Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze seriálu BBC „Pýcha a předsudek“ od režiséra Simona Langtona

23. 01. 2021 22:59:28
Legendární dílo „Pýcha a předsudek“ natočené pro BBC v roce 1995 patří mezi nejlepší filmové zpracování děl Jane Austenové. Kdo by neznal krásnou, laskavou a moudrou Elisabeth Bennetovou a arogantního a nepříjemného pana Darcyho?

PROČ PRÁVĚ TENTO SERIÁL?

Je o mně všeobecně známo, že jsem velkou obdivovatelkou, čtenářkou a milovnicí románů anglické spisovatelky Jane Austenové. Její román „Pýcha a předsudek“, který byl vydán v Anglii 28. ledna léta Páně 1813, patří mezi nejvýznamnější díla, která napsala.

Proto s velikým potěšením sleduji nejrůznější ztvárnění tohoto románu. Sledování celovečerních filmů i televizních seriálů jsou pro mě velikým potěšením. A nemenší radost mám z toho, že dílo „Pýcha a předsudek“ se natáčí v Anglii stále znovu a znovu. Je to zkrátka jakési britské národní dědictví. Sázka na jistotu. Toto dílo, i když je všeobecně známé, se nikdy neomrzí. Je hluboké a má stále co z nepřeberného množství myšlenek nabídnout, i když ho již znáte zpaměti.

Možná se vám, moji milí čtenáři, mohu jevit jako blázen, ale není tomu tak. Jak jsem zjistila, obdivovatelek děl Jane Austenové je po celém světě hodně.

A musím upřímně napsat, že když mám v chladných mrazivých dnech špatnou náladu, při pohledu z okna ven vidím, jak se venku sype z šedivé oblohy sníh, nic mě nepovzbudí tak jako knihy, filmy či seriály inspirované díly Jane Austenové.

Tentokrát jsem během víkendu zhlédla čtyři díly britského televizního seriálu „Pýcha a předsudek“ (v anglickém originálu „Pride and Prejudice“) od režiséra Simona Langtona. Jedná se o televizní seriál natočený pro BBC, což je zárukou kvality, v roce 1995.

O ČEM JE DÍLO „PÝCHA A PŘEDSUDEK“?

Filmové zpracování nejznámějšího románu Jane Austenové se odehrává v Anglii 18. století. Hlavní hrdinka Elisabeth Bennetová pochází z rodiny anglického gentlemana ze střední vrstvy. Má čtyři sestry, ale žádného bratra, který by zdědil otcův majetek. Ten má po smrti pana Benneta přejít na nejbližšího mužského příbuzného, kterým je bratranec Collins, který je duchovním bohaté lady Catherine de Bourghové. Elisabeth a její sestry tak nemají žádné věno, které by jim umožnilo dobře se vdát. Sídlo v sousedství si ale pronajme bohatý mladý muž pan Bingley a spolu se svým přítelem panem Darcym se stanou předmětem spekulací matek i dcer v okolí. Ale zatímco přátelský Bingley je všemi oblíben, Darcy je považován za pyšného a nepříjemného člověka. Když do blízkého města přitáhne vojenský regiment a s ním pohledný pan Wickham, vyplavou na povrch staré křivdy a nepřátelství.

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU SERIÁLU „PÝCHA A PŘEDSUDEK“

INFORMACE O ČTYŘDÍLNÉM SERIÁLU „PÝCHA A PŘEDSUDEK“

Žánr: Romantika, drama

Země: Velká Británie

Rok: 1995

Délka seriálů: Celkem 5 hodin a 10 minut (každý ze 4 dílů má od 49 do 53 minut)

Režie: Simon Langton

Předloha: Jane Austen (kniha)

Scénář: Andrew Davies

Hudba: Carl Davis

Hrají: Jennifer Ehle, Colin Firth, Susannah Harker, Julia Sawalha, Alison Steadman, Benjamin Whitrow, Crispin Bonham-Carter, Polly Maberly, Lucy Briers, Anna Chancellor, Lucy Robinson, Adrian Lukis, David Bamber, Lucy Scott, Lucy Davis, Emilia Fox, Marlene Sidaway, Barbara Leigh-Hunt, Tim Wylton, Rupert Vansittart, Joanna David, David Bark-Jones, Lynn Farleigh, Christopher Benjamin, Victoria Hamilton, Anthony Calf, Harriet Eastcott, Roy Holder, Neville Phillips, Sam Beazley, Andrew Grainger, Tom Ward, Lee Walters, Bridget Turner, Peter Needham

Střih: Peter Coulson

Kostýmy: Dinah Collin

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY SERIÁLU

Tento seriál jsem viděla asi před dvanácti lety a nyní jsem se k němu znovu vrátila. Ačkoliv uplynulo od natočení seriálu neuvěřitelných 26 let, na jeho kvalitě a obsahu se nic nezměnilo. Je stále krásný a romantický.

Pokud máte rádi historické filmy z období 18. století odehrávající se na anglickém venkově, bude se vám zpracování líbit.

Okouzlující, laskavá, milá a moudrá je hlavní hrdinka Elisabeth Bennetová, kterou si zahrála herečka Jennifer Ehle. Pana Darcyho si střihl známý britský herec Colin Firth. Tato role pro něj byla osudová, protože inspirovala spisovatelku a scénáristku Helen Fieldingovou, aby do svého díla „Deník Bridget Jonesové“ (rok 2001) obsadila rovněž do role pana Darcyho znovu Colina Firtha.

Dobové kostýmy kostymérky Dinah Collinové nemají chybu a jsou autentické pro regentské období.

Hudba amerického hudebního skladatele Carla Davise je nádherná. Ostatně tento víc jak osmdesátiletý pán má na svém kontě hudbu k filmům jako je např. „Gatsby“ (2000), „Rudý orel“ (1994), „Proces“ (1993), nebo „Francouzova milenka“ (1981), za kterou obdržel cenu BAFTA.

Jediné, co vypovídá o natočení seriálu před necelými třiceti léty, jsou dlouhé filmové záběry, málo akcí (v porovnání s tím, jak se točí dnes) a jakási rozvláčnost, která byla ale typická pro filmy a seriály natočené v 90. letech XX. století.

Pokud nemáte tedy trpělivost v tomto ohledu, na seriál se nedívejte. Asi byste ztráceli nervy! Na druhou stranu to má ale i výhodu. Díky podrobnému zpracování díla Jane Austenové v celkové délce pěti hodin a deseti minut, mohu s klidem prohlásit, že to je téměř totéž, jako kdybyste si knihu přečetli.

Viděla jsem několik filmových zpracování „Pýchy a předsudku“, ale toto patří mezi jedno z nejlepších a nejvýpravnějších.

KOMU BYCH SERIÁL DOPORUČILA?

Čtyřdílný seriál BBC „Pýcha a předsudek“ se bude líbit všem romantickým duším. Ať již těm, které jsou oddanými příznivkyněmi, nebo těm, které ještě nikdy nenašly odvahu otevřít jakoukoliv knihu Jane Austenové. Je to legendární dílo a okouzlí vás.

Krásné zimní dny strávené u krbu s dobrými filmy Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o seriálu „Pýcha a předsudek“ najdete na webu CSFD.CZ.

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 23.1.2021 22:59 | karma článku: 10.41 | přečteno: 345x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 640 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 16.20 | Přečteno: 434 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 26.35 | Přečteno: 441 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz