Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Recenze seriálu „Mladý papež“ od režiséra Paola Sorrentina

9. 08. 2020 22:32:33
Deset dílů televizního seriálu nabízí pohled do zákulisí katolické církve, Vatikánu. Nově zvolený papež Pius XIII. nastoluje pro miliardu katolíků nové pořádky. Sám v Boha nevěří, ale za to intrikuje a manipuluje skvěle.

O koprodukčním televizním seriálu čtyř států „Mladý papež“ (v originálu „The Young Pope“) z roku 2016 jsem se dozvěděla, když ho nabízela televize HBO. Ukázka desetidílného seriálu mě na první pohled zaujala. Seriál z církevního prostředí Vatikánu? To tu ještě nebylo! Seriál navíc sliboval hvězdné obsazení.

Tvůrcem celého projektu, ale i scénáře a režie byl Ital Paolo Sorrentino. Jedná se o režiséra, který získal za svůj film „Velká nádhera“ z roku 2013 sošku Oskara. Já jsem od něj až do teď nic neviděla. Ale to bude zřejmě můj „filmový nedostatek“.

Vzhledem k tomu, že nemám HBO, slíbila jsem si, že až ho bude dávat ČT, tak se na něj určitě podívám. Poprvé seriál vysílala ČT na podzim 2018, ale to mi uniklo. Takže můj čas přišel až teď, v létě 2020.

PODÍVEJTE SE NA TRAILER SERIÁLU „MLADÝ PAPEŽ“

INFORMACE O FILMU

Název: Mladý papež

Žánr: Drama

Země: Itálie, Francie, Španělsko, Spojené státy

Rok výroby: 2016

Počet dílů: 10 dílů, celkově 8 hodin a 38 min (minutáž 1 dílu: 50–55 min)

Tvůrci: Paolo Sorrentino

Režie: Paolo Sorrentino

Scénář: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello, Tony Grisoni, Stefano Rulli

Kamera: Luca Bigazzi

Hudba: Lele Marchitelli

Hrají: Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile De France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva, Marcello Romolo, Stefano Accorsi, Guy Boyd, Andre Gregory, Allison Case, Sebastian Roché, Olivia Macklin, Daniel Vivian, Gianluca Guidi, Jim Adhi Limas, Sara Lazzaro, Maurizio Lombardi, Matteo Lai, Tony Plana, Rayna Tharani, Kevin Jackson, Robert Dawson, Jan Hoag, Delaina Mitchell, Ashley Watkins, Todd Grinnell, Troy Ruptash, Lino Musella, Alex Esola, Madalina Bellariu Ion, Euridice Axen, Camilla Diana, Marcos Franz, Giovanni Agrò, Biagio Forestieri, Francesca Cutolo, Alexia Murray, Mattia Sbragia, Franco Pinelli, Dino Santoro, Massimiliano Gallo, Duccio Camerini, Alessio Praticò, Fabrizio Jovine, Milvia Marigliano, Chris April, Lea Gramsdorff, Jonathan Silvestri, Nicolas Coster, Edwin Apps, Diego Armando Maradona (a.z.), Carolina Carlsson, Luke Grakal

Producenti: Jude Law

Střih: Cristiano Travaglioli

Scénografie: Ludovica Ferrario, J. Dennis Washington

Kostýmy: Carlo Poggioli

O ČEM JE TV SERIÁL „MLADÝ PAPEŽ“?

Jedná se o kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje.

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY SERIÁLU

Po zhlédnutí prvního dílu jsem byla rozčarována a zmatena. Zvedl se ve mně silný pocit nevole, který bych nejlépe popsala jako: To snad ani není možné,?! V každém případě mě první díl nalákal na druhý díl. A ten zas na další. Což bylo jistě cílem. Dívat jsem se přestala po pátém dílu.

Seriál má pozvolné tempo, ale já jsem stále čekala na spouštěč, který odstartuje hlavní zápletku, ale nedočkala.

Děj seriálu, dění kolem zvolení nového papeže, který je oproti všem minulým papežům mladý, se odehrává ve Vatikánu. Většinou se jedná o apoštolský palác a jeho nádherné zahrady, ale kroky zavedou rozporuplného mladého papeže i za zdi papežského paláce, do města.

Sledujeme dvě linie: První – tou je zvolení papeže a jeho počínání si v nové roli a nastavování nových pořádků, které mají dopad na miliardu katolíků. Druhou linii – spolu ve vzpomínkách malého chlapce se vracíme do smutného dětství, kdy byl zanechán v sirotčinci a opuštěn rodiči.

