Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

5. 04. 2021 22:34:05
Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

Svátky jako Velikonoce (v mnoha zemích i Letnice) či Vánoce jsou obdobím, kdy bychom se měli zastavit a zamyslet se nad tím, proč tyto svátky existují. Když se rozhlédnu kolem sebe, tak vidím, že sousedé si se svátečními dny, kdy je v kalendáři napsáno Státní svátek, neví rady.

Někteří odjíždějí na zahrádky, aby zasadili květiny a ostříhali stromy, jiní v našem domě využijí volno k přestavění a zútulnění svého bytu... a vrtají! Ach ne! Další si udělají procházku do přírody.

Starší lidé si snad ještě pamatují, že Vánoce slavíme jako připomínku narození B-žího Syny Ježíše v judském Betlémě. Ale ti mladší už netuší. Nakonec to tak nějak za nás vyřeší předvánoční shon a vánoční šílenství kolem úklidu domácnosti, výzdoby, nakupování velkého množství potravin, plánování slavnostních pokrmů, návštěv a shánění dárků pro naše blízké a přátele až do poslední chvíle, když je to možné. Shon, stres a komerce vytlačí všechno ostatní.

VŠECHNO, CO JE DŮLEŽITÉ, VYŽADUJE ČAS

Abychom mohli přemýšlet, potřebujeme si udělat čas. Musí nás to zajímat. Musíme chtít hledat, číst a objevovat. To se nestane jen tak. Ale tak už to chodí. Všechno, co za něco stojí, vyžaduje náš čas. Dostatek času. Je celkem jedno, zda jde o víru či vztahy.

KDYŽ BEZBOŽNÉ TRADICE VYTLAČÍ PŮVODNÍ SVÁTKY

S Velikonocemi je to podobné. V naší zemi panuje už od středověku silná tradice velikonoční pomlázky a koledy. Většina lidí si tedy představí pomlázku, barvená vajíčka, koledu a hodně slavnostního jídla. Možná také hodně čokolády a přemíru alkoholu.

Ale původním smyslem Velikonoc to nebylo. Když vynechám židovskou tradici, pak jsou Velikonoce vyvrcholením tříleté služby Ježíše v Izraeli. Tři roky Ježíš kázal dobrou zprávu o Božím království, učil své učedníky a uzdravoval zástupy nemocných lidí, vymítal démony a křísil mrtvé. Po třech letech byl zrazen Jidášem, jedním ze svých učedníků, odsouzen k smrti tehdejším římským prefektem Pilátem Pontským a ukřižován na Golgotě. Tím to však neskončilo. Ježíš byl Boží Syn a třetí den po své smrti vstal z mrtvých. Byl vzkříšen a je živý dodnes.

VŠICHNI ZAKLADATELÉ NÁBOŽENSKÝCH HNUTÍ A UČENÍ ZEMŘELI, JEN JEŽÍŠ STÁLE ŽIJE

Buddha zemřel, Konfucius zemřel, zakladatel hinduistického Hnutí Kršna A. C. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda zemřel. Další filosofové, učitelé a hlasatelé nejrůznějších náboženských směrů žili, učili, ale nakonec zemřeli jako ostatní lidé.

Jen jeden učitel překonal svou vlastní smrt a to byl Ježíš. Je živý. A co víc? Protože byl, je a bude Synem Živého Boha, bude žít navěky.

PŘÍKLAD DĚLNÍKA Z ANGLIE

Když jsem studovala teologii na Misijní škole Mikuláše Ludvika von Zinzendorfa v Liberci, vyprávěl nám ředitel školy Ing. Jiří Helis příběh, který slyšel během svého studia teologie v Anglii.

Před továrnou stojí křesťané a rozdávají dělníkům, kteří odcházejí domů, křesťanské letáky o Bohu a zvou je na nedělní bohoslužbu. Jeden mladý křesťan zastaví dělníka.

  • „Znáte Ježíše?“ zeptá se ho.
  • „Ne, asi chodí na jiné směny,“ odpoví dělník.

Jakkoliv se příběh může zdát vtipný, nejedná se o vtip. Jde skutečnou událost ze života, která se stala a pěkně ilustruje, jak je možné v naší době nevědět, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit.

KOLIK LIDÍ V NAŠEM NÁRODĚ PŘEČETLO NĚKDY BIBLI?

Ačkoliv se Bible zapsala do dějin literatury jako jedna z nejpřekládanějších a nejčtenějších knih historie, málokdo ji zná. Málokdo ji četl. Kdysi jsem si myslela, že Bible je povinnou četbou na střední škole, ale byl to omyl. Není. Možná je literaturou doporučovanou.

Velikonoce máme téměř za sebou, ale myslím, že nikdy není pozdě doplnit si vzdělání a zjednat nápravu. Zvláště, když se jedná o život.

Možná mnoho lidí vyděsí, jak je Bible tlustá. Ano, musím přiznat, že to je pravda. V této jedné knize se totiž ukrývá 39 knih Starého zákona (před příchodem Ježíše) a 27 knih Nového zákona (knihy napsané o Ježíši, jeho životě, smrti a vzkříšení a také o prvních církvích I. století).

Když se mě někdo jako teologa zeptá, jakou knihou Bible by měl začít číst jako první, odpovídám, že Janovým evangeliem. Je velice osobní, srozumitelné a poznáte Ježíše jako laskavého a milujícího člověka, učitele, na svoji dobu revolučního židovského myslitele, Božího Syna a Zachránce. Dozvíte se, proč a jak byl odsouzen, jak trpěl na kříži, ale také, jak se stalo, že byl vzkříšen (což ostatně předvídal dopředu během své služby).

Objevila jsem na YouTube vynikající video. Je to Janovo evangelium, které se odehrává včetně slov vypravěče doslova tak, jak je zapsané v samotné Bibli. Jestliže nemáte chuť a čas číst Janovo evangelium, ale jste spíše milovníci filmu, pak se na něj určitě podívejte!

FILM "ŽIVOT JEŽÍŠE" (JANOVO EVANGELIUM) V ČESKÉM JAZYCE

Pokud máte raději angličtinu a dáváte přednost originálu, tak doporučuji toto video.

PODÍVEJTE SE NA FILM "THE GOSPEL OF JOHN" V ANGLIČTINĚ

Já sama jsem se dívala na anglický originál. Zde jsou navíc vyznačené jednotlivé kapitoly, tak jsem si k tomu ještě příslušná místa četla po kapitolách v Bibli. Byl to vynikající zážitek. Vřele to každému doporučuji. Budete tak z filmu propojené s četbou mnohem větší užitek.

Dozvíte se jednou provždy, proč slavíme každý rok Velikonoce a Vánoce. A pokud se vás někdo na ulici zeptá, jestli znáte Ježíše, budete vědět, že to rozhodně není dělník, který pracuje na jiné směně než vy.

Ježíš změnil můj život. Ježíš je živý. Ježíš vstoupil do mého života a radikálně jej změnil. Uzdravil mě z nemocí, na které dosud neexistují léky. Odpustil mi mé hříchy a viny a napravuje, co se dá. Dal mi naději tam, kde žádná nebyla. Ježíš je živý a miluje mě takovou, jaká jsem, mluví se mnou, vede mě v životě a radí mi. Vím, že až jednou zemřu, půjdu do nebe a budu s Ním. A totéž chce udělat i ve vašich životech.

Krásné velikonoční svátky Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 5.4.2021 22:34 | karma článku: 19.49 | přečteno: 610x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 114 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 549 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 390 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz