Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Recenze seriálu „Mladý papež“ od režiséra Paola Sorrentina

9. 08. 2020 22:32:33
Deset dílů televizního seriálu nabízí pohled do zákulisí katolické církve, Vatikánu. Nově zvolený papež Pius XIII. nastoluje pro miliardu katolíků nové pořádky. Sám v Boha nevěří, ale za to intrikuje a manipuluje skvěle.

O koprodukčním televizním seriálu čtyř států „Mladý papež“ (v originálu „The Young Pope“) z roku 2016 jsem se dozvěděla, když ho nabízela televize HBO. Ukázka desetidílného seriálu mě na první pohled zaujala. Seriál z církevního prostředí Vatikánu? To tu ještě nebylo! Seriál navíc sliboval hvězdné obsazení.

Tvůrcem celého projektu, ale i scénáře a režie byl Ital Paolo Sorrentino. Jedná se o režiséra, který získal za svůj film „Velká nádhera“ z roku 2013 sošku Oskara. Já jsem od něj až do teď nic neviděla. Ale to bude zřejmě můj „filmový nedostatek“.

Vzhledem k tomu, že nemám HBO, slíbila jsem si, že až ho bude dávat ČT, tak se na něj určitě podívám. Poprvé seriál vysílala ČT na podzim 2018, ale to mi uniklo. Takže můj čas přišel až teď, v létě 2020.

PODÍVEJTE SE NA TRAILER SERIÁLU „MLADÝ PAPEŽ“

INFORMACE O FILMU

Název: Mladý papež

Žánr: Drama

Země: Itálie, Francie, Španělsko, Spojené státy

Rok výroby: 2016

Počet dílů: 10 dílů, celkově 8 hodin a 38 min (minutáž 1 dílu: 50–55 min)

Tvůrci: Paolo Sorrentino

Režie: Paolo Sorrentino

Scénář: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello, Tony Grisoni, Stefano Rulli

Kamera: Luca Bigazzi

Hudba: Lele Marchitelli

Hrají: Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile De France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva, Marcello Romolo, Stefano Accorsi, Guy Boyd, Andre Gregory, Allison Case, Sebastian Roché, Olivia Macklin, Daniel Vivian, Gianluca Guidi, Jim Adhi Limas, Sara Lazzaro, Maurizio Lombardi, Matteo Lai, Tony Plana, Rayna Tharani, Kevin Jackson, Robert Dawson, Jan Hoag, Delaina Mitchell, Ashley Watkins, Todd Grinnell, Troy Ruptash, Lino Musella, Alex Esola, Madalina Bellariu Ion, Euridice Axen, Camilla Diana, Marcos Franz, Giovanni Agrò, Biagio Forestieri, Francesca Cutolo, Alexia Murray, Mattia Sbragia, Franco Pinelli, Dino Santoro, Massimiliano Gallo, Duccio Camerini, Alessio Praticò, Fabrizio Jovine, Milvia Marigliano, Chris April, Lea Gramsdorff, Jonathan Silvestri, Nicolas Coster, Edwin Apps, Diego Armando Maradona (a.z.), Carolina Carlsson, Luke Grakal

Producenti: Jude Law

Střih: Cristiano Travaglioli

Scénografie: Ludovica Ferrario, J. Dennis Washington

Kostýmy: Carlo Poggioli

O ČEM JE TV SERIÁL „MLADÝ PAPEŽ“?

Jedná se o kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje.

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY SERIÁLU

Po zhlédnutí prvního dílu jsem byla rozčarována a zmatena. Zvedl se ve mně silný pocit nevole, který bych nejlépe popsala jako: To snad ani není možné,?! V každém případě mě první díl nalákal na druhý díl. A ten zas na další. Což bylo jistě cílem. Dívat jsem se přestala po pátém dílu.

Seriál má pozvolné tempo, ale já jsem stále čekala na spouštěč, který odstartuje hlavní zápletku, ale nedočkala.

Děj seriálu, dění kolem zvolení nového papeže, který je oproti všem minulým papežům mladý, se odehrává ve Vatikánu. Většinou se jedná o apoštolský palác a jeho nádherné zahrady, ale kroky zavedou rozporuplného mladého papeže i za zdi papežského paláce, do města.

Sledujeme dvě linie: První – tou je zvolení papeže a jeho počínání si v nové roli a nastavování nových pořádků, které mají dopad na miliardu katolíků. Druhou linii – spolu ve vzpomínkách malého chlapce se vracíme do smutného dětství, kdy byl zanechán v sirotčinci a opuštěn rodiči.

V současnosti se tedy mladý papež Lenny Belard, který si dal jméno Pius XIII., snaží nejen převzít moc z rukou kardinálů a hlavního sekretáře kardinála Voiella, ale zároveň i najít odpovědi na nezodpovězené otázky z dětství.

„Chtěl jste být politikem, ale zapomněl jste, že já jsem větší politik než vy!“

Na hlavním hrdinovi můžeme skvěle vidět, jak strašlivým způsobem se na něm podepsalo odmítnutí rodiči. Je krutý a mstí se prostřednictvím zneužívání svého papežského postu celému světu. Čím větší autorita, tím větší zneužívání pravomoci. Ale to není nic nového. Stačí si přečíst pár učebnic psychiatrie.

Nevím, proč se v anotaci k filmu píše, že má papež soucit s trpícími lidmi. Když vynechám mladou ženu, která je neplodná (a mimochodem také intrikuje), tak jsem žádné milosrdenství, lítost, slitování ani soucit neobjevila. Ale možná bude v posledních čtyřech dílech.

Jaký je vlastně mladý papež? Emočně chladný, zlý, vypočítavý, podezřívavý, kousavý, sarkastický, samolibý, sobecký, egoistický, mstivý a nedůvěřivý. Nevěří druhým ani Bohu. Všechny lidi kolem sebe podezřívá a pochybuje o nich. Předpokládá intriky, ale sám intriky spřádá na druhé. Snaží se být o krok napřed, aby ho vatikánská mašinérie nesemlela. Intrikuje, manipuluje a ovládá druhé natolik, že mu ostatní slouží. Což ochotně dělají ze strachu, aby nepřišli o své postavení ve Vatikánu, které tolik milují.

„Co by se stalo, kdybych zbavil funkce všechny homosexuály? To nemůžete udělat! Přišel byste o dvě třetiny kléru, Vaše Svatosti!“

Seriál je hvězdně obsazen. V hlavní roli papeže potkáváme Jude Law, v roli řádové sestry Mary uvidíme Diane Keaton a jako kardinála Michaela Spencera herce Jamese Cromwella. Vynikající herecký výkon odvedl Silvio Orlando v roli kardinála Voiella.

Kladnou stránku spatřuji ve vynikající kameře kameramana Luca Bigazziho. Pomalé záběry postav a zobrazení jejich emocí jsou opravdu skvostné. Ale ani krásné zahrady či záběry Sixtinské kaple nejsou k zahození. Divák se ostatně prostřednictvím kamery dostane tam, kam by se jako běžný smrtelník (návštěvník) nikdy nedostal.

Za zmínku stojí určitě soundtrack k filmu od Lela Marchitella. Ten se opravdu vydařil! Nádherná a dynamická hudba.

Největší negativum spatřuji ve výrocích papežových a vykreslení samotné církve. Sám papež v Boha nevěří, což otevřeně přiznává před nejbližšími. Z mého pohledu jde tedy o jakousi trapnou postavičku a karikaturu papeže. To, jak vykresluje seriál církev, je velice ostudné.

Jde o seriál z prostředí římskokatolické církve, takže diváci musí počítat s panenkou Marií. Ale že bude seriál ze tří čtvrtin vyloženě o Marii, modlitbám k ní atd., a jenom z jedné čtvrtiny o samotném Bohu, mi přijde hrozné. Jako kdyby Bůh nebyl důležitý. Jestli se tedy budete dívat proto, abyste se něco dozvěděli o Bohu, dozvíte se, z mého pohledu teologa, minimum. A to, co je v seriálu o Bohu řečeno, se nezakládá na Bibli. Jde o osobní názory papeže, který v Boha nevěří. Takže jenom lži. Pokud ale neznáte Bibli, nejspíš to nepoznáte.

Možná to přijde někomu úsměvné, možná se někdo pobaví, ale já, křesťanka, musím později čelit dotazům zvídavých nevěřících lidí, kteří netuší, jak to ve skutečnosti je. Jen malá část lidí je schopna si dát práci a něco přečíst a zjišťovat. Převážná část diváků uvěří tomu, co uvidí v seriálu. Což je z pohledu věřícího člověka tragické. Vrhá to špatný pohled jak na církev, tak na Boha samotného. Pokud bylo cílem seriálu shodit a pošpinit církev, tak se to určitě podařilo.

Je to seriál, který zaujme, šokuje a donutí k zamyšlení. Ale nevím, zda člověku dá něco dobrého. V šesti dílech jsem viděla převážně zlo v nejrůznějších podobách. Zlo však koná Ďábel, ne Bůh...

SERIÁL MŮŽETE SHLÉDNOUT NA WEBU ČESKÉ TELEVIZE

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12073091893-mlady-papez/dily/

KOMU BYCH SERIÁL DOPORUČILA?

Vážně nevím. Je to poněkud trapné, moji milí čtenáři, ale je to tak. To se mi stalo poprvé. Ale dobře, něco si vycucám z prstu. Pokud se chystáte jít do politiky a potřebuje se naučit intrikovat, manipulovat a klamat na různých úrovních, pak je to seriál pro vás. Hodně se díky němu naučíte.

Krásné letní dny a kvalitní seriály, které budou stát za to, Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Odkazy:

Informace o seriálu „Mladý papež“ najdete na CSFD.cz.

https://www.csfd.cz/film/409314-mlady-papez/prehled/#

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 9.8.2020 22:32 | karma článku: 14.50 | přečteno: 766x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Jonesovi“ od režiséra Derricka Borte

Rodina Jonesových je na první pohled dokonalá. Jsou šťastní, krásní a úspěšní, mají velký dům stylově zařízený podle posledního trendu, luxusní auta, drahé kousky oblečení... Jsou ale značkové luxusní výrobky zárukou štěstí?

11.4.2021 v 18:46 | Karma článku: 5.80 | Přečteno: 139 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Velký úspěch ministra zdravotnictví Blatného - 27.000 mrtvých kvůli covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný si připsal mnoho úspěchů - nejvyšší počty mrtvých od konce II. světové války, čtvrtou vlnu pandemie a tím, že Česká republika je v počtu mrtvých nejhorší na světě.

7.4.2021 v 23:58 | Karma článku: 15.86 | Přečteno: 798 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Ruku na srdce - kolik z nás četlo někdy Bibli?

Kolik z nás ví, jaký je pravý smysl Velikonoc? Četli jste někdy Bibli? Celou nebo aspoň Nový zákon? Víte, kdo byl Ježíš a kam ho zařadit? Slavíme velikonoční svátky a vlastně nevíme, proč. Je třeba to napravit!

5.4.2021 v 22:34 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 605 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč jsem přestala nakupovat oblečení v Orsay?

V dámském obchodě Orsay jsem nakupovala 15 let a byla jsem spokojená. Ta doba je pryč. Kvalitní materiály nahradily nekvalitní, dobré střihy vystřídaly špatné, ceny se zvyšují podle poptávky nahoru dolů. Reklamace trvá věčnost.

3.4.2021 v 16:40 | Karma článku: 29.45 | Přečteno: 1684 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Lněnička

Genderový maglajz / jak jsem se mýlil v neomarxismu

Těch bůhvíkolik pohlaví už nedokážu přijmout ani ve své představivosti. Proč se takovému zmatení říká neomarxismus, když to s Marxem nemá nic společného?

12.4.2021 v 18:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Vystresovaná čtyřletá holčička

„Mami a to dneska otevřou?“ „Ano,“ odpověděla maminka. „A to jenom dneska?“-hlas měla holčička hodně posmutnělý a mně bylo hanba, za naše státní úředníky, když jsem tento hovor dnes v obchodě vyslechla. Nasákli jsem zmatkem...

12.4.2021 v 18:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 | Diskuse

Miloslav Jeřábek

Potvrzeno. Vládne nám partička nebezpečných šílenců.

Po tragikomickém pátečním vystoupení nového ministra zdravotnictví to už snad musí být jasné každému. Člověka jen nutně napadne otázka, kam Babiš na ty mimoně pořád chodí... Neomylně totiž vždy vytáhne z klobouku dalšího tragéda.

12.4.2021 v 16:00 | Karma článku: 31.39 | Přečteno: 736 | Diskuse

Veronika Vojáčková

Deník z Če-chanu Den 42 - Zítra to vypukne

Když zítra bude někdo pozitivní, nic se neděje, protože se děti ještě nepotkaly. Ale když to bude jiný den, nastane teprve správná legrace. Všichni, kdo byli s potenciální hrozbou v kontaktu poslední dva dny, musí opustit školu.

12.4.2021 v 11:11 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 296 | Diskuse

Vladimír Havránek

Červený svetr opět nezklamal a kam až zajdou hradní lži a intriky?

Hradní intriky dosáhly vrcholu. Bureš při návštěvě úlisného prezidenta prohlásil, že o výměně dvou ministrů nehovořili...Uběhlo pár týdnů a ejhle, vše do sebe zapadá. Kolik škody ještě napáchá duševně nemocný agent Ruska?

12.4.2021 v 11:10 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 959 | Diskuse
Počet článků 553 Celková karma 16.30 Průměrná čtenost 4020

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBUhttp://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAILsiander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz