Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Recenze seriálu ČT "Přísahám a slibuji"

15. 12. 2019 21:00:49
Seriály “Nemocnice na kraji města” či “Sanitka” zná každý. Ale viděli jste někdy seriál “Přísahám a slibuji”? Je z lékařského prostředí, ale z vylidněného pohraničí na severu Čech roku 1945. Jeho hrdinou je MUDr. Vojtěch Albert.

U příležitosti 80. narozenin herce Josefa Abrháma zařadila Česká televize čtyřdílný seriál z roku 1990 “Přísahám a slibuji”. Ačkoliv jsem dříve, řekněme před dvaceti lety, sledovala československé seriály hodně, tento jsem nikdy neviděla.

Když ho nyní zařadila ČT, zkusila jsem se na něj podívat. Jen tak ze zvědavosti. Byla jsem velice mile překvapená, jak mě I. díl chytil a bavil! A tak jsem shlédla během dvou dnů všechny čtyři díly. S velikým nadšením a pocitem, že jsem si to opravdu užila! Nejde o žádné povrchní seriálové “slátaniny”, ale poctivou českou práci.

Jedná se o seriál velice napínavý, dramatický (ostatně vynikající seriálové a filmové dramatizace tehdejší Československá televize uměla výborně), ale také je mistrně obsazený.

O ČEM JE SERIÁL

Příběh je umístěn do lékařského prostředí a zavede nás do velké nemocnice v Severním Městě v pohraničí. Na severu Čech se v roce 1945, těsně skončení II. světové války, mění skladba obyvatel. Odcházejí němečtí lékaři a řádové sestry, vedení se ujímají čeští lékaři, kteří se přistěhovali z vnitrozemí s celými rodinami. Seriál vypráví nejen o smyslu lékařského povolání, ale také o lidském osudu v čase tří let. Mnohé počáteční ideály zplaněly a ty, které zůstávají, jsou ve stínu jiných, více proklamovaných a žádaných. Příběh internisty a primáře MUDr. Vojtěcha Alberta začíná po válce v roce 1945, kdy se vrací z koncentračního tábora Dachau a končí před únorem roku 1948.

CO SE MI NA SERIÁLU LÍBILO A NELÍBILO?

Velice se mi líbilo, jak nás seriál postupně uvádí do děje a seznamuje nás s životem ve vylidněném pohraničí, bývalých Sudetech. Češi jezdí do pohraničí s prázdnými velkými kufry, nakradou si z plných opuštěných domů, co mohou, a vrací se do vnitrozemí. Tam to šmelí za jiné zboží, nebo prodávají. Ale přes hojné nájezdy loupeživých Čechů, musí opuštěné pohraničí žít dál, i když chybí tisíce obyvatel. A tak se začíná znovu. Vzhledem k tomu, že bydlím v Ústí nad Labem a slyšela jsem o osídlování severu hodně, přesto mi seriál mnohé objasnil.

S tím také souvisí politika. Na začátku roku 1945 se setkáváme s ideály a hlavní i vedlejší hrdinové jsou rádi, že válka skončila a do všeho se pouští s velkou chutí pracovat a budovat to, co je v troskách. Postupně se chystají k nástupu komunisti. Komunistická propaganda a rozhodování KSČ se dostává do popředí. Je sympatické, že hlavní hrdina MUDr. Albert odmítá vstup do strany. Hájí se tím, že jeho jedinou přísahou je přísaha lékařská a té chce dostát každý den. Není to pro něj klišé, ale skutečně se o to usilovně snaží.

Také tu máme téma koncentračních táborů. MUDr. Vojtěch Albert strávil dva roky v Dachau. MUDr. Leonard Stein jako Žid pracoval nejprve v koncentračním táboře Terezín, pak byl poslán s rodinou transportem do Osvětimi. Jako jediný z celé rodiny přežil.

“Svlíkli jsme koncentráčnický hadry a oblékli si civil, a děláme, že se nic nestalo. Ale něco by se stát mělo, jinak jsou lidi schopní na to všechno svinstvo zapomenout.”

Byla jsem uchvácena mistrovskými výkony známých herců. Například na začátku seriálu se jedná o Janu a Viktora Preissovi, kteří jsou dobrými přáteli hlavního hrdiny MUDr. Vojtěcha Alberta. Toho ztvárnil právě Josef Abrhám. Byla to postava upřímná, ryzí, opravdová a férová. I když se mu do životní cesty staví překážky v podobě různých podrazů a nečestného jednání, hlavní hrdina neztrácí svou tvář a drží se svých zásad. To je velice obdivuhodné. Setkáváme se také s MUDr. Leonardem Steinem a přítelkyní Hanou, zde máme báječné výkony Františka Němce a Taťány Medvecké.

Velmi zajímavou roli MUDr. Kamila Urbana, ředitele nemocnice v Severním Městě, si střihnul Luděk Munzar. Nejdříve si ho zamilujete pro jeho přímost a pracovitost, pak jste z jeho chování rozčarovaní, obezřetní a nakonec, kdy se rozhoduje podle politických zájmů, aby si to s nikým nerozházel, nad ním pokrčíte nosem. Mistrovsky zahráno, klobouk dolů! Poněkud svéráznou, ale krásnou dámu MUDr. Moravcovou si nádherně zahrála Eliška Balzerová. Úžasně milá, laskavá a hodná sekretářka je Pepička Pechová, která splní každému, co mu na očích vidí, a tu si zahrála Iva Janžurová. Vrchní sestru Consolatu s grácií sobě vlastní ztvárnila Gabriela Vránová. Rozmazlenou dceru MUDr. Vojtěcha, která chce tátovi řídit život, si skvěle vystřihla mladičká Alice Aronová.

Snad jediný výkon, který se mi v seriálu nelíbil, byla role přítelkyně MUDr. Alberta, sboristka Lída Šímová. Zahrála si jí Zuzana Bydžovská. Její účes, který měla herečka po celou dobu seriálu (od začátku roku 1945 do roku 1948) byl naprosto strašný! Mikádo, ale s tak šílenou ofinou (spíš by se hodilo označení "střecha"), že jí nebylo často vidět do očí. Něco takového se opravdu ve 40. letech XX. století nenosilo. Navíc to herečku hyzdilo. Roli zpěvačky v místním pěveckém sboru v Severním Městě ztvárnila dost temperamentně, vehementně a snad i labilně. Snad proto, že se jednalo o zpěvačku, tedy povolání svobodné. Toto obsazení mi nesedělo. Ani se, z mého pohledu viděno, k MUDr. Albertovi, jako partnerka nehodila. To byla jediná věc, která se mi na celém seriálu nelíbila.

Zajímavostí také je, že se jedná o poslední televizní seriál, ve kterém si zahrál známý herec Jiří Vala a jedna z posledních rolí herce Martina Růžka (zemřel 5 let poté).

Čtyřdílné seriálové drama má tedy několik rovin, které můžeme během pěti a půl hodiny sledovat. Možná se tento seriál bude v porovnání se současnými seriály jevit jako pomalý či rozvláčný. Ano, jistě, v roce 1990, tedy před 30 lety, se skutečně točilo jinak, ale za to si můžeme vychutnat hloubku příběhu a herecké výkony našich nejlepších herců, což už dnes téměř v seriálech neexistuje.

INFORMACE O FILMU

Žánr: Drama

Země: Československo

Rok: 1990

Délka: 4 díly (díl - 76 až 89 minut), celkově 5 hodin a 28 minut

Knižní předloha: Stejnojmenný román Oty Duba

Režie: František Filip

Scénář: Otto Zelenka

Kamera: Petr Polák

Hudba: Petr Skoumal

Hrají: Josef Abrhám, Luděk Munzar, Václav Postránecký, Vladimír Dlouhý, Iva Janžurová, Miroslav Vladyka, Gabriela Vránová, Karel Koloušek, Valentina Thielová, Lena Birková, Jaroslav Mareš, Jindřich Narenta, Roman Hemala, Dagmar Havlová, Viktor Preiss, Jana Preissová, Radoslav Brzobohatý, Ljuba Krbová, Robert Vrchota, Martin Růžek, Jana Drbohlavová, Zuzana Bydžovská, Eliška Balzerová, Taťjana Medvecká, František Němec, Hana Davidová, Otto Budín, Jaroslav Wagner-Klenka, Jiří Vala, Vladimír Brabec, Blanka Vikusová, Lída Roubíková, Marie Rosůlková, Petr Skarke, Jarmila Švehlová, Miloš Vavruška, Radovan Lukavský, Viktor Vrabec, Karel Heřmánek, Alice Aronová, Milan Mach, Miroslav Zounar, Miloš Hlavica, Bořivoj Navrátil, Bohumila Dolejšová, Bohumil Vávra, Martina Adamcová, Marie Horáčková-Turková, Václav Vydra nejml., Jaroslav Kaňkovský, Zdeněk Mahdal, Olga Schmidtová, Vít Pešina, Pavel Chalupa, Stanislav Hájek, Svatopluk Mikeska, Jiří Zapletal, Kateřina Besserová, Jan Šváb, Jiří Smutný, Jindřich Hrdý, Helena Gabrielová, Vladimíra Králíčková, Klára Lidová, Štěpán Koníček, Jana Radojčičová

Střih: Jana Malásková

Zvuk: Jiří Urban

Scénografie: Milan Starý

Masky: Josef Borovička

Kostýmy: Stella Drozdová

KDE MŮŽETE SERIÁL VIDĚT?

