Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

21. 03. 2020 21:35:28
Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

O knize „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“, s podtitulem Praktický návod, jak zlepšit vzájemné porozumění a dosáhnout v partnerských vztazích toho, co od nich očekáváme, od amerického filosofa a psychologa Johna Graye jsem se doslechla již před mnoha lety.

Jedná se o literaturu naučnou, která se zabývá vztahy z hlediska psychologie, ale i pedagogiky.

Kniha se mi dostala nyní do rukou a s chutí jsem se do ní začetla. Je to vynikající publikace, která přináší naprosto jasnou, srozumitelnou a místy i zábavnou formou vysvětlení rozdílů mezi muži a ženami. Praktické příklady, které známe všichni - z našich ložnic, kuchyní, dvorků, zahrad i nákupů.

"Třebaže se na faktu, že ženy a muži jsou rozdílní, skoro všichni shodneme, mnoha lidem stále ještě není jasné, jak jsou rozdílní. Za posledních deset let bylo napsáno mnoho knih snažících se ty rozdíly definovat. Třeba bylo dosaženo významného pokroku, mnohé z těchto knih jsou jednostranné a bohužel posilují nedůvěru a averzi k opačnému pohlaví. Na jedno pohlaví se v nich zpravidla hledí jako na zotročované tím druhým. Ukázala se potřeba zasvěceného návodu k pochopení, čím se od sebe liší zdraví mužové a ženy.“

O ČEM JE KNIHA?

Kdysi za pradávných časů se Marťané a Venušanky setkali, zamilovali se do sebe a navázali šťastné vztahy, protože uznávali a respektovali vzájemné rozdíly. Potom však přišli na Zem a stihla je ztráta paměti: zapomněli, že pocházejí z různých planet. Touto metaforou vysvětluje Dr. John Gray běžné konflikty mezi muži a ženami a ukazuje, jak se odlišnost mezi pohlavními může projevovat a bránit navázání uspokojivých milostných vztahů. Na základě své mnohaleté zkušenosti úspěšného poradce párů i jednotlivců radí, jak neutralizovat rozdíly ve stylu komunikace, citových potřebách a způsobech chování a dosáhnout tak většího porozumění mezi partnery.

„Příliš mnoho lidí je zklamáno ve svých vztazích. Milují své partnery, ale když vznikne napětí, nevědí, jak to napravit. Když pochopíte, jak zásadně jiní jsou muži a ženy, naučíte se novým způsobům, jak s opačným pohlavím jednat, jak mu naslouchat a jak mu být oporou. Naučíte se, jak lásku, které jste hodni, tvořit. Až budete tuhle knihu číst, budete se možná divit, jak se někomu může podařit mít úspěšný vztah bez ní. Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše je příručka láskyplných vztahů devadesátých let tohoto století. Ukazuje, jak se ženy a muži od sebe liší ve všech oblastech života. Muži a ženy nejen že jinak komunikují, oni také jinak myslí, cítí, vnímají, reagují, milují a hodnotí. Vypadá to skoro, jako kdyby pocházeli z různých planet, hovořili různými jazyky a vyžadovali jinou stravu.“

POZADÍ KNIHY

Co předcházelo napsání této knihy? Dr. John Gray nejen vychází z mnohaleté praxe poradce párů i jednotlivců, ale také z výzkumů mezi více než 25 tisíci účastníků z dvaceti velkých měst na jeho seminářích o vzájemných vztazích.

Autor sám přiznává, že první manželství se mu rozpadlo. Když nastaly problémy ve druhém manželství s manželkou Bonnie, dospěl do bodu, kdy se rozhodl, že prozkoumá rozdíly mezi muži a ženami do hloubky. V tomto bádání mu pomohla nejen manželka, ale i jeho tři dcery a zbytek rodiny. Sám totiž pochází ze sedmi dětí, měl pět bratrů a jednu sestru.

Zformulované zásady, které si přečtete v knize, jsou ověřeny a vyzkoušeny. Autor v knize nabízí obrovské množství příkladů z manželského a rodinného života, ať již ukázek krizí, ale i jejich řešení či návodů, jak se řešit v žádném případě nedají. Jsem si jistá, že jde o knihu velice praktickou, která čtenáře povede k proměně vztahů. Nejedno manželství bylo také díky této knize zachráněno (i když bylo před rozvodem).

Ostatně u českého vydání z roku 1994, stojí informace, že se kniha zařadila nejen mezi oblíbené bestsellery ve Spojených státech, kde se jí prodalo během dvou let dva miliony výtisků, ale také byla vydána v pětadvaceti jazycích. A to se jedná o informace téměř třicet let staré.

V mnoha ohledech mi kniha připomněla publikaci od manželů Allana a Barbary Peaseových „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“. Pokud jste tuto knihu četli a líbila se vám, zaručeně vás zaujme i kniha „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“.

Jakkoliv je kniha skvělá a obohacující, negativní stránku vidím v tom, že autor nikde nehovoří o odpuštění. Dává praktické příklady ze života, nastiňuje řešení, nabízí rady a radí, jak vypracovat postupy na zlepšení problémů. Nevylučuji, že to může mnoha lidem pomoci, ale otázku odpuštění zcela Dr. Graye opominul. To mi v knize chybělo.

„Když je žena ve stresu, pociťuje instinktivně potřebu mluvit o svých pocitech a o všech možných problémech, které jsou s jejími pocity spjaty. Když jednou začne mluvit, nerozlišuje mezi závažností problémů. Je-li znechucena, je znechucena ze všech problémů, z velkých i malých. Nejde jí bezprostředně o to, aby nalezla jejich řešení, spíše se snaží ulevit si tím, že se vysloví a dojde porozumění. Tím, že o svých problémech hovoří bez ladu a skaldu, přestane se cítit špatně. Jako se muž ve stresu snaží soustředit na jeden problém a na všechny ostatní zapomenout, žena má sklon nechat na sebe působit všechny problémy najednou. Cítí se lépe, když hovoří o všech problémech, aniž by se snažila kterýkoli z nich řešit. Zkoumá při tom své pocity a získává lepší představu o tom, co jí vlastně vadí, a tím se jí rázem uleví.“

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA

  • Kniha je napsána velmi srozumitelně.
  • Je použit spisovný a hovorový jazyk.
  • Publikace je velmi zajímavá a zaujme vás od prvních řádků.
  • Korektury byly odvedeny nedbale. Nejenže čtenář narazí na chyby, ale dokonce na výrazy, které v češtině neexistují, místy chybí písmenka ve slovech.

„Když se muž dopustí chyby a cítí rozpaky, lítost nebo stud, potřebuje ženinu lásku více; proto výše hodnotí, když mu vyjde vstříc. Čím větší byla ta chyba, tím vyšším počtem bodů hodnotí ženinu lásku.“

John Gray (*28. 12. 1951) se narodil v Houstonu ve Spojených státech. Vystudoval na Columbia Pacific University. Je doktorem filosofie a psychologem. Proslavil se jako spisovatel knih o partnerských vztazích. V roce 1992 vydal knihu „Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše“, která se stala bestsellerem a tématem všech jeho dalších knih (celkem jich napsal osmnáct) a profesních aktivit. Zabývá se tématem růstu osobnosti, vztahy mezi muži a ženami a lidskou komunikací. Pořádá semináře o vztazích pro širokou veřejnost. Je podruhé ženatý, se svou manželkou Bonnie má tři dcery, Shannon, Julii a Lauren.

„Ženy totiž o Marťanech nevědí jednu důležitou věc: musí mít k hovoru důvod. Nikdy nemluví jen proto, aby se svěřovali. Když však žena chvíli mluví, muž se začne otvírat a projeví svůj vztah k tomu, co mu žena svěřila.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu by si měl přečíst každý muž a každá žena, kteří milují své partnery, snoubence či manžele a záleží jim na vztazích. Rovněž knihu ocení rodiče a děti (i když jsou již odrostlé). Kniha je vynikající v každém ohledu a obohatí vás, ať jste v jakémkoliv věku. Vřele doporučuji!

Příjemné jarní dny s dobrou knihou v ruce Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie knihy je dostupná na webu databaze.cz

Životopis Johna Graye jsem částečně převzala z knihy a částečně z Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/John_Gray_(psycholog)

GRAY, John. Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Nakladatelství Práh. Praha, 1994, 203 stran, ISBN 80-85809-41-9

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 21.3.2020 21:35 | karma článku: 12.32 | přečteno: 357x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oldřich Šrámek

Otestovat všechny!?

Řešení koronaviru by možná bylo snadnější, kdyby se co nejrychleji otestovali všichni obyvatelé dané země a nakažení lidé by se izolovali od zdravých, přitom by se jim poskytla ostraha a péče jako v nemocnici.

29.3.2020 v 14:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarská vláda versus kantony

Některé švýcarské kantony zakázaly občanům nad 65 let opouštět domov; přijměte jen lékaře, na individuální procházku můžete na dvě hodiny. Ministr spravedlnosti s tím nesouhlasí.

29.3.2020 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak se vám daří v karanténě? S čím máte obtíže? Co byste potřebovali?

Tento článek primárně nemá za úkol sesbírat podněty pro politiky (je dobré psát přímo jim, na dvtv či do Otázek),ani shánět roušky a respirátory,ale podívat se na to, o jsou výzvy karantény a kde se dá ulevit. Otevírám i diskusi.

29.3.2020 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 177 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 345 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...