Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Recenze knihy „V přestrojení“ od Barbary Cartland

21. 04. 2020 19:27:08
Co dělat doma během nouzového stavu? Číst! Romantický historický román od vyhlášené britské spisovatelky Barbary Cartland „V přestrojení“, je vynikající volbou. Přenese nás na anglický venkov a poté do Itálie 19. století.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Knihy legendární britské spisovatelky Barbary Cartland jsem si oblíbila proto, že si u nich skvěle odpočinu. Jednoduše mě nekomplikovaný, a přesto romantický děj přenese na jiné místo a do jiného času. Její knihy jsou jako vynález - stroj času! Navíc je možné knihu od této spisovatelky přečíst za jediný večer.

Kniha „V přestrojení“ se odehrává hned na několika místech. Nejprve se ocitáme v roce 1885 na anglickém venkově v Hertfordshiru a poté na luxusní jachtě na mořské plavbě do italských Benátek.

„Otec ji vždy učil, aby analyzovala lidi, které potkává. Vybízel ji, aby se pokoušela pochopit nejen to, co říkají, ale také to, co cítí. Na diplomatických misích se mu to mnohokrát vyplatilo. Stala se tedy dobrým čtenářem lidských povah – stejně jako on, který dokázal odhadnout, s kým má tu čest, ještě než dotyčný promluvil.“

O ČEM JE ROMÁN „V PŘESTROJENÍ“?

Shana Hallamová je krásná dcera lorda Hallama, se kterým spokojeně žije na venkově. A proto ještě nebyla uvedena do společnosti. Jednoho dne musí její otec, bývalý ministr zahraničí, odcestovat a požádá Shanu, aby místo něj vyřídila pochůzku. Dívka tedy zamíří do místního hostince, kde je vše vzhůru nohama. Hostinská onemocněla a její manžel majitel starého hostince Bob Grimes sám nezvládá přípravu hostiny pro lorda Kilbrooka. Shana si obleče zástěru a v přestrojení nejenom uvaří, ale také hosty obslouží. Ve stejném hostinci později vyslechne dva italské zloděje, jak se domlouvají, že lorda Kilbrooka okradou o rodinné cennosti. Uposlechne Shana volání povinnosti a dokáže lorda varovat? A jaké dobrodružství ji čeká poté? Dokáží společně s lordem Kilbrookem čelit nebezpečí a uvědomí si včas, co k sobě cítí? Kdy mu prozradí své tajemství, kým ve skutečnosti je?

„Příliš mnoho žen si myslí, že když jsou samy nebo se svou rodinou, nemusejí dbát o svůj vzhled.“

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Markýz z Kilbrooke, hlavní hrdina románu, mladý pohledný muž, který zdědil po svém otci panství a zámek Brook Hall. Muž sportovního ducha, inteligentní, ale také panovačný, rád prosazuje svou. Jeho milenkou je zámožná vdova, lady Irene.

Shana Hallamová, dcera lorda Hallama. Krásná devatenáctiletá mladá dáma, která je velice inteligentní, vzdělaná a sečtělá díky svému otci. Je jedináčkem a často je sama, jen se sloužícími v domě na venkově.

Lord Hallam, jeden z nejúspěšnějších ministrů zahraničí Anglie, řadový člen Sněmovny lordů, nyní v penzi. Premiér Gladstone ho požádá o výjimečnou cestu do Paříže ve státnické záležitosti. Trápí ho, že často cestuje a zanedbává svou milovanou Shanu.

Lady Irene, dcera hraběte ze Stantonu, mladá třicetiletá vdova, která je milenkou markýze z Killbroke. Nastěhuje se pod záminkou na zámek Book Hall a spřádá plány na sňatek s markýzem.

Bob Grimes, majitel a hostinský starého hostince „Růže a koruna“ v Hertfordshire, který vede se svou manželkou. Ta si nešťastnou náhodou zlomí nohu.

Dame Mary Barbara Hamilton Cartland (*9. 7. 1901 – 21. 5. 2000†) byla anglická autorka, historička, dramatička, politická mluvčí, lektorka a mediální osobnost především v rozhlasovém a televizním vysílání. Od svých 26 let napsala 723 románů, které byly vydány ve více než 750 milionech výtiscích, čímž se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Některé zdroje však uvádějí miliardu výtisků. Je označována za jednu z nejvíce plodných autorek 20. století. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků. Byla oceněna Řádem britského impéria a Nejctihodnějším řádem sv. Jana Jeruzalémského.

„Odpočívala v polštářích naprosto uvolněně, ruce měla položené na pokrývce. A protože byla teplá noc, nebyla přikrytá až ke krku a průsvitná košilka odhalovala křivky jejího těla. Markýz si ji prohlížel a zdála se mu tak nádherná, že po ní zatoužil. Cítil, jak mu krev pulzuje ve spáncích při vědomí, že se stačí jen naklonit – a políbit ji. Byla však tak mladá, nevinná a bezmocná, že se zarazil. Slíbil, že ji bude ochraňovat – ale opravdu si přála, aby ji chránil před sebou samým? Nebo to jen hrála? Připadalo mu, že byl až doteď velmi trpělivý a že žádný muž v jeho postavení nečekal nikdy tak dlouho na odpověď, která nepřicházela.“

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Román je napsán velmi srozumitelně, spisovným jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá a čtivá.
  • Román byl napsán v er-formě.
  • Děj plyne pomalu, ale hlavní zápletka je napínavá a vedlejší zápletky také, tak je čtenář v očekávání toho, co se stane.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Kniha je poetická, romantická a zajímavá. Není náročná pro čtenáře na myšlení. Přesto tam jsou téměř detektivní zápletky, které tvoří hlavní niť celého příběhu. Sledujeme rodící se lásku dvou mladých lidí – muže znalého světa, který má za sebou mnoho milostných románků se ženami, ale žádná dosud neokouzlila jeho srdce natolik, aby uvažoval o svatbě – a mladé dívky, která je v lásce zcela nezkušená, ale nesmírně inteligentní, vzdělaná a sečtělá.

Slabší stránkou románu je závěr. Spisovatelka líčí poslední stránky knihy poněkud sentimentálně. Hlavního hrdinu a hrdinku trochu „přesladila“. Ale to je také jediné negativum této knihy.

„Po událostech sobotního večera se rozhodl, že už ložnici lady Irene nikdy nenavštíví. Už po ní netoužil. Jako se mu to v životě přihodilo již několikrát, jeho zájem o ni se zničehonic vypařil. Už ho nepřitahovala. Neuměl však říci sobě ani nikomu jinému, proč se to stalo. Markýz své milostné záležitosti vždy končil velmi rázně. Věděl však, že pokud by lady Irene řekl pravdu, došlo by na slzy a výčitky, a on se této scéně chtěl za každou cenu vyhnout.“

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román se bude líbit všem romantickým duším. Pak bych jej doporučila čtenářkám, které milují historické romány. V neposlední řadě je román pro ty, kteří si nudí a touží se nechat přenést do jiného století, jiné země a prožít s hlavními hrdiny lásku a napínavé dobrodružství.

Knihu „V přestrojení" od Barbary Cartland mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji krásné jarní dny a lákavou četbu, u které si příjemně odpočinete, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Barbary Cartland je dostupný na Wikipedia.cz zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Cartland

Fotografie a anotace knihy „V přestrojení“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

CARTLAND, Barbara. V přestrojení. Baronet a. s., Praha, 2019, 144 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-1057-2 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 21.4.2020 19:27 | karma článku: 6.81 | přečteno: 119x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Robin Hood“ od režiséra Otty Bathursta z roku 2018

O zpracování legendárního anglického hrdiny Robina Hooda se pokoušeli mnozí. Nejnovější film je z roku 2018. Film není historický, ale akční a dramatický. Film strhali kritici po celém světě a já myslím, že oprávněně.

31.5.2020 v 12:31 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 290 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „God's Not Dead“

Je Bůh mrtvý nebo ne? Americký film z roku 2014, který se jmenuje „God's Not Dead“ (v překladu Bůh není mrtvý), tohle přesně řeší. A nijak povrchně, ale přísně vědecky. Vynikající film, který musí vidět každý ateista!

21.5.2020 v 22:37 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 564 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak vypadají životy lidí, kteří nečtou knihy?

Jsem vášnivý čtenář a přečtu za rok desítky knihy. Ale poznala jsem lidi, kteří nečtou vůbec. Tragicky se to na nich podepisuje a oni to netuší. Špatně čtou, jiní píší foneticky, neumí sestavit souvětí, nemají slovní zásobu...

12.5.2020 v 21:11 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 873 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Bůh se k nám nechová podle toho, jak si zasloužíme

Lidé, kteří nikdy nezažili bezpodmínečnou lásku, neumí milovat ani odpouštět. Proto se tolik lidí řídí principem odplaty a druhým se mstí. Ale existuje lepší cesta! Jít cestou Božího milosrdenství. Ježíš vysvětloval, jak na to.

10.5.2020 v 21:23 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 464 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 314 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 214 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 962 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 614 | Diskuse

Karel Januška

Úvaha

Úvaha zákonodárcům, soudcům a všem občanům republiky. Domnívám se, že postup naší vlády, členů Senátu a Poslanecké sněmovny je neefektivní.

31.5.2020 v 13:49 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 164 | Diskuse
Počet článků 491 Celková karma 18.05 Průměrná čtenost 4133

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...