V současnosti se tedy mladý papež Lenny Belard, který si dal jméno Pius XIII., snaží nejen převzít moc z rukou kardinálů a hlavního sekretáře kardinála Voiella, ale zároveň i najít odpovědi na nezodpovězené otázky z dětství.

„Chtěl jste být politikem, ale zapomněl jste, že já jsem větší politik než vy!“

Na hlavním hrdinovi můžeme skvěle vidět, jak strašlivým způsobem se na něm podepsalo odmítnutí rodiči. Je krutý a mstí se prostřednictvím zneužívání svého papežského postu celému světu. Čím větší autorita, tím větší zneužívání pravomoci. Ale to není nic nového. Stačí si přečíst pár učebnic psychiatrie.

Nevím, proč se v anotaci k filmu píše, že má papež soucit s trpícími lidmi. Když vynechám mladou ženu, která je neplodná (a mimochodem také intrikuje), tak jsem žádné milosrdenství, lítost, slitování ani soucit neobjevila. Ale možná bude v posledních čtyřech dílech.

Jaký je vlastně mladý papež? Emočně chladný, zlý, vypočítavý, podezřívavý, kousavý, sarkastický, samolibý, sobecký, egoistický, mstivý a nedůvěřivý. Nevěří druhým ani Bohu. Všechny lidi kolem sebe podezřívá a pochybuje o nich. Předpokládá intriky, ale sám intriky spřádá na druhé. Snaží se být o krok napřed, aby ho vatikánská mašinérie nesemlela. Intrikuje, manipuluje a ovládá druhé natolik, že mu ostatní slouží. Což ochotně dělají ze strachu, aby nepřišli o své postavení ve Vatikánu, které tolik milují.

„Co by se stalo, kdybych zbavil funkce všechny homosexuály? To nemůžete udělat! Přišel byste o dvě třetiny kléru, Vaše Svatosti!“

Seriál je hvězdně obsazen. V hlavní roli papeže potkáváme Jude Law, v roli řádové sestry Mary uvidíme Diane Keaton a jako kardinála Michaela Spencera herce Jamese Cromwella. Vynikající herecký výkon odvedl Silvio Orlando v roli kardinála Voiella.

Kladnou stránku spatřuji ve vynikající kameře kameramana Luca Bigazziho. Pomalé záběry postav a zobrazení jejich emocí jsou opravdu skvostné. Ale ani krásné zahrady či záběry Sixtinské kaple nejsou k zahození. Divák se ostatně prostřednictvím kamery dostane tam, kam by se jako běžný smrtelník (návštěvník) nikdy nedostal.

Za zmínku stojí určitě soundtrack k filmu od Lela Marchitella. Ten se opravdu vydařil! Nádherná a dynamická hudba.

Největší negativum spatřuji ve výrocích papežových a vykreslení samotné církve. Sám papež v Boha nevěří, což otevřeně přiznává před nejbližšími. Z mého pohledu jde tedy o jakousi trapnou postavičku a karikaturu papeže. To, jak vykresluje seriál církev, je velice ostudné.

Jde o seriál z prostředí římskokatolické církve, takže diváci musí počítat s panenkou Marií. Ale že bude seriál ze tří čtvrtin vyloženě o Marii, modlitbám k ní atd., a jenom z jedné čtvrtiny o samotném Bohu, mi přijde hrozné. Jako kdyby Bůh nebyl důležitý. Jestli se tedy budete dívat proto, abyste se něco dozvěděli o Bohu, dozvíte se, z mého pohledu teologa, minimum. A to, co je v seriálu o Bohu řečeno, se nezakládá na Bibli. Jde o osobní názory papeže, který v Boha nevěří. Takže jenom lži. Pokud ale neznáte Bibli, nejspíš to nepoznáte.

Možná to přijde někomu úsměvné, možná se někdo pobaví, ale já, křesťanka, musím později čelit dotazům zvídavých nevěřících lidí, kteří netuší, jak to ve skutečnosti je. Jen malá část lidí je schopna si dát práci a něco přečíst a zjišťovat. Převážná část diváků uvěří tomu, co uvidí v seriálu. Což je z pohledu věřícího člověka tragické. Vrhá to špatný pohled jak na církev, tak na Boha samotného. Pokud bylo cílem seriálu shodit a pošpinit církev, tak se to určitě podařilo.

Je to seriál, který zaujme, šokuje a donutí k zamyšlení. Ale nevím, zda člověku dá něco dobrého. V šesti dílech jsem viděla převážně zlo v nejrůznějších podobách. Zlo však koná Ďábel, ne Bůh...

SERIÁL MŮŽETE SHLÉDNOUT NA WEBU ČESKÉ TELEVIZE

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12073091893-mlady-papez/dily/

KOMU BYCH SERIÁL DOPORUČILA?

Vážně nevím. Je to poněkud trapné, moji milí čtenáři, ale je to tak. To se mi stalo poprvé. Ale dobře, něco si vycucám z prstu. Pokud se chystáte jít do politiky a potřebuje se naučit intrikovat, manipulovat a klamat na různých úrovních, pak je to seriál pro vás. Hodně se díky němu naučíte.

Krásné letní dny a kvalitní seriály, které budou stát za to, Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Odkazy:

Informace o seriálu „Mladý papež“ najdete na CSFD.cz.

https://www.csfd.cz/film/409314-mlady-papez/prehled/#

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 9.8.2020 22:32 | karma článku: 14.50 | přečteno: 723x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Kolik psů ještě napadne lidí, než s tím začneme něco dělat?

U nás v ulici máme už pět stafordširských bulteriérů. To jsou psi, kteří jsou např. v Německu zakázaní. Proč přibývá agresivních útoků na děti, ženy i muže těmito psy? Proč je v ČR dovoleno chovat bojová plemena psů?

22.1.2021 v 22:32 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 215 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „V zemi Jane Austenové“ od režisérky Jerushy Hessové

Hlavní hrdinka filmu Jane Hayesová miluje celý život knihy spisovatelky Jane Austenové. A tak si za své životní úspory koupí pobyt v resortu, který se nese v duchu doby, kdy žila Jane Austenová. Zamiluje se Jane nebo vystřízliví?

21.1.2021 v 20:32 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 128 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Film „Navždy mladý“ (s Melem Gibsonem) versus film „Věčně mladá“ (s Blake Lively)

Dva americké filmy, které dělí 23 let a pojí je to, co po čem většina z nás touží – zastavit čas a nestárnout. Ve filmu z roku 1992 s Melem Gibsonem, nebo ve filmu z roku 2015 s Blake Lively se to podařilo. Ale je to výhra?

19.1.2021 v 21:44 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 307 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Stát má 7700 informačních systémů, přesto vyvinul nový pro rezervaci očkování seniorů

Vláda Andreje Babiše zřídila nový informační systém pro rezervaci očkování seniorů. Ale proč? Když už jich máme 7700? Copak je to málo?! Proč vláda zase vyhazuje další miliony korun? A nutí seniory nad 80 let k registraci?

18.1.2021 v 20:39 | Karma článku: 43.29 | Přečteno: 6472 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kolik psů ještě napadne lidí, než s tím začneme něco dělat?

U nás v ulici máme už pět stafordširských bulteriérů. To jsou psi, kteří jsou např. v Německu zakázaní. Proč přibývá agresivních útoků na děti, ženy i muže těmito psy? Proč je v ČR dovoleno chovat bojová plemena psů?

22.1.2021 v 22:32 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 215 | Diskuse

Jaroslav Herda

Poslanec Lubomír Volný obětí vyšinutých kolegů.

Incident v Parlamentu ČR nám připomněl politickou kulturu Ruské Dumy v časech Vladimira Žirinovského (byť bez řečeného flákance). Nemalou odpovědnost nesou dámy a pánové přítomní toho času v "hledišti" (aniž si to připouštějí).

22.1.2021 v 21:30 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 198 |

Vladimíra Bošková

Příliš zmrazená vakcína

Ve Švédsku se šetří, proč došlo k chlazení vakcíny Moderna při jejím transportu do regionů mimo stanovená pravidla. Kvůli injekčním stříkačkám Švédi obvinili Dánsko z nekorektnosti.

22.1.2021 v 20:44 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 144 | Diskuse

Jan Ziegler

Podpořme podnikání, umožněme okamžité výpovědi bez udání důvodu

Tuto možnost by měli mít jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci. Pomohlo by to zpružnit pracovní trh a výrazně zlepšit podnikatelské prostředí v České republice. Je to správný pravicový přístup.

22.1.2021 v 18:57 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 575 | Diskuse

Aleš Merta

Šéfkuchaře Pohlreicha přednostně očkovali

Všichna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější, napsal kdysi ve své slavné Farmě zvířat známý britský spisovatel George Orwell.

22.1.2021 v 17:07 | Karma článku: 26.89 | Přečteno: 910 | Diskuse
Počet článků 538 Celková karma 20.60 Průměrná čtenost 4065

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: siander.cz Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

TOPlist

Najdete na iDNES.cz