Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Jak hluboko ještě ODS klesne?

13. 12. 2019 0:04:56
Pokud by se v listopadu 2019 konaly volby do sněmovny, ODS by získala 10,6 %. Proč tak málo, ptám se? ODS chybí silný lídr, výrazné osobnosti a neumí prodat pravicový program. Ale vulgární starosta Řeporyjí Pavel Novotný nevadí.

Když jsem chodívala před deseti lety k volbám, volila jsem pokaždé ODS. Poslední roky nevolím. ODS totiž už téměř nic nenabízí, preference má nízké a jen těžko zaujme voliče. Není ani schopna srozumitelným způsobem vysvětlit, co lidem nabízí.

CO MI V SOUČASNÉ DOBĚ CHYBÍ NA ODS?

NEMÁ SILNÉHO VŮDCE

Především to byla strana, která měla silného vůdce. To se ale o současném šéfovi ODS Petrovi Fialovi, který stojí v čele již od roku 2014, říct nedá. Jistě, je to inteligentní, vystudovaný a konzervativní člověk zastávající hodnoty hodné pravicové strany. Ale to není přece všechno. V jeho neprospěch hraje to, že jde o nevýrazného a poněkud „koženého“ introverta, který nikdy nebyl a nebude lídrem, který by byl schopen zaujmout davy a uměl prodat to, co ODS nabízí.

POSTRÁDÁ VÝRAZNÉ OSOBNOSTI

A nebylo to jenom o silném lídrovi. ODS měla v čele hned několik výrazných osobností, které byly vidět a slyšet. Vybaví se vám nějaká silná osobnost teď?

Každý den poslouchám zpravodajství a další pořady ČRo Plus, ale jsou jenom výjimky z ODS, jejichž hlas je slyšet. I kdybyste mě mučili, nevzpomněla bych si na nikoho kromě předsedy senátu Jiřího Kubery. Ostatní se mi nevybavují, protože se jedná o neslané nemastné tipy. Jak by se řeklo v běžném životě, jsou to takoví "hodní kluci". Ale kdo z nás má rád "hodné kluky"?

NEUMÍ PRODAT SVŮJ PRAVICOVÝ PROGRAM

ODS byla stranou, která měla jasný volební pravicový program. Jestliže byla v opozici, věděla jsem, za čím si stojí a co by prosadila, kdyby se dostala ke kormidlu. Ruku na srdce. ODS nejenže není slyšet ani vidět, ale copak z nás, čtenářů, někdo tuší, jaký má program? Obávám se, že ne. Což je ostatně důvod, proč lidé dávají přednost populistům jako je současný premiér Andrej Babiš či president Miloš Zeman.

POLITICI ODS HOVOŘÍ AKADEMICKÝM JAZYKEM

Nevím, zda jste si toho všimli, ale většina politiků ODS hovoří jazykem, který by byl dobrý tak akorát na akademické půdě univerzit. Nejspíš proto, že jde o vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří se pohybují ve svých „bublinách“ stejně vzdělaných lidí. Tohle není žádná výtka proti vzdělaných lidem, takové my v čele státu opravdu nutně potřebujeme. Já sama mám bakalářské vzdělání, ale asi je to málo. Protože když poslouchám politiky ODS, tak mám co dělat, abych jim porozuměla. Přiznám se, že často nerozumím.

Podle výzkumu by hnutí ANO do sněmovny volilo 34,9 procenta voličů. Polovina této země volila v presidentské volbě Miloše Zemana. Proč asi? Babiš i Zeman hovoří jazykem obyčejných lidí a jsou pro ně srozumitelní (ačkoliv oba mají univerzitní vzdělání). Ale pochopili to.

POLITICI ODS JSOU VZDÁLENÍ ŽIVOTU OBYČEJNÝCH LIDÍ

S tím souvisí, že ODS byla v minulosti prominentní stranou pro vzdělané a dobře ekonomicky situované lidi. Mám dojem, že se v tomto ohledu nic nezměnilo. Nebo snad má ODS co nabídnout drobným podnikatelům, matkám samoživitelkám, těžce postiženým, důchodcům s nízkými penzemi či lidem, kteří jsou na sociálním dnu a potřebují pomoc společnosti nejvíc?

KONTROVERZNÍ A VULGÁRNÍ STAROSTA ŘEPORYJÍ PROBLÉMEM NENÍ

V poslední době rozčeřil politické vody v naší zemi starosta Řeporyjí Pavel Novotný svým nápadem postavit pomník vlasovcům, kteří se podíleli na osvobození Prahy. Abych se přiznala, vůbec jsem Novotného nesledovala. Ale když jsem ho viděla téměř nahého na fotografiích, kde se vyjadřoval pro ruskou televizi k zamýšlenému pomníku, styděla jsem se za něj i za ODS. A ne zrovna málo. Post starosty jakékoliv městské části Prahy je přeci jenom spojen s určitou úctou a důstojností vykonávaného úřadu.

Počínání šéfa ODS Fialy a dalších lidí z předsednictva, např. první místopředsedkyně Alexandry Udženije, místopředsedy strany Martina Kupky či předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury, kteří se postavili za Novotného a kryjí jeho „lumpárny“, je pro mě šokující!

Zdá se, že hranice důstojnosti a vkusu se brutálně mění. Mění se i v přístupu k členům ODS. Neumím si představit, že by ODS nabídla členství Novotnému například před deseti lety a umožnila mu kandidovat? To bylo něco nemyslitelného!

Ale možná jde o nový styl ODS, přijímat do svých řad vulgární lidi, kteří víc než politici, působí jako komici (ale možná to má Pavel Novotný v krvi po otci, kdo ví?). Možná se tímto zoufalým stylem snaží na sebe ODS upozornit a přilákat voliče, které ztratila?

Ale obávám se, že konzervativní voliče zaručeně odradí. A jak hluboko ještě ODS klesne, aby se zalíbila voličům? Jak dlouho bude trvat, než se ODS vrátí k hodnotám, které by pravicová strana měla mít?

Krásné zimní dny a silné lídry Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

https://www.novinky.cz/volby/do-poslanecke-snemovny/clanek/ano-oslabilo-o-35-procentniho-bodu-40304595

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 13.12.2019 0:04 | karma článku: 39.10 | přečteno: 1641x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy Eberharda Trumlera „Rozumíme psům?“

O psech jsem přečetla čtyři publikace, ale kniha od biologa, vědce, etologa a chovatele psů Eberharda Trumlera, je nejlepší. Autor vlastnil chovatelskou stanici se stovkami psů různých plemen, byl u porodů pěti stovek psů.

25.1.2020 v 20:43 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 379 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Útočící psi a nezodpovědní pejskaři

Začalo to několika útoky psů... Ukázalo se, že obavy jsou na místě, když mě obklopují na sídlištích stovky psů, kteří volně pobíhají, nemají náhubek a své majitele neposlouchají. Dá se s tím něco dělat? Co na to městská policie?

24.1.2020 v 23:16 | Karma článku: 44.42 | Přečteno: 10760 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Proč by měl předseda sněmovny Radek Vondráček rezignovat?

Předseda sněmovny Radek Vondráček před zahájením schůze zdvihl prostředníček a vulgární gesto adresoval svému kolegovi z hnutí ANO. Byla to klukovina, přešlap nebo testování veřejnosti, co ještě snese? Jak daleko to zajde?

22.1.2020 v 20:48 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“

Když v roce 1998 vydali Allan a Barbara Peaseovi knihu „Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, netušili, že se stane bestsellerem. Vynikající, pravdivá a zábavná kniha, která vám objasní chování mužů a žen.

19.1.2020 v 22:26 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 901 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Jašík

Konat nebo nechat plynout?

Být neustále aktivní a něčeho se domáhat nebo v klidu vyčkávat, až se věci stanou? Ať už jde o získání partnerky, práce nebo snahy někde prorazit, tak neustále volíme mezi těmito možnostmi. Dá se říct, která je lepší?

28.1.2020 v 22:20 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 113 | Diskuse

Irena Fuchsová

Jak mě pánbůh potrestal

Myslím, že se to někdy stalo každému z nás. Provedli jsme něco, o čem jsme věděli jenom my a nikdo jiný. A pánbůh nás okamžitě potrestal tak jednoznačně, že jsme věděli, že je to za tohle, a možná jsme se i trochu zastyděli...

28.1.2020 v 22:00 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 384 | Diskuse

Pavel Opl

Operativní složky bezpečnostních orgánů jsou v troskách. Říká bývalý policejní rada ÚOOZ.

Proto vidíme neustále se zvyšující snahy o plošné monitorování všech a všude v míře, která je již zcela neakceptovatelná.

28.1.2020 v 20:21 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 412 | Diskuse

Martin Prášek

E-shop na dálniční známky a "čínský syndrom"

Víte, co je rychlejší, než let paprsku světla ve vakuu? Let Kremlíka přez palubu. A právě ta obrovská rychlost a nulový odpor politiků., kteří jinak zatloukají a mlží, budí nejvíc podezření.

28.1.2020 v 20:17 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 272 | Diskuse

Emrich Sonnek

Soumrak sousedského soužití

Celou noc jsem se převaloval na posteli a v hlavě se mi rojily černé myšlenky. Vstával jsem rozlámaný a v práci to podle toho vypadalo. Nevím, jestli mi hlava třeštila víc z nevyspání, nebo z toho včerejška.

28.1.2020 v 18:03 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 657 | Diskuse
Počet článků 464 Celková karma 23.33 Průměrná čtenost 4289

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz