Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze seriálu „Oběť“ od scénáristy Roba Williamse

1. 04. 2021 18:12:45
Samotný zločin je pouhý začátek... Kdo je oběť a kdo pachatel trestného činu? Jaký vliv mají sociální sítě? Mohou nás informace na sítích přimět ke spáchání trestného činu? O tom všem je britský seriál BBC „Oběť“.

PROČ JSEM SI VYBRALA TENTO SERIÁL?

Otázky viny, neviny, spravedlnosti, ale také problematika trestného činu a ještě závažnější oblast – oběť samotná – to jsou nelehká témata. Jestli se říká, že svět není černobílý, tím více to platí v těchto zásadních otázkách.

Každý z nás vnímá např. spravedlnost jinak. Někomu se zdá, že celý svět i život je nespravedlivý, ale jiným lidem stačí zákonodárství dané státem. Další lidé se nespokojí s právním řádem, protože mají dojem, že stát spravedlnost nehájí dostatečně, a vezmou spravedlnost do vlastních rukou a začnou vykonávat právo sami.

Právě o tom je čtyřdílný britský seriál scénáristy Roba Williamse natočený BBC v roce 2019, který se jmenuje „Oběť“ (v anglickém originále „The Victim“).

Napínavý seriál předkládá divákům od začátku až do konce trestný čin, oběť a pachatelku trestného činu. S obětí soucítíme, pachatelku litujeme jako narušenou osobnost... Ale co když je všechno jinak?

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU SERIÁLU „OBĚŤ“

O ČEM JE SERIÁL „OBĚŤ“?

Hrdinkou série, jejíž děj se odehrává v současném Edinburghu, je dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra Anna Deanová. Na jejím zdánlivě obyčejném životě leží temný stín. Před patnácti lety jejího devítiletého syna Liama zavraždil nezletilý vrah. Pachatel byl vzhledem ke svému věku odsouzen ke krátkému trestu a po propuštění získal novou identitu, která byla před veřejností utajena. Nyní byl však v nedalekém Port Glasgow napaden osmadvacetiletý řidič autobusu Craig Myers, manžel šťastně vdané Rebeky a otec šestileté dcerky. Na sociálních sítích se totiž objevila zpráva, že právě on je ve skutečnosti Liamův vrah. Policie ze zveřejnění zprávy obviňuje Annu a kauza míří k soudu.

INFORMACE O SERIÁLU „OBĚŤ“

Žánr: Drama

Země: Velká Británie

Rok výroby: 2019

Délka: 3 hodiny a 48 min (4 díly po 57 minutách)

Tvůrce: Rob Williams

Režie: Niall MacCormick

Scénář: Rob Williams

Kamera: Jan Jonaeus

Hudba: Samuel Sim

Hrají: Kelly Macdonald, John Hannah, Georgie Glen, Karla Crome, Cal MacAninch, Chloe Pirrie, Jamie Sives, Ramon Tikaram, Seylan Baxter, John Scougall, Isis Hainsworth, James Harkness, Andrew Rothney, Brian Ferguson, Robin Laing

Producenti: Jenny Frayn

Střih: Paul Knight

Scénografie: Monica Black

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY SERIÁLU

Čtyřdílnou minisérii z produkce britské BBC vytvořil a napsal Rob Williams, ostřílený televizní scenárista a producent. Jeho jméno nalezneme například mezi tvůrci úspěšných seriálů „Muž z vysokého zámku“ (2015) či „Inspektor Banks“ (2010).

Ačkoliv se nejedná o příběh podle skutečné události, je příběh vymyšlen tak mistrně a zasazen do současné doby (doba, ve které, co se objeví na sociálních sítích, může člověka zničit či oslavit za pár minut) a je uvěřitelný. Umím si představit, že by se toto klidně stát mohlo.

Ve všech čtyřech dílech se zabýváme otázkou viny, neviny, trestného činu a trestu, ale i tím, co vedlo pachatelku (zdravotní sestru Annu Deanovou) k jejímu počínání. Muž, který se stal obětí brutálního napadení (řidič Craig Myers) měl štěstí, že přežil. Původním záměrem útočníka však byla vražda. Otázka zní, zda je v podobném případu vůbec možné nalézt spravedlnost v soudní síni.

Snímek však řeší i další zajímavé a hluboké otázky – velkou moc sociálních sítí. Jak moc nás ovlivňují? Podněcují k páchání zla? K pomstě, odplatě a převzetí spravedlnosti do vlastních rukou? Jak moc věříme tomu, co tam čteme?

Další zajímavou rovinou je, jak se nám hlavní postava seriálu Anna Deanová doslova před očima proměňuje v psychopata, který je přesvědčen o faktech, které není možné dokázat. Připomíná mi to onu známou hlášku: „Já jsem v pořádku, ale všichni kolem mě jsou blázni.“ Ano, jako diváci bychom se tomu mohli zasmát, kdybychom nesledovali ženu, které je dvaačtyřicet let, je matkou dvou dětí a manželkou. Ženou, která pracuje s narušenými lidmi v nemocnici a jež nemá nemalý vliv na formování dalších životů svými názory. Vidíme nešťastnou ženu, která se patnáct let užírá zlobou, nenávistí, záští a ničí to ji samotnou, tak jejího manžela a děti. Přitom si všechno dokonale zdůvodní. Rodina i děti přihlížejí, jak se Anna mění a nikdo nezasáhne. Je to skutečně děsivé.

Hlavní roli zdravotní sestry Anny Deanové dokonale ztvárnila herečka Kelly Macdonaldová (před kamerou debutovala coby devatenáctiletá v roce 1996 v kultovním snímku Dannyho Boyla „Trainspotting“) a byla za svůj výkon v tomto seriálu oceněna skotskou cenou BAFTA. Řidiče Craiga Myerse si skvěle střihnul skotský herec James Harkness. Vyšetřujícího detektiva Stevena Grovera si zahrál známý herec John Hannah ("Srdcová sedma" z roku 1998, "Mumie" z roku 1999, "Poslední legie" z roku 2007).

PODÍVEJTE SE NA ČTYŘDÍLNOU SÉRII „OBĚŤ“

Britský seriál uvedla ČT 2. Pokud nebudete příliš váhat, ještě ji stihnete shlédnout.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12868937982-obet/dily/

KOMU SE BUDE SERIÁL LÍBIT?

Seriál bych doporučila všem policistům, studentům práv, ale i nadšencům, kteří se zajímají o obory jako kriminalistika, kriminologie, viktimiologie či psychologie. Série se bude líbit milovníkům detektivek. Snímek šokuje, překvapí a zasáhne člověka v srdci i mysli. Zápletka je skutečně šokující. Žádný divák se nebude nudit. Seriál je tak dobrý, že na něj jen tak nezapomenete.

Krásné jarní dny a žádné oběti Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o seriálu „Oběť“ najdete na webu CSFD.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 1.4.2021 18:12 | karma článku: 9.31 | přečteno: 220x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 122 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 20.59 | Přečteno: 576 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 403 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 336 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz