Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Recenze knihy „Stanforthská tajemství“ od Jo Beverley

28. 12. 2019 21:08:48
Děj nás přivádí na venkov v Lancashiru na začátku 18. století. Krásnou mladou vdovu lady Chloe Stanforthovou čeká předání rodinného sídla Delamere Hall novému lordu Justinu Delamere. Ale co ta podivná úmrtí, divní lidé a intriky?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

Kromě historické a odborné literatury mám velice ráda romantické historické romány. Mou oblíbenou spisovatelkou je sice Angličanka Barbara Cartland, ale občas ráda sáhnu po spisovatelce, kterou neznám.

Tentokrát jsem si vybrala knihu „Stanforthská tajemství“ rovněž od britské spisovatelky, Jo Beverley. Jedná se o romantický historický román, který se odehrává na anglickém venkově v Lancashire, kousek od vesnice Heysham na začátku 18. století. Kniha je dobrodružná a má rovněž zajímavou detektivní zápletku.

„Bolest v jeho hlase byla strašlivě opravdová. Ještě hrozněji působilo, že ona tehdy žádnou úzkost necítila, pouze nechápavé zklamání. Teď jí to přimělo pochybovat o svých citech. Kdyby ho milovala tak, jak on tvrdí, že miloval ji, necítila by něco už tehdy? Nerozlišovala by mezi bratranci, už když se s nimi seznámila?“

„Stanforthská tajemství“ od Jo Beverley

O ČEM JE KNIHA?

Lady Chloe Stanforthová je třiadvacetiletá vdova, která spravuje rodové sídlo Delamere Hall po smrti svého manžela lorda Stephena. Ačkoli k velkému domu u moře nesmírně přilnula, bude si muset najít nové útočiště, protože sídlo i s titulem zdědil manželův příbuzný, Stephenův bratranec, Justin Delamere, jehož kdysi tajně milovala. Její situaci navíc komplikuje řada záhadných, nevysvětlitelných událostí, které se odehrály během uplynulých dvanácti měsíců. Justin Delamere, který se nedávno vrátil ze španělské války, doufá, že se konečně bude moct ucházet o krásnou Chloe, ale místo toho je nucen najít v Delamere Hallu ztracené vládní dokumenty, které mohou usvědčit Chloe z vlastizrady, a možná dokonce z vraždy. Oba mladí lidé musí svést osudový vnitřní boj: Může Justin věřit ženě, po níž vždy toužil? A může se Chloe svěřit se svými tajemstvími muži, na němž závisí celý její budoucí osud? Kdo ukrývá vládní dokumenty?

HLAVNÍ POSTAVY ROMÁNU

Lady Chloe Stanforthová, krásná mladá vdova, která po ročním smutku kvůli tragicky zesnulém manželovi Stephenovi stále obývá rodinné panství Delamere Hall a spravuje jej. Laskavá, milá, upřímná, ale také obezřetná.

Lord Justin Delamere, bratranec Stephena, kterému kdysi uspořádal svatbu s Chloe. Vrací se ze španělské války, kde sloužil jako major u dragounů. V Anglii musí převzít rodinné sídlo. Gentleman každým coulem. Vždycky si myslel na Chloe a miloval ji. Dostává od prince tajný úkol vypátrat ztracené vládní dokumenty a odhalit vlastizrádce.

Lord Randal Ashby, dobrý přítel Justina a bratranec Chloe. Justina potkává v Anglii v klubu, a protože se nudí, odjíždí s ním na Delamere Hall. Krásný, oslnivý, mladý, ale také vypočítavý a záludný muž, který miluje ženy a zábavu.

Lady Belinda Stanfothová, chudá vesnická dívka ze skromných poměrů, která se provdá za lorda George. Ten krátce po svatbě umírá, ale narodí se dcera Dorinda. Belinda zůstává dál žít na panství.

Vévodkyně, vdova z Tyne, které nikdo neřekne jinak, než babička. Sedmdesátiletá bystrá a inteligentní dáma, která se snaží na Delamere Hall povzbudit svoji vnučku Chloe k dalšímu životu.

Frank Halliwell, pomocný štolba na panství, který je spřízněný s Belindou.

„Jestli někoho miluješ, usiluješ o jeho štěstí, i když to znamená, že se už nikdy nedotkneš jeho těla. Jestliže jde o chtíč, usiluješ o jeho tělo, i kdyby ho to mělo zničit.“

„Stanforthská tajemství“ od Jo Beverley

POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ STRÁNKY ROMÁNU

Kniha je především precizně napsaná. Je znát, že autorka vystudovala dějiny a strávila hodně času v archivech při bádání. V knize se prolínají britské dějiny 18. století, okrajově nahlédneme do královské rodiny, přiblížíme se válce ve Španělsku (ze které se právě vrací hlavní hrdina příběhu lord Justin Delamere).

Zkrátka nepřijdou ani dámy milující módu, protože popis dobového oblečení je vskutku dokonalý. Rovněž popis poměrů ve společnosti na začátku 18. století mezi smetánkou, služebnictvem i chudými lidmi ve vesnici Heysham je vynikající.

Ovšem musím se přiznat, že jsem očekávala více romantiky, lásky a vzrušení. Toho je v románu, alespoň na můj vkus, málo jako šafránu.

Zároveň mě překvapila detektivní zápletka. Nejde o vynikající Agathu Christie, ale tajemství z minulosti, záhadná úmrtí, několik vražd jevících se jako neštěstí, francouzští špehové, tajní britští agenti a zároveň vlastizrádci pracující pro Francii a císaře Napoleona Bonaparte, ztracené tajné vládní dokumenty, které mohou zachránit stovky životů... to všechno je velké dobrodružství a čtenář se zároveň se dvěma hlavními hrdiny, lordem Justinem a lady Chloe, stávají detektivy a pátrají spolu s nimi po tajemstvích.

Na druhou stranu je téměř 300 stránek románu příliš mnoho. Román má pozvolné tempo a zdál se mi poněkud rozvláčný. Další a další drobné zápletky, které knihu zbytečně prodlužovaly. Už v polovině knihy jsem si kladla otázku, když už bude těm všem záhadám konec a kdy už konečně obrátím na poslední stránku...

Kniha „Stanforthská tajemství“ není špatná, ale není to ani dobrý romantický příběh, ani skvělá detektivka. Ale pokud, nejste milé dámy, přebornice v těchto dvou druzích literatury, tak to nepoznáte, a kniha se vám bude líbit a vydrží na dva dlouhé večery.

Co musím ale pochválit, je přebal knihy! Kritizuji pokaždé obrázky na přebalech romantických historických knih, protože neodpovídají historické době ani oblečením ani účesy hrdinů a hrdinek. Ovšem tato obálka od Jona Paula je nádherná po všech stránkách a vydařila se! Krásná, žádný kýč! Velká rarita na našem českém trhu!

Kniha je prvním dílem ze série „Milenci a dámy“, které Jo Beverley napsala. Pokud si tedy psaní Jo Beverley oblíbíte, pak si můžete být jisté, že je stále na co se těšit. Já sama dávám autorům více šancí, nezatracuji je po jedné knize, tak nevylučuji, že ještě po nějakém románu této autorky sáhnu.

„Nyní však s chladnější hlavou chápala, že to, co ho trápí, je žárlivost. Věděla, že by mohla mít klidně pokoj plný důkazů o velezradě, a on by se jim jen vysmál. K nepříčetnosti ho dováděl důkaz o tom, že milovala jiné muže. „Žárlivost je největší zlo ze všech.“ Kdo to řekl? La Rochefoucauld. Jenomže místní lidé měli rčení: „Není lásky bez žárlivosti.“

„Stanforthská tajemství“ od Jo Beverley

Jo Beverley (*22. 9.1947 až 23. 5. 2016†), vlastním jménem Mary Josephine Dunn, pocházela z anglického hrabství Lancashire. Vystudovala dívčí internátní školy v Blackpoolu a poté historii a amerikanistiku na Keele University v hrabství Staffordshire. První román, zasazený do středověkého prostředí, napsala v šestnácti letech a zájem o historii prolíná i veškerou následující tvorbou. Zúročila v ní mimo jiné znalosti, které načerpala z dobových archivů, do nichž měla přístup během studia. V roce 1971 se provdala za Kena Beverleyho a měli dva syny. Později se přestěhovali do Kanady. Tam se začala věnovat psaní. Prvních úspěchů se dočkala roku 1988. Napsala víc jak třicet románů, které spadají do různých období anglické historie a vyznačují se poutavými náměty, živým vypravěčským stylem, důkladnou znalostí popisovaného prostředí a smyslem pro detail. Její knihy vycházejí v mnoha jazycích.

„Hodiny v hale odbily celou. Všichni vždycky říkali, že ženám trvá oblékání dlouho, a ona tu teď byla, zatímco pánové se loudali. Uvědomila si, že se budou muset oholit. Na světlovlasém Randalovi nebyly vousy příliš patrné, ale Justinova brada byla už v noci zřetelně potemnělá. Bylo příjemně intimní představovat si ho, jak procitá po jejím boku, s maličko drsnými vousy na bradě...“

„Stanforthská tajemství“ od Jo Beverley

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA...

  • Styl je precizní, založený na detailech, hodně prostoru je dáváno historii.
  • Tempo knihy je pomalé, děj poněkud rozvláčný.
  • Kniha je napsána v er-formě.
  • Román je napsán srozumitelným jazykem.
  • Korekturám mohla být věnována větší pozornost, našla jsem víc jak deset chyb. Některá místa ani dialogy mi nedávaly smysl, zřejmě chyba překladu.

KOMU BYCH ROMÁN DOPORUČILA?

Kniha se bude líbit milovnicím romantických historickým románům, které mají rády objemné knihy, které vydrží na den či dva. Decentní romantika, hodně historie, krásné dámy a ušlechtilí gentlemani v Anglii 18. století.

Knihu „Stanforthská tajemství" od Jo Beverley mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Krásné zimní dny a příjemný čas strávený s dobrou knihou Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Životopis Jo Beverley je dostupný na webu baronet.cz

Anotace knihy a fotografie je dostupná na webu Palmknihy.cz

BEVERLEY, Jo. Stanforthská tajemství. Nakladatelství Baronet a. s. Praha, 2016, 296 stran, 1. vydání, ISBN 978-80-269-0315-4 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 28.12.2019 21:08 | karma článku: 10.52 | přečteno: 153x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy Eberharda Trumlera „Rozumíme psům?“

O psech jsem přečetla čtyři publikace, ale kniha od biologa, vědce, etologa a chovatele psů Eberharda Trumlera, je nejlepší. Autor vlastnil chovatelskou stanici se stovkami psů různých plemen, byl u porodů pěti stovek psů.

25.1.2020 v 20:43 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 379 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Útočící psi a nezodpovědní pejskaři

Začalo to několika útoky psů... Ukázalo se, že obavy jsou na místě, když mě obklopují na sídlištích stovky psů, kteří volně pobíhají, nemají náhubek a své majitele neposlouchají. Dá se s tím něco dělat? Co na to městská policie?

24.1.2020 v 23:16 | Karma článku: 44.42 | Přečteno: 10762 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč by měl předseda sněmovny Radek Vondráček rezignovat?

Předseda sněmovny Radek Vondráček před zahájením schůze zdvihl prostředníček a vulgární gesto adresoval svému kolegovi z hnutí ANO. Byla to klukovina, přešlap nebo testování veřejnosti, co ještě snese? Jak daleko to zajde?

22.1.2020 v 20:48 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

Když v roce 1998 vydali Allan a Barbara Peaseovi knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, netušili, že se stane bestsellerem. Vynikající, pravdivá a zábavná kniha, která vám objasní chování mužů a žen.

19.1.2020 v 22:26 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 901 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Jašík

Konat nebo nechat plynout?

Být neustále aktivní a něčeho se domáhat nebo v klidu vyčkávat, až se věci stanou? Ať už jde o získání partnerky, práce nebo snahy někde prorazit, tak neustále volíme mezi těmito možnostmi. Dá se říct, která je lepší?

28.1.2020 v 22:20 | Karma článku: 5.27 | Přečteno: 130 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak mě pánbůh potrestal

Myslím, že se to někdy stalo každému z nás. Provedli jsme něco, o čem jsme věděli jenom my a nikdo jiný. A pánbůh nás okamžitě potrestal tak jednoznačně, že jsme věděli, že je to za tohle, a možná jsme se i trochu zastyděli...

28.1.2020 v 22:00 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 427 | Diskuse

Pavel Opl

Operativní složky bezpečnostních orgánů jsou v troskách. Říká bývalý policejní rada ÚOOZ.

Proto vidíme neustále se zvyšující snahy o plošné monitorování všech a všude v míře, která je již zcela neakceptovatelná.

28.1.2020 v 20:21 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 425 | Diskuse

Martin Prášek

E-shop na dálniční známky a "čínský syndrom"

Víte, co je rychlejší, než let paprsku světla ve vakuu? Let Kremlíka přez palubu. A právě ta obrovská rychlost a nulový odpor politiků., kteří jinak zatloukají a mlží, budí nejvíc podezření.

28.1.2020 v 20:17 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 281 | Diskuse

Emrich Sonnek

Soumrak sousedského soužití

Celou noc jsem se převaloval na posteli a v hlavě se mi rojily černé myšlenky. Vstával jsem rozlámaný a v práci to podle toho vypadalo. Nevím, jestli mi hlava třeštila víc z nevyspání, nebo z toho včerejška.

28.1.2020 v 18:03 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 464 Celková karma 23.33 Průměrná čtenost 4289

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz