Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze knihy „Zápisník jedné lásky“ od Nicholase Sparkse

17. 03. 2021 20:27:01
Skvěle napsaný román, který přináší velkou, hlubokou a oddanou lásku Noaha a Allison, romantiku i trochu sexu, ale v cudné verzi. Příběh, který se skutečně stal. To je vynikající bestseller „Zápisník jedné lásky“.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Dlouho jsem si přála přečíst romantickou knihu, kterou napsal muž. Věřte nevěřte, ale je problém takového muže najít. Důvod je jednoduchý. Mužský a ženský mozek se od sebe liší jako voda a oheň. To, po čem touží ženy, není tedy totéž, co si přejí muži. Rovněž pohled na lásku, romantiku, vzrušení a sex vnímají obě pohlaví odlišně.

Příkladem je klasický román „Love Story“ od oceňovaného spisovatele Ericha Segala z roku 1970. Kniha je označována za romantickou, ale já jsem tam žádnou romantiku neobjevila. Ve filmové verzi ano, ale ne v původní knižní předloze.

Když jsem objevila knihu od amerického spisovatele Nicholase Sparkse „Zápisník jedné lásky“ (v anglickém originálu vyšla kniha pod názvem „Notebook“ poprvé v roce 1996), byla jsem zvědavá, jak si s tím tento muž – spisovatel poradil.

Milé čtenářky a čtenáři, romantický román „Zápisník jedné lásky“ je jedním slovem úchvatný! Je skvěle napsaný, má silný autentický příběh, přináší romantiku i trochu sexu, ale v cudné verzi, zobrazuje život takový, jaký je, se vším všudy a pozor – kniha je krátká.

„Na Allie nepřestával myslet, zvlášť v noci. Psával jí jednou za měsíc, ale nikdy nedostal odpověď. Nakonec jí poslal poslední dopis a donutil se přijmout skutečnost, že léto, které spolu strávili, bylo to jediné, co měli kdy společné.“

O ČEM JE KNIHA?

Poutavý milostný příběh nám vypráví hlavní hrdina Noah Caulhoun. Je mu osmdesát let a tři roky bydlí se svou manželkou v sociálním zařízení pro dlouhodobé nemocné. Mají oslavit 49. výročí svatby. A tak se Noah ve svých vzpomínkách vydává do minulosti a vzpomíná, co všechno prožil. Začíná rokem 1932, kdy poprvé spatřil na letní slavnosti svou první lásku Allison Nelsonovou. Oba se do sebe hluboce zamilovali. Jenže Noah pocházel z obyčejných poměrů a Allison byla z lepší společnosti. Allison odjela po prázdninách zpět domů a Noah ji už neviděl. Uběhlo pár let a vypukla II. světová válka. Noah se vrací v roce 1946 z války zpátky do Severní Karolíny, aby začal nový život a obnovil zašlou krásu starého venkovského domu na plantáži, který koupil. Stále nemůže zapomenout na Allison. Pomalu se smiřuje s tím, že bude do konce života pouze vzpomínat, když se jeho milovaná náhle vrací do města, aby se s ním setkala naposledy...

„Byl o dva roky starší než ona, a když teď jela po téhle kdysi známé vozovce, znovu se jí zvolna vynořil před očima. Vždycky jí připadal starší, než skutečně byl. Jeho mírně ošlehaný obličej připomínal farmáře vracejícího se domů po hodinách dřiny na poli. Měl mozolnaté ruce a široká ramena těch, kdo museli těžce pracovat, aby vydělali na živobytí. Kolem tmavých očí, které jako by dokázaly přečíst každičkou její myšlenku, se mu začínaly tvořit první nepatrné vrásky.“

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán srozumitelně, spisovným jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá a čtivá.
  • Kniha je v ich-formě.
  • Děj sice plyne pomalu jako voda, ale je napínavý, takže neskončíte, dokud neobrátíte poslední stránku.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„Ani jeden z nich se nepohnul, když stáli tváří v tvář a dívali se na sebe. Mlčel, jeho svaly jako by ztuhly, a jí na vteřinu blesklo hlavou, že ji nepoznal. Náhle ji zalil pocit viny, že se tady objevila jen tak bez varování, a tím to bylo ještě těžší. Představovala si, že to bude jaksi snazší, že bude vědět, co říct. Ale nevěděla. Všechno, co jí napadalo, se zdálo nevhodné a postrádající smysl.“

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU Z FILMU „NOTEBOOK“ Z ROKU 2004

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Sparks napsal velice dobrou knihu. Je vynikající nejen pro čtenáře, kteří si vychutnají skvělý román. S klidným svědomím bych ji vřele doporučila jako studijní materiál pro začínající spisovatele románů.

V románu „Zápisník jedné lásky“ je všechno – romantika, oddaná a hluboká láska, žárlivost, podlost, lsti a přetvářky, poezie, obyčejné a drobné chvíle pomíjivého štěstí, krásné popisy přírody Severní Karolíny.

Dobrou knihu hodnotím podle toho, zda ve mně zanechá hluboký dojem/otisk, jestli na příběh musím myslet i několik dnů po přečtení a zda ve mně probudí silné emoce.

Novela od Sparkse všechna kritéria naplnila. Přiznávám, že posledních padesát stran jsem proplakala. A ne málo. Tak silně, že jsem neviděla ani na text. Poslední stránky jsou tak láskyplné a zároveň srdceryvné, že si dovolím tvrdit, že ten, kdo neuroní ani slzu, je bezcita.

Zajímavostí je, že román není vymyšlený, ale Sparks se inspiroval u prarodičů své manželky. Ti skutečně prožili velkou lásku a strávili oddaně bok po boku víc jak půl století.

Dnes je Nicholas Sparks známým autorem a jeho knihy jsou velice oblíbené a stávají se bestsellery a překládají se do mnoha jazyků a vydávají se v mnoha zemích světa. Málokdo ale ví, že pracoval jako obchodní zástupce farmaceutické společnosti, obcházel lékárny a nabízel léky. Když napsal detektivku a thriller, oslovil nakladatele. Všichni oslovení mu odmítli knihy vydat. Když napsal právě knihu „Zápisník jedné lásky“, obeslal 25 nakladatelství, všichni kromě jednoho ho odmítli. Ten jeho knihu s nadšením vydal a Sparks se tak stal úspěšným spisovatelem a mohl se dál cele věnovat jen psaní.

Nicholas Sparks má na svém kontě kolem dvaceti knih, které jsou přeloženy do 35 jazyků. Jeho knihy se staly bestsellery. Osm z nich bylo zfilmováno. Možná jste už nějaký z filmů od Nicholase Sparkse viděli a ani o tom nevíte. Co třeba film „Vzkaz v láhvi“ z roku 1999 s Kevinem Costnerem, nebo „Talisman“ z roku 2012 se Zacem Efronem, anebo „Nejdelší jízda“ z roku 2015 s mladým Scottem Eastwoodem?

Sparks je natolik dobrý spisovatel, že rozhodně nezůstanu u jedné knihy a pár filmů (které jsem mimochodem viděla a nesmírně se mi líbily, aniž bych tušila, že autorem knižní předlohy je právě on).

„Měla samozřejmě právo to udělat. Sám bych to byl rozhodně nezvládl, protože na nás přišla nemoc, na oba dva. Nastávají poslední minuty našich životů. Hodiny odtikávají. Hlasitě. Zajímalo by mě, jestli je slyším jen já.“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit všem romantickým duším. Vřele bych jej doporučila těm, kteří pochybují, zda někdy pravou lásku potkají. Tato kniha, kterou Sparks napsal inspirován skutečným příběhem, je důkazem, že opravdová láska existuje. Takovou lásku všichni potřebujeme. Opravdová, hluboká a oddaná láska ještě nevymřela.

Knihu „Zápisník jedné lásky“ od Nicholase Sparkse mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Krásné jarní dny a hodně romantiky Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Anotace knihy, citace a fotografie jsou dostupné na Palmknihy.cz

SPARKS, Nicholas. Zápisník jedné lásky. Ikar CZ. Praha, 2019, 160 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-249-4069-4 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 17.3.2021 20:27 | karma článku: 6.61 | přečteno: 137x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 122 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 20.59 | Přečteno: 576 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 403 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 336 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz