Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze seriálu „Útok v Salisbury“ od režiséra Saula Dibba

18. 03. 2021 23:18:01
Záhadná otrava Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v roce 2018 šokovala celý svět. Ukázalo se, že byli otráveni nervovým jedem ruského původu – novičokem. To všechno se stalo v malém městečku Salisbury. O tom všem vypráví seriál.

PROČ JSEM SI VYBRALA TENTO SERIÁL?

V březnu roku 2018, před třemi roky, šokoval celý svět případ otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julie nervovým jedem novičokem. Oči celého světa se upnuly k britskému Salisbury, kde se všechno odehrávalo.

Tehdy se nejrůznější lidé, ať už bezpečnostní experti, vědci, agenti tajných služeb či obyčejní smrtelníci, dohadovali: Co se stalo? Proč se to stalo? Proč právě těmto lidem? Co jsou zač? Jakou měli minulost? Jaké nebezpečí hrozí městu Salisbury?

Otázek je spoustu, ale jak to všechno bylo?

V roce 2020 natočil režisér Saul Dibb dramatický film „Útok v Salisbury“. Čtyřdílný britský seriál vznikl na základě očitých svědectví a rozsáhlých rozhovorů. Seriál je velice zajímavý, napínavý, šokující a poučný.

O ČEM JE SERIÁL „ÚTOK V SALISBURY“?

Dramatická rekonstrukce skutečných událostí kolem útoku nervově paralytickou látkou novičok, s jejíž pomocí se dle všech dostupných důkazů pokusili dva příslušníci ruské tajné služby 4. března 2018 otrávit přeběhlého bývalého agenta GRU Sergeje Skripala s dcerou Julií a vystavili tak nebezpečí kontaminace celou populaci čtyřicetitisícového Salisbury v anglickém Wiltshiru. Série svým zpracováním dodává dobře známým událostem lidský rozměr a soustředí se na některé reálné aktéry událostí a jejich rodinné příslušníky, především na postavu detektiva Nicka Baileyho (Rafe Spall), otce od rodiny, který jako první policista zasahující na místě činu později bojoval v nemocnici o život. Na postavu krajské hygieničky Tracy Daskiewiczové (Anna Marie Duffová), rovněž matky od rodiny, která z titulu své funkce koordinovala opatření na ochranu veřejného zdraví. Také na postavu Dawn Sturgessové (Myanna Buringová), sociálně problematickou ženu, která se později shodou nešťastných okolností novičokem také otrávila. Drama zachycuje Británii v nejistotě, zda se nestala terčem rozsáhlejšího teroristického útoku a soustředí se při tom na práci konkrétních lidí, kteří ji krizí provedli.

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU SERIÁLU

INFORMACE O SERIÁLU „ÚTOK V SALISBURY“

Žánr: Kriminální, drama, mysteriózní

Země: Velká Británie

Rok: 2020

Délka: 4 díly, každý díl asi 50 minut

Režie: Saul Dibb

Scénář: Declan Lawn, Adam Patterson

Kamera: Graham Smith

Hudba: Rael Jones

Hrají: Anne-Marie Duff, Rafe Spall, MyAnna Buring, Sophia Ally, Darren Boyd, Andrew Brooke, Stephanie Gil, Stella Gonet, Johnny Harris, William Houston, Nigel Lindsay, Duncan Pow, Annabel Scholey, Jonathan Slinger, Emma Stansfield, Mark Addy, Amber Aga, Ron Cook, Melanie Gutteridge, Faye McKeever, Michael Shaeffer, Jake Curran, Paul Popplewell, Ann Akin, Kimberley Nixon, Katherine Jakeways, Stephen Kennedy, Alexander Perkins, Jon Foster, Kate Lamb, Barry Aird

Producenti: Karen Lewis

Střih: Tania Reddin, Alastair Reid

Zvuk: Paul Davies

SHLÉDNĚTE SERIÁL NA ČT2

Všechny čtyři díly seriálu můžete shlédnout na ČT2 zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/13724950948-utok-v-salisbury/dily/

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY SERIÁLU

Seriál je velice zajímavý. Spoustu událostí, které se staly, a média a odborníci o nich spekulovali, jsou uvedena na správnou míru, objasněna a uvedena do souvislostí v malém městečku Salisbury.

Ale nejde jen o smutnou a tragickou událost, o které se dozvěděl celý svět. Ale také nahlédneme do soukromí a domovů všech hlavních účastníků a dozvíme se, jak nesmírně to ovlivnilo jejich rodiny - manželky, děti i rodiče. Jaké zoufalství, utrpení a kolik bolesti si lidé ze Salisbury prožili.

Je to film, který by měl vidět každý. Tím více, čím více posiluje politický vliv Ruska na Evropu i celosvětové dění.

KOMU BYCH SERIÁL DOPORUČILA?

Seriál se bude líbit všem tajným agentům, policistům, vojákům, lékařům, politikům i novinářům. Bude zajímavý pro všechny, kteří se zajímají o pravdu a fakta a kterým není jedno, v jakém světě žijeme.

Krásné dny a už nikdy žádné otravy novičokem vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o seriálu „Útok v Salisbury“ najdete na webu CSFD.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 18.3.2021 23:18 | karma článku: 14.02 | přečteno: 806x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 114 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 20.20 | Přečteno: 549 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 390 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz