Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Recenze filmu „God's Not Dead“

21. 05. 2020 22:37:00
Je Bůh mrtvý nebo ne? Americký film z roku 2014, který se jmenuje „God's Not Dead“ (v překladu Bůh není mrtvý), tohle přesně řeší. A nijak povrchně, ale přísně vědecky. Vynikající film, který musí vidět každý ateista!

PROČ PRÁVĚ TENTO FILM?

O americkém filmu „God's Not Dead“ (Bůh není mrtvý) z roku 2014 jsem se poprvé dozvěděla na svém oblíbeném křesťanském rádiu Worship Radio 247, které často poslouchám. Pastor David Aldous tam o filmu nadšeně hovořil, jak se mu film líbil a jak jej vřele doporučuje. Také s velikým nadšením pouštěl do éteru ústřední píseň filmu od skupiny Newsboys, která se jmenuje stejně jako film.

Píseň je velice zajímavá, živá a dynamická. Zaujala mě na první poslech. Když jsem se přistihla, že si ji broukám, byl už jenom krůček k tomu, abych si pustila film.

Dramatický film „God's Not Dead“ nebyl dosud ani po šesti letech v České republice uveden do kin, ale je možné jej najít na Youtube, dokonce i s českými titulky, a pustit si jej.

O ČEM JE FILM „GOD'S NOT DEAD“?

Pro vysokoškolského profesora filozofie Jeffreyho Radissona (Kevin Sorbo) je náboženství nepříjemným tématem. Jeho matka, která byla křesťankou, zemřela na rakovinu, když mu bylo dvanáct let. Tehdy se modlil k Bohu a prosil ho, aby matčin život ušetřil, ale nestalo se to. Tento zážitek Radissona motivoval k rozsáhlému studiu filozofie, které ho vyneslo mezi nejlepší myslitele. V rámci svých kurzů se však tématu náboženství nemůže vyhnout, ani kdyby chtěl. Dilema a svůj hněv na Boha řeší tím, že od svých studentů žádá, aby napsali a svým podpisem stvrdili Nietzscheho výrok „Bůh je mrtvý“. Odměnou jim je, že je nezkouší. Když se tomuto přístupu vzepře jeden z nových studentů Josh Wheaton (Shane Harper), Radisson od něho požaduje důkaz, že Bůh není mrtvý. Slíbí mu, že jeho přednáškám na téma křesťanství, kterým dá na konci každé hodiny prostor, nebude oponovat. Joshova oduševnělost a pevnost jeho víry, kterou demonstruje tvrzením, že neexistenci Boha není možné dokázat, představují pro Radissona těžkou zkoušku nejen v profesionálním, ale hlavně v osobním životě. Jeho osobní vztah s Minou (Cory Oliver), která je také křesťanka, se dostává do krize právě kvůli dva tisíce let starému tesaři jménem Ježíš. Paralelně sledujeme také vztah Miny s její matkou, která žije v penzionu pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Nahlédneme do života Minina egoistického bratra Marca (Dean Cain), který je úspěšným byznysmenem a rozchází se svou přítelkyní Amy (Trisha LaFache). Samotný Josh si také bude muset vybrat mezi vírou a dlouhým vztahem s přítelkyní Karou (Cassidy Gifford). Setkáváme se také s oddaným mladým reverendem Davem (David A.R. White) a jeho přítelem misionářem Judem (Benjamin Ochieng), který ho navštíví ve městě.

PODÍVEJTE SE NA TRAILER FILMU

INFORMACE O FILMU „GOD'S NOT DEAD“

Žánr: Drama

Země: USA

Rok: 2014

Délka filmu: 113 minut

Režie: Harold Cronk

Scénář: Chuck Konzelman, Cary Solomon

Kamera: Brian Shanley

Hudba: Will Musser

Hrají: Shane Harper, David A.R. White, Dean Cain, Kevin Sorbo, Ray Gaspard, Tommy Blaze, Cory Oliver, Trisha LaFache, Alexia Pearl, Ross Britz, Lisa Hampton, Cassidy Gifford, Marco Khan, Jim Gleason, Russell Wolfe, Lisa Arnold, Zach Nichols, Bridget Nichols, Frankie Smith, Benjamin A. Onyango, Lucy Faust, Maddie Nichols

Producenti: Michael Scott, Russell Wolfe

Střih: Vance Null

Scénografie: Claire Sanchez

Kostýmy: John H. Smith

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY FILMU

Film je dramatický, ale také psychologický a filozofický.

Nejde jenom o rozebírání čistě filozofických témat, která zcela vyvrací víru, ale také v podání hlavního hrdiny Joshe o podávání opačných argumentů. Dozvíme se o Darwinově teorii, ale i o názorech fyzika a vědce Stephena Hawkinga a dalších významných vědců, kteří se vyjadřovali k existenci či neexistenci Boha. Pokud přemýšlíte o vzniku vesmíru a země a hledáte odpovědi, uvažujete o tom, zda Bůh existuje a hledáte argumenty pro a proti, je toto film právě pro vás.

Menší roli zde sehraje student z Čínské lidové republiky, který přichází na školu jako ateista, ale navštěvuje přednášky a je nucen uvažovat o Boží existenci. Další zajímavou postavou je mladá arabská dívka z tradiční muslimské rodiny, která navenek dodržuje muslimské zvyky. Čemu věří? Co tají?

Film nabízí ale i další rozmanité vztahy, ať již milenecké, partnerské či rodičovské. Všechny vztahy jsou velice reálné, pestré, hluboké a filmové postavy perfektně ztvárňují nejrůznější druhy problémů, kterým jako lidé v běžném životě čelíme – od rakoviny počínaje, přes Alzheimerovu chorobu k rozchodu s milovaným člověkem, problému zabíjení zvířat, nebo něco tak důvěrně známého, jako je ponižování druhého člověka ve vztahu kvůli jeho názoru a to jen proto, že jeden v páru má vyšší vzdělání. Všechny postavy hledají, jak se k problémům postavit. Některé úspěšně a se ctí, jiné se rozhodují špatně a jaksi hanebně. Chvílemi je člověk šokován a vyloženě ho mrazí v zádech.

Zajímavý a zcela neočekávaný je konec filmu. Ale je jakýmsi logickým vyvrcholením a skutečně se tam hodí.

Pár hlavních rolí si zahráli celkem známí herci. Například roli reverenda Davea si zahrál David A.R. White, anebo sobeckého byznysmena Marca skvěle vystřihnul Dean Cain, kterého já znám spíš s romantických filmů. Mistrovsky ztvárnil postavu profesora Radissona Kevin Sorbo.

Jak jsem zjistila, tak film „God's Not Dead“ má další dvě pokračování, na které se můžeme těšit.

Slabou stránkou jsou české titulky u filmu na Youtube, ale za to samozřejmě samotný film nemůže.

ZDE MŮŽETE SHLÉDNOUT CELÝ FILM I S ČESKÝMI TITULKY

A na závěr připojuji vynikající píseň od chlapců ze skupiny Newsboys „God's Not Dead“. Kdyby vás nezaujalo v celé recenzi nic jiného, tak tuhle píseň si určitě pusťte! Opravdu stojí za to! Zvedne vám náladu a skvěle naladí.

Krásné jarní dny s Bohem Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Odkazy:

Informace o filmu „God's Not Dead“ jsou dostupné na webu CSFD.cz zde:

https://www.csfd.cz/film/355061-god-s-not-dead/prehled/#

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 21.5.2020 22:37 | karma článku: 14.90 | přečteno: 564x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Robin Hood“ od režiséra Otty Bathursta z roku 2018

O zpracování legendárního anglického hrdiny Robina Hooda se pokoušeli mnozí. Nejnovější film je z roku 2018. Film není historický, ale akční a dramatický. Film strhali kritici po celém světě a já myslím, že oprávněně.

31.5.2020 v 12:31 | Karma článku: 13.34 | Přečteno: 309 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak vypadají životy lidí, kteří nečtou knihy?

Jsem vášnivý čtenář a přečtu za rok desítky knihy. Ale poznala jsem lidi, kteří nečtou vůbec. Tragicky se to na nich podepisuje a oni to netuší. Špatně čtou, jiní píší foneticky, neumí sestavit souvětí, nemají slovní zásobu...

12.5.2020 v 21:11 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 874 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Bůh se k nám nechová podle toho, jak si zasloužíme

Lidé, kteří nikdy nezažili bezpodmínečnou lásku, neumí milovat ani odpouštět. Proto se tolik lidí řídí principem odplaty a druhým se mstí. Ale existuje lepší cesta! Jít cestou Božího milosrdenství. Ježíš vysvětloval, jak na to.

10.5.2020 v 21:23 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 464 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Kučera

Jak být bohatý.

Spousta lidí chce mít hodně peněz. Tak si dnes zkusíme vysvětlit, jak se k nim dostat. Chce to především mít chuť investovat, jak do podniku, tak i do znalostí.

31.5.2020 v 21:13 | Karma článku: 3.19 | Přečteno: 86 | Diskuse

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 433 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 243 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 1196 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 27.92 | Přečteno: 676 | Diskuse
Počet článků 491 Celková karma 18.09 Průměrná čtenost 4133

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...