Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Stát má 7700 informačních systémů, přesto vyvinul nový pro rezervaci očkování seniorů

18. 01. 2021 20:39:35
Vláda Andreje Babiše zřídila nový informační systém pro rezervaci očkování seniorů. Ale proč? Když už jich máme 7700? Copak je to málo?! Proč vláda zase vyhazuje další miliony korun? A nutí seniory nad 80 let k registraci?

Už několik dnů se řeší fungování, respektive špatné fungování rezervačního systému pro očkování seniorů proti covidu-19 nad 80 let. Nejdřív jsem si myslela, že to nechám bez povšimnutí, ale nedá mi to.

KTERÝ ZE SENIORŮ NAD 80 LET JE GRAMOTNÝ V IT?

Ačkoliv nechci v žádném případě seniory nad 80 let podceňovat, a jsem si jistá, že žijí takoví, kteří mají počítač a internet doma a čile je využívají k zábavě i práci, domnívám se, že existuje mnohem větší počet seniorů, kteří se v IT nevyznají.

Nevím, kdo zadával požadavky na rezervační systém, ale rozhodně to nebyl někdo, kdo by měl ve svém okolí seniory a věděl by, s čím se potýkají a jak žijí.

Už samotný předpoklad, že každý senior má doma k dispozici počítač a internet, je mylný.

Uvedu praktický příklad: V domě, kde bydlím, máme deset bytových jednotek. U nás žijí tři senioři nad 80 let a ani jeden z nich nemá doma počítač ani internet. Tito moji sousedé jsou rádi, že ovládají mobilní telefon a umí si zapnout a naladit kabelovou televizi. Takže tito tři senioři, i kdyby chtěli sebevíc, se stejně nezaregistrují. Musí to za ně udělat jejich děti či vnoučata.

Nutit lidi nad 80 let, aby se registrovali do systému, který je nový, není vyzkoušen v praxi a vykazuje technické chyby, mi přijde jako naprostá neúcta k lidem, kteří dosáhli důstojného stáří. Takovým lidem bychom měli život zpříjemnit, zjednodušit a ne je zatěžovat nesmyslnými požadavky z IT.

NA ČÍ PŘÍKAZ SE VYVÍJEL NOVÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM?

Ale co mi přijde ještě horší, jsou vyhozené milionové náklady na nový systém, když se mohly využít ty stávající. Uvedu alespoň dva příklady.

Každý obvodní lékař má svou vlastní databázi pacientů a zcela jistě ví, kolik z nich je starších 80 let. A nejen to, dokonce ví, jaké nemoci je trápí a jestli je vůbec schopen dorazit na očkování.

Další variantou je databáze zdravotních pojišťoven. Každý, kdo chce jakoukoliv zdravotní péči v naší zemi, a je jedno, zda je člověku 80 let či se jedná o dítě, musí být zaregistrován u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven v České republice.

Člověk, který bude chtít podstoupit dobrovolné očkování proti covidu-19 se bude muset prokázat kartou pojištěnce některé ze stávajících zdravotních pojišťoven. Každá pojišťovna má svou vlastní databázi a ví, kolik eviduje klientů, kolik jim je let a kde mají trvalé bydliště.

Například v Izraeli mají na 8,88 milionů obyvatel čtyři zdravotní pojišťovny. Ty mají své databáze. A jsou to právě zdravotní pojišťovny, které obesílají občany na očkování proti nemoci covid-19.

7700 INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ VEŘEJNÉ SPRÁVY?!

Proč jsme se nemohli inspirovat třeba u Izraele, který je na prvním místě v rychlosti proočkovaných obyvatel? Nechápu, proč se u nás zase muselo vymyslet něco speciálního. Další rezervačního systému pro očkování seniorů proti covidu-19 nad 80 let, za který utratíme miliony korun z našich daní (ano, zaplatíme to všichni), který navíc není propojen s dalšími databázemi veřejné správy.

Ve výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu pro rok 2017 je uvedeno:

„V České republice existuje 7700 informačních systémů veřejné správy. Jejich pořízení stálo 110 mld. Kč a na jejich provoz je ročně vynakládána částka 25 miliard korun. V roce 2017 dosáhly výdaje na ICT jenom u ministerstev téměř 13 miliard, ale skutečná hodnota výdajů je ještě vyšší. Stát buduje systémy, které nepotřebuje a které nepoužívá, vytváří izolované systémy, které nezajišťují sdílení dat napříč orgány veřejné správy.“

7700 informačních systémů veřejné správy. Není to na jednu zemi příliš?! Ruku na srdce, kdo z vás, milí čtenáři a čtenářky, může říci, že je spokojen s jakýmkoliv informačním systémem veřejné správy? Nemohu si pomoci, ale premiér Andrej Babiš a jeho vláda si z nás dělají legraci. Jak jinak by se to dalo nazvat? Vyhazuje nalevo napravo miliardy korun za tisíce informačních systémů ročně a nám už to ani nepřijde divné. Myslím, že už jsme otupěli. Opět důvod, abychom šli v říjnu 2021 k volbám do Poslanecké sněmovny ČR a vystavili Hnutí ANO 2011 a Babišovi účet. Je na čase si vybrat novou vládu a rozhodně jiného premiéra. Nevím, jak vy, ale já už toho mám tak akorát dost!

Krásné zimní dny a už žádné další zbytečné informační systémy v naší zemi Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Seznam zdravotních pojišťoven v ČR je dostupný na webu Ministerstva zdravotnictví ČR zde: https://www.mzcr.cz/zdravotni-pojistovny-2/

Citace je ze článku Jana Horáka „‚Děsivé čtení.‘ Stát je pod tlakem ekonomických skupin, napsal šéf NKÚ prezidentovi“, 1. srpna 2018, server Lidovky.cz, je dostupný zde: https://www.lidovky.cz/domov/desive-cteni-stat-je-pod-tlakem-ekonomickych-skupin-napsal-sef-nku-prezidentovi.A180725_110212_ln_domov_jho

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 18.1.2021 20:39 | karma článku: 43.34 | přečteno: 6551x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 164 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 23.20 | Přečteno: 694 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 453 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 26.74 | Přečteno: 477 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 381 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz