Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

75 let od konce II. světové války vrací Němci Židům zabavený majetek

28. 04. 2020 23:18:49
Peněženky, doklady totožnosti, fotografie, dopisy, certifikáty, módní šperky, pouzdra na cigarety, snubní prsteny, hodinky, plnicí pera či zlaté zuby. To všechno Němci vrací přeživším shoa a jejich příbuzným i po 75 letech.

ZAČALO TO ČESKÝM ČERVENÝM KŘÍŽEM...

Před časem jsem se spojila s pražskou pobočkou Českého červeného kříže (ČČK), protože jsem hledala židovské sousedy svých prarodičů ze 40. let minulého století. Při této příležitosti jsem se dozvěděla, že jednou z mnoha činností ČČK je pátrat po lidech, kteří se ztratili svým příbuzným, nebo byli nezvěstní během II. světové války a také po ní.

PŘEČTĚTE SI, CO VŠECHNO DĚLÁ PÁTRACÍ SLUŽBA ČČK https://www.cervenykriz.eu/cz/patracisluzba.aspx

Byla jsem překvapená, když jsem se dozvěděla, že dokonce i teď, 75 let od konce II. světové války, dohledává Český červený kříž přeživší shoa a jejich příbuzné. Proč? Jediným cílem je navrátit jim zabavený majetek a dokumenty, o které přišli při příchodu do koncentračních táborů.

Moje první myšlenka byla: Copak nacisté všechny věci nerozkradli? Odpověď zní: Ne. Němci si při příchodu do jakéhokoliv koncentračního tábora vedli podrobné seznamy, kam pečlivě zapisovali nejen jména, příjmení, data narození, termíny příchodů do táborů, ale také si uvedli přesný popis odevzdaných (rozumějte: zabavených) věcí. Věci byly popsány do naprostých detailů. Díky tomu je možné předměty i nyní po takové dlouhé době identifikovat.

JAKÉ VĚCI SE VRACÍ PŘEŽIVŠÍM?

Tyto seznamy, i když samozřejmě nevím, zda všechny, se uchovaly.

Rovněž se dochovalo mnoho drobných věcí, které byly zabaveny přicházejícím Židům a dalším lidem do koncentračních táborů. Jednalo se o peněženky, doklady totožnosti, fotografie, dopisy, certifikáty a příležitostně módní šperky, pouzdra na cigarety, snubní prsteny, hodinky nebo plnicí pera. Někdy i zlaté zuby.

Seznamy, dokumenty, ale i věci jsou uloženy v archivech v německém městě Arolsen.

Archivy Arolsen - Mezinárodní středisko pro nacistické perzekuce, dříve International Tracing Service (ITS), v německém Internationaler Suchdienst, ve francouzské službě International de Recherches v Bad Arolsen, Německo, je mezinárodně řízeným střediskem pro dokumentaci, informace a výzkum nacistického pronásledování, nucené práce a holocaust v nacistickém Německu a jím okupovaných zemích. Archiv obsahuje asi 30 milionů dokumentů z koncentračních táborů, podrobnosti o nucené práci a soubory o vysídlených osobách. ITS zachovává původní dokumenty a objasňuje osud těch, kteří byli nacisty pronásledováni. Archivy jsou od roku 2007 přístupné badatelům. V květnu 2019 středisko nahrálo kolem 13 milionů dokumentů a zpřístupnilo je veřejnosti online.

PŘÍPAD NAVRÁCENÝCH HODINEK

Vyslechla jsem si příběh týkající se pánských hodinek. Před nedávnem se na ČČK v Praze obrátili pracovníci z Archivu Arolsen a požádali je o dohledání přeživšího muže, kterému patřily zabavené hodinky. Ty musel odevzdat při příchodu do koncentračního tábora. ČČK zjistil, že muž je dávno po smrti, ale za to se podařilo najít jeho dcery. Setkali se s nimi, a hodinky po jejich otci jim 75 let po konci světové války, vrátili.

Možná si řeknete, že se jedná o maličkost. Ano, to je pravda. Jedny hodinky. Ale pravda je taková, že například Židé, kteří museli opustit své kompletně zařízené byty či domy, odešli z domova v ruce se zavazadly, které mohly vážit padesát kilogramů včetně potravin. Všechno, co nechali v bytě či domě, o to ve většině případů přišli. Do jejich domovů se po vystěhování nastěhovali jiní lidé z protektorátu. Ostatně byt či dům byl kompletně zařízen se vším všudy.

Ti, kteří měli to štěstí a přežili koncentrační tábor, se vraceli většinou s obnošenými a potrhanými šaty, které měli na sobě. Vraceli se do ničeho. Začínali od nuly. A to v mnoha případech doslova. Jestli se tedy navrací osobní věci, jako jsou hodinky či snubní prsteny, nebo osobní dokumenty, znamená to pro příbuzné nejen vzpomínku, ale i dědictví. Něco, co si mysleli, že je již dávno pryč.

Co se stalo v minulosti, už nezměníme. Ale můžeme ocenit, že Němci v Archivech Arolsen nevzdávají své úsilí, snaží se veškeré dokumenty digitalizovat, dohledávat původní majitele věcí a vracet jim je. Když se nepodaří najít původní majitele, hledají se děti či další příbuzní. I to je snaha o usmíření, zmírnění viny, která byla nevyslovitelná.

PODÍVEJTE SE I VY DO ARCHIVU AROLSEN ON-LINE A HLEDEJTE!

Webové stránky archivu jsou v němčině, angličtině, francouzštině, polštině a ruštině. Vyhledávání je přehledné a celkem jednoduché. Pokud znáte data svých příbuzných, můžete zjistit, zda i vám nebudou navráceny předměty či dokumenty.

https://arolsen-archives.org/en/

Pokud nechcete hledat přímo v Archivu Arolsen, můžete se obrátit na Český červený kříž.

Příjemné jarní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Více informací o Českém červeném kříži najdete na webu cervenykriz.eu zde: https://www.cervenykriz.eu/cz/patracisluzba.aspx

Informace o archivech Arolsen, stejně jako fotografii archivu najdete na Wikipedia.org zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Arolsen_Archives_-_International_Center_on_Nazi_Persecution

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 28.4.2020 23:18 | karma článku: 20.40 | přečteno: 782x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Robin Hood“ od režiséra Otty Bathursta z roku 2018

O zpracování legendárního anglického hrdiny Robina Hooda se pokoušeli mnozí. Nejnovější film je z roku 2018. Film není historický, ale akční a dramatický. Film strhali kritici po celém světě a já myslím, že oprávněně.

31.5.2020 v 12:31 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 296 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „God's Not Dead“

Je Bůh mrtvý nebo ne? Americký film z roku 2014, který se jmenuje „God's Not Dead“ (v překladu Bůh není mrtvý), tohle přesně řeší. A nijak povrchně, ale přísně vědecky. Vynikající film, který musí vidět každý ateista!

21.5.2020 v 22:37 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 564 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak vypadají životy lidí, kteří nečtou knihy?

Jsem vášnivý čtenář a přečtu za rok desítky knihy. Ale poznala jsem lidi, kteří nečtou vůbec. Tragicky se to na nich podepisuje a oni to netuší. Špatně čtou, jiní píší foneticky, neumí sestavit souvětí, nemají slovní zásobu...

12.5.2020 v 21:11 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 874 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Bůh se k nám nechová podle toho, jak si zasloužíme

Lidé, kteří nikdy nezažili bezpodmínečnou lásku, neumí milovat ani odpouštět. Proto se tolik lidí řídí principem odplaty a druhým se mstí. Ale existuje lepší cesta! Jít cestou Božího milosrdenství. Ježíš vysvětloval, jak na to.

10.5.2020 v 21:23 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 464 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 14.49 | Přečteno: 333 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 220 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 1008 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 27.36 | Přečteno: 625 | Diskuse

Karel Januška

Úvaha

Úvaha zákonodárcům, soudcům a všem občanům republiky. Domnívám se, že postup naší vlády, členů Senátu a Poslanecké sněmovny je neefektivní.

31.5.2020 v 13:49 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 166 | Diskuse
Počet článků 491 Celková karma 18.05 Průměrná čtenost 4133

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz