Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze knihy „Má léta u Diora“ od Suzanne Lulingové

23. 02. 2020 22:36:17
„Za každým velkým mužem hledejte ženu!“ Kdo však stál za jedním z nejúspěšnějších návrhářů XX. století Christianem Diorem? Byla to energická, usměvavá a oslnivá dáma, Suzanne Lulingová, přítelkyně z dětských let.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Miluji módu! Je to má velká vášeň. Čím jsem starší, tím více se navracím k tradičnímu krejčovství, kvalitním látkám a dobrým střihům. Právě v době, kdy muži a ženy nosí unisex módu a snaží se často minimalizovat rozdíly mezi pohlavími, je čas pro návrat ke klasické módě. K módě, kdy žena vypadala tak elegantně, že se za ní každý muž na ulici ohlédl! K módě, kterou vytvářel pro ženy jeden z největších návrhářů XX. století – Francouz z Normandie, Christian Dior.

Když jsem objevila na knižním trhu knihu „Má léta u Diora“, byla jsem nadšená! Napsala ji totiž žena, která byla šéfkou Diorovy kanceláře v letech největšího rozkvětu této slavné značky, Suzanne Lulingová.

„Jeden můj přítel z dětství, Serge Heftler-Louiche (výjimečný člověk, který bude později vytvářet parfémy Dior) mi jednoho dne řekl – a myslel to jako kompliment: „Ty jsi jediná holka, kterou znám, co nikdy neměla problémy s penězi.“ Není to pravda. Přísahám, není to pravda. Stejně jako všichni, i já měla období, kdy jsem neměla peníze, ale vždycky jsem se přinutila chovat se tak, jako bych ve skutečnosti žádné problémy neměla.“

O ČEM JE KNIHA „MÁ LÉTA U DIORA?“

Suzanne Lulingová byla jednou z výjimečných osobností Diorova nejužšího týmu. Právě ona měla rozhodující podíl na vzestupu tohoto módního domu a jeho věhlasu doma i v zahraničí. Christian Dior a Suzanne Lulingová se narodili v Granville ve francouzské Normandii a znali se odjakživa. Ona nikdy nepochybovala o jeho úspěchu, on obdivoval její nevyčerpatelnou energii a dobrou náladu. Suzanne před válkou pracovala v oboru reklamy po boku Marcela Bleustein-Blancheta, zakladatele skupiny Publicis, a na kariéru v oblasti módy neměla ani pomyšlení. Když si ale Christian v roce 1946 otevřel vlastní módní salon, trval na tom, aby jeho podnik, prodej a komunikaci vedla právě Suzanne. Tak se tato žena výjimečného temperamentu a neodolatelného šarmu stala jednou z klíčových postav značky Christian Dior a neopominutelnou osobností pařížské smetánky té doby. Své vzpomínky na „ducha jedné epochy“ zachytila formou krátkých textů doprovázených černobílými fotografiemi.

„Nesnáším malost. Možná proto, že jsem tak vysoká, ne? Malost, snaha věci nějak ošulit, ušetřit za každou cenu mi nahánějí hrůzu, ale zato mám ráda našeho metaře. Chápete, co chci říct?“

AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Kniha je napsána spisovným a hovorovým jazykem.
  • Kniha je velmi zajímavá a čtivá.
  • Autorka použila ich-formu.
  • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.

„Je výjimečné, že vás člověk, kterého znáte odjakživa, nikdy nezklame, v žádném okamžiku vašeho života vám „nezmizí“, jak říkal velmi trefně sám Christian. A přesně tak to bylo. Nejpřekvapivější na tom je, že jsme si tím byli všichni jistí už od mala. Christian disponoval dvěma vzácnými vlastnostmi, které se jen zřídkakdy vyskytují pohromadě: zůstával věrný těm, které si oblíben, a měl talent.“

KLADNÉ A NEGATIVNÍ STRÁNKY KNIHY

Je to jedna z mála knih, která dává díky autorce nahlédnout do zákulisí vzniku slavného módního salonu Dior. Jak sama Suzanne Lulingová přiznává, otázku, jak to všechno začalo, dostávala vždy a všude.

