Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze seriálu „Bauhaus – Nová doba“ od režiséra Larse Kraumeho

14. 03. 2021 19:41:06
Bauhaus byl mnohem víc, než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost. O Bauhausu vypráví německý šestidílný seriál k 100. výročí založení školy v roce 1919.

PROČ PRÁVĚ TENTO SERIÁL?

V roce 2018 jsem přečetla svoji první knihu o Bauhasu. A tímto vlastně začalo. Můj zájem o architekturu z počátku XX. století se prohloubil. Vynikající kniha „Bauhaus“, kterou napsal kunsthistorik a výtvarný kritik Frank Whitford, mě naprosto uchvátila. Popisovala vzrušující dobu na této umělecké škole a zároveň přibližovala výjimečné osobnosti, které na Bauhasu učili, ale i studenty, kteří zde studovali a z nichž se později stali významní umělci.

Pokud by Vás zajímala moje recenze na tuto knihu, najdete ji zde: https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=666158

Když jsem tedy objevila, že Česká televize (ČT Art) odvysílá německý šestidílný seriál z roku 2019 „Bauhaus – Nová doba“ (v německém originálu „Die neue Zeit) od režiséra a scénáristy Larse Kraumeho, velmi jsem se těšila.

PODÍVEJTE SE NA TRAILER SERIÁLU:

O ČEM JE SERIÁL „BAUHAUS – NOVÁ DOBA“?

Děj se začíná odehrávat v roce 1919, kdy po skončení I. světové války začíná bouřlivé období německých dějin. Sledujeme mladou studentku Dörte Helmovou, která se se právě zapsala na výmarskou uměleckou školu Bauhaus založenou architektem Walterem Gropiem. Pro konzervativní dceru z bohaté rodiny je atmosféra Bauhausu něco zcela nového, jako ostatně pro většinu společnosti, která byla zvyklá na umírněné linie, klasické náměty a sešněrované mravy. Bauhaus není ale jen výtvarná škola, učí své studenty nejen svobodně tvořit, ale především svobodně přemýšlet a stát se generací nové doby.

Studenti Bauhausu na sebe svým volnomyšlenkářstvím strhávají v sešněrované výmarské společnosti stále větší pozornost. Ne vždy však v dobrém a Walter Gropius je jako ředitel školy opakovaně konfrontován se zastánci konzervativního umění. I Dörte si musí své studium na Bauhausu obhajovat před rodinou, ale svoboda tvorby se pro ni stává tím nejdůležitějším. Johannes Itten svým studentům představuje netradiční metody a to nejen v umění, ale i ve filozofii a buddhismu.

Meziválečné Německo bylo turbulentním obdobím společensky, i politicky. I Bauhaus se ocitl ve střetu politických zájmů na pozadí umělecké tvorby. Na jaře 1920 se odehrál tzv. Kappův puč, který byl pokusem o pravicový převrat v zemi s cílem svrhnout vládu a obnovit monarchii. Násilné společenské bouře se dotýkaly i studentů Bauhausu, mnohým z nich ale hrozilo za projevy politických názorů vyloučení ze školy.

Z Bauhausu odchází i Dörte. Život ve venkovské komuně je pro ni velkým zklamáním a touží se vrátit na Bauhaus. Walter Gropius jí vyjde vstříc, ale atmosféra na škole se mezitím proměnila. I Dörte je po návratu jiná, především je více nekompromisní ve svých názorech. Gropius pokračuje se stavebními plány. Pohled na to, jací studenti by se na projektu měli podílet, se ale různí. Dörte svým bojem za práva studentek rozvíří nejen školní spor mezi ní a Gropiem, ale i klevety o jejich milostném poměru.

Zatímco Dörte realizuje svůj návrh rozsáhlé stropní malby, na škole zesilují tlaky proti Gropiovi a jeho vedení. Nástrojem, který ho má zdiskreditovat, je milostný poměr s Dörte jako jeho studentkou. Škola se rozhodne situaci řešit tzv. čestným soudem, jehož vedením je pověřen Gropiův odpůrce Itten. Rozsudek má rozhodnout o tom, zda jsou klepy o vztahu Gropia s Dörte pravdivé nebo jde jen o prázdné pomluvy. O čem se ale u soudu skutečně rozhoduje?

Rozsudek čestného soudu se stal i rozsudkem nad vztahem Waltera Gropia a Dörte Helmové. Německou ekonomiku začíná ničit inflace a ve společnosti sílí pravicové politické hlasy. Období Výmarské republiky se chýlí k neodvratnému konci a je zřejmé, že toto období promění i Bauhaus a všechny jeho studenty i pedagogy.

INFORMACE O SERIÁLU „BAUHAUS – NOVÁ DOBA“

Žánr: Drama

Země: Německo

Rok výroby: 2019

Délka seriálu: 4 hodiny a 30 minut (minutáž jednoho dílu: 45 minut)

Tvůrci: Lars Kraume

Režie: Lars Kraume

Scénář: Lars Kraume, Judith Angerbauer

Kamera: Jens Harant

Hudba: Christoph M. Kaiser, Julian Maas

Hrají: August Diehl, Anna Maria Mühe, Trine Dyrholm, Valerie Pachner, Ludwig Trepte, Alexander Finkenwirth, Corinna Kirchhoff, Ernst Stötzner, Sven Schelker, Sebastian Blomberg, Max Hopp, Max Hubacher, Vladimir Korneev, Birgit Minichmayr, Hanns Zischler, Patrick Güldenberg, Greta Bohacek, Michael del Coco, Cristin König, Kira Zurhausen, Julius Feldmeier, Sebastian Kowski, Joseph Konrad Bundschuh, Katja Liebing, Volkmar Leif Gilbert, Johanna Orsini-Rosenberg, Alexandru Cirneala, Julia Goldberg, Jan Krauter, Pjotr Olev, Tilo Werner, Damian Thüne, Marie-Lou Sellem, Hajo Tuschy, Brian Völkner, Roland Wolf, Ronald Zehrfeld, David Bredin, Felix Eitner, Julia Sontag, Nicki von Tempelhoff, Peri Baumeister, Holger Handtke, Imogen Kogge, Lenn Kudrjawizki, Julia Franz Richter, Cornelius Engemann, Bjarne Meisel, Thimo Meitner, Cecil von Renner

Producenti: Thomas Kufus

Scénografie: Olaf Schiefner

Kostýmy: Esther Walz

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY SERIÁLU

V šesti dílech (Po válce, Princ thébský, Březnoví padlí, Ženská třída, Čestný soud, Konec Výmaru) sledujeme napínavé dění nejen na škole, ale i v osobních životech hlavních postav spjatých s Bauhausem.

Navzdory své krátké existenci měl Bauhaus zásadní vliv na vývoj výtvarného umění, architektury, grafického, interiérového a průmyslového designu, typografie, módního návrhářství a v neposlední řadě i uměleckého vzdělávání.

V prostředí Bauhausu působila řada významných a originálních umělců, kteří výrazným způsobem poznamenali rozličná umělecká odvětví, např. Vasilij Kandinskij a Paul Klee v malbě, László Moholy-Nagy v grafickém designu, Gunta Stölzl v textilním umění nebo Oskar Schlemmer ve scénografii.

Seriálem se také prolínají bouřlivé okamžiky německých dějin. Vidíme jak změnu nálad ve společnosti (příklon k antisemitismu, napadání komunistů), tak i změnu architektonických trendů. Zároveň vidíme změny odrážející se v módě mužů i žen i účesech. To, co nám přijde dnes normální, např. mít krátký účes, tzv. mikádo, bylo na začátku XX. století, v době dlouhých vlasů žen, radikální. Pro mnohé odsuzující.

Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. Nezbývá než konstatovat, že se báječně povedl. Každý, kdo se má rád architekturu z počátku XX. století a nástup funkcionalismu, to ocení.

V hlavní roli Dörte Helmové uvidíme skvělou herečku Annu Marii Mühe a roli ředitele Bauhausu Waltera Gropia perfektně ztvárnil August Diehl. Dále vycházející hvězdu rakouského filmu Valerii Pachner, nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair.

Seriál Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu.

Šestidílný německý seriál je jedním slovem skvělý. Nesmíme však zapomenout, že sledujeme pouze první období Bauhausu, které se odehrává od 1. dubna 1919 (založení školy) do roku 1925 (koncem školy ve Výmaru).

Určitě by bylo zajímavé, kdyby tvůrce seriálu Larse Kraume mohl uvést v život a zachytit i další historii Bauhausu. Druhé období, které začíná Desavě od roku 1925 do roku 1932, nebo třetí krátké období již v Berlíně od roku 1932 do 10. srpna 1933 (uzavření Bauhausu německou nacistickou vládou). To by bylo nesmírně zajímavé! Nezbývá, než doufat, že se tak stane. Bauhaus není jenom obyčejné slovo, ale pojem.

PODÍVEJTE SE NA SERIÁL NA WEBU ČT

Zde se můžete podívat na seriál: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13000118898-bauhaus-nova-doba/dily/

KOMU BYCH SERIÁL DOPORUČOVALA?

Seriál bude zajímavý pro každého milovníka architektury, umění, ale i oděvařiny. Na své si přijdou také filosofové. Snímek přinese hodně zajímavého jak odborníkům na slovo vzaté, tak laikům. Pokud máte rádi historii, dívejte se také! Pomůže vám pochopit změny v poválečném Německu a plíživý nástup nacismu.

Krásné jarní dny a co nejvíce inspirující architektury Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o seriálu „Bauhaus – Nová doba“ jsou dostupné na webu CSFD.cz.

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 14.3.2021 19:41 | karma článku: 5.89 | přečteno: 201x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 118 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 20.40 | Přečteno: 564 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 394 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz