Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze knihy „Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas

2. 02. 2020 20:36:55
Kniha americké spisovatelky Lisy Kleypas „Chladnokrevný ničema“ se odehrává na konci 18. století na anglickém Hampshire. Ačkoliv se jedná o historický román, obsahuje i erotiku, sex a lásku, která dokáže všechno změnit.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Mám ráda romantické historické romány a moji věrní čtenáři recenzí to již ví. Mezi mé oblíbené autorky tohoto žánru patří britská spisovatelka Barbara Cartland. Ta mě totiž téměř nikdy nezklamala.

Ale čas od času mám chuť si přečíst něco od neznámé spisovatelky. Tentokrát to byla americká autorka Lisa Kleypas a její romantická historická kniha „Chladnokrevný ničema“, která se odehrává na anglickém venkově v Hampshire roku 1875.

„Devon usedl na úzký schod, opřel si předloktí o kolena a sklonil hlavu. Chvějivě vydechl. Byla to nejkrásnější muka, co kdy vytrpěl, jak tam stál přitisknutý ke Kathleen. Třásla se jako novorozené hříbě, když se namáhá, aby vstalo. Nikdy v životě netoužil po ničem tolik jako po tom, aby ji mohl obrátit čelem k sobě a zmocnit se jejích úst dlouhým, spalujícím polibkem, až by s ním splynula.“

„Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas

O ČEM JE KNIHA?

Lord Devon Trenear Ravenel, nejkouzelnější hříšník Londýna, právě zdědil titul hraběte. Ke společenskému vzestupu však patří i nežádoucí povinnosti... a nemálo překvapení. Prastaré rodinné sídlo Eversby Priory a okolní panství je samý dluh. Dům dosud obývají tři nevinné sestry, Helen, Cassandra a Pandora, zesnulého hraběte Thea Ravenela. Po něm zůstává na panství také mladá vdova lady Kathleen Trenearová, jejíž důvtip a odhodlání se vyrovnají Devonovým. Kathleen ví, že nemilosrdnému ničemovi, jako je Devon, nemůže důvěřovat. Ale jejich vzájemná náklonnost se nedá popřít. Od chvíle, kdy ji Devon poprvé vezme do náručí, přísahá, že udělá všechno, co je třeba, aby mu patřila. Kathleen zjišťuje, že podléhá jeho obratnému svádění. Jenže Devon patří mezi muže, kteří prohlašují, že se nikdy neožení a nezaloží rodinu...

„Kůň pod nimi přešlápl. Neschopna najít nějaký úchyt na hladkém, plochém sedle, Kathleen zašátrala a náhodou uchopila Devona za stehno, jehož povrch byl tvrdý jako kámen. Zajíkla se a odtáhla ruku. Zdálo se, že ať nabere do plic sebevíc vzduchu, pořád to nestačí. Devon si nakrátko přehodil otěže do levé ruky, sundal plstěný klobouk a narazil ho Kathleen na hlavu.“

„Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Lord Devon Trenear z hraběcího rodu Ravenelů, mladý, hezký, přitažlivý, horkokrevný, ale bez způsobů a neotesaný. Miluje ženy, hazard a dbá na to, aby neměl žádné závazky. Prohlašuje, že se nikdy neožení a nechce rodinu. Nečekaně zdědí po svém bratranci hraběcí titul a rodinné sídlo Eversby Priory a panství na venkově o velikosti 8.000 hektarů. Chce prodat panství a co nejrychleji utéct s penězi zpět do Londýna k bezstarostnému životu, jaký má rád.

Lord Theo Trenear Ravenel, mladý, pěkný a impulsivní. Dlouho si namlouval Kathleen. Třetí den po svatbě spadl z koně a zemřel.

Lady Kathleen Trenearová, mladá krásná vdova. Dcera irského šlechtice, lorda Carberyho. Snaží se spravovat panství do příjezdu nového hraběte. Nad jejím životem se vznáší nejistota. Co s ní bude?

Lord West Trenear Ravenel, bratr Devona, mladý a zcela oddaný Devonovi. Před odjezdem na panství Eversby Priory neznal nic jiného než pití, karban, sázky, ženy a nicnedělání. Jeho život se příjezdem na venkov zásadně mění.

Helen, Cassandra a Pandora Trenearovy, tři sestry, které drží smutek po zesnulém bratrovi. Dosud nebyly uvedeny do společnosti. Žijí bezstarostně na rodinném panství.

Rhys Winterborne, dobrý přítel Devona, mladý houževnatý a pracovitý muž waleského původu. Založil a řídí proslulý Winterborneův obchodní dům v Londýně. Je velice bohatý, ale nemá vychování, protože pochází z chudých poměrů. Jeho cílem je oženit se s dívkou, která mu přinese titul a vstup do dobré společnosti.

„ ́Deve, jsi sladký, ́ říkala mezi popotahováním. ́Jako všichni chlapečkové. Jenomže všichni vyrostete do sobectví a krutosti. Jste zrozeni k tomu, abyste lámali ženám srdce. ́“

„Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Spisovatelka Lisa Kleypas mě velice mile překvapila. Nejenže umí perfektně vystihnout dobové prostředí na konci 18. století (vynikající popisy panství, anglického venkova, oblečení, zvyků, společenské etikety té doby...), ale také umí jako málokterá autorka popsat romantiku, vzrušení, zamilovanost a vznikající pevné pouto lásky.

Mezi hlavními hrdiny, Devonem a Kathleen, to od samého počátku jiskří. Nejdřív se nesnáší, ale pak zjišťují, že se jejich neshody a odměřenost mění v pravý opak. Je nesmírně zajímavé to v knize sledovat. Bude vás to bavit!

Zajímavou částí je erotika a sex. Nikdy bych si nemyslela, že tohle napíši, ale v tomto díle, ačkoliv je zasazeno právě na konec 18. století, to tak nějak patří. Je to nevtíravé, vtipné, obohacující. A to i z hlediska, jak by první sex (ale i první líbání) vypadat neměl. Knihu bych směle doporučila slečnám a ženám, které teprve čeká první milostná zkušenost. Popis je precizní a nabízí přesnou představu, co se bude dít. Z tohoto hlediska je to opravdu poučné.

Negativní stránku jsem neobjevila. Kniha se mi zkrátka líbila. Určitě si časem vyberu další román od této autorky.

„Devon se soustředil na svou sklenku s vínem, kroužil obsahem, až se třpytil jako černé rubíny. Jako by neexistoval způsob, jak přesně Kathleen popsat. Mohl by říci, že má rusé vlasy a oči zlatohnědé a šikmé jako kočka. Mohl by popsat její světlou pleť a růžový podtón, který vystupoval na povrch, jako když v zimě vychází slunce. To, jak se pohybovala, její pružný atletický půvab, tísněný krajkami a korzetem a vrstvami oblečení. Ale nic z toho nevysvětlovalo jeho uchvácení... pocit, že je jaksi v její moci probudit v něm něco úplně nového, jen kdyby se laskavě snažila.“

„Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas

  • AUTORČIN STYL, JAZYK, GRAMATIKA...
  • Styl psaní je svěží, založený na dobových detailech, popisuje sídla, oblečení, etiketu.
  • Tempo knihy je přiměřené ději.
  • Děj je nepředvídatelný, zajímavý.
  • Kniha má spád, různé zápletky.
  • Román je napsán v er-formě a spisovným jazykem.
  • Korektury byly provedeny profesionálně.

„Zřejmě se vám nechce smířit s tím, že žádný vysoce postavený pán si nezvolí budoucnosti v chudobě s dívkou, kterou miluje, oproti bohatství s dívkou, která mu připadá pouze snesitelná.“

„Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas

Lisa Kleypas (* 5. 11. 1964) je americká autorka milostných románů z historie i současnosti. Narodila se v Texasu ve Spojených státech. Vystudovala politologii na Wellesley College. Hned po absolutoriu se začala věnovat výhradně psaní. Svůj první román „Where Passion Leads“ (1987) uveřejnila v 21 letech. Její knihy se staly bestsellery s miliony výtisků prodanými po celém světě a byly přeloženy do 14 jazyků. Kleypas čerpá inspiraci z klasické literatury, historických knih i osobních zkušeností. Lisa Kleypas žije s manželem Gregorym a dvěma dětmi ve Washingtonu.

„Lednové dny zvolna plynuly a Kathleen vytrvale odmítala dopřát Devonovi místo ve své posteli. V jediné chvíli převzala nadvládu nad jejich vztahem. V důsledku toho byl Devon soustavně naplněn směsicí rozhořčení, touhy a upřímného zmatku, jejichž podíly se různily. Bylo by snazší, kdyby se mu buď úplně oddala, nebo úplně odepřela, ale místo toho vytvořila ohromně nejasnou situaci. Typická ženská.“

„Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Román bych doporučila milovnicím romantické literatury. Je to kniha pro ženy, které mají rády nádherné, romantické, vzrušující a napínavé čtení, které vydrží víc jak na dva večery. Vynikající čtení pro dlouhé zimní dny. Přinese náladu, povzbudí, pohladí na duši a ujistí, že má smysl snít, milovat a žít. Vřele doporučuji!

Knihu „Chladnokrevný ničema“ od Lisy Kleypas mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné zimní dny a dobré knihy Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis autorky je dostupný na wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lisa_Kleypas

Fotografie a anotace knihy je dostupná na Palmknihy.cz

KLEYPAS, Lisa. Chladnokrevný ničema. Nakladatelství Baronet a. s. Praha, 2017, 384 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0593-6 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 2.2.2020 20:36 | karma článku: 9.00 | přečteno: 126x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oldřich Šrámek

Otestovat všechny!?

Řešení koronaviru by možná bylo snadnější, kdyby se co nejrychleji otestovali všichni obyvatelé dané země a nakažení lidé by se izolovali od zdravých, přitom by se jim poskytla ostraha a péče jako v nemocnici.

29.3.2020 v 14:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarská vláda versus kantony

Některé švýcarské kantony zakázaly občanům nad 65 let opouštět domov; přijměte jen lékaře, na individuální procházku můžete na dvě hodiny. Ministr spravedlnosti s tím nesouhlasí.

29.3.2020 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Alena Kulhavá

Jak se vám daří v karanténě? S čím máte obtíže? Co byste potřebovali?

Tento článek primárně nemá za úkol sesbírat podněty pro politiky (je dobré psát přímo jim, na dvtv či do Otázek),ani shánět roušky a respirátory,ale podívat se na to, o jsou výzvy karantény a kde se dá ulevit. Otevírám i diskusi.

29.3.2020 v 14:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 188 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz