Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze knihy „Proč muži lžou a ženy pláčou“

15. 02. 2020 21:43:16
Proč se muži vyhýbají závazkům? Proč mají muži pocit, že je ženy sekýrují? Proč ženy nemluví k věci? Proč muži na ženách rádi vidí boty s vysokými podpatky? Proč ženy tolik mluví? To a další záhady objasňují manželé Peaseovi.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA

Je to pár dnů, co jsem s velkým nadšením dočetla knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, kterou napsali manželé Allan a Barbara Peaseovi. Vyšla u nás v češtině v roce 2001.

Když jsem se dozvěděla, že Peaseovi sepsali další knihu, druhý díl, který volně navazuje na první knihu, „Proč muži lžou a ženy pláčou“ (v originále „Why Men Lie nad Women Cry“), musela jsem si ji pořídit. Vyšla v České republice v českém překladu poprvé v roce 2003. Protože však od té doby uplynulo hodně času, byla vydána už několikrát.

Tato druhá kniha je vlastně reakcí na obrovské množství telefonátů, dopisů a e-mailů, kterými byli manželé Peaseovi zavaleni, když si lidé přečetli jejich první knihu. Ostatně některé z dopisů (např. od rozhořčených manželů nebo nešťastným manželek) se autoři rozhodli zveřejnit v knize. Perfektně totiž ukazují na danou problematiku – jak moc jsme, muži a ženy, odlišní.

Opět se jedná o naučnou knihu z oblasti psychologie, pedagogiky, ale i lékařských věd (např. neurologie), má 360 stran (což je 43 stran více než první kniha).

I tento druhý díl rozpoutal všeobecné pozdvižení mezi muži a ženami na celém světě a následkem toho bylo, že se kniha stala opět světovým bestsellerem.

Kniha „Proč muži lžou a ženy pláčou“ je opět napsána s jedinečným humorem a nadhledem. Bude vás bavit! Kniha vás zaujme, strhne, rozšíří vaše poznatky o ženách a mužích a přinese do vašich domovů i na pracoviště více porozumění, klidu, spokojenosti a nebojím se říci, že i štěstí.

„Být mužem je v současné době obtížné. Od šedesátých let minulého století, kdy se feministické hnutí stalo hlasitějším a úspěšnějším, klesla míra sebevražednosti žen o 34 %, kdežto míra sebevražednosti mužů vzrostla o 16 %. Středem zájmu je však stále těžký úděl žen. Ve druhé polovině dvacátého století, když ženy objevovaly své svobody a častokrát považovaly muže za své nepřátele, se vztahy a rodiny dostávaly do nesmírně vypjaté situace. Ženy byly rozezlené; muži byli zmatení. V minulých generacích byly role muže a ženy zřetelně vymezeny. Muž byl hlavou rodiny. Byl hlavním živitelem, jeho slovo bylo zákonem a bylo jasně stanoveno, o kterých záležitostech rozhoduje. Byl ochráncem a chlebodárcem. Jeho manželka byla matkou, hospodyní, pečovatelkou a měla na starosti společenské záležitosti. Muž znal své povinnosti a žena si byla vědoma svých. Život byl jednoduchý. Pak se ale všechno změnilo. Televizní seriály a reklamy začaly ukazovat muže jako hloupé a neschopné tvory stojící ve stínu inteligentnějších a dokonalejších žen. Stále větší počet žen akceptoval požadavek rovnosti. Problém spočíval v tom, že ženy věděly, co chtějí a kam směřují, kdežto mnoho mužů nabylo dojmu, že jsou postradatelní.“

O ČEM JE KNIHA?

Kniha čtenáře znovu odzbrojí nenapodobitelnou kombinací vědeckých poznatků, výsledků dlouholetého pozorování mezilidské komunikace a neodolatelného humoru. Kniha vám poskytne srozumitelný, humorný a někdy i šokující pohled na největší záhady ve vztazích mužů a žen. Díky ní se naučíte, jak jednou pro vždy skoncovat s nedorozuměními mezi muži a ženami a zlepšit své osobní i profesní vztahy s lidmi.

KNIHA VÁM OBJASNÍ A PROVEDE VÁS TĚMITO ZÁHADAMI:

 • Proč se muži vyhýbají závazkům?
 • Proč mají muži pocit, že jim ženy neustále něco vyčítají?
 • Proč ženy nikdy nemluví k věci?
 • Proč muži na ženách rádi vidí boty s vysokými podpatky?
 • Proč muži lžou?
 • Sedm věcí, které muži dělají a ženy z nich šílí
 • Přísně tajný bodovací systém, kterým ženy hodnotí své partnery
 • Sedm největších tajemství mužů
 • Ta druhá žena – jeho matka
 • Jak ženy zacházejí se slovy?
 • Test ženského sex-appealu
 • Test mužského sex-appealu
 • Co se líbí ženám na mužích?
 • Lovec, který odložil zbraň – muž v důchodu

„Lidé jsou jediným živočišným druhem, který má neustálé problémy se vztahy a s rituálem namlouvání a pářením – u ostatních druhů je vše jasné a vše probíhá hladce. Dokonce i pavouk „černá vdova“ a kudlanka nábožná, jejichž samice ihned po páření svého partnera zabijí, znají pravidla hry a neochvějně se jich drží. Vezměme si jako příklad chobotnici. Je to jednoduchý živočich s malým mozkem. Chobotnice nediskutují o rozdílech mezi samci a samicemi, o sexu či o tom, jak a kdo sex iniciuje. Samička chobotnice má v jistou dobu plodné období; v tom čase se okolo ní shromáždí samci a vlní chapadly. Samice si vybere toho samce, jehož chapadla se jí nejvíce zamlouvají, a dá mu zelenou. Nikdy ho neobviňuje, že jí nevěnuje dostatek pozornosti, a samec se nikdy nestará, zda se jí to líbilo stejně jako jemu. V jejich říši neexistují žádné tchyně, které radí a vměšují se do vztahu, samice se nestará o to, zda není příliš tlustá, a netouží po partnerovi s „pomalým“ chapadlem.“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je vynikající po všech stránkách. Ačkoliv se jedná o knihu naučnou, oblasti mužského či ženského chování, jednání, emocí, komunikace a sexu probírá podrobně z hlediska lékařského, pedagogického a psychologického, přesto si zachovává ráz zábavné literatury.

Publikaci napsali manželé, kteří o sobě prohlašují: „My, autoři této knihy, jsme šťastní manželé, věrní milenci a nejlepší přátelé. Máme čtyři nádherné děti. Při psaní knihy „Proč muži lžou a ženy pláčou“ jsme se rovněž opírali o vlastní zkušenosti a domníváme se, že vám poskytneme vyvážený a j, jak doufáme, nepředpojatý pohled na vztahy očima ženy i muže z mnoha různých perspektiv.“

Domnívám se, že autoři svému závazku plně dostáli.

Kniha, kterou manželé Peaseovi napsali v roce 2002, je stále aktuální. Pokud někdo tvrdí, že mezi muži a ženami neexistují rozdíly, určitě by si měl přečíst tuto knihu. Otevřou se mu oči.

Autoři předkládají rozdíly velice citlivě a empaticky, neponižují ani ženy ani muže (v tom je výhoda toho, že knihu napsal manželský pár), předestírají ožehavé problémy zcela narovinu a také ty v manželství nejožehavější (např. proč muži trvají na zvednutém prkénku toalety) a přicházejí s objasněním a následně řešením pro obě pohlaví.

Některé části v knize jsou převzaté z té první. Ale vzhledem k tomu, že jsou stále pravdivé a objasňují rozdíly mezi muži a ženami, nevadí to, naopak.

Velmi zajímavé jsou kapitoly, kdy se autoři zaměřují na pláč a citové vydírání ze strany žen. Zde je zajímavý poznatek, že tohoto jednání nejsou muži v naprosté většině schopni (jejich mozek funguje jinak). Součástí kapitoly jsou vynikající rady, jak se s citovým vyděračem vypořádat slovně i prakticky a nezůstat celoživotní obětí.

Neméně zajímavá kapitola je o tchýních. Výzkumy ukázaly, že problém není v matce nevěsty, ale ve více než 50 % problematických vztazích u matek ženichů. Opět nám autoři na praktických příkladech a studiích ukazují, jak se s tchýní vypořádat a nastavit zdravé hranice, aby nerozložila milující se manželský pár.

Pouhé dvě věci se mi v knize nelíbily. Peaseovi vychází z evolučního pojetí země a vývoje druhů a člověka. To je pro mě jako zastánce kreacionismu nepřijatelné a nemohu se s tím ztotožnit. Druhou věcí je, že asi na třech místech v knize jsou zmiňovány biblické příklady. Na nich manželé Peaseovi demonstrují určité poznatky. Problém však je, že si biblické příběhy předělali, jak se jim to hodilo (kdo někdy četl Starý Zákon, to pozná), nebo uvádí biblickou událost bez znalosti historických fakt (např. narození Ježíše v Betlémě a příchod tří mudrců). Ale pokud nejste teologem, tak si toho nevšimnete.

