Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

O „Ježíškova vnoučata“ je už postaráno. Co takhle nový projekt – „Ježíškovi sirotci“?

2. 12. 2019 19:49:14
Už třetím rokem se zapojujeme do projektu ČRo „Ježíškova vnoučata“. Plníme sny seniorům. Ale zapomněli jsme na 24.000 bezdomovců v naší zemi. To jsou sirotci. Není čas na nový projekt? Pomoci těm, kteří to potřebují nejvíc?

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA SE TĚŠÍ NA SPLNĚNÁ PŘÁNÍ

Každý rok sleduji se zájmem projekt Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“, který vznikl v roce 2016. Před pár dny začal III. ročník. Podle webových stránek projektu, je letos v plánu splnit neuvěřitelných 9.100 přání lidem seniorského věku. Máme 2. prosince 2019 a víc jak polovina přání je již splněna. Což je skvělá zpráva!

Senioři si už nyní vybírají své vysněné dárky a ti, kteří na svá přání čekají, se mají jistě na co těšit. Je skvělé, že takový projekt vznikl. Je nádherné, kolik lidí v naší zemi se každý rok zapojuj. Počty dárců dokonce stoupají (řekla bych úměrně tomu, jak vzrůstá informovanost o projektu). Mám z toho velkou radost. Je nádherné udělat radost někomu, kdo si nemůže dovolit to, co pro druhého není žádný problém. Velký zájem o projekt ČRo ukazuje na to, že nám staří lidé v naší společnosti nejsou lhostejní.

DVĚ PROTICHŮDNÉ SKUTEČNOSTI

Vždycky, když sleduji dobročinný projekt, uvědomím si dvě protichůdné skutečnosti. První, ze které je mi nesmírně smutno – že žijeme v zemi, kterou ovládá touha po penězích, materialismus, sobectví a nezdravý důraz na kariéru a vlastní koníčky, do kterých jsme schopni investovat horentní sumy. A druhá – která mě velice těší – že se přesto najde obrovské množství lidí, kteří mají srdce na dlani a jsou ochotni se rozdělit s druhými a pomoci těm, kteří tolik možností a štěstí nemají.

KDO JSOU „JEŽÍŠKOVI SIROTCI“?

Jestliže mohl ČRo vymyslet pojem „Ježíšových vnoučat“, tedy starších lidí, kteří jsou často osamělí a bydlí v domovech pro seniory, dovolila bych si vymyslet nový pojem, sousloví „Ježíškových sirotků“. To jsou lidé, kteří nemají (na rozdíl od seniorů) kde bydlet a nemají ani střechu nad hlavou. Jen někteří si mohou občas dovolit azylový dům (který si však musí zaplatit).

Jedná se nejen o lidi bez domova, kteří žijí na ulicích, nocují pod mosty, v parcích či v přírodě, ale také často bez kohokoliv blízkého. Nemají manžele, partnery, děti či vnoučata. Jestli ano, pak nad nimi „zlomili hůl“. Nemají často nikoho, ale často drží bezdomovci pospolu.

Ačkoliv se podle statistik ročně vyhodí v Evropě 96 až 115 kg jídla na jednoho člověka, jsou v naší zemi lidé, kteří hladoví a nemají co jíst.

Podívejte se na český dokument ČT „Stíny ulic“, měl premiéru 21. září 2017, který vám přiblíží život na ulici:https://www.ceskatelevize.cz/porady/10318730018-polosero/217562222000003-polosero-stiny-ulic/

KOLIK MÁME V ČR BEZDOMOVCŮ?

Máte vůbec představu, kolik lidí bez domova v naší zemi je? Stovky či tisíce? A kde jich je nejvíce? Pojďme se na to společně podívat!

Podle sčítání Výzkumného ústavu práce a so­ciálních věcí, které se uskutečnilo v dubnu roku 2019, je v České republice 23.830 bezdomovců.

Nejvyšší podíl osob bez střechy nad hlavou je ve věkové kategorii 40 až 65 let. Nejvíc jich je v Praze. Možná vás napadne: „Však oni si nějak už poradí.“ Jenže bezdomovci stárnou a ti nejstarší, kteří už nejsou schopni si pomoci (např. sběrem papíru, vybíráním popelnic či občasnými přivýdělky) a jsou nemocní, jsou odkázáni jen na ulici. Tam také nejspíš v osamělosti zemřou.

Podle předpovědí počasí nás čekají Vánoce s mrazy a patrně i se sněhem. Ale v ČR je všeho všudy jen 215 azylových domů. K dispozici mají přes 7.000 počet lůžek (údaj Českého statistického úřadu). Kam se ale podějí ti, kteří se tam nedostanou?

CO NAPSAT NA ZÁVĚR?

Je nádherné, že máme projekt „Ježíškova vnoučata“. Pomáháme seniorům a děláme jim radost. Dívala jsem se na letošní přání seniorů, někteří si přejí skok padákem, výlet na Ještěd, let v akrobatickém letadle či notebook, tablet anebo televizi.

Rozumějte mi dobře, já přeji seniorům, aby se jim jejich přání splnila. Je krásné vidět překvapení a radost v očích starších lidí, kteří už mají většinu svého života za sebou.

Ale neměli bychom se místo plnění přání seniorům postarat spíš o lidi, kteří nemají žádný domov, bydlí na ulici, trpí mrazy, zimou, chladem a jsou hladoví? A nemají ani tak obyčejnou věc, která je pro nás všechny samozřejmá, horkou sprchu a teplou postel?

Nenastal správný čas, abychom pomohli těm, kteří jsou na naprostém dnu? Není už čas, abychom podali pomocnou ruku 24.000 bezdomovcům, aby se mohli vrátit zpátky do života? Ten, kdo nemá rodinu, je sirotek. Co kdybychom vymysleli nový projekt, který nazveme „Ježíškovi sirotci“ a odstartujeme proměnu naší společnosti? Už žádné ponižující žebrání, žádné lavičky v parcích plné bezdomovců a narvané azylové domy? Není čas vrátit těmto zoufalým lidem důstojnost? A v některých případech jim pomoci důstojně a s úctou zemřít? Jsem si jistá, že na to finančně máme. Ale budeme mít dostatečně otevřené a ochotné srdce?

Krásný adventní čas a laskavé, soucitné a milosrdné srdce pro všechny, kteří to potřebují, Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Informace o projektu „Ježíškova vnoučata“ můžete najít zde: https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/

Článek na novinky.cz. Stáňa Seďová. „Těhotnou připravila rakovina o práci, partnera i byt“. 21. 11. 2019. Je dostupný zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/tehotnou-pripravila-rakovina-o-praci-partnera-i-byt-40304286?dop-ab-variant=100&seq-no=3&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Článek Novinky.cz. Stáňa Seďová. „Čeští bezdomovci zestárli. Nemají kde dožít“. 1. 12. 2019. Je dostupný zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesti-bezdomovci-zestarli-nemaji-kde-dozit-40305340?dop-ab-variant=0&seq-no=7&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Kolik potravin vyhodíme ročně? https://zachranjidlo.cz/kolik-se-plytva/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 2.12.2019 19:49 | karma článku: 17.25 | přečteno: 722x

Další články blogera

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Rádio“

Film o skutečném příběhu z města Anderson v Jižní Karolíně. O vztahu trenéra amerického fotbalového týmu Yellow Jackets Harolda Jonese a mladého retardovaného muže, kterému nikdo neřekne jinak než „Rádio“.

5.12.2019 v 23:35 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 111 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jak definitivně zrušit běžný účet ve Fio bance

Před devíti měsíci jsem zrušila ve Fio bance běžný účet. Jaké bylo překvapení, když jsem se teď dozvěděla, že musím ještě zrušit internet. bankovnictví, požádat o zrušení zasílání obchodních sdělení a smazání své osoby!

3.12.2019 v 22:31 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 9039 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Než jsem tě poznala“

Americký film „Než jsem tě poznala“ je nabízen jako dramatický a romantický, ale jedná se o tragédii. Vypráví o zamilovaném ochrnutém muži, který raději podstoupí eutanazii, než aby se smířil s tím, že už nemůže žít v luxusu.

1.12.2019 v 22:07 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 503 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Bez mravní obnovy Česko i EU končí!

Šest let strachu z vyvražďování německým nacionalismem a čtyřicet let strachu z pronásledování a likvidace nejlepších občanů pod vládou komunistické strany přineslo své ovoce, ze kterého se vzpamatováváme dodnes.

7.12.2019 v 20:24 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 231 | Diskuse

Josef Nožička

Verdikt Nejvyššího soudu ohledně hidžábu je podrazem pro všechny české školy

Je spor o to, zda povolit žákyním či studentkám na českých školách nosit na hlavě hidžáb, banalitou nebo vážnou věcí, která může v budoucnu přinést negativní následky?

7.12.2019 v 18:10 | Karma článku: 38.84 | Přečteno: 970 | Diskuse

Irena Aghová

Máte nebo nemáte slovo?

Nejsem první a možná ani poslední, kterou se zmocnil údiv nad pořadem máte slovo, který moderuje paní Jílková, a v následujícím článku se budu zamýšlet nad kultivací mezilidské komunikace a jejím přínosu k porozumění.

7.12.2019 v 17:38 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 482 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nikoliv Hitler, nýbrž Karel Gott

Úmrtí zpěváka Karla Gotta vyvolalo masovou psychózu glorifikace, místy připomínající davové šílenství. Takovou atmosféru nezažilo ani úmrtí a pohřeb nejúspěšnějšího zpěváka všech dob – Elvise Presleyho (USA, 16.08. 1977).

7.12.2019 v 17:05 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 476 | Diskuse

Libor Popovský

Francie: „Obrácená kolonizace“

Tento článek věnuji soudcům našeho Nejvyššího soudu, kteří rozhodli, že zákaz hidžábu v české škole není legitimní.

6.12.2019 v 17:58 | Karma článku: 39.28 | Přečteno: 1547 | Diskuse
Počet článků 452 Celková karma 23.41 Průměrná čtenost 4326

Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky. Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka a spisovatelka.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. Nyní pracuji na dalších knihách. 

Najdete mě také na mém webu siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

Najdete na iDNES.cz