Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Karanténa, omezení, roušky a touha po normálním životě

Karanténa během pandemie koronaviru zásadně změnila naše životy. Můj dnešní článek je o tom, co dělám v karanténě, čím jsem se zabavila a jak mám problém disciplinovaně nosit roušky.

Tři týdny žijeme v karanténě. Kdyby mi někdo dřív tvrdil, že budeme žít v karanténě omezeni nejrůznějšími zákazy, tak bych mu to nevěřila. Každý z nás se s tímto novým životním stylem vyrovnáváme po svém. Se vším – se strachem, nejistotou, obavami, nejistou budoucností, ale i se životem v karanténě, nošením roušek a omezeními.

Já jsem tři první dny v karanténě pociťovala velké úzkosti, tíseň a strach ohledně budoucnosti. Média chrlila jednu děsivou zprávu za druhou. Když jsem po odvysílání zpravodajství na mém oblíbeném rádiu ČRo Plus přemýšlela, jestli jsem slyšela něco pozitivního, odpověděla jsem si negativně. Ale ono to skutečně vypadalo před třemi týdny dost děsuplně.

Jak většina mých pravidelných čtenářů ví, jsem věřící člověk. Proto jsem se za úzkosti a tíseň a strach, které mě svíraly jako pevný krunýř, vytrvale modlila a proklamovala do duchovního světa povzbudivé verše z Bible. Čtvrtý den jsem se ráno probudila a všechno bylo pryč. Všechny úzkosti, tíseň a strach z budoucnosti zmizely. Dostavil se hluboký Boží pokoj a vědomí, že Bůh je stále Bohem a nic se neděje bez jeho vědomí. Děkovala jsem s velikou vděčností Ježíši.

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ?

Co ale nezmizelo, byla karanténa nad Českou republikou a omezení, jenž všichni pociťujeme.

Přišel mi e-mail od kamarádky. Psala mi, jak špatně zvládá karanténu a jak jí to převrátilo život naruby. Je to spisovatelka jako já. Měla na měsíce dopředu dohodnuté debaty ve školách, autorská čtení v knihovnách a také pořady v rádiu či televizi, které měla nahrát či natočit. Z toho všeho sešlo. Ocitla se jako člověk-umělec ve velkém vzduchoprázdnu a bez příjmů téměř ze dne na den.

Zde je velmi jednoduché schéma, co můžeme změnit a co ne.

Co je v mé moci

Psala ale také, že pro mě se vlastně nic zásadně nemění, protože stejně pracuji doma a píši knihy. A měla pravdu. Byla jsem paní svého času před pandemií koronaviru a jsem jí i teď.

SOUSEDÉ, KTEŘÍ SE MI VYHÝBAJÍ JAKO ČERT KŘÍŽI

Mé dny jsou v zásadě stejné. I když žiji sama, byla jsem zvyklá potkávat sousedy v domě a občas s nimi prohodit pár slov. V domě, kde bydlím, je deset partaj a sedm bytů obývají důchodci od 73 let výše. Jak říkám z legrace, ano, bydlím v domově důchodců.

Takže když už někoho zahlédnu, straní se mě, jako kdybych přenášela mor! Okamžitě vyklidí prostor na chodbě a zmizí za zavřenými dveřmi. Ale snažím si to nebrat osobně a chápat to.

Zvláště blízké vztahy jsem měla s paní sousedkou, která bydlí naproti mně. Velmi jsme se v posledních letech spřátelily. Dříve jsem jí často zašla s receptem do lékárny a vyzvedla léky, jindy jsem jí nakoupila, dokonce jsme spolu dvakrát zahradničily. Povídaly jsme si a hodně se nasmály. Bylo naším zvykem, že když jedna z nás něco uvařila, anebo vypěstovala, že jsme se o to podělily. Stále tedy naše talíře putovaly mezi našimi dvěma bytovýma jednotkami. Jednou to byl můj čerstvě upečený jablečný štrúdl, jindy to byla zmražená ryba od paní sousedky.

Vídávaly jsme se obden. Ale když byl vyhlášen nouzový stav, paní sousedka se zabednila ve svém bytě a téměř nevychází. Výjimečně ji zahlédnu z okna svého bytu, jak se kvapně vrací ve vyhrazených hodinách k nakupování pro důchodce s nákupem domů. Nevoláme si, neklepeme si na dveře a nevídáme se.

Abyste rozuměli, já bych to klidně udělala, ale paní sousedka i v normálním životě všechno dezinfikovala a používala dezinfekční gely na mytí a jejím oblíbeným přípravkem v domácnosti, který nikdy nesměl dojít, bylo Savo.

Já jsem vyrostla v rodině zdravotní sestry (která pracovala několik let na interně), takže vím moc dobře, co je hygiena a také ji od útlého dětství dodržuji. Ale s paní sousedkou se srovnávat nemohu. I kdybych jí něco přinesla, nejspíš by mi neotevřela. Náš poslední kontakt před měsícem (a to nebyl ani nouzový stav) vypadal tak, že si paní sousedka ode mě udržovala bezpečnostní mezeru čtyř metrů a nedůvěřivě zkoumala škvírou mezi pootevřenými dveřmi, jestli náhodou nezakašlu.

I kdybych jí nakrásně přinesla talíř s tím nejvoňavějším štrúdlem, nejspíš by ho ze strachu, že je infikovaný vyhodila, a talíř by polila Savem. Měla by totiž strach, že jí do bytu vnáším viry, bakterie a jiné svinstvo.

KARANTÉNA ZMĚNILA MŮJ VZTAH S MATKOU

Na druhou stranu se díky karanténě změnil k dobrému můj vztah s matkou. Je 200 kilometrů daleko, ale voláme si každé dva či tři dny a skutečně si povídáme! Abyste rozuměli, to se s mojí matkou nedalo. Nedostaly jsme se nikdy k ničemu příliš osobnímu, takže jsme si vždycky povídaly o počasí, práci na zahrádce a vaření. To byla naše obvyklá témata. Nic víc.

Ale nyní, když jsme v karanténě, a matka ji jako důchodce s nepříliš dobrým zdravotním stavem skutečně cíleně a bedlivě dodržuje, naše vztahy kvetou jako třešeň na jaře! Voláme a komunikujeme jako o život! Nejen co dělá, ale také matka vzpomíná a vypráví. Na druhou stranu je matka nesmírně užitečná a šije roušky, jak pro nás s bratrem, tak pro své okolí. Je evidentní, že jí to činí šťastnou. Zřejmě má opět onen vzácný pocit, že může také přispět něčím, co má smysl (a nejenom vařit, prát, žehlit a nakupovat).

Takže i já matce líčím, jak se mi podařila moje první rouška v životě. Matka mi zase na oplátku předává rady, jak ji vylepšit, protože zatímco já jsem si ušila teprve jednu (ostatně matka mě jimi zásobuje), tak ona jich má za sebou už nejméně třicet. Vymýšlí různé triky a tipy, jak a z čeho ji ušít, aby rouška fungovala co nejlépe.

Moje první rouška
Roušku mi však brzy po ušití uzmul můj medvídek...

NEDOSTATEK POHYBU

Ze začátku jsem se snažila držet vládních pokynů a nevycházet často mezi lidi. Jenže jsem zjistila, že když nemám žádný kontakt s živými lidmi, tak se můj svět jaksi zmenšuje. Jako extrovert zvládnu být doma zavřená maximálně dva dny, pak už mám pocit, že to na mě šíleně padá.

Zjistila jsem, že zůstat doma (a přitom být zdravá a plná energie) je pro mě nemožné. Pokud jsem déle doma, přepadají mě deprese a já upadám do letargie, že nic nemá smysl. Přestávám fungovat a jenom se válím, nic nedělám, na všechno kašlu a je mi všechno jedno. Prostě pustnu po všech stránkách.

Ale taky jsem zjistila, že když každý druhý den vyrazím ven a cestou v nějakém supermarketu nakoupím potraviny, které mi docházejí (taky máte dojem, že člověk v karanténě doma jí nějak víc, než dřív?!) a projdu se na čerstvém vzduchu, zvedne se mi nálada o nějakých 70 procent a já začnu normálně fungovat, pracovat a vrací se mi dobrá nálada. Že tento stav jednou skončí a my se zase vrátíme k normálu a budeme žít.

Takže ačkoliv bych neměla, nakrokuji si svých deset tisíc kroků, jak jsem byla zvyklá, a je mi dobře. Kromě toho cvičím každý druhý den doma, zhruba hodinu. Ale to dělám už několik let, abych byla v kondici. Když má člověk sedavé zaměstnání, ono se to ani jinak nedá.

Dostala jsem k narozeninám nové běžecké boty. Netoužím po ničem jiném, než jít ven a boty pořádně při běhu otestovat. Zaběhat si! Jenže teď to nejde…

PRÁCE NA ZAHRÁDCE, ČTENÍ, ŠITÍ A RESTY

Ale našla jsem si jiné činnosti. Před domem mám malou zahrádku. Sice prostor patří městu, ale já se o něj starám, jako kdyby to byla moje vlastní zahrádka. Tady je to zvykem. Takže pěstuji růže, pivoňky, kosatce, tulipány a narcisy. Ale také mám velký keř ostružiníku, ze kterého od léta do podzimu sklízím několik kilogramů obrovských černých ostružin. Pak ještě pěstuji bylinky – mátu peprnou, meduňku lékařskou a pažitku. Občas pěstuji rajčata, dýně, výjimečně okurky.

A pak je tu ten živý plot, který nás odděluje od ulice. Tak na ten jsem se letos zaměřila. Každý druhý den vyrážím s nůžkami a stříhám a stříhám. Stačí hodina denně a úplně ožiju! Z výsledku se budu kochat dlouhé měsíce.

Pár dnů před tím, než tohle šílenství s koronavirem začalo, jsem si vzala dovolenou. Když totiž pracuji na knize, tak píši tak dlouho, dokud to není hotovo. Tentokrát jsem pracovala na románu půl roku. Poté si vždycky beru dovolenou, abych si odpočinula, než se vrhnu na další knihu.

Moji dovolenou změnila karanténní opatření, ale i tak se snažím zabavit. Především hodně čtu. Mám rozečtených asi deset knih (trochu jsem v tom zvlčila!) a snažím se je postupně dočítat (a taky na většinu napsat recenze). Dobrá zpráva je, že volný čas mi konečně umožnil vrátit se znovu k šití. Před pár dny jsem si přešila zimní vlněný kabát na bundu.

DŘÍVE. Vlněný kabát z 80. let XX. století.
NYNÍ. Současný stav po krejčovských úpravách.

NA ROUŠKY SI NIKDY NEZVYKNU

Ale co mi opravdu vadí, jsou roušky. Samozřejmě, že je disciplinovaně nosím kamkoliv jdu. Ale stále mám dojem, že se mi špatně dýchá. Ne, vážně nejsem astmatik (četla jsem článek na iDNES.cz, že s tím právě astmatici mají velký problém).

Když jsem si vzala poprvé roušku (tehdy to bylo den předtím, než to bylo oficiálně nařízeno vládou), tak jsem si ji na místech, kde nikdo nebyl v dohledu, sundala a vyloženě jsem šlukovala čerstvý vzduch! Náruživě jsem nasávala vzduch nosem i pusou a nemohla jsem se toho nabažit! Nemohla jsem si prostě pomoci. V roušce jsem měla dojem, že nemůžu dýchat.

Teď, po třech týdnech testování nošení zimní šály, šátku a roušek z různě silných bavlněných materiálů, je to o něco lepší. Zřejmě si zvykám. Jak se říká, člověk si zvykne na všechno.

Ptala jsem se své matky, jak na tom je a říkala, že se jí taky špatně dýchá přes roušku (a to je prosím pěkně bývalá zdravotní sestra, která nosila plátěné roušky od 60. let celá desetiletí v nemocnici běžně).

Ptala jsem se mladé pokladní v supermarketu, jestli se jí dobře dýchá a říkala totéž – špatně.

Ještě jsem zjistila, že když jdu běžným tempem (rozumějte: rychlým) do kopce, a že těch je tady v Ústí nad Labem, tedy v Krušných horách, dost a dost, tak funím a špatně se mi dýchá. Ale všimla jsem si na silnici cyklistů, kteří jsou ode mě asi šest metrů, jak šlapou do pedálů a snaží se kopec zdolat, tak byť mají roušku, nemají ji přes nos, aby mohli dýchat aspoň nosem. Jiní si ji, než vyšlápnou kopec, sundají úplně.

V Ústí nad Labem je vyhlášená ulice, která se jmenuje Na schodech. Začíná v centru a je charakteristická tím, že je sestavená ze schodů od samého úpatí až na vrchol kopce nad centrem. Běžně tuto ulici po schodech rychlým tempem zdolám. Už jsem si na to zvykla, ostatně proto taky každý druhý den cvičím, abych byla v kondici. Ale s rouškou přes nos a ústa?

Když jsem šla ulicí Na schodech poprvé s rouškou, musela jsem se zastavit v jedné třetině a měla jsem dojem, že se nejspíš udusím! Začaly mě napadat děsuplné myšlenky, jestli nejsem latentní kardiak! Počkala jsem, až nikdo nebyl v blízkosti, strhla jsem roušku a šlukovala jsem tolik potřebný vzduch. Jinak to nešlo. Snad tam nejsou kamery…

Když jsem šla touto ulicí podruhé, míjela jsem paní, které mohlo být tak padesát. Šla schod za schodem pomaleji než já. Když jsem ji míjela, uviděla jsem, jak má sundanou roušku. Míjela jsem ji v uctivé vzdálenosti a říkám: „Taky máte pocit, že to přes roušku neudýcháte?“

Paní přikývla a zasmála se. „Mám stejný problém,“ řekla jsem. Vydala jsem se na opačnou stranu ulice, tak, aby mezi námi byla rozestup asi šest metrů, a strhla jsem si roušku, a šlukovala jsem vzduch.

Když chodím po rovině, žádný problém nemám. Takže fakt nevím. Ale docela by mě zajímalo, jak to řeší lidi například v Krkonoších?

Další problém spatřuji v tom, že podle instrukcí by si měl člověk nasadit roušku doma a pak na ni nesahat (ani na obličej), dokud se nevrátí domů a neomyje si ruce. Tak to jsou sice super rady, a rozumějte mi dobře, já s nimi v zásadě souhlasím, ale opravdu nevím, jak to prakticky zařídit, když mám alergickou rýmu na všechny pyly od jara do podzimu.

Obyčejně smrkám každých deset minut. Pyly mě dráždí, a jak jsem zjistila, rouška nepomáhá. Naopak, je to nežádoucí hradba. Pokud nechci mít roušku posmrkanou, musím si ji každých deset až patnáct minut sundávat a čistit nos.

A to nemluvím o tom, že se mi občas rosí brýle, jak dýchám. K tomu se občas napiju. Takže se neustále venku zastavuji, sundávám roušku, případně šátek, a svým způsobem to všechno bezpečnostní úsilí sabotuji. No, jak tohle řešit, to vážně nevím. Jak to dělají alergici, jsem se ještě nedočetla.

Včera jsem sedla k notebooku a napsala jsem pár stránek ze své páté knihy. Hlavní hrdinka se prochází s manželem pražskými ulicemi, povídají si, smějí se… a především nemají žádné roušky! Ta představa se mi obrovsky líbila! Říká se, že právě žijeme v době rouškové. Já se nemůžu dočkat, až se vrátíme do doby bez roušek, budeme moci chodit svobodně ven, sportovat a budeme se moci družit, jako dřív dle libosti. Tak to je to, o čem právě sním…

Krásné jarní dny s rouškami Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

Autorkou schéma je Brandy Thompson a mám její svolení k publikaci.

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 5.4.2020 23:37 | karma článku: 17,48 | přečteno: 727x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 14,22 | Přečteno: 696x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 10,97 | Přečteno: 461x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 18,23 | Přečteno: 861x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

79. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz - Birkenau

Každý rok bysme si měli připomínat výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ke kterému došlo 27. ledna roku 1945. Také letos se přímo v koncentračním táboře konal slavnostní večer za účasti přeživších a politiků.

27.1.2024 v 20:32 | Karma: 19,01 | Přečteno: 533x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

20.1.2024 v 19:16 | Karma: 10,12 | Přečteno: 360x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

18.1.2024 v 20:02 | Karma: 15,80 | Přečteno: 704x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje zkušenost s cestováním po Praze s Uberem

Cestování se společností Uber je pro mnoho lidí dostupné a příjemné. Když jsem potřebovala dopravit sebe a stolek z jedné části Prahy do druhé, zkusila jsem Uber. Hněv, zaryté mlčení, naštvanost a já na obtíž. To byla teda jízda!

17.1.2024 v 20:31 | Karma: 32,63 | Přečteno: 3767x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Hrubost, arogance, povýšenost a pýcha mladých lidí bije do očí!

Co jsme dříve označovali za jeden ze základních hříchů – pýchu – je dnes vydáváno za zdravé sebevědomí. A mladí lidé jím přímo srší! Pojďte si přečíst, jak arogantně a pyšně se dokáží současní mladí lidé chovat k slabým lidem.

12.1.2024 v 19:48 | Karma: 37,84 | Přečteno: 2087x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Ohledně vánočního večírku neselhal jen Jurečka, ale i zaměstnanci, kteří se bavili

Vánoční party na ministerstvu práce a sociálních věcí zvedla mnohé ze židlí. Jeho šéf Marian Jurečka se za vše omluvil a KDU-ČSL ho ponechala ve všech funkcích. Neporušil sice zákon, ale morálně selhal. On i jeho zaměstnanci.

10.1.2024 v 21:02 | Karma: 37,92 | Přečteno: 4393x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Mé dítě má autismus“ od Raelene Dundon

Kniha od australské psycholožky Raelene Dundon, která se specializuje na dětský autismus, přináší základní fakta a informace o poruchách autistického spektra. Autorka má dvě děti s autismem a přináší příklady ze života.

20.6.2023 v 21:50 | Karma: 9,33 | Přečteno: 487x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost... zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

31.3.2023 v 14:26 | Karma: 19,87 | Přečteno: 854x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Slib pod jmelím“ od Joanny Johnsonové

Britská spisovatelka Joanna Johnsonová ve svém historickém romantickém románu přináší ukázku levicového liberalismu. Přepisuje dějiny a etiketu, z ženy tmavé pleti „vyrábí“ dámu, přimíchává do románu zvyky z 21. století.

15.2.2023 v 21:56 | Karma: 8,39 | Přečteno: 289x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Agresor Babiš křičí, nebuďte agresivní!

Na české politické scéně není v současné době nikdo, kdo by někomu agresivně vyhrožoval či někoho děsil, kromě jediného muže – Andreje Babiše. Týdny rozpoutává zlo a teď se diví, že mu lidé vyhrožují zlem – smrtí.

24.1.2023 v 17:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 781x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

23.1.2023 v 21:16 | Karma: 8,87 | Přečteno: 324x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Chceme za presidenta Babiše, který se v případě války vykašle na okolní státy?

Presidentský duel v ČT rozehrál Andrej Babiš agresivním a lživým stylem. Celou dobu útočil na generála Petra Pavla. Vrcholem debaty byl Babišův výrok, že kdyby čtyři státy EU napadl agresor, nechal by je bez pomoci.

23.1.2023 v 17:54 | Karma: 23,04 | Přečteno: 596x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Lživé kampaně presidentských kandidátů, které však fungují

Presidentské kampaně, ve kterých se používají lži (módní slovo je nepravdy) jsou důležitým bodem. Děje se to nyní - ze strany Andreje Babiše. Ale dělo se to i ze strany presidenta Miloše Zemana jak v roce 2018, tak v roce 2013.

18.1.2023 v 21:24 | Karma: 22,81 | Přečteno: 786x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Módní peklo v ulicích – krátké kalhoty, odhalené kotníky a tenisky

To, co je letní záležitostí, se začalo nosit v zimě a mrazu. Ano, mám na mysli krátké kalhoty končící nad kotníky, nízké letní ponožky a k tomu tenisky. A jak zahnat zimu, když nám mrznou nohy? Péřovou bundou a beranicí!

8.1.2023 v 21:43 | Karma: 19,58 | Přečteno: 1094x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak mě mladá sousedka týrá svými kočkami

V mém bytě to strašně smrdí kočičí močí, výkaly a silně znečištěnou podestýlkou dvou koček. Vtip je v tom, že já žádné kočky nemám. Má je však mladá sousedka naproti mému bytu. Trpím dnem i nocí smradem, protože se o ně nestará.

29.12.2022 v 23:10 | Karma: 28,09 | Přečteno: 1713x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kam až jsou schopni lidé z Generace Z zajít?

Dvě hodiny u nás na patře nešla elektřina. Zasáhlo to šest bytů, trpělo tím sedm lidí. Moji sousedé v pronajatých bytech jsou dvacátníci, tedy Generace Z. Všichni odmítli výpadek proudu řešit. Čekali na mě, až to vyřeším.

29.12.2022 v 0:22 | Karma: 43,37 | Přečteno: 4758x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze norské pohádky „Tři přání pro Popelku“

Nová, moderní a velkolepá norská pohádka „Tři přání pro Popelku“ z roku 2021 je jako nepovedený koktejl. Moderní slova jako stylista a migréna, LGBT+ komunita, Popelka jako Wonder Woman a líbačka dvou gayů v dobové pohádce.

27.12.2022 v 19:37 | Karma: 33,97 | Přečteno: 1415x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 622
  • Celková karma 15,61
  • Průměrná čtenost 3868x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->