Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Recenze knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

19. 01. 2020 22:26:26
Když v roce 1998 vydali Allan a Barbara Peaseovi knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, netušili, že se stane bestsellerem. Vynikající, pravdivá a zábavná kniha, která vám objasní chování mužů a žen.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA

O knize „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“ (v originále „Why men don’t listen and women can’t read maps“), kterou napsali manželé Allan a Barbara Peaseovi, jsem poprvé slyšela v roce 1998. Tehdy ji vypustili do světa. Dostalo se mi do rukou pár přeložených stránek z angličtiny do češtiny, a velice mě témata zaměřená na vztahy mezi muži a ženami zaujala. Dokonce jsem z nich v 90. letech XX. století se svou nejlepší přítelkyní vytvořila několik lekcí pro mládež v naší církvi. Tím to však pro mě skončilo.

Kniha se mi dostala do ruky nyní, po dvaadvaceti letech. Po prvních stránkách mě doslova strhla! Všechny méně podstatné věci a záležitosti jsem odložila stranou a vrhla jsem se na čtení. Naučnou knihu z oblasti psychologie, pedagogiky, ale i lékařských věd (např. neurologie), která má 317 stran, jsem přečetla za čtyři dny.

Kniha se od roku 1998 stala světovým bestsellerem. A zcela právem.

Jestliže jsou pro vás záhadou vztahy, jak myslí, uvažují, jednají, komunikují a cítí ženy (v případě, že jste muž), anebo naopak, pak je to kniha napsaná právě pro vás. Garantuji vám, že vás kniha strhne, osloví, zaujme, rozšíří vaše obzory, přinese nové poznatky, šokuje a ještě se u toho budete skvěle bavit a smát!

„Moje žena uvidí světlý vlas na mém saku ze vzdálenosti padesáti metrů, ale když zajíždí s autem do garáže, vždycky narazí do dveří.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

O ČEM JE KNIHA?

Kvůli své kontroverzní knize o rozdílech mezi myšlením žen a mužů procestovali manželé Allan a Barbara Peaseovi celý svět (Austrálie, Nový Zéland, Singapur, Thajsko, Hongkong, Malajsie, Velká Británie, Skotsko, Irsko, Itálie, Řecko, Německo, Holandsko, Španělsko, Turecko, USA, Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Zambie, Namibie a Angola) a hovořili s odborníky na daná témata (najezdili více než 400.000 km a na knize pracovali tři roky) a shromáždili nejnovější poznatky z oboru výzkumu mozku, z evoluční biologie, psychologie a sociologie. Výsledek jejich úsilí, vám možná překvapivým, avšak humorným a čtivým způsobem vysvětlí důvod existence napětí rozepří mezi příslušníky obou pohlaví a pokusí se najít způsob, jak se s nimi vypořádat. Díky knize konečně pochopíte, proč muži nikdy neposlouchají a proč ženy neumí číst v mapách. Po odhalení tohoto tajemství příslušníků opačného pohlaví se už nikdy nebudete muset za nic omlouvat.

JAK SPOLEHLIVĚ USPOKOJIT ŽENU: Pečovat, chválit, hýčkat, pochutnávat si na jídle, které uvařila, masírovat, opravovat věci v domácnosti, vciťovat se, pět serenády, lichotit, podporovat, sytit, uklidňovat, svádět, mít smysl pro humor, usmiřovat se, povzbuzovat, hladit, utěšovat, objímat, ignorovat přebytečný tuk, mazlit se, vzrušovat, chránit, telefonovat, předvídat, chovat se vlídně, třít se nosem, odpouštět, bavit, chovat se šarmantně, dobývat, prokazovat laskavosti, uchvacovat, doprovázet, důvěřovat, bránit, oblékat, vychloubat se, uctívat, uznávat, rozmazlovat, být ochoten pro ni zemřít, škádlit, uspokojovat, tisknout se, projevovat oddanost, zbožňovat.

JAK SPOLEHLIVĚ USPOKOJIT MUŽE: Přijít nahá.

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je vynikající po všech stránkách. Ačkoliv se jedná o knihu naučnou, oblasti mužského či ženského chování, jednání, emocí, komunikace a sexu probírá podrobně z hlediska lékařského, pedagogického a psychologického, přesto si zachovává ráz zábavné literatury.

Je to kniha, kterou manželé Peasovi napsali záměrně odlehčenou formou a s velkou dávnou humoru. I když na mnoha místech knihy narazíte na data, statistické výzkumy, obrázky a tabulky (ty méně), perfektně jsem se bavila a u knihy jsem se smála.

Autoři, v osobním životě manželský pár s několika dětmi (v době psaní knihy v roce 1998 měli dvě), skvělým a podrobným způsobem popisují to, co my všichni tak dobře známe. Proč muži nechávají na toaletě zvednuté prkénko? Proč nikdy neposlouchají při četbě novin či sledování televize, když k nim ženy hovoří? Proč ženy nedokáží číst v mapách? Proč řeší muži problémy mlčením a zíráním z okna či civěním na TV a přepínáním programů? Proč ženy stále tolik, ale fakt tolik a neustále mluví? Proč chtějí muži „jenom“ sex? Proč ženy odmítají mít s muži „sex“, ale chtějí se s nimi milovat? Proč mají muži rádi červenou barvu? Proč ženy milují květiny, hudbu, tanec a čokoládu? Proč ženy často ve stresu pláčou, ale muži neuroní ani slzu?

Kniha přináší výzkumy nejen z oblasti fungování mozku (které jsou velmi zajímavé), protože ženský a mužský mozek funguje naprosto rozdílně, ale také nastiňuje ožehavá témata, která řešíme nyní – transsexualita, lesbická láska, homosexualita, rovnost a stejnost pohlaví. Byť uplynulo od napsání dvacet dva let, přesto autoři na základě výzkumů mozků mnoha žen a mužů již před mnoha lety dokazovali, že problematika stejnosti pohlaví je naprosto nesmyslná.

Text, který autoři napsali, perfektně ilustrují klasické problémy a situace z partnerského či manželského života. Tak je možné perfektně pochopit, o čem je řeč. Autoři nezůstávají však jen u toho, ale nabízejí i rady, návody a řešení, jak se v jednotlivých situacích zachovat. Např. co dělat, když muž přijde po těžkém pracovním dnu domů a manželka na něm vidí, že má problémy a chce mu pomoci. Jak být pro ženy přitažlivý, jak mít šťastné manželství a nehádat se s manželem.

Jediné negativum spatřuji v tom, že Peaseovi vychází z evolučního pojetí země a vývoje druhů a člověka. Téměř na každé třetí stránce se k evoluční teorii hlásí a vycházejí z ní. To je pro mě jako pro zastánce kreacionismu nepřijatelné a nemohu se s tím ztotožnit. Ale to je také jediná věc, která mi na knize vadila.

„Většinu mužů by z nákupu oblečení trvajícího déle než dvacet minut ranila mrtvice.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Jazyk knihy je srozumitelný a současný (ne odborný).
  • Autoři používají spisovný a hovorový jazyk.
  • Kniha je napsána zábavnou formou.
  • Text je různým způsobem členěn na odstavce, velmi dobře se tedy čte.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„Jaký je rozdíl mezi ženou v premenstruační tenzi a teroristou? S teroristou lze vyjednávat.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

Allan Pease (*1962) se narodil v Austrálii. Je celosvětově proslulým odborníkem na neverbální komunikaci. Napsal patnáct knih, které se překládají do mnoha jazyků na světě. Knihy se staly velice rychle oblíbenými a svými milionovými náklady bestsellery. Peaseovy pořady v televizi sledovalo více než sto milionů diváků. Allan Pease cestuje po světě a přednáší o komunikaci. Jeho manželkou je Barbara, se kterou má nejméně dvě děti. Ve volném čase se Allan snaží, aby poslouchal, když na něj někdo mluví.

Barbara Pease (*1962) se narodila v Austrálii. Je výkonnou ředitelkou instituce Pease Training International, která produkuje videonahrávky a organizuje kurzy a semináře pro obchodní a vládní kruhy po celém světě. Je spoluautorkou patnácti knih, které se staly bestsellery na celém světě. Jejím manželem je Allan, se kterým má nejméně dvě děti. Svůj čas dělí mezi řízení instituce v Austrálii a ve Velké Británii a snahu nezabloudit cestou domů z letiště.

„Mužské hormony, zejména testosteron, vyvolávají agresivitu, čehož muži dříve využívali k lovu a zabíjení kořisti. Lidstvo přežívá díky testosteronu, neboť pod jeho vlivem muž shánějí potravu a bojují s nepřáteli. Testosteron rovněž způsobuje, že muži mívají vousy, pleš, vynikající schopnost prostorové orientace a hlubší hlas než ženy. Muži s basovým či barytonovým hlasem mají dvakrát vyšší počet ejakulací za týden než muži tenorového hlasu. Muži se značným množstvím testosteronu nemívají problémy s orientací v mapách, plánech a ukazatelích. S množstvím testosteronu je kupodivu spojena rovněž levorukost a astma. Dnes již také víme, že muži, kteří nadměrně kouří či pijí alkohol, si snižují hladinu testosteronu v krvi.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jste muž a zavrhl jste možnost kněžského celibátu? Pak je to kniha pro vás! Jste žena a záleží vám na vztazích? Pak je to kniha pro vás! Šílíte ze svého partnera, protože mu nerozumíte? Tohle je přesně kniha, kterou potřebujete! Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“ by neměla chybět v žádné domácí či veřejné knihovně a měli by si ji přečíst všichni, kteří se dnes a denně setkávají s lidmi, a je jedno, zda doma, v zaměstnání či ve společnosti.

Příjemné zimní dny s knihou, která objasní mnohé, Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopisy manželů Peaseových jsou obsaženy v knize.

Fotografie a anotace knihy je dostupná na webu databazeknih.cz

PEASEOVI, Allan a Barbara. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Nakladatelství Jří Alman, Brno. 2001. Vydání první, 5. dotisk. 317 stran. ISBN 80-86135-15-2

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 19.1.2020 22:26 | karma článku: 21.73 | přečteno: 920x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Proč nemůžu randit s antisemitou

Byl to mladý sympatický muž a rozuměli jsme si. Po několika schůzkách na mě zčistajasna vytáhl konspirační teorie, jak židobolševické hnutí ovládá celý svět a já to nevím. Byl to antisemita. Nepochopil ale, že já mám Židy ráda.

17.2.2020 v 0:04 | Karma článku: 40.14 | Přečteno: 4837 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Proč muži lžou a ženy pláčou“

Proč se muži vyhýbají závazkům? Proč mají muži pocit, že je ženy sekýrují? Proč ženy nemluví k věci? Proč muži na ženách rádi vidí boty s vysokými podpatky? Proč ženy tolik mluví? To a další záhady objasňují manželé Peaseovi.

15.2.2020 v 21:43 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 557 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Ropáci“ režiséra Jana Svěráka

Kultovní krátkometrážní film „Ropáci“ z roku 1988 byl vůbec prvním filmem, který natočil dnes již známý režisér Jan Svěrák. Jedná se o sci-fi, která se odehrává v roce 1985 v severních Čechách. Hlavní postavou je záhadný ropák.

14.2.2020 v 19:36 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 501 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Veterán“ od Jana Hřebejka

Nejnovější film režiséra Jana Hřebejka „Veterán“ přináší příběh mladého muže, který se vrací po dvaceti letech z armády domů. Jak zapadne bývalý voják do české společnosti, který dosud bojoval v zahraničí ve válkách o přežití?

9.2.2020 v 23:46 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 1678 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Zeman

Státní dluh ČR po několika letech opět stoupá! A bude stoupat dál.

Státní dluh ČR za loňský rok stoupl o 18 mld.Kč,což není dobrá zpráva o vývoji naší ekonomiky. Každý z nás tedy opět dlužíme přibližně o 1.700,-Kč víc.

17.2.2020 v 16:27 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 343 | Diskuse

Vladimír Havránek

Film Past o Jiřině Štěpničkové přesně ukázal, jak si komunisté představují svobodu!

Jeden film a vydá za stovky hodin prázdných projevů komunistů. Skvělá herečka Jiřina Štěpničková dostala v roce 1951 dopis z Rakouska od režiséra Čápa, v němž ji zval do Vídně. Vše byla podlá provokace StB.

17.2.2020 v 15:36 | Karma článku: 30.56 | Přečteno: 845 | Diskuse

Jan Dvořák

Lepší začít později, než vysílat na čas

Česká televize už před časem dospěla k rozumnému názoru, že nemá smysl dál předstírat, že hlavní pořad na jedničce začne úderem osmé večerní, jestliže je to s železnou pravidelností vždycky až pár minut poté.

17.2.2020 v 10:58 | Karma článku: 31.82 | Přečteno: 982 | Diskuse

Pavel Chalupský

Matka, nebo vrcholová manažerka.

Plně si uvědomuji, že vstupuji na velice tenký led. Proč? Nejsem matkou, ani manažerkou, ale přesto si dovolím vyslovit svůj názor, k čemuž mě přiměl rozhovor právě s vrcholovou manažerkou. Nebo matkou?

17.2.2020 v 8:52 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 667 | Diskuse

Bohm Vladimir

S Elonem Muskem na Mars. Ale proč?

Elon Musk oznámil, že do roku 2050 chce dopravit milion lidí na Mars. Jako vždy představí svoji vizi, jež je fantastická, pro většinu lidí zcela nereálná provést, a pak ji splní.

17.2.2020 v 8:30 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 491 | Diskuse
Počet článků 469 Celková karma 22.30 Průměrná čtenost 4266

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....