Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze filmu „V zemi Jane Austenové“ od režisérky Jerushy Hessové

21. 01. 2021 20:32:02
Hlavní hrdinka filmu Jane Hayesová miluje celý život knihy spisovatelky Jane Austenové. A tak si za své životní úspory koupí pobyt v resortu, který se nese v duchu doby, kdy žila Jane Austenová. Zamiluje se Jane nebo vystřízliví?

PROČ JSEM SI VYBRALA TENTO FILM?

Nebudu chodit kolem horké kaše a přiznám to rovnou: Já miluji romantické romány anglické spisovatelky Jane Austenové!

Když jsem tedy měla přečtená všechna díla této vynikající autorky (a ne jednou), dámy mi rozumí, a také zhlédnuté téměř všechny filmy a seriály natočené podle slavných románů, kladla jsem si otázku: Co teď?

Netrvalo dlouho a objevila jsem romantický film z koprodukce USA a Velké Británie z roku 2013 „V zemi Jane Austenové“ (v anglickém originálu „Austenland“) od režisérky a zároveň scénáristky Jerushy Hessové.

Jedná se nejen o romantický film, ale i komedii zároveň. Film trefně zachycuje to, po čem, my ženy, toužíme – tedy najít svého pana Darcyho. Snímek je báječný v každém ohledu a opravdu se mi líbil.

O ČEM JE FILM „V ZEMI JANE AUSTENOVÉ“?

Láska Jane Hayesové (Keri Russell) k dílu spisovatelky Jane Austenové jí komplikuje vlastní život. Protože by se také ráda stala hrdinkou milostného příběhu, celý život si šetří peníze na cestu do Austenlandu. To je výstřední rekreační komplex, ve kterém se hosté ocitnou uprostřed období regentství. Vyzbrojena čepcem, korzetem a výšivkami se Jane snaží zbavit nálepky staré panny... Ale dá se poznat, kde končí sen a začíná skutečný život? Nebo možná skutečná láska?

INFORMACE O FILMU „V ZEMI JANE AUSTENOVÉ“

Žánr: Komedie, romantika

Země: USA, Velká Británie

Rok: 2013

Délka filmu: 97 minut

Režie: Jerusha Hess

Scénář: Jerusha Hess

Kamera: Larry Smith

Hudba: Ilan Eshkeri

Hrají: JJ Feild, Keri Russell, Bret McKenzie, James Callis, Jennifer Coolidge, Jane Seymour, Demetri Goritsas, Georgia King, Richard Alan Reid, Ricky Whittle, Rupert Vansittart, Sarah Niles, Tom Whitecross, Martyn Mayger, Parker Sawyers, Ayda Field, Shaun Lucas, Jools Newman, Sophie Karl, Helen Kingston, Jadran Malkovich, Pete Meads

Střih: Nick Fenton

Zvuk: Martin Jensen

Scénografie: James Merifield

Masky: Laura Schalker

Kostýmy: Annie Hardinge

„Jsem svobodná, protože se mi líbí jen nereální muži.“

Říká hlavní hrdinka filmu Jane Hayesová.

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU FILMU „V ZEMI JANE AUSTENOVÉ“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY FILMU

Film nás z tvrdé reality, kde mužům jde jenom o jedno (ať si každý domyslí...), přenese do kouzelného světa na anglický venkov 18. století, kde se muži chovali k ženám jako gentlemani. Tedy uctivě, obdivovali je a snažili se získat jejich srdce.

Hlavní hrdinka Jane Hayesová, kterou skvěle ztvárnila americké herečka Keri Russell, se probouzí z počátečního nadšení, protože si nezakoupila zlatý balíček k pobytu, ale jen základní. Byla jí přisouzena role nemajetného sirotka. To se odráží nejen na jejím oblečení, účesu, kvalitě ubytování, ale i trávení času a aktivitách, které jsou pro ni připraveny.

Není ovšem v Zemi Jane Austenové sama. Společnost jí dělají další dvě dámy. Jednu si báječně zahrála Jennifer Coolidge (tu známe např. z filmu „Prci, prci, prcičky“).

A pak jsou tu páni. Za zmínku určitě stojí nepřístupný, odtažitý a pyšný pan Henry Noble, který snad ani nemohl lépe vyjádřit charakter pana Darcyho. Zahrál si ho americký herec JJ Feild. Ten má na svém kontě velké množství filmů, ale mně se nejvíce líbí v těch historických, jako je např. další zfilmovaná kniha Jane Austenové „Northangerské opatství“ z roku 2007 nebo historický film „Centurion“ z roku 2010.

Atmosféra filmu se skutečně nese v duchu 18. století se vším všudy, až na malé vtipné přehmaty, které se vynoří jaksi záměrně (např. walkman s hudbou Madonny). Zažijeme s hlavními postavami tradiční velké večeře s mnoha chody, střílení kachen na lovu, vyjížďku na koni, velkolepý bál či divadlo.

Film nastavuje obraz všem ženám, které naivně milují pana Darcyho, a ukazuje, že dokonalý muž či žena neexistují. V každém vztahu se projeví slabé stránky obou osobností. Na druhou stranu ale dává film naději, že romantičtí muži existují. Což je pro nás, milé dámy, velká útěcha!

Za zmínku stojí, že tento film byl prvním režisérským počinem Američanky Jerushy Hessové. Nutno říct, že se jí opravdu povedl! Dál se však věnuje práci scénáristky.

Musím ocenit vynikající hudbu filmu anglického hudebního skladatele Ilana Eshkeriho. Krásný a poetický soundtrack z tohoto filmu mám ráda a často si jej pouštím. Připomíná mi hudbu vynikajícího hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena. Ostatně tento autor tvořil v době, kdy právě Jane Austenová žila.

Jediné negativum spatřuji ve špatném překladu. Pokud si na DVD nastavíte české titulky, pak narazíte. Hlavní hrdinka Jane obdrží v resortu nové jméno – Jane Erstwhile. Titulky překládají jméno jako Jana Dřívější. Ovšem jména se zásadně nepřekládají. Není to jediná chyba. Budí to dojem, jako kdyby titulky napsal někdo, kdo angličtinu neuměl a spíš je opsal z překladače Google.

KOMU BYCH FILM DOPORUČILA?

Film se bude zaručeně líbit milovnicím Jane Austenové. Ty si přijdou zaručeně na své! Ale mohl by se líbit každé ženě, která je aspoň trochu romanticky založená. Film je to pohodový, klidný a vtipný. Snímek by mohl být přínosný i pro muže, ačkoliv říkám rovnou – nebude to váš šálek čaje, pánové! Ale mohl by být přínosný, že by muži pochopili, po čem ženy touží...

Krásné zimní dny a hodně romantiky jako z dob Jane Austenové Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o filmu „V zemi Jane Austenové“ najdete na webu CSFD.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 21.1.2021 20:32 | karma článku: 7.52 | přečteno: 161x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 6.37 | Přečteno: 156 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 674 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 16.20 | Přečteno: 448 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 468 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz