Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Připravila slova o ustupující pandemii koronaviru lidi o rozum?

9. 04. 2020 23:44:00
Během nákupu a cesty domů jsem potkala v centru Ústí nad Labem asi sedmdesát lidí. Správně nasazenou roušku mělo asi dvacet. Ostatní ji neměli vůbec, nebo jenom na ústech, další spuštěnou na krku. Zešíleli Ústečáci z karantény?

Dnes jsem vyrazila kolem půl druhé odpoledne do centra Ústí nad Labem. Byla jsem tam několikrát i v předchozích dnech a centrum bylo vylidněné, ulice liduprázdné. Ovšem ne dnes, tj. ve čtvrtek 9. dubna 2020.

Město bylo docela zalidněné, ne sice jako třeba před dvěma měsíci, ale bylo. Směrem do centra jsem potkávala lidi, kteří měli roušku jako já. Ti, kteří mě míjeli na procházce (nebo já je), si udržovali předepsaný odstup.

Když jsem dorazila do centra, zahlédla jsem dva strážníky městské policie a pomyslela jsem si, že jistě kontrolují, zda Ústečáci nosí roušky. Tak by to mělo být. Tak je to správné. Ostatně den předtím jsme všichni slyšeli z médií, že nenošení roušek bude pokutováno výši 10.000 Kč na místě.

Vydala jsem se do galanterie, ale bylo nás tam asi šest (žen, jak jinak). A tak jsme disciplinovaně čekaly v doporučených odstupech před obchodem. Pak jsem zamířila do supermarketu. Odstupy jsem udržovat nemusela, bylo tam málo lidí, tak to šlo přirozeně samo.

Pak se vydala po ulici Masarykově do dalšího obchodu. Stále jsem byla v centru, ale hlídky městské policie tam už nebyly. Zato všude lidí plno. V tu chvíli to začalo. Každý druhý, koho jsem od té chvíle potkala, buď měl roušku spuštěnou pod krkem, nebo ji lidé neměli vůbec, v lepším případě ji měli jenom přes pusu.

Copak zapomněli na to, že virus se šíří jak ústní, tak nosní sliznicí? K čemu je nosit roušku, když máte sice zavřenou pusu, ale nosem dýcháte vzduch, který může být infikovaný virem?! Copak si lidi nepamatují, že každý desátý člověk je velice pravděpodobně infikovaný koronavirem, ale nemá žádné příznaky? Mozek mi to nebral.

Cestou jsem začínala mít při pohledu na Ústečáky podezření, zda povinnost nosit roušky nebyl náhodou zrušen a jen já jsem to nezaregistrovala.

Zašla jsem do dalšího supermarketu (protože jsem zapomněla na několik věcí před svátky), a tam se nedodržovaly ani dvoumetrové rozestupy. Byly otevřené dvě kasy, ačkoliv nás u každé z nich stálo tak pět. Další tři pokladny byly zavřené.

S nákupem jsem se vydala k Městskému parku naproti Masarykově ulici. Když jsem zdálky viděla, že je v parku třicet čtyřicet lidí, hromadně posedávají, baví se a sportují – samozřejmě bez roušek, jak děti, tak dospělí, raději jsem park, dusíc se v letním počasí v roušce, obešla obloukem.

Nelepšilo se to ani mimo park. Paní, která šla venčit psa, měla sice roušku, ale opět sundanou na krku. Tři muži roušku neměli vůbec a kouřili. Dva mladí teenageři byli bez roušky a lízali zmrzlinu. Dva muži vylézali z auta a... neměli roušky. A tak to pokračovalo.

Během hodiny a půl jsem mohla potkat tak sedmdesát lidí. Jen dvacet z nich mělo roušky a měli je nasazené správně. S údivem jsem si prohlížela lidi kolem sebe a nemohla jsem uvěřit tomu, co vidím. Připadala jsem si jako ve zlém snu. Copak se téměř všichni zbláznili?

VIDEO FINSKÝCH VĚDCŮ O ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V OBCHODECH

Podívejte se na video třiceti finských vědců, které zveřejnila Univerzita Aalto v Espoo. Skvěle názorně ukazuje, jak se šíří koronavirus v obchodech mezi uličkami na ostatní lidi během nakupování.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/jak-se-siri-koronavirus-v-supermarketu-preskakuje-pres-nakupni-ulicky-40320026?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Je to jenom pár dnů, co jsme všichni seděli doma s hrůzou a klepali se, abychom nedopadli jako Itálie, Španělsko, Francie, Německo či poslední odrazující případ, Spojené Státy, které počtem mrtvých všechny evropské státy velice rychle trumfly.

Nevím, jak je to v jiných městech, ale tady, v Ústí nad Labem, zřejmě lidi z karantény zešíleli. Jak jinak si to vysvětlit? Anebo... Jediné, co mě napadá, je prohlášení předních politiků a expertů, že se České republice podařilo dostat pandemii koronaviru pod kontrolu. To bylo den předtím.

To je jistě důvodem k radosti, naději a oslavám. Ale upustit svévolně od pravidel, která nás pět týdnů chránila, abychom nedopadli špatně, je čiré bláznovství. Jestli tedy plánujete navštívit během velikonočních svátků příbuzné či udělat si výlet do Krušných hor, jestli mohu radit, vynechte Ústí nad Labem. Tady byste se mohli nakazit, ani nebudete vědět jak.

Krásné jarní dny a rozum v hrsti Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 9.4.2020 23:44 | karma článku: 30.37 | přečteno: 1501x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Robin Hood“ od režiséra Otty Bathursta z roku 2018

O zpracování legendárního anglického hrdiny Robina Hooda se pokoušeli mnozí. Nejnovější film je z roku 2018. Film není historický, ale akční a dramatický. Film strhali kritici po celém světě a já myslím, že oprávněně.

31.5.2020 v 12:31 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 290 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „God's Not Dead“

Je Bůh mrtvý nebo ne? Americký film z roku 2014, který se jmenuje „God's Not Dead“ (v překladu Bůh není mrtvý), tohle přesně řeší. A nijak povrchně, ale přísně vědecky. Vynikající film, který musí vidět každý ateista!

21.5.2020 v 22:37 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 564 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak vypadají životy lidí, kteří nečtou knihy?

Jsem vášnivý čtenář a přečtu za rok desítky knihy. Ale poznala jsem lidi, kteří nečtou vůbec. Tragicky se to na nich podepisuje a oni to netuší. Špatně čtou, jiní píší foneticky, neumí sestavit souvětí, nemají slovní zásobu...

12.5.2020 v 21:11 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 873 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Bůh se k nám nechová podle toho, jak si zasloužíme

Lidé, kteří nikdy nezažili bezpodmínečnou lásku, neumí milovat ani odpouštět. Proto se tolik lidí řídí principem odplaty a druhým se mstí. Ale existuje lepší cesta! Jít cestou Božího milosrdenství. Ježíš vysvětloval, jak na to.

10.5.2020 v 21:23 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 464 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 296 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 212 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 919 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 608 | Diskuse

Karel Januška

Úvaha

Úvaha zákonodárcům, soudcům a všem občanům republiky. Domnívám se, že postup naší vlády, členů Senátu a Poslanecké sněmovny je neefektivní.

31.5.2020 v 13:49 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 164 | Diskuse
Počet článků 491 Celková karma 18.05 Průměrná čtenost 4133

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz