Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Recenze knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

19. 01. 2020 22:26:26
Když v roce 1998 vydali Allan a Barbara Peaseovi knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, netušili, že se stane bestsellerem. Vynikající, pravdivá a zábavná kniha, která vám objasní chování mužů a žen.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA

O knize „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“ (v originále „Why men don’t listen and women can’t read maps“), kterou napsali manželé Allan a Barbara Peaseovi, jsem poprvé slyšela v roce 1998. Tehdy ji vypustili do světa. Dostalo se mi do rukou pár přeložených stránek z angličtiny do češtiny, a velice mě témata zaměřená na vztahy mezi muži a ženami zaujala. Dokonce jsem z nich v 90. letech XX. století se svou nejlepší přítelkyní vytvořila několik lekcí pro mládež v naší církvi. Tím to však pro mě skončilo.

Kniha se mi dostala do ruky nyní, po dvaadvaceti letech. Po prvních stránkách mě doslova strhla! Všechny méně podstatné věci a záležitosti jsem odložila stranou a vrhla jsem se na čtení. Naučnou knihu z oblasti psychologie, pedagogiky, ale i lékařských věd (např. neurologie), která má 317 stran, jsem přečetla za čtyři dny.

Kniha se od roku 1998 stala světovým bestsellerem. A zcela právem.

Jestliže jsou pro vás záhadou vztahy, jak myslí, uvažují, jednají, komunikují a cítí ženy (v případě, že jste muž), anebo naopak, pak je to kniha napsaná právě pro vás. Garantuji vám, že vás kniha strhne, osloví, zaujme, rozšíří vaše obzory, přinese nové poznatky, šokuje a ještě se u toho budete skvěle bavit a smát!

„Moje žena uvidí světlý vlas na mém saku ze vzdálenosti padesáti metrů, ale když zajíždí s autem do garáže, vždycky narazí do dveří.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

O ČEM JE KNIHA?

Kvůli své kontroverzní knize o rozdílech mezi myšlením žen a mužů procestovali manželé Allan a Barbara Peaseovi celý svět (Austrálie, Nový Zéland, Singapur, Thajsko, Hongkong, Malajsie, Velká Británie, Skotsko, Irsko, Itálie, Řecko, Německo, Holandsko, Španělsko, Turecko, USA, Jihoafrická republika, Botswana, Zimbabwe, Zambie, Namibie a Angola) a hovořili s odborníky na daná témata (najezdili více než 400.000 km a na knize pracovali tři roky) a shromáždili nejnovější poznatky z oboru výzkumu mozku, z evoluční biologie, psychologie a sociologie. Výsledek jejich úsilí, vám možná překvapivým, avšak humorným a čtivým způsobem vysvětlí důvod existence napětí rozepří mezi příslušníky obou pohlaví a pokusí se najít způsob, jak se s nimi vypořádat. Díky knize konečně pochopíte, proč muži nikdy neposlouchají a proč ženy neumí číst v mapách. Po odhalení tohoto tajemství příslušníků opačného pohlaví se už nikdy nebudete muset za nic omlouvat.

JAK SPOLEHLIVĚ USPOKOJIT ŽENU: Pečovat, chválit, hýčkat, pochutnávat si na jídle, které uvařila, masírovat, opravovat věci v domácnosti, vciťovat se, pět serenády, lichotit, podporovat, sytit, uklidňovat, svádět, mít smysl pro humor, usmiřovat se, povzbuzovat, hladit, utěšovat, objímat, ignorovat přebytečný tuk, mazlit se, vzrušovat, chránit, telefonovat, předvídat, chovat se vlídně, třít se nosem, odpouštět, bavit, chovat se šarmantně, dobývat, prokazovat laskavosti, uchvacovat, doprovázet, důvěřovat, bránit, oblékat, vychloubat se, uctívat, uznávat, rozmazlovat, být ochoten pro ni zemřít, škádlit, uspokojovat, tisknout se, projevovat oddanost, zbožňovat.

JAK SPOLEHLIVĚ USPOKOJIT MUŽE: Přijít nahá.

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je vynikající po všech stránkách. Ačkoliv se jedná o knihu naučnou, oblasti mužského či ženského chování, jednání, emocí, komunikace a sexu probírá podrobně z hlediska lékařského, pedagogického a psychologického, přesto si zachovává ráz zábavné literatury.

Je to kniha, kterou manželé Peasovi napsali záměrně odlehčenou formou a s velkou dávnou humoru. I když na mnoha místech knihy narazíte na data, statistické výzkumy, obrázky a tabulky (ty méně), perfektně jsem se bavila a u knihy jsem se smála.

Autoři, v osobním životě manželský pár s několika dětmi (v době psaní knihy v roce 1998 měli dvě), skvělým a podrobným způsobem popisují to, co my všichni tak dobře známe. Proč muži nechávají na toaletě zvednuté prkénko? Proč nikdy neposlouchají při četbě novin či sledování televize, když k nim ženy hovoří? Proč ženy nedokáží číst v mapách? Proč řeší muži problémy mlčením a zíráním z okna či civěním na TV a přepínáním programů? Proč ženy stále tolik, ale fakt tolik a neustále mluví? Proč chtějí muži „jenom“ sex? Proč ženy odmítají mít s muži „sex“, ale chtějí se s nimi milovat? Proč mají muži rádi červenou barvu? Proč ženy milují květiny, hudbu, tanec a čokoládu? Proč ženy často ve stresu pláčou, ale muži neuroní ani slzu?

Kniha přináší výzkumy nejen z oblasti fungování mozku (které jsou velmi zajímavé), protože ženský a mužský mozek funguje naprosto rozdílně, ale také nastiňuje ožehavá témata, která řešíme nyní – transsexualita, lesbická láska, homosexualita, rovnost a stejnost pohlaví. Byť uplynulo od napsání dvacet dva let, přesto autoři na základě výzkumů mozků mnoha žen a mužů již před mnoha lety dokazovali, že problematika stejnosti pohlaví je naprosto nesmyslná.

Text, který autoři napsali, perfektně ilustrují klasické problémy a situace z partnerského či manželského života. Tak je možné perfektně pochopit, o čem je řeč. Autoři nezůstávají však jen u toho, ale nabízejí i rady, návody a řešení, jak se v jednotlivých situacích zachovat. Např. co dělat, když muž přijde po těžkém pracovním dnu domů a manželka na něm vidí, že má problémy a chce mu pomoci. Jak být pro ženy přitažlivý, jak mít šťastné manželství a nehádat se s manželem.

Jediné negativum spatřuji v tom, že Peaseovi vychází z evolučního pojetí země a vývoje druhů a člověka. Téměř na každé třetí stránce se k evoluční teorii hlásí a vycházejí z ní. To je pro mě jako pro zastánce kreacionismu nepřijatelné a nemohu se s tím ztotožnit. Ale to je také jediná věc, která mi na knize vadila.

„Většinu mužů by z nákupu oblečení trvajícího déle než dvacet minut ranila mrtvice.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Jazyk knihy je srozumitelný a současný (ne odborný).
  • Autoři používají spisovný a hovorový jazyk.
  • Kniha je napsána zábavnou formou.
  • Text je různým způsobem členěn na odstavce, velmi dobře se tedy čte.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„Jaký je rozdíl mezi ženou v premenstruační tenzi a teroristou? S teroristou lze vyjednávat.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

Allan Pease (*1962) se narodil v Austrálii. Je celosvětově proslulým odborníkem na neverbální komunikaci. Napsal patnáct knih, které se překládají do mnoha jazyků na světě. Knihy se staly velice rychle oblíbenými a svými milionovými náklady bestsellery. Peaseovy pořady v televizi sledovalo více než sto milionů diváků. Allan Pease cestuje po světě a přednáší o komunikaci. Jeho manželkou je Barbara, se kterou má nejméně dvě děti. Ve volném čase se Allan snaží, aby poslouchal, když na něj někdo mluví.

Barbara Pease (*1962) se narodila v Austrálii. Je výkonnou ředitelkou instituce Pease Training International, která produkuje videonahrávky a organizuje kurzy a semináře pro obchodní a vládní kruhy po celém světě. Je spoluautorkou patnácti knih, které se staly bestsellery na celém světě. Jejím manželem je Allan, se kterým má nejméně dvě děti. Svůj čas dělí mezi řízení instituce v Austrálii a ve Velké Británii a snahu nezabloudit cestou domů z letiště.

„Mužské hormony, zejména testosteron, vyvolávají agresivitu, čehož muži dříve využívali k lovu a zabíjení kořisti. Lidstvo přežívá díky testosteronu, neboť pod jeho vlivem muž shánějí potravu a bojují s nepřáteli. Testosteron rovněž způsobuje, že muži mívají vousy, pleš, vynikající schopnost prostorové orientace a hlubší hlas než ženy. Muži s basovým či barytonovým hlasem mají dvakrát vyšší počet ejakulací za týden než muži tenorového hlasu. Muži se značným množstvím testosteronu nemívají problémy s orientací v mapách, plánech a ukazatelích. S množstvím testosteronu je kupodivu spojena rovněž levorukost a astma. Dnes již také víme, že muži, kteří nadměrně kouří či pijí alkohol, si snižují hladinu testosteronu v krvi.“

Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Jste muž a zavrhl jste možnost kněžského celibátu? Pak je to kniha pro vás! Jste žena a záleží vám na vztazích? Pak je to kniha pro vás! Šílíte ze svého partnera, protože mu nerozumíte? Tohle je přesně kniha, kterou potřebujete! Kniha „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“ by neměla chybět v žádné domácí či veřejné knihovně a měli by si ji přečíst všichni, kteří se dnes a denně setkávají s lidmi, a je jedno, zda doma, v zaměstnání či ve společnosti.

Příjemné zimní dny s knihou, která objasní mnohé, Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopisy manželů Peaseových jsou obsaženy v knize.

Fotografie a anotace knihy je dostupná na webu databazeknih.cz

PEASEOVI, Allan a Barbara. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Nakladatelství Jří Alman, Brno. 2001. Vydání první, 5. dotisk. 317 stran. ISBN 80-86135-15-2

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 19.1.2020 22:26 | karma článku: 21.74 | přečteno: 934x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Copak není ve vládě aspoň jeden člověk, který má kolem sebe důchodce?

Premiér Andrej Babiš třikrát navrhl doporučenou dobu nakupování pro důchodce během ČR v karanténě. Dvakrát se netrefil, ale třetí termín už vychytal! To není z třináctičlenné vlády nikdo, kdo by znal zvyky seniorů?

24.3.2020 v 0:27 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 1478 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ od Johna Graye

Vynikající kniha Dr. Graye odkrývá, jak veliké rozdíly jsou mezi muži a ženami. Na praktických příkladech vysvětluje, jak rozdílně myslíme, cítíme, komunikujeme, ale i řešíme problémy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý!

21.3.2020 v 21:35 | Karma článku: 12.32 | Přečteno: 357 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Slovo naděje pro neklidné časy

Žijeme v nejisté době. Špatných zpráv kolem pandemie koronaviru je všude dost. Proto jsem se rozhodla pravidelně psát povzbudivé duchovní články, o tom, jaký je Bůh, jak mluví a co chce dělat v našich životech.

20.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Noste roušky, zachráníte druhým život. Anebo svůj vlastní?

Politici apelují na nošení roušek. Co když se ztrapníme? Vždyť roušku nikdo v našem okolí nenosí... V roce 2006 jsem vážně onemocněla, moje imunita byla dost špatná. Stačilo jediné zakašlání člověka a pro mě to mělo vážné následky.

16.3.2020 v 22:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

Zabije nás rychlejší internet? Co nám (ne)zodpovědní lidé a politici zapomněli říci?

... nikdy jsem nebyl a stále nejsem příznivcem konspiračních teorií, ale tohle je opravdu vážné! Vědci prý dávno varovali, že mobilní 5G sítě, mohou ovlivňovat DNA živých organismů, a mohou tedy mít negativní dopad na zdraví lidí.

29.3.2020 v 13:15 | Karma článku: 5.06 | Přečteno: 122 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Starobinec zřejmě znamená, že je ve stáří binec

Když jsem v Německu poznal v nové práci majitele pečovatelského domu, o kterém mluvil jako o starobinci, dozvěděl jsem se jaké tam má starosti, aby udržel plný stav. Proto má také ještě práci v ochrance v Quelle. Často mu prý tam

29.3.2020 v 11:52 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 291 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Časové schizma

Tak jsem to zkusil. V sobotu večer (28/3) jsem nechal všechny hodiny v bytě ukazovat jejich čas až do nedělního rána. Co jsem v penzi, vstávám kolem sedmé. V noci se v naší zemi cosi stalo, co způsobilo schizma.

29.3.2020 v 11:15 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 216 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Německo řeší sociální ústavy

SRN pro kritické chvíle počítá i s prací infikovaného personálu. Ministerstvo zveřejnilo šetření poznatků o záludnostech koronaviru versus pneumónie při sezónní chřipce.

29.3.2020 v 10:59 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 201 | Diskuse

Karel Januška

Covid-19 a justiční mafie

Úvaha pro vládu, zákonodárce, soudce a občany. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Amnestie prezidentů zdeformovaly principy právního státu.

29.3.2020 v 9:50 | Karma článku: 5.81 | Přečteno: 192 | Diskuse
Počet článků 474 Celková karma 21.23 Průměrná čtenost 4243

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...