Kniha je v mnoha ohledech jedinečná. Přibližuje nám nejen život Christiana Diora od dětství až do jeho smrti díky vzpomínkám autorky, ale také dává nahlédnout do tajů módy – jak Dior tvořil, jak a kde navrhoval, jak připravoval prohlídky, jak odpočíval a co měl rád. Ale také jaké vztahy panovaly mezi obchodními partnery, otázka plagiátorství, nebo jaké modelky Dior hledal. Poznáváme jednu z největších osobností módy XX. století, Christiana Diora - skromného, velice vzdělaného a kultivovaného člověka, který neměl rád publicitu.

Suzanne Lulingová byla žena, která vynikala nejen svou výškou postavy (a na toto téma neustále žertovala), ale také nezdolnou energií, dobrou náladou, optimismem a úsměvy, které rozdávala na všechny strany. Byla to neuvěřitelná žena! Často dělala desítky věcí najednou, odmítala odpočívat i spát (zdálo se jí to jako ztráta času), čas po práci trávila s obchodními partnery a přáteli na koktejlech, pořádala u sebe doma na nábřeží Seiny proslulé večírky, které se často protáhly až do ranních hodin.

Bylo nemyslitelné, aby si sedla a napsala knihu. Stále byla v pohybu a jejím oblíbením slovem bylo – tempo. Ale udělala kompromis a během krátkých chvil v kanceláři sepsala postupně desítky krátkých textů, které se týkaly jejího života a přátelství s Christianem Diorem.

Tyto texty poté uspořádala její sestřenice Brigitte Tortetová, která byla o sedmadvacet let mladší a o niž se Suzanne starala téměř jako matka. Rovněž jí dopomohla k práci u Diora.

Pokud jste, milé dámy, milovnicemi módy, anebo rovnou velkými obdivovatelkami Christiana Diora a jeho úžasného vynálezu stylu „New Look“, kniha se vám bude líbit!

Žádnou negativní stránku knihy jsem neobjevila.

„I když se o kolekci „New Look“ napsalo kdeco, myslím, že o „zavražděné panně“ se nikde nemluvilo. Přitom to bylo jedno z nejpozoruhodnějších a nejvýznamnějších gest, které Christian udělal při práci na vzniku této slavné linie. Jednou aranžoval látku na krejčovské panně, aby viděl, jak bude model vypadat. Rozčilovalo ho, že se mu nedaří dosáhnout jemného nařasení v pase, a tak si poslal pro kladivo. Několika nervními ranami pak figurínu vytvaroval do rozměrů ideální ženy, jejíž silueta ho inspirovala k vytvoření nové módy. Ironií osudu je, že později se začnou vyrábět její kopie a „krejčovské panny typu New Look“ bude prodávat Stockman.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Kniha se bude líbit všem ženám, které milují módu, zejména jedinečnou a kvalitní francouzskou haute couture. Nahlédnete do zákulisí značky Dior. Rovněž kniha zaujme čtenáře a čtenářky, které mají rádi historii, protože jde o vzpomínky z počátku XX. století, ale i období okupace Francie německou armádou a obdobím po válce během 50. a 60. let XX. století.

Knihu „Má léta u Diora“ od Suzanne Lulingové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné zimní dny s dobrou knihou Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie a anotace knihy „Má léta u Diora“ jsou dostupné na Palmknihy.cz.

LULINGOVÁ, Suzanne. Má léta u Diora. Mladá fronta. Praha, 2017, 215 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-204-4698-5 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 23.2.2020 22:36 | karma článku: 10.77 | přečteno: 145x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oldřich Šrámek

Otestovat všechny!?

Řešení koronaviru by možná bylo snadnější, kdyby se co nejrychleji otestovali všichni obyvatelé dané země a nakažení lidé by se izolovali od zdravých, přitom by se jim poskytla ostraha a péče jako v nemocnici.

29.3.2020 v 14:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarská vláda versus kantony

Některé švýcarské kantony zakázaly občanům nad 65 let opouštět domov; přijměte jen lékaře, na individuální procházku můžete na dvě hodiny. Ministr spravedlnosti s tím nesouhlasí.

29.3.2020 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak se vám daří v karanténě? S čím máte obtíže? Co byste potřebovali?

Tento článek primárně nemá za úkol sesbírat podněty pro politiky (je dobré psát přímo jim, na dvtv či do Otázek),ani shánět roušky a respirátory,ale podívat se na to, o jsou výzvy karantény a kde se dá ulevit. Otevírám i diskusi.

29.3.2020 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 177 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 345 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz