Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Recenze knihy „Rudý Zeman“ od Jaroslava Kmenty

3. 04. 2020 23:35:14
Excelentní kniha renomovaného novináře Jaroslava Kmenty s precizní znalostí českého politického prostředí přináší ucelený pohled na presidenta naší země Miloše Zemana. Kauzy, pády, lži, finance SPOZ a jeho nejbližší lidé.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Politiku v naší zemi sleduji se zájmem (a nutno dodat, že v posledních letech i s velkým zklamáním a znechucením). Občas si říkám, že se třeba jenom mýlím a situace v naší zemi není tak zlá, nebo že je můj úhel pohledu chybný. Anebo připouštím, že mi mohou chybět podrobné informace o pozadí kauz a jejich jednotlivých aktérech. To všechno je třeba k tomu, aby člověk mohl správně zhodnotit, co se v naší malé české zemi děje.

To jsou důvody, které mě občas vedou k tomu, že si ráda přečtu knihu od českého autora, jenž české politické prostředí dlouhodobě sleduje a zná.

Biografická kniha „Rudý Zeman“ ostříleného novináře s mnohaletou praxí Jaroslava Kmenty přináší velice podrobný a zároveň ucelený pohled na muže jménem Miloš Zeman. Přináší vyčerpávající odpovědi snad na všechny otázky, které nás (vás) v souvislosti s naším současným presidentem napadají.

„Zkoumat politický život Miloše Zemana bylo náročné. Při psaní žádné jiné publikace jsem neměl tak intenzivní pocit, že nerozumím jednotlivým krokům a uvažování hlavního aktéra. Bylo to, jako by přede mnou stála jakási rozpolcená osobnost.“

Jaroslav Kmenta

O ČEM JE KNIHA?

Jde o investigativní portrét presidenta Miloše Zemana, který nám přináší novinář, jenž pracuje s velkým nasazením, důkladností a nebojí se jít do hloubky a pátrat. Mapuje nejen politickou minulost současného presidenta, ale také rozkrývá jeho vztahy. Rozebírá okolnosti mocenského paktu s oligarchou a současným premiérem Andrejem Babišem.

Autor v knize hledá odpověď na otázku, kdo stál za financováním Zemanovy předvolební kampaně. Přináší nové informace a souvislosti o lidech z blízkého okolí prezidenta (bývalý přítel a šéf poradců tehdejšího předsedy ČSSD Zemana Miroslav Šlouf, vedoucí kanceláře presidenta Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý).

Důkladně rozebírá také to, komu a proč se Miloš Zeman mstí. Je to kniha, která vykresluje politickou atmosféru doby, v níž žijeme. Jde v ní nejen o vliv a moc, ale i o peníze a geostrategické zájmy rozděleného světa.

Knihu „Rudý Zeman“ lze číst samostatně, ale zároveň volně navazuje na předchozí bestseller Jaroslava Kmenty z roku 2017 „Boss Babiš“.

„Chování prezidenta Miloše Zemana stále více určuje trojice špatných vlastností: nevypočitatelná náladovost, urputná zatvrzelost a prakticky nulová sociální inteligence. Je kvůli nim schopen se v okamžiku proměnit ve fracka nebo lpět na zřejmých omylech. Dříve je měl alespoň většinou pod kontrolou, ale v posledních letech jako by se utrhly ze řetězu, což způsobuje rychlou degeneraci osobnosti.“

Miroslav Šlouf, kniha „Jak se dobývá hrad“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kmenta si klade na začátku své knihy otázku: „Proč se Miloš Zeman tak změnil?“ Autor se rozhodl, že to zjistí a napíše o tom. Musím konstatovat, že autor svůj cíl náležitě splnil. Přináší snad všechny odpovědi, které nás, obyvatele České republiky, mohou v souvislosti s Milošem Zemanem, napadnout.

Autor se zabývá financováním strany ČSSD v době, kdy stál v jejím čele právě Zeman, vztahy mezi Zemanem a bývalým presidentem Václavem Klausem, Zemanovým přítelem a kontroverzní osobností Miroslavem Šloufem, který byl propojen s šéfem pražského podsvětí Františkem Mrázkem, deblokací ruského dluhu, kauzou Olovo, plány na zavraždění novinářky Sabiny Slonkové, presidentskou volbou v roce 2003 a neúspěchem Zemana, neprůhledným financováním SPOZ a „černými sponzory“, první přímou presidentskou volbou v roce 2013 a 2018, vztahy Zemana k České televizi a spoluprací s TV Barrandov a jejím vlastníkem Jaromírem Soukupem, proč Zeman neměl rád bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, Zemanovým vztahem k alkoholu a jídlu, jeho vztahem k EU, Číně a Rusku.

Autor jde skutečně do hloubky a to ve všech aspektech – jak ve zmapování soukromého života Zemana (proč je Zeman tak sociálně neobratný? Proč nemá rád ženy? Proč se tak rád mstí? Komu vděčí za úspěch v presidentských volbách? Proč Zeman obdivuje severské země, ale jezdí se učit do Ruska a Číny?), tak i vlivných lidí, kteří ho obklopují, ale i v důležitých kauzách.

Kmentu bych přirovnala k důslednému zlatokopovi, který si nedá pokoj, dokud nenajde informaci, kterou hledá. Dal si práci s rešeršemi českého i zahraničního tisku, hledal v obchodních rejstřících, pátral ve výročních zprávách i v účetních závěrkách.

Mně osobně nejvíce při čtení mrazilo v zádech, když jsem si uvědomila, jak velký vliv má Rusko v naší zemi a to právě díky Zemanovi a jeho poradci Martinu Nejedlému. Název knihy „Rudý Zeman“ je tedy víc než příhodný.

Knihu zpestřují citace politiků na adresu Miloše Zemana. Je velice zajímavé sledovat, kdo si stojí za svým názorem a kdo z politiků mění svůj názor s novou politickou situací a v průběhu let. Některé výroky jsou vskutku excelentní! Když je budete číst, budete se smát a skvěle bavit jako u dobré černé komedie! Anebo možná plakat? To nechám na vás. Nechybí ani několik vtipů na adresu Miloše Zemana, které vzešly z „lidu“.

Kniha „Rudý Zeman“ by mohla obsahovat podtitulek „Všechno, co jste se kdy chtěli vědět o Miloši Zemanovi, ale báli jste se zeptat“.

Jediné negativum spatřuji v délce knihy. Nejsem si jistá, zda knihu „přelouskají malí čtenáři". Kniha má 470 stran. Což je vzhledem k obrovskému množství informací relevantní, ale na druhou stranu nelze text přečíst najednou a už vůbec ne rychle. Je třeba nad textem uvažovat. Myslela jsem si, že knihu zvládnu za tři týdny, ale četla jsem ji s přestávkami asi dva měsíce.

„Řekl jsem už mnohokrát, že chci být prezidentem dolních deseti milionů a mezi nimi jsou jak voliči Miloše Zemana, tak Karla Schwarzenberga. Nechci být prezidentem pražských salonů a mafií, které parazitují na naší společnosti a vysávají z jejího těla krev, aniž by jí vracely jakoukoliv reálnou hodnotu.“

Projev Miloše Zemana po zvolení presidentem 26. ledna 2013

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA

  • Kniha je napsána srozumitelným a spisovným jazykem.
  • Je velice zajímavá.
  • Autor nás provází knihou v roli vypravěče.
  • Korektury byly odvedeny dobře.

„V celkovém kontextu a zejména na konci jeho (Zemanovy) politické kariéry začaly převládat jeho negativní vlastnosti, čím si definitivně změnil svůj původní lichotivý obraz genitálního politika. Rudý Zeman je tak do jisté míry i oprávněně částí veřejnost vnímán jako politické monstrum, které navíc nebylo v politické rovině tak hluboce zatíženo úvahami o úctě k druhým, o svobodě a toleranci a o spravedlnosti. A možná i proto byl úspěšným politikem, který se stal jednou premiérem a hned dvakrát byl zvolen prezidentem země. Zeman tak vstoupí do dějin jako jeden z nejúspěšnějších politiků polistopadové historie. Avšak podle mého názoru je to batmanovský Joker české politiky s prořízlou pusou a smrtelným úsměvem na tváři.“

Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta (*16. 2. 1969) se narodil v Nymburku. Absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Během sametové revoluce spoluzakládal nymburskou organizaci Občanského fóra a od roku 1990 byl zastupitelem města. V roce 1991 nastoupil na pozici redaktora ve zpravodajské agentuře ČTK, kde se věnoval školství a poté armádě. V letech 1993 až 2000 a 2003 až 2013 působil v deníku Mladá fronta DNES. Od roku 2014 pracuje v měsíčníku Reportér. Patří mezi nejznámější české investigativní novináře a spisovatele. Zabývá vnitropolitickými kauzami, propojeností politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce.

„Miloš Zeman si uznání za politický úspěch nezaslouží. Okolnosti, za jakých jeho prezidentský úspěch vznikl, mají pachuť šašliků. A peníze, které mu k prezidentskému úřadu dopomohly, jsou až příliš cítit ruskou ropou z Lukoilu. Někteří politici otevřeně mluví o tom, že Zemanovo chování vůči Rusku se blíží vlastizradě.“

Jaroslav Kmenta

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Kniha zaujme lidi, kteří se o politiku teprve začínají zajímat, ale i novináře, kteří se zabývají českou politickou scénou. Publikaci ocení čtenáři milující biografie, ale i historici. Kniha je tak zásadní, aktuální a jedinečná, že by si ji měl přečíst každý občan České republiky, kterému není jedno, jak a kdo naše životy utváří a v jakých podmínkách žijeme.

Knihu „Rudý Zeman“ od Jaroslava Kmenty mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné jarní dny strávené s dobrou knihou Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

KMENTA, Jaroslav. Rudý Zeman. JKM – Jaroslav Kmenta. Nymburk. 2019, 470 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-87569-40-5 (formát mobi)

Fotografie a anotace knihy „Rudý Zeman“ je k dispozici na Palmknihy.cz

Životopis Jaroslava Kmenty je dostupný na wikipedia.org zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Kmenta

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 3.4.2020 23:35 | karma článku: 32.97 | přečteno: 1582x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Robin Hood“ od režiséra Otty Bathursta z roku 2018

O zpracování legendárního anglického hrdiny Robina Hooda se pokoušeli mnozí. Nejnovější film je z roku 2018. Film není historický, ale akční a dramatický. Film strhali kritici po celém světě a já myslím, že oprávněně.

31.5.2020 v 12:31 | Karma článku: 13.34 | Přečteno: 307 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „God's Not Dead“

Je Bůh mrtvý nebo ne? Americký film z roku 2014, který se jmenuje „God's Not Dead“ (v překladu Bůh není mrtvý), tohle přesně řeší. A nijak povrchně, ale přísně vědecky. Vynikající film, který musí vidět každý ateista!

21.5.2020 v 22:37 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 564 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak vypadají životy lidí, kteří nečtou knihy?

Jsem vášnivý čtenář a přečtu za rok desítky knihy. Ale poznala jsem lidi, kteří nečtou vůbec. Tragicky se to na nich podepisuje a oni to netuší. Špatně čtou, jiní píší foneticky, neumí sestavit souvětí, nemají slovní zásobu...

12.5.2020 v 21:11 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 874 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Bůh se k nám nechová podle toho, jak si zasloužíme

Lidé, kteří nikdy nezažili bezpodmínečnou lásku, neumí milovat ani odpouštět. Proto se tolik lidí řídí principem odplaty a druhým se mstí. Ale existuje lepší cesta! Jít cestou Božího milosrdenství. Ježíš vysvětloval, jak na to.

10.5.2020 v 21:23 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 464 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Kučera

Jak být bohatý.

Spousta lidí chce mít hodně peněz. Tak si dnes zkusíme vysvětlit, jak se k nim dostat. Chce to především mít chuť investovat, jak do podniku, tak i do znalostí.

31.5.2020 v 21:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Jan Pražák

Feministky vítězí v boji o zrovnoprávnění žen na WC

Navždy pryč je klasický obrázek, kdy dámy stojí ve dlouhé frontě přede dveřmi s panenkou a obávají se, zda to stihnou například do skončení přestávky v divadle, zatímco muži chodí na panáčka bez čekání.

31.5.2020 v 18:27 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 403 | Diskuse

Marek Trizuljak

Krajina ležící, zvlněná - A drobný příběh o posvěcené dezinfekci

Ještě několik záznamů. Deník z karantény, která nyní už pomalu ustupujíce. Několik kontrastujících a přesto vzájemně ladících listů: Krajina jako kráska se zeleným tělem. Posvěcená dezinfekce. Naděje velikonoční a svatodušní..

31.5.2020 v 16:00 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 238 | Diskuse

Pavla Gomba

Patří děti do školy?

V minulých týdnech pandemie koronaviru uzavřela brány škol pro neuvěřitelnou jednu miliardu tři sta milionů dětí celkem v 188 zemích světa.

31.5.2020 v 14:56 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 1180 | Diskuse

František Kašpárek

Vyhoďte ji z kola ven!

Následující úvaha je pouze mým osobním názorem. Mohu mít pravdu, nebo částečně pravdu, mohu se mýlit. V duchu existence tří pravd: Moje pravda, tvoje pravda, a pravda.

31.5.2020 v 14:48 | Karma článku: 27.81 | Přečteno: 659 | Diskuse
Počet článků 491 Celková karma 18.05 Průměrná čtenost 4133

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...