např.: „Učení: Výzkum mozku a škola života (2002), „Pozor, obrazovka! Elektronická média, vývoj mozku, zdraví a společnost“ (2005), „Digitální demence“ (2012), „Kybernemoc!“ (2015). Na stanici BR-alpha každý týden moderuje vlastní pořad Geist & Gehirn. Je jedním z nejvýznamnějších německých badatelů v oblasti neurovědy, který dokáže zprostředkovat vědecké výsledky přístupnou a názornou formou. Jeho knihy se drží na předních příčkách bestsellerů týdeníku Der Spiegel. Knihy jsou přeloženy do několika jazyků.

„Už dávno se předpokládá, že videohry na herních konzolích vedou k horším výkonům ve škole, zvláště když školák má svou vlastní herní konzoli. I pro mladé lidi má den jenom čtyřiadvacet hodin; dá se tedy předpokládat, že čas strávený videohrami nemůže být už využit na domácí úkoly a prohlubování učiva. Také k tomu existují příslušné studie. Děti, které hrají videohry, stráví v porovnání s jinými dětmi, které tak nečiní, čtením o 30 procent a děláním domácích úkolů o 34 procent méně času.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Kniha Manfreda Spitzera přichází v pravý čas. Je tady, aby nás uvedla do reality, šokovala a pomohla nám, abychom zaujali k digitálním médiím zdravý postoj. Knihu bych vřele doporučila každému, kdo má doma chytrý telefon, dívá se na televizi, pracuje s internetem, občas zaskočí na sociální sítě a rád hraje hry. Zkrátka je to kniha pro nás všechny. Tato publikace by měla být ve všech domácnostech, školách a veřejných institucích.

Knihu „Digitální demence“ od Manfreda Spitzera mi k recenzi laskavě poskytlo Nakladatelství Host.

S přáním krásných letních dnů a varováním před digitální demencí se loučí Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie knihy, anotace a životopis Manfreda Spitzera je dostupný na webu hostbrno.cz

SPITZER, Manfred. Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Host. 2014. Brno. 343 stran. I. vydání (dotisk). ISBN 978-80-7294-872-7.

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 5.7.2021 20:38 | karma článku: 13.38 | přečteno: 352x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Život na míru“ od Marka Rabije

Co se skrývá za výrobou našeho oblečení? Proč a kdo nám diktuje, že je čas vyměnit slim džíny za zvonáče? Kolik dostane bangladéšská šička zaplaceno za směnu při výrobě našeho oblečení? Proč ročně uhoří desítky šiček v továrnách?

9.1.2022 v 23:17 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 148 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Co s penězi“ od Dana Drápala

Mnoho lidí si neví v životě rady s penězi. Buď jich mají moc, nebo naopak málo a ti si pak půjčují a zadlužují se. Kniha „Co s penězi“ od Dana Drápala přináší moudré rady z Bible, jak si s penězi poradit a mít se dobře.

14.12.2021 v 19:48 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 252 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

President Zeman v roli velkého personalisty

Místo aby president Miloš Zeman jmenoval členy vlády navržené premiérem Petrem Fialou, hraje si na personalistu. Pořádá výběrová řízení v Lánech, lustruje a kádruje. Tak to však v Ústavě ČR nestojí!

6.12.2021 v 20:37 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 705 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdy se z České republiky stal národ brouků Pytlíků?

Poslední roky se dere v naší zemi ke slovu povrchnost. Nemusíš studovat a něco umět, stačí, když si myslíš a říkáš, že všechno znáš a umíš! Kde se to vzalo? Stal se z nás, Čechů, národ brouků Pytlíků?

5.12.2021 v 17:13 | Karma článku: 42.91 | Přečteno: 8757 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Andrej Babiš má na svědomí masovou genocidu nevinných lidí a podvyživených důchodců

Jak jinak, než genocidou, nazvat smrt desetitisíců nevinných lidí, které během pandemie covidu zabila brutální státní opatření, jak jinak nazvat smrt statisíců podvyživených důchodců ve zbankrotovaném státě?

18.1.2022 v 17:31 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 169 | Diskuse

Miloslav Závorka

Výsměch právu a lidské slušnosti

Dříve jsem pravidelně sledoval co se děje na naší politické scéně, ale dnes, v době cenzury a jednostranného informování o dění už do zpráv nahlédnu jen občas. Ale to, co se člověk dozví při čtení denních zpráv, mu vezme tu trochu

18.1.2022 v 16:50 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 566 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Nemáte na elektřinu? Tady máte ponožky

Energetická firma E.ON se musela omluvil britským domácnostem, kterým zaslala balíček s párem ponožek, aby je upozornila na problematiku uhlíkové stopy v souvislosti s vytápěním. Jak tohle vůbec může někoho napadnout?

18.1.2022 v 16:23 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 312 | Diskuse

Jiří Beránek

PARS PLANA VITREKTOMIE aneb pobyt v domě smutku a nadějí

Posledně jsem tu prezentoval subjektivní pocity z nepovedené operace katarakty a slíbil jsem pokračovaní, až budu schopen psát. Tak to tedy zkusím. Jenom nevím v jaké poloze, protože mám povoleny pouze dvě. Jedna horší než druhá.

18.1.2022 v 11:33 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 348 | Diskuse

Josef Prouza

Glosář aneb Mene tekel uFarský

Hrst postřehů z aktuální české i světové scény očima uštěpačného glosátora a profesionálního rejpala pro uspokojení jeho škodolibida

18.1.2022 v 9:39 | Karma článku: 32.81 | Přečteno: 751 | Diskuse
Počet článků 584 Celková karma 22.23 Průměrná čtenost 3890

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz