Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Recenze filmu „Miss Potter“ od režiséra Chrise Noonana

13. 01. 2021 20:46:37
Film o životě světově známé spisovatelky a ilustrátorky knih pro děti Beatrix Potterové nás přivede na začátek 20. století. Ocitneme se v době, kdy se od žen očekávalo, že se vdají a porodí děti. Být spisovatelkou bylo přes čáru.

PROČ JSEM SI VYBRALA TENTO FILM?

Film z koprodukce Velké Británie a Spojených států z roku 2006 „Miss Potter“ jsem si vybrala proto, že mám ráda autobiografické snímky. Tento film je navíc o ženě, která byla spisovatelkou, což je téma mně velice blízké.

Byla jsem zvědavá, s čím se začínající spisovatelka na konci 19. století a začátku 20. století potýkala a zda byly její problémy stejné těm mým. Nemýlila jsem se. Ano, problémy s nakladateli jsou stejné a je jedno, zda žijeme sto let poté.

Film v hlavní roli s americkou herečkou Renée Zellweger mě potěšil, povzbudil, rozplakal, ale také ujistil v tom, že když svůj osobní boj nevzdáme, tak můžeme zvítězit.

O ČEM JE FILM „MISS POTTER“?

Jde o životní příběh světově známé spisovatelky a ilustrátorky knih pro děti Beatrix Potterové (Renée Zellweger). Její jméno se stalo na začátku 20. století fenoménem. Žila v době, kdy mladé dívky její společenské třídy měly na prvním místě se dobře vdát. Jenže Beatrix do třiceti let nepotkala toho pravého muže. Smířila se s tím, že zůstane starou pannou a raději tvořila. Sepsala a ilustrovala sérii knih pro děti, jejichž zvířecí postavy jsou stejně oblíbené jako před sto lety. Beatrix byla nadanou malířkou a její botanické kresby byly využity společností Royal Horticultural Society v Kew Gardens (kresby jim prodala pod mužským pseudonymem). Vysoké honoráře za knihy jí umožnily, aby skoupila v Lake District v Anglii ohromné pozemky, které přenechala organizaci National Trust, a zachovala tuto panenskou přírodu pro budoucí generace.

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU Z FILMU

INFORMACE O FILMU „MISS POTTER“

Žánr: Drama, životopisný

Země: Velká Británie, Spojené státy

Rok výroby: 2006

Délka filmu: 88 minut

Režie: Chris Noonan

Kamera: Andrew Dunn

Hudba: Nigel Westlake

Hrají: Renée Zellweger, Ewan McGregor, Emily Watson, Barbara Flynn, Bill Paterson, Matyelok Gibbs, Lloyd Owen, Anton Lesser, David Bamber, Phyllida Law, Lucy Boynton, Judith Barker, Lynn Farleigh, John Woodvine, Jane How, Geoffrey Beevers, Bridget McConnell, Clare Clifford, Sarah Crowden, Marc Finn, Dominic Kemp, Avril Clark

Producenti: Mike Medavoy, David Kirschner, David Thwaites

Střih: Robin Sales

Scénografie: Martin Childs, Tina Jones (set dekoratér)

Kostýmy: Anthony Powell

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY FILMU

Film nám dává nahlédnout do života jedinečné ženy Beatrix Potterové (Renée Zellweger) v době, kdy ještě slavná nebyla. Sledujeme její spisovatelský vzestup. Nakoukneme do soukromí její rodiny, kde bojuje jako snad každá dcera se svou matkou, jenž má jasné představy, jak by se měla Beatrix vdát, za koho a jak by měl její život vypadat.

Pro mě osobně bylo velice cenné se podívat do zákulisí výroby knih na začátku 20. století. Kresba zvířecích hrdinů, psaní knihy, inspirace autorky (které se všichni vysmívají a nikdo nevěří v její úspěch), ale i práce v tiskárně, rozvážení knih, prodeje a pomalý, ale vzestup popularity ženské autorky dětských knih v době, kdy ženy nebyly „in“. To všechno bylo fascinující.

Role nakladatele se ujal Norman Warnea (Ewan McGregor), pro kterého šlo o první nakladatelský počin v rodinném nakladatelství. Beatrix nachází v osobě Warnea spřízněnou duši, která rozumí nejen její tvorbě, ale i jí samotné. Jak jejich vztah dopadne, prozrazovat nebudu.

V tomto filmu nacházíme všechno, co dobře známe i my sami z našich vlastních životů – čekání na životního partnera, který ale není na obzoru, zamilovanost, lásku, matku snažící se řídit a ovlivňovat život své dcery, chápavého a citlivého otce, úspěch, bolestnou tragédii, ale i naději, že těžký život lze zvládnout.

Film končí poněkud smutně, i když s nádechem naděje, že všechno není ztraceno.

Herečka Renée Zellweger byla oceněna za svůj výkon ve filmu nominací na Zlatý glóbus.

KDE MŮŽETE FILM SHLÉDNOUT?

Pokud si pospíšíte, můžete film „Miss Potter“ vidět na ČT Art zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10154455188-miss-potter/

KOMU BYCH FILM DOPORUČILA?

Film se bude líbit divákům, kteří mají rádi autobiografické snímky a pak těm, kteří milují romantiku, pevné a zásadové charaktery hlavních hrdinů, které nezlomí nepřízeň osudu. Okouzlující je rovněž příroda na anglickém venkově. Životní příběh spisovatelky Beatrix Potterové stojí za váš čas!

Krásné zimní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander.

Zdroje:

Informace o filmu „Miss Potter“ najdete na webu CSFD.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 13.1.2021 20:46 | karma článku: 9.17 | přečteno: 146x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč ráda nakupuji u Bati?

V prodejnách Baťa nakupuji od 90. let XX. století. Důvody jsou prosté – kvalitní boty, které nosím desítky let. Skvěle mi padnou. Vynikající servis v opravnách. Bezproblémové reklamace a nadstandardní osobní přístup.

13.4.2021 v 0:20 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 491 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 152 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 814 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 610 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 50 - Rok ve hře

Stojíme v kroužku před školou. Já a tři učitelé. Pan ředitel se ptá učitele, jestli už je očkován. "Nejsem", odpoví. Říďa si v jakémsi lejstru poznačí křížek. "Ale můj táta je".

20.4.2021 v 12:20 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 125 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Je úplně jedno, jak aféru Vrbětice nazveme…

Někdo pro tu událost nemá jiný pojem než státní terorismus, někdo zase šermuje slovním spojením „zpackaný útok na zboží bulharského obchodníka“. Jde o slovíčkaření, dopady, ať už skutečné, nebo potenciální, se na název neptají...

20.4.2021 v 11:36 | Karma článku: 20.59 | Přečteno: 593 | Diskuse

Michal Kotyk

Politická nahota je vždy nechutná!

V životě každého politika může nastat situace, kdy je jeho charakter zcela obnažen. Já tomu říkám riziko povolání. Hlupák je ten, který s tím nepočítá. Ale taková jsou pravidla života v politické džungli.

20.4.2021 v 10:20 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 404 | Diskuse

Jaroslav Pomp

Připomenutí pro politiky: Válka je vůl

Třeskutá kauza Vrbětice, z níž se postupně stává v podání Pata a Mata naší politiky tragikomedie, vnesla do slovního rejstříku mnoha českých politiků silná slova včetně slova VÁLKA. Zapomněli, že Válka je vůl.

20.4.2021 v 9:58 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 412 | Diskuse

Petr Šindelář

Dobře už bylo a líp ještě dlouho ale opravdu nebude!

I když, jak komu. Dokonalým výsměchem pro pracující je systém sociálních dávek. Komu se tady nechce, učit se ani pracovat nemusí a i když si na důchod nikam nic neposílal, do konce života bez peněz na jídlo a bydlení nezůstane...

20.4.2021 v 9:52 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 341 | Diskuse
Počet článků 554 Celková karma 16.21 Průměrná čtenost 4015

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz