Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze filmu „Veterán“ od Jana Hřebejka

9. 02. 2020 23:46:31
Nejnovější film režiséra Jana Hřebejka „Veterán“ přináší příběh mladého muže, který se vrací po dvaceti letech z armády domů. Jak zapadne bývalý voják do české společnosti, který dosud bojoval v zahraničí ve válkách o přežití?

HŘEBEJKOVY FILMY

Film od jednoho z nejlepších současných českých režisérů, Jana Hřebejka, jsem si nechtěla nechat ujít. A byla to právě ukázka z jeho nejnovějšího filmu „Veterán“, která mě nalákala, abych se na film podívala.

Na Hřebejkovy filmy jsem se dívala v minulosti ráda. Např. jsem viděla filmy „Pupendo“ (rok 2003), „Horem pádem“ (2004), „Kráska v nesnázích“ (2006), „Medvídek“ (2007) nebo Kawasakiho růže“ (2009). Přišly mi dobré, někdy i vtipné, a zajímavé.

Ale můj vkus se změnil a po posledním filmu, kterým byly právě „Kawasakiho růže“ jsem na Hřebejka poněkud zanevřela. Měla jsem dojem, že ve filmech hrají stále stejní herci a ačkoliv se témata ve filmech měnila, filmy mi podivně splývaly.

O to víc jsem byla zvědavá na nový film z roku 2020 „Veterán“. Musím přiznat, že jsem byla mile překvapená.

FILM VETERÁN

Žánr: Krimi, drama

Země: Česká republika

Rok: 2020

Délka filmu: 100 minut

Režie: Jan Hřebejk

Scénář: Marek Epstein

Kamera: Martin Šec

Hudba: Martin E. Kyšperský

Hrají: Milan Ondrík, Marie Poulová, Jan Kolařík, Alena Antalová, Pavel Kříž, Vincent Navrátil, John Bok, Éva Bandor, Matouš Rajmont

Producent: Jiřina Budíková

Střih: Vladimír Barák

Zvuk: Jiří Klenka

PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU Z FILMU „VETERÁN“:

O ČEM JE FILM?

Veterán je příběh muže, který se snaží fatálně změnit svůj život a vstoupit do společenské vrstvy, do které nepatří. Martin utekl z Česka do francouzské cizinecké legie a po dvaceti letech se vrací s naditou kapsou peněz domů, aby našel pohodový život, začal podnikat a byl blízko své rodině. Armáda dala Martinovi veliký dar, schopnost přežít jakoukoli nebezpečnou situaci, ale nepřipravila jej na mnohem méně drsné podmínky jakými je svět složitých lidských emocí a vztahů. Martin se sice s rodinou shledá, rozjíždí svůj vysněný byznys a prožívá nový vášnivý vztah s dívkou, ale i přesto, že všechno myslí dobře, postupně míří k neúprosnému pádu...

ZAJÍMAVÝ NÁMĚT, PROBLEMATIKA VETERÁNŮ A SKVĚLÉ OBSAZENÍ

Předně je třeba vyzdvihnout zajímavý námět. Jedná se o dramatický film, který ukazuje, jak je těžké pro bývalého vojáka zařadit se do běžného života, který je pro nás, obyčejné smrtelníky, normální. Takový film tu chyběl.

Hlavní hrdina Martin Illes, se vrací po dvaceti letech služby žoldáka ve Francouzské cizinecké legii do Brna. Navštíví svou sestru, poprvé se setkává s jejím manželem a se svým synovcem.

Jako bývalý voják je zvyklý na řád a disciplínu, je pořádkumilovný, problémy řeší tak, jak přicházejí. Všechno bere jako výzvu.

Peníze, které si našetřil, použije na zaplacení dluhů své sestry a na rozjezd vlastní kavárny. Když mu peníze dojdou, začne ilegálně bojovat pro pobavení zbohatlíků a dál se ubírá za svým snem a připravuje kavárnu.

Život mu změní, když se v bitce zastane mladého muže a pomůže mu. Později se ukáže, že se jednalo o syna starosty. Tím se dostane do jeho rodiny, ač o to nestál, a začne se roztáčet kolo událostí. Manželka starosty po Martinovi touží, její zachráněný syn Sebastián, gay, také a v neposlední řadě i nejistá dcera Sára, která je dle slov rodiny „stará panna“.

Voják vytrénovaný na přežití v extrémních podmínkách se dostává do tlaku. Na jedné straně nachází lásku a zjišťuje, že je schopen milovat, na druhé straně naráží na předsudky. Čelí pokrytectví, podvodům podnikatele s auty, hrubosti a slabošství ze strany manžela své sestry.

K problémům a předsudkům přistupuje chlapsky. Jako bývalý voják. Nebere si servítky. Jeho upřímnost vyvolává v lidech nevoli a odpor. Když je třeba Martina kvůli jeho upřímnosti „vyřadit ze hry“, použije starosta trumfy a vytáhne na světlo Martinovu minulost. Ta člověka dohoní vždycky. Jak se ale zachová Martin, když má dojem, že přichází o všechno a nic už nemá smysl?

Film zpestřují trefné dialogy hlavních postav. Někdy jsem se smála, někdy žasla a někdy mě rozesmutněly.

Za zmínku stojí excelentní výkony slovenského herce Milana Ondríka (hlavní role Martina), Marie Poulové (dcera Sára), Aleny Antalové (starostova manželka), Pavla Kříže (starosta) či Vincenta Navrátila (Sebastián).

Pěkný film, který klade divákům mnoho otázek a předkládá jednoduché poselství: Pojďme se k sobě chovat upřímně a férově, bude se nám žít dobře.

KOMU BYCH FILM „VETERÁN“ DOPORUČILA?

Pokud máte rádi dramatické filmy ze současnosti, přijdete si na své. Pokud se chcete dozvědět o tom, jak těžké to mají veteráni po návratu z armády, je to film pro vás. Pokud si chcete ověřit, zda máte či nemáte předsudky a nestává se z vás snob, podívejte se na film! Je to spíš chlapský film, ale jsem žena a film se mi líbil.

CELÝ FILM JE MOŽNÉ SHLÉDNOUT NĚKOLIK DNŮ NA WEBU ČESKÉ TELEVIZE ZDE:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10605957833-veteran/31829535007/

Příjemné zimní dny a kvalitní filmy Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o filmu „Veterán“ jsou dostupné na webu CSFD.CZ zde:

https://www.csfd.cz/film/616980-veteran/prehled/#

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 9.2.2020 23:46 | karma článku: 24.31 | přečteno: 1800x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 169 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Časové schizma

Tak jsem to zkusil. V sobotu večer (28/3) jsem nechal všechny hodiny v bytě ukazovat jejich čas až do nedělního rána. Co jsem v penzi, vstávám kolem sedmé. V noci se v naší zemi cosi stalo, co způsobilo schizma.

29.3.2020 v 11:15 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 172 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Německo řeší sociální ústavy

SRN pro kritické chvíle počítá i s prací infikovaného personálu. Ministerstvo zveřejnilo šetření poznatků o záludnostech koronaviru versus pneumónie při sezónní chřipce.

29.3.2020 v 10:59 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 175 | Diskuse

Karel Januška

Covid-19 a justiční mafie

Úvaha pro vládu, zákonodárce, soudce a občany. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Amnestie prezidentů zdeformovaly principy právního státu.

29.3.2020 v 9:50 | Karma článku: 5.13 | Přečteno: 174 | Diskuse

Luboš Chott

Už jsem zase na Jágra. A co vy?

Mám rád, když mi věci vyjdou, tak jak si je naplánuju. Tak jsem si ještě před vyhlášením stavu nouze stačil nechat vytrhnout bolavý zub, vyzvednout léky a koupit si nedostatkový Paralen, ale... Na holiče jsem v tom fofru nepomyslel.

29.3.2020 v 6:02 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 251 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...