STYL OBOU AUTORŮ, JAZYK A GRAMATIKA

 • Kniha je srozumitelně napsaná (ačkoliv je naučná)
 • Autoři používají spisovný a hovorový jazyk.
 • Kniha je napsána zábavnou formou.
 • Text je různým způsobem členěn na odstavce, velmi dobře se tedy čte.
 • Autoři používají k přiblížení problematiky výzkumy, data, kresby, fotky, ale i vtipy
 • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„Ženy jsou souměrnými, „tvrdými“ muži přitahovány více či méně podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházejí. V době, kdy je možnost početí dítěte nejvyšší (v polovině menstruačního cyklu), by si žena pro krátkodobý vztah „na jednu noc“ vybrala „drsné“ typy mužů. Jednou za měsíc by tedy byla zájemkyní o noc s Russellem Crowem. Pro dlouhodobé vztahy si však ženy obvykle vybírají muže, kteří se budou angažovat v partnerském vztahu a výchově dětí, ať jsou symetričtí či nikoli.“

Allan Pease (*1962) se narodil v Austrálii. Je celosvětově proslulým odborníkem na neverbální komunikaci. Napsal patnáct knih, které se překládají do mnoha jazyků na světě. Knihy se staly velice rychle oblíbenými a svými milionovými náklady bestsellery. Peaseovy pořady v televizi sledovalo více než sto milionů diváků. Allan Pease cestuje po světě a přednáší o komunikaci. Jeho manželkou je Barbara, se kterou má čtyři děti.

Barbara Pease (*1962) se narodila v Austrálii. Je výkonnou ředitelkou instituce Pease Training International, která produkuje videonahrávky a organizuje kurzy a semináře pro obchodní a vládní kruhy po celém světě. Je spoluautorkou patnácti knih, které se staly bestsellery na celém světě. Jejím manželem je Allan, se kterým má čtyři děti. Svůj čas dělí mezi řízení instituce v Austrálii a ve Velké Británii.

„Většina mužů dává přednost baculatějším ženám před hubenými, protože tělesný tuk je známkou toho, že žena bude úspěšně kojit. Jen málo žen ví, že jeden z největších sexuálních symbolů na světě, Marilyn Monroe, nebyla žádný drobeček a měla velmi silné nohy. Co se mužů týče, žádná modelka vypadající jako podvyživené dítě nemá šanci stát se skutečným sexuálním symbolem.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu bych doporučila jako povinnou četbu pro každého chlapce a dívku, kteří se během dospívání začínají zajímat o opačné pohlaví. Kniha bude objevná pro dospělé muže a ženy, kteří touží po vztazích, a není jim jedno, jak se ten druhý ve vztahu cítí. Knihu ocení manželé a manželky na celém světě. Pokud máte dojem, že už o vztazích mezi muži a ženami něco víte, přečtěte si tuto knihu, možná budete v šoku! Je to kniha, která by neměla chybět v žádné domácí či veřejné knihovně. Kniha, která změní pohled na to, jak jsme my, ženy, a muži, rozdílní, a přesto spolu můžeme spolupracovat, žít ve vztazích a milovat se.

Příjemné zimní dny s knihou, která objasní záhady mezi muži a ženami, Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopisy manželů Peaseových jsou obsaženy v knize.

Fotografie a anotace knihy je dostupná na webu databazeknih.cz

PEASEOVI, Allan a Barbara. Proč muži lžou a ženy pláčou. Nakladatelství Jří Alman, Brno. 2003. Vydání první. 360 stran. ISBN 80-86135-34-9

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 15.2.2020 21:43 | karma článku: 15.77 | přečteno: 667x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 262 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Časové schizma

Tak jsem to zkusil. V sobotu večer (28/3) jsem nechal všechny hodiny v bytě ukazovat jejich čas až do nedělního rána. Co jsem v penzi, vstávám kolem sedmé. V noci se v naší zemi cosi stalo, co způsobilo schizma.

29.3.2020 v 11:15 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 204 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Německo řeší sociální ústavy

SRN pro kritické chvíle počítá i s prací infikovaného personálu. Ministerstvo zveřejnilo šetření poznatků o záludnostech koronaviru versus pneumónie při sezónní chřipce.

29.3.2020 v 10:59 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 191 | Diskuse

Karel Januška

Covid-19 a justiční mafie

Úvaha pro vládu, zákonodárce, soudce a občany. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Amnestie prezidentů zdeformovaly principy právního státu.

29.3.2020 v 9:50 | Karma článku: 5.13 | Přečteno: 186 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...