Seriál (všechny 4 díly) nabízí v této době ČT. Můžete je shlédnout zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/898917-prisaham-a-slibuji/289310637040001/

Pokud seriál “Přísahám a slibuji” nebude již na webu ČT dostupný, je možné jej shlédnout na YouTube. Zde je 1. díl:

KOMU BYCH SERIÁL DOPORUČILA?

Jestli patříte mezi milovníky staré dobré “Nemocnice na kraji města” či “Sanitky”, zkrátka seriálů umístěných do lékařského prostředí, jistě se vám bude líbit i tento seriál. Rovněž bych jej doporučila všem, kteří bydlí v bývalých Sudetech. Je zde krásně znázorněna problematika vylidněného pohraničí a také mentalita nových obyvatel, kteří se přistěhovali. Kdo má rád historii, také si přijde na své a nudit se nebude. Seriál si vychutnají všichni milovníci opravdu dobrého herectví v podání vynikajících českých herců. Je to dobrý český seriál, na kterém se hodně pracovalo a výsledek stojí za to!

Krásné zimní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Informace a odkazy:

Informace o seriálu “Přísahám a slibuji” jsou dostupné na webu CSFD.cz

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 15.12.2019 21:00 | karma článku: 18.51 | přečteno: 649x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy Eberharda Trumlera „Rozumíme psům?“

O psech jsem přečetla čtyři publikace, ale kniha od biologa, vědce, etologa a chovatele psů Eberharda Trumlera, je nejlepší. Autor vlastnil chovatelskou stanici se stovkami psů různých plemen, byl u porodů pěti stovek psů.

25.1.2020 v 20:43 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 379 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Útočící psi a nezodpovědní pejskaři

Začalo to několika útoky psů... Ukázalo se, že obavy jsou na místě, když mě obklopují na sídlištích stovky psů, kteří volně pobíhají, nemají náhubek a své majitele neposlouchají. Dá se s tím něco dělat? Co na to městská policie?

24.1.2020 v 23:16 | Karma článku: 44.42 | Přečteno: 10762 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč by měl předseda sněmovny Radek Vondráček rezignovat?

Předseda sněmovny Radek Vondráček před zahájením schůze zdvihl prostředníček a vulgární gesto adresoval svému kolegovi z hnutí ANO. Byla to klukovina, přešlap nebo testování veřejnosti, co ještě snese? Jak daleko to zajde?

22.1.2020 v 20:48 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

Když v roce 1998 vydali Allan a Barbara Peaseovi knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, netušili, že se stane bestsellerem. Vynikající, pravdivá a zábavná kniha, která vám objasní chování mužů a žen.

19.1.2020 v 22:26 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 901 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Jašík

Konat nebo nechat plynout?

Být neustále aktivní a něčeho se domáhat nebo v klidu vyčkávat, až se věci stanou? Ať už jde o získání partnerky, práce nebo snahy někde prorazit, tak neustále volíme mezi těmito možnostmi. Dá se říct, která je lepší?

28.1.2020 v 22:20 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 120 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak mě pánbůh potrestal

Myslím, že se to někdy stalo každému z nás. Provedli jsme něco, o čem jsme věděli jenom my a nikdo jiný. A pánbůh nás okamžitě potrestal tak jednoznačně, že jsme věděli, že je to za tohle, a možná jsme se i trochu zastyděli...

28.1.2020 v 22:00 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 410 | Diskuse

Pavel Opl

Operativní složky bezpečnostních orgánů jsou v troskách. Říká bývalý policejní rada ÚOOZ.

Proto vidíme neustále se zvyšující snahy o plošné monitorování všech a všude v míře, která je již zcela neakceptovatelná.

28.1.2020 v 20:21 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 422 | Diskuse

Martin Prášek

E-shop na dálniční známky a "čínský syndrom"

Víte, co je rychlejší, než let paprsku světla ve vakuu? Let Kremlíka přez palubu. A právě ta obrovská rychlost a nulový odpor politiků., kteří jinak zatloukají a mlží, budí nejvíc podezření.

28.1.2020 v 20:17 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 276 | Diskuse

Emrich Sonnek

Soumrak sousedského soužití

Celou noc jsem se převaloval na posteli a v hlavě se mi rojily černé myšlenky. Vstával jsem rozlámaný a v práci to podle toho vypadalo. Nevím, jestli mi hlava třeštila víc z nevyspání, nebo z toho včerejška.

28.1.2020 v 18:03 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 662 | Diskuse
Počet článků 464 Celková karma 23.33 Průměrná čtenost 4